PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL DSLAM ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ



George28K
12-08-07, 00:39
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.


Η HOL δεν μας τα λέει καλά.......
1) Το fritzbox συντονίζει σε adsl2+ μόνο τις πρωίνές ώρες. Μετά το οκτάωρο παύει να συντονίζει. Ο συντονισμός παρά το Line attenuation 37 ειναι 2563 down (απαράδεκτα χαμηλή τιμή )ενώ το upload με attenuation 27 συντονίζει στα 900 (όλα οκ εδώ)

2) Δοκιμάζοντας άλλα modem διαπίστωσα οτι σε όσα μπορείς να τα γυρίσεις σε adsl απλό τις επίμαχες απογευματινέςώρες συντονίζουν σε g.dmt σε παρόμοιες ταχύτητες .Για την ακρίβεια 3200 down και 800 up.

3) H ΤΥ έχει μαύρα μεσάνυχτα με βγάλανε από τα ρουχα μου... Ένας μου τα έριχνε στο splitter, ο άλλος ειχε το θράσος να ισχυριστεί οτι είμαι ακόμα στο OTE και δεν έχω ενεργοποιηθεί και ο άλλος μου τα έριξε στην απόσταση από το dslam. Oι απαράδεκτες απαντήσεις και η έλλειψη σεβασμού στο πελάτη που αυτές δείχνουν με κάνουν να κούνησω τα μαντήλια πλεον στην HOL.... Δυο(2) εβδομάδες καιρό τους δίνω και μετα επιστροφή στο ΟΤΕ. Τέλος κύριοι και ο φίλος από την ΤΥ που ισχυρίστηκε οτι δεν είμαι σε dslam της HOL και οτι τα globespan δεν ειναι dslam της hol να ευχαριστεί το θέο που με πέτυχε σε ΄καλή διαθεση και δεν μπήκα σε διαδιακασία να αρχίσω να γράφω επιστολές.

Η ουσία είναι οτι η hol με έπεισε οτι σαν εταιρία δεν έχει ίχνος σοβαρότητας. Τα παιδικά προβλήματα που μπορεί να εχει ένα dslam θα μπορούσαν να λυθούν ακόμη και σε συνεργασία με τους χρήστες. Αντί για αυτό βλέπω κοροιδία και δεν το ανέχομαι....

citylop
12-08-07, 01:40
Φίλε γεία σου, εγώ έκανα περίπου τις ίδιες ημερομηνίες αίτηση με σένα και ενεργοποίηθηκα την προηγούμενη δευτέρα. Πως όμως. Ξαφνικά τη δευτέρα δεν είχα internet από το παλιό μου ρούτερ, άρχισα τα τηλέφωνα γιατί ακόμα δεν είχα παραλάβει τον εξοπλισμό και υπέθετα οτι η γραμμή ήταν έτοιμη αλλά δεν μπορούσα να συνδεθώ λόγω εξοπλισμού. Αφού με διαβεβαίωναν οτι ο εξοπλισμός έχει φύγει την παρασκευή και είναι θέμα ορών για να έρθει, τελικά την τρίτη μου είπαν οτι είχε φύγει τη δευτέρα και κάνει 2 ημέρες να παραδωθεί άρα πάμε τετάρτη.

Την τετάρτη που τον παρέλαβα και αφού είχα μιλήσει με τις ώρες με τεχνικούς και με εξυπηρέτηση πελατών, διαπίστωσα οτι το νέο ρούτερ δε συγχρόνιζε καθόλου ενώ το παλιό (απλό adsl) έπιανε 512/448. Για να μη τα πολυλογώ μίλησα μαζί με την αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο περίπου 6-7 ώρες μαζί τους, για να καταλάβω εγώ και όχι αυτοί οτι το κοκκαλόρούτερ που μου στείλαν ήταν χαλασμένο και δε συγχρόνιζε καθόλου.

Μετά και από δοκιμή με ρούτερ φίλου καταλήξαμε στα 7999/519 το οποίο σα νούμερο δε μου αρέσει καθόλου δεδομένου οτι έχω attenuation πολύ χαμηλό.

Επιφυλάσσομαι μόλις παραλάβω το δεύτερο ρούτερ γιατί τώρα είμαι στο δοκιμαστικό του φίλου να ανεβάσω τα στοιχεία της γραμμής.

Εκείνο που έχω να πω προς υποψήφιους πελάτες hol είναι καλές δουλειές, θα σας χρειαστούν με τόσα που θα πληρώνουμε στις κλήσεις για το τηλεφωνικό κέντρο (για το οποίο ήδη εκρεμεί καταγγελία στην ΕΕΤΤ)

George28K
14-08-07, 21:19
UPDATED INFORMATION

Ιστορικό : Σε σύνδεση ΑΡΥΣ το fritzbox είχε attainable 6200 down και 1024 up σε adsl1 (g.dmt) και συγχρονισμός άνετος στα 2mb 25 db s/n και line attenuation 41 sto down.

Mετάβαση σε hol dslam το fritzbox (με το τελευταίο firmware) attainable 2400 down και 900 up σε adsl2+ με line attenuation 36 down!!! Kαι κανένας συγχρονισμός μετά τις πέντε το απόγευμα.
Με draytek vigor 2700 σε g.dmt συγχρονισμός όλη μέρα στα 3200 down και 700 up με attenuation 36... Σε adsl2+ τα πρωινά συρχρονισμός εως και 4000 down και 1024 up αλλά το απόγευμα χαμηλότεροι συντονισμοί και συχνότεροι αποσυντόνισμοί.
Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Spanos
14-08-07, 23:12
Σε ποιά περιοχή είσαι στο Περιστέρι;

George28K
14-08-07, 23:28
Ανθούπολη. Γύρω στα 3,5 Km από το dslam. Τόσο attenuation (41) έδινε και το modem όσο ήμουν στον ΟΤΕ.

Spanos
15-08-07, 15:34
Eίσαι παρα πολύ μακριά και ολα αυτά τα προβλήματα που έχεις είναι λόγω απόστασης. Κάποια στιγμή πρέπει ο ΟΤΕ να κάνει ένα ακόμα κέντρο εκει πάνω γιατί είμαστε μεγάλος Δήμος σε έκταση και η κατάσταση δεν παλεύετε.

George28K
15-08-07, 18:37
θα δεχόμουν οτι είναι η απόσταση αλλά με το συγκεκριμένο Line attenuation περιμένεςι κάτι καλύτερο. Θα φωνάξω τεχνικό για τσεκάρουμε την γραμμή στο κατανεμητή να δούμε πόσο φτάνει το σήμα.
Με παραξενέυει που το draytek 2700 δίνει άλλο attenuation για g.dmt kκαι άλλο attenuation για adsl2+.

George28K
21-08-07, 20:17
Updated.....

Βλέποντας και το αντίστοιχο θέμα με την Τερψιθέα βλέπω τα ίδια προβλήματα με τα δικά μου. Κανείς από Τερψιθέα για το πως λύθηκε το πρόβλημα;

George28K
02-11-07, 00:23
Eπειδή φοράμε παντελόνια και πρέπει να μιλούμε την γλώσσα της αλήθειας ,σήμερα ήρθε ο τεχνικός της HOL (πρων ΟΤΕτζής) και αφού κίνησε τα γρανάζια τόσο στον ΟΤΕ όσο και στην Hol βγάλαμε άκρη. Ένοχος ένα ξεχασμένο ανενεργό ζευγος που έβαζε παράσιτα στην γραμμή μου.
Τόσο ο OTE όσο και η HOL όταν μιλάς στα σωστά άτομα μπορούν να διαχειριστούν σωστά ένα πρόβλημα. Μόνο μελανό σημείο ότι η ανάσταση ήρθε μετά από τρεις μήνες αναμονή.
Συντονισμός χαλαρός σε adsl2+ στο Fritzbox 8192 με snr πάνω από 10 όταν την προηγουμενη μέρα το νουμερο ήταν 1384 με snr 6.

ENA Mεγάλο ευχαριστώ στον Τεχνικό που ήρθε σήμερα στο χώρο μου.

tasvar
02-11-07, 23:23
Μήπως να μας τον συστήσεις και σε εμάς τον τεχνικό?:)

Dj Netrino
29-11-07, 01:26
Καλησπερα, και εγω συνδεθηκα στο double play της hol των 24Mbit οπως βλεπεται και απο κατω..

2007-10-06 23:01:08 Κ03 ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΕΝΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ .
2007-10-26 16:53:43 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-10-27 16:32:32 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-11-09 17:19:44 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .
2007-11-23 18:45:19 Κ3 ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ .
2007-11-27 20:19:25 Κ5 ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .

απο της 23/11 παραδοθηκε σε πιλοτκη λειτουργια (μεχρι ποτε?) επισεις οι ταχυτητες παιζουν για download 3 εως 4 Mbit. η τηλεφωνια δουλευει κανονικα με καποιες διακοπες σημερα οπου επρεπε να ξανα περασω τις ρυθμισεις στο modem
Επισεις να πω οτι δε με ενημερωσαν ουτε με μυνημα ουτε mail για την ενεργοποιηση της γραμμης μου αλλα ουτε μου εστειλαν το αρχειο οπου ρυθμιζει το μοντεμ για τα τηλεφωνα..

Ακρη απο το 13844 δε βρισκω το θεμα ειναι μεχρι ποτε θα εχω αθτες τις ταχυτητες και απο την αλλη βλεπω στο μοντεμ οτι εχω χαμηλο
SNR 9 και
Line attenuation 48 και ανοισυχω οτι τελικα δε θα πιασω μεγαλες ταχυτηες..
Με βαση αυτα πρεπει να βρισκομαι μακρια απο το dslam.

Και κατι αλλο, ο φιλος George28K ειπε οτι ενα ζευγαρι καλωδιων στη πριζα του τηλ (υποθετω πορτοκαλι - πορτοκαλι ασπρο) δημιουργουσε παρασιτα στη γραμμη..
Πως το διορθωσες αυτο??? γιατι και σε μενα ετσι ειναι και λογικα σε ολους μας..

aguila21
29-11-07, 19:04
Καλησπέρα

Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση στην HOL για Double play,και μένω στο Περιστέρι (Νέα Ζωή),μπορείτε να μου πείτε πώς πάει το internet και επίσης η ποιότητα της τηλεφωνίας;
Πού βρίσκεται το Dslam στο Περιστέρι;

Dj Netrino
29-11-07, 20:18
Καλησπέρα

Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση στην HOL για Double play,και μένω στο Περιστέρι (Νέα Ζωή),μπορείτε να μου πείτε πώς πάει το internet και επίσης η ποιότητα της τηλεφωνίας;
Πού βρίσκεται το Dslam στο Περιστέρι;


Απο τις 23/11 που ενεργοποιηθηκε το duble play δεν εχει αναιβει η ταχυτητα πανω απο τα 4 mbit. Ελπιζω να ειναι λογο σταθεροποιησης της γραμμης που παιρνει καμια βδομαδα συμφωνα με τα λεγομενα τους..
Ομως δε το βλεπω να πιανω μεγαλυτερες ταχυτητες λογο οτι παρατηρω πολυ εξασθενηση στη γραμμη μου... κολημενο στα 48 db, οποτε υποθετω οτι και το dslam πρεπει να ειναι μακρια απο μενα..θα δειξει.. Αν δω διαφορα θα ενημερωσω..
Η τηλεφωνια ειναι καλη, λιγο χειροτερη απο του οτε αλλα δεν υπαρχει προβλημα στην επικοινωνια...

aguila21
29-11-07, 22:41
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

grsaint13
30-11-07, 00:42
Καλησπερα, και εγω συνδεθηκα στο double play της hol των 24Mbit οπως βλεπεται και απο κατω..

2007-10-06 23:01:08 Κ03 ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΕΝΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ .
2007-10-26 16:53:43 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-10-27 16:32:32 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-11-09 17:19:44 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .
2007-11-23 18:45:19 Κ3 ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ .
2007-11-27 20:19:25 Κ5 ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .

απο της 23/11 παραδοθηκε σε πιλοτκη λειτουργια (μεχρι ποτε?) επισεις οι ταχυτητες παιζουν για download 3 εως 4 Mbit. η τηλεφωνια δουλευει κανονικα με καποιες διακοπες σημερα οπου επρεπε να ξανα περασω τις ρυθμισεις στο modem
Επισεις να πω οτι δε με ενημερωσαν ουτε με μυνημα ουτε mail για την ενεργοποιηση της γραμμης μου αλλα ουτε μου εστειλαν το αρχειο οπου ρυθμιζει το μοντεμ για τα τηλεφωνα..

Δεν υπάρχει "μέχρι πότε" πλέον.Το Κ5 σημαίνει ότι πλέον είσαι στην κανονική λειτουργία και όχι στην "πιλοτική"...;)

Για την ενημέρωση που λες,μάλλον πλάκα κάνεις έτσι;:rolleyes:
Το αρχείο που λες,είναι προεγκατεστημένο στο φριτζ όταν το παίρνεις και απλά το μόνο που κάνουν είναι να σου αναβαθμίζουν το firmware αυτόματα.


Ακρη απο το 13844 δε βρισκω το θεμα ειναι μεχρι ποτε θα εχω αθτες τις ταχυτητες και απο την αλλη βλεπω στο μοντεμ οτι εχω χαμηλο
SNR 9 και
Line attenuation 48 και ανοισυχω οτι τελικα δε θα πιασω μεγαλες ταχυτηες..
Με βαση αυτα πρεπει να βρισκομαι μακρια απο το dslam.

Δυστυχώς για σένα,έτσι φαίνεται...Δε νομίζω να καταφέρεις να πιάσεις παραπάνω.:(


Και κατι αλλο, ο φιλος George28K ειπε οτι ενα ζευγαρι καλωδιων στη πριζα του τηλ (υποθετω πορτοκαλι - πορτοκαλι ασπρο) δημιουργουσε παρασιτα στη γραμμη..
Πως το διορθωσες αυτο??? γιατι και σε μενα ετσι ειναι και λογικα σε ολους μας..

Βάλε φίλτρα στην άκρη των καλωδίων των τηλεφώνων που χρησιμοποιείς.;)

dimstog
30-11-07, 13:25
Για την ενημέρωση που λες,μάλλον πλάκα κάνεις έτσι;
Το αρχείο που λες,είναι προεγκατεστημένο στο φριτζ όταν το παίρνεις και απλά το μόνο που κάνουν είναι να σου αναβαθμίζουν το firmware αυτόματα.

Δεν αναφέρεται στο firmware, αλλά στα default settings της τηλεφωνίας - ένα default config αρχείο ουσιαστικά. Κανονικα, είναι τα settings της τηλεφωνίας ήδη περασμένα στο Fritz, αλλά μερικές φορές δεν είναι σωστά ή σβήνονται χώρις κάποιο ιδιαίτερο λόγο ή αν κατά τύχει τσεκάρεις την επιλογή να παίρνει αυτόματα πληροφορίες για το ATM στο account information - που φαινομενικά δεν έχει σχέση με την τηλεφωνία αλλά παρ'όλα αυτά αλλάζει κάποια settings της.

Dj Netrino
01-12-07, 02:43
Ασχημα τα πραγματα... μετα απο επικοινωνια με τεχνικο της hol, ελενξε τη γραμμη και μου ειπε οτι δε μπορει να συνχρονισει πανω απο τα 4 mbit και να επικοινωνεισω με το τμημα πωλησεων για να μου αλαξουν προγραμμα...:(:(:(:(:sorry::sorry::sorry::sorry::down::down:

Τι να κανω τωρα.. απογοητευτικα...
Γαμω τις υποδομες μας και τα κυκλωματα μας.. Μια ζωη πισω..

Οποτε μαλλον οσοι ειναι γυρω απο τη περιοχη που μενω θα εχουν πανω κατω τα ιδια προβληματα..

tasvar
02-12-07, 23:42
Εδώ στη Χρυσούπολη, πάνω από 3,3 mbps δεν πάω. Είχα αίτηση για 12/1 και μετά από συννενόηση με τη HOL το γύρισα στο 6/1. Το ευχάριστο όμως είναι ότι συμπεριφέρεται η σύνδεση σαν κανονική 3άρα. Δέν με ενοχλεί καθόλου.

Dj Netrino
03-12-07, 03:05
Αρα δε μπορουμε να κανουμε τιποτα...
Παντος ενα περιεργο.. με το παλιο fritz που εχω (οταν ειχα 1mbit συνδεση) συνχρονιζει περιεργος λιγο παραπανω απο το καινουριο 7140, και οταν κατι φορες (με το καινουριο) αποσυνδεεται και ξανα συνδεεται παει στα 3Mbit, και μολις ξανα συνδεω παλι το παλιο παιζει λιγο πιο πανω απο τα 4.. Τι να πω.. σκευτομαι οτι μπορει να φταει λιγο και το μοντεμ αλλα και τα 2 διχνουν την ιδια εξασθενηση ... 48 db

Αν προλαβω αυριο θα τους παρω τηλ να με ριξουν στο προγραμμα με τα 6Mbit

Και κατι αλλο,, για να εχουμε εδω ψηλα μεγαλες ταχυτητες θα πρεπει να εχουμε κοντα μας καπιο dslam ετσι? Ειναι ακομα μακρια αυτο το ονειρο?:oops:

tasvar
03-12-07, 23:24
Αν τυχόν στο μέλλον θέλουν οι εταιρίες μπορούν να κάνουν κάτι.(adsl repeaters).
Aν θέλεις,πάρτους τηλ,μήπως και σου ενισχύσουν το "σήμα". Κάπου είχα διαβάσει ότι ίσως γίνεται.

piskitzis
04-12-07, 03:50
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΗΟl ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΜΕΝΩ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΕΝΤΡΟ.
ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ 6ΑΡΑ ΕΝΩ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ 24ΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΣΤΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ 10 ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΣΤΑΘΕΡΑ, ΘΑΥΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΤΟ 13844 ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΓΓΥΗΘΕΙ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΡΩΤΑΩ, ΑΝ ΜΕΧΡΙ 4 Η 5 ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ, ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ?/
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.