PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΑΛΛΟ ?? ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ!!



Σελίδες : [1] 2

spirpat
12-08-07, 17:08
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ 1 ΧΡΗΣΤΗΣ (ΠΟΛΥΕΤΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ) ΤΗΣ ΟΤΕΝΕΤ ΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ 2048/256 ΑΡΧΙΚΗ ΑΠΟ ΙΑΝ2006 Ως ADSL) ΕΧΩ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 2 ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΔΗΛΑΔΗ... ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 150-200KB (ΩΡΕΣ 06:00-08:00) ΕΠΕΙΤΑ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ 8-10ΚΒ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΣΤΑ 10 ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΤΑ 5 ΜΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ..... ΚΡΙΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΕΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ...
ΔΕΙΤΕ 1 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ


ΥΓ. (εννοείτε οτι εχω δοκιμασει με αντικατασταση φιλτρων, μεχρι και ακυρωση συσκυων τηλεφωνων. επισης παλαιοτερα που ειχα προβλημα και ειχε ερθει συνεργειο μου ειπε... Τι τι θελεις συνδεση s3 τα κεντρα ειναι και φορτωμενα οι ταχυτητες παιζουν κλπ κλπ) ακουσον κυριε.... ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΘΑ ΒΑΖΩ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. Επισης μιλησα μια μερα με αντιπροσωπο (η συνδεση ληγει Ιαν.2008) και ειπα να καταγγειλω τι συμβαση και μου ειπε για πληρωμη της διαφορας (λογω συνδεσης κιτ) ΤΙ ΛΕΤΕ ΜΩΡΕ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ?? ΝΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ!!!!

no_logo
12-08-07, 17:25
αυτό που λες ότι πέφτει η γραμμή να του ρίξεις μια δεύτερη ματιά

δοκίμασε να αλλάξεις το splitter

ελπίζω αυτό που λες για την ταχύτητα να μην εννοείς τα p2p

spirpat
19-08-07, 19:17
Φιλοι μου αναγκαστηκα και εκανα αναβαθμιση σε S4 (4MB) (απο 2ΜΒ)συνδεση. κι εχω το εξης προβλημα οταν μπαινω και βλεπω την κατασταση του ρουτερ μου (USR9108) βλεπω ταχυτητες Line rate - upstream: 256 Kbps
Line rate - downstream: 2716 Kbps (δεν πειραξα τις ρυθμισεις που ηδη ειχα πριν στα 2ΜΒ) δειτε:
Downstream Upstream
SNR margin (dB): 5.9 25.4
Attenuation (dB): 62.5 29.8
Output power (dBm): 19.0 11.8
Attainable rate (Kbps): 4296 906
Rate (Kbps): 2716 256
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 18
B (number of bytes in Mux Data Frame): 78 6
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9937 0.9032
L (number of bits in PMD Data Frame): 636 62
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0


ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

panoc
19-08-07, 19:22
ειναι απλο, εισαι πολυ μακρυα απο το dslam (62 attenuation), εχεις πολυ θορυβο στη γραμμη και το router σου συχρονιζει σε 2716/256... κοινως τσαμπα πληρωνεις τα 4Μbit

spirpat
19-08-07, 20:00
Ελα φιλε μου βλεπω τον υψηλο θορυβο μαλλον λογω αποστασης και γραμμων, το θεμα ειναι τι γινετε???

panoc
19-08-07, 20:03
εκτος απο το να ελεγξεις τα καλωδια/splitter και να ενοχλησεις τον ΟΤΕ μπας και κανει τιποτα δε μπορεις να κανει ακτι αλλο.
επομενη λυση υποβαθμιση στα 2Μbit.

DaveMurray
20-08-07, 05:36
Εγώ δεν είμαι της άποψης αυτής. Ο φίλτατος συμφορουμίτηας μας θέλει και πληρώνει για 4 mbits. Ο ΟΤΕ ας κάνει ότι πρέπει να κάνει να του δώσει τις υπηρεσίες που πληρώνει... Με οποιοδήποτε τρόπο.... Για δε βάζει κάνα επαναλήπτη, κάνα Mini Dslam, να κάνει κάτι άλλο; Λύσεις υπάρχουν, οικονομία, μιζέρια και τσιγκουνία υπάρχει απο τον Πάροχο.....

panoc
20-08-07, 07:29
DaveMurray και εγω πιστευω οτι η καθε εταιρια θα επρεπε να διορθωνει τα προβληματα, οπως επισης θα επρεπε να μετραει και τη γραμμη σου γιατι μιλαμε για adsl που εξαρταται απο αποσταση.
Ακριβως γιάυτο το λογο δεν ειναι υποχρεωμενη να κανει τιποτα.
Οποτε υπάρχουν 2 λυσεις, ή παιδευεσε και ελπιζεις ή βαζεις μικροτερη ταχυτητα και τελειωνει η υπόθεση.

DaveMurray
20-08-07, 07:49
Μα επιμένω και σου απαντώ πως, δεν με ενδιαφέρει ούτε εμένα, αλλά ούτε θα έπρεπε να ενδιαφέρει τον οποιοδήποτε καταναλωτή πως θα διορθώσουν τα προβλήματα. η με ποιον τρόπο. Θα πρέπει όμως και θα πρέπε να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να τα φτιάξει όπως σου είπα και παραπάνω με οποιοδήποτε κόστος και τρόπο. Ο καταναλωτής αφού δίνει τα χρηματάκια του που σίγουρα μπορεί να μην τα βρίσκει στο δρόμο αλλά τα βρίσκει ύστερα απο ιδρώτα και κόπο (στην ελλάδα ζούμε της φτώχειας...) και όχι σαν κάτι άλλους που τα βρίσκουν έτοιμα (ονόματα δεν λέμε :p) έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις και θέλω, που με την εντολή του (χρηματική) τα απαιτεί.... Λες να σου αρέσει εσένα, εμένα η τον οποιοδήποτε καταναλωτή, να δίνουμε χρήματα που τα οποία στην ουσία μας τα κλέβουν, μας υποτιμούν νοητικά και μας προτείνουν λύσεις που και θα πρέπε να ήταν παράνομες, και που είναι τελείως ανούσιες; Η υποβάθμιση ταχύτητας καθόδου κατηγορηματικά δεν είναι λύση. Λύση είναι η πίεση , η πόλωση, η διεκδίκηση αυτών που πληρώνουμε.... Η διεκδίκηση να μην υποτιμάνε την νοημοσύνη μας :)

chfilis
20-08-07, 14:26
εγώ ζητάω δωρεάν τηλεφωνα δωρεαν NOVA δωρεάν τα πάντα. ΝΑΙ ΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩ γιατί θα δινω 1 ευρώ. αφού πληρώνω....

δεν είναι λογική αυτή DaveMurray. και συγνωμη για το ειρωνικό παραπάνω σχόλιο μου. απλά δεν μπορει να γινει έτσι.....είναι πιο πολύπλοκα..και με την λογική που λες οκ δίνω αντι για 40 ευρω πάγιο άλλα 20(συνολικά 60) και αφου ειμαι καλοπληρωτής να έρθει το dslam στο υπόγειο του σπιτιου μου. να βάλω και οπτική ινα και να τελειώσει. εξάλλου πληρώνω παραπάνω από τους άλλους χρήστες...ΑΑΑΑΑ θα έχει και δωρεάν στέγαση το dslam και καφέ στον ΟΤΕτζη.

chfilis
20-08-07, 14:29
για το φιλο μας με το προβλημα...για δες το θορυβο του σπιτιου σου. ειναι παλιό?μηπως ειναι αλλού το πρόβλημα?σε ποια περιοχη μενεις? το αρνητικό πάντως για να μπουμε και στο θέμα μας είναι ότι δεν μπορούν σε όλα τα dslam να βάλεις 8 μβιτ. για παράδειγμα μπορει να έχεις δίπλα σου ένα Alcatel το οποίο δεν μπορεί να πάρει πάνω από 2μβιτ...αρα τι κάνουν αφού εσύ πληρώνεις?σε πάνε σε κάποιο πιο μακρυα....αρα μεγαλύτερη απόσταση και θόρυβος. βέβαια σιγά σιγά βάζουν μόν adsl2+....ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ adsl2+

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΛΕΓΑΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΗΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΑΣ ΜΠΕΙ DSLAM OTΙ ΝΑΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ADSL......

DVader
20-08-07, 14:30
:p
lolllllllllllll

DaveMurray
20-08-07, 16:35
ψιτ chfilis, απο την στιγμή που πληρώνει κάποιος (να φανταστείς δεν ανάφερα κάποιο ποσό, ούτε ζήτησα να αναφέρουν) έχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ απαιτήσεις. Θέλει αυτά που δίνει, αυτα που κουράζεται για να κερδίζει, να τα δίνει εκεί που πιάνουν τόπο και εκεί που δεν τον κλέβουν.... Το resume για μένα είναι εκεί. Δεν πειράζει οι ειρωνίες είναι μέσα στο παιχνίδι αυτής της κοινότητας, συνήθησα πια... :) Αν εσένα λοιπόν που ίσως να έχεις οικονομική ευχέρια, η ακόμα και όχι, δεν είναι απόλυτο αυτό, δεν σε πειράζει να χάνεις τα χρήματα σου και να πηγαίνουν σε τσέπες άλλες τσάμπα, δίχως να παίρνεις και εσύ πχ το εισητήριο αφού πλήρωσες το αντίτιμο, τότε τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά και παραδίνομαι... Και δεν λέω σε καμία περίπτωση πως επειδή πληρώνει κάποιος θα πρέπει να έχει όλα αυτά που ειρωνευόσουν πριν, ούτε υπάρχει η ευκολία να διορθώνονται τα προβλήματα γρήγορα και όπως πρέπει στο νευραλγικό τομέα της ευρυζωνηκότητας στην χώρας μας... Το μόνο που λέω είναι σεβασμός στην νοημοσύνη και τα χρήματα των καταναλωτών.... Και γιαυτό το λόγο δεν συμφωνώ με την πρόταση της υποβάθμισης ταχύτητας καθόδου στο DSL.... Ανάλυση της θέσης μου κάνω, μήπως πρέπει να με κάψετε στην πυρά επειδή λέω με ανάλυση την γνώμη και τις θέσεις μου; ....

chfilis
21-08-07, 02:04
όχι καλά κανεις και το λες. άλλωστε πάντα θα υπάρχουν δύο απόψεις....απλά με τα δεδομένα που έχει το παλικάρι θεωρώ τίμια απάντηση που του λένε κανε υποβάθμιση...γιατί μπορει να σου έλεγαν οτι "τωρα το φτιάχνουμε...κάτσε με 2 μεχρι να έρθει κόμβος στην περιοχή σου και πας στα 24" κατάλαβες που το πάω.

προτιμώ στην τωρινή φάση να βάλουν ένα dslam σε ένα νησί.....παρά να βάλουν ένα δευτερο σε μία περιοχή που δεν έχει 8mbit. Δηλαδή τα νησιά δεν πληρώνουν?για ρώτα για περιοχές που ακόμα βάζουν ISDN......απλά είμαι απο επαρχεία και το βλέπς πιο αποκεντρωμενα....Ελλαδα δεν είναι μόνο η ΑΘΗΝΑ και Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

spirpat
21-08-07, 09:06
Φιλοι μου το θεμα ειναι , αφου ειχα αναφερει το γενικο προβλημα κι επειτα ειπα για ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 4ΜΒ και ου ειπανε οκ. αν ο οτε δε μπορει να το βλεπανε εξαρχης. μπορουν μονο 2μβ? ας μου δωσουν 2. το θεμα ειναι μπορω να επανελθω σε 2? θελει διαδικασια ολοκληρη και πιστευω να γινει. σημερα περιμενω τεχνικους ...... και θα σας ενημερωσω μολις εχω νεα.

ΥΓ. το σπιτι ειναι 6ετιας μονοκατοικια γραμμες δηλαδη καινουργιες φιλτρα ολα οκ κλπ ...

stelpas
21-08-07, 09:16
Μηπως εχει ακουσε κανεις ποτε θα αναβαθμιστουμε και εμεις στα νησια...;

panoc
21-08-07, 09:17
Μηπως εχει ακουσε κανεις ποτε θα αναβαθμιστουμε και εμεις στα νησια...;

εδω περιμενει ακομα η μιση Πάτρα και πολλα κεντρα σε μεγαλες πολεις...
ελπιζω απο Σεμπτεβριο να γινει κατι..

chfilis
21-08-07, 09:48
Για το θέμα με την 2mbit να ξέρεις ότι μπορει να γίνει και θα γίνει. απλά πρεπει να πάει συνεργείο και να σου κάνει νέα κατασκευή. να περάσεις και πάλι στο παλιό dslam. για το ερώτημα που έθεσες άν μπορεί ο οτε να σου πει για συγκεκριμένο μέρος αν μπορεί να βαλει καποιος adsl μεγαλύτερη των 2mbit θα σου έλεγα πως όχι το εμπορικό του κομμάτι. τι εννοώ ο οποιοσδήποτε dealer ή agent στο 134 δεν έχει την εφαρμογή για να δει το attenable της γραμμή σου. αντιθέτως κάποια router την έχουν και σου λένε μέχρι πόσο αντέχει η γραμμή σου.ΑΛΛΑ σου λένε για το dslam που είσαι τώρα. αν δεν ειναι adsl2+ τότε ουτε οι τεχνικοι του οτε ξερουν αν μπορεις να παιξεις πριν γίνει η μεταφορά.

Μια πρόταση μου είναι(χωρίς να ξέρω αν γίνεται) να πάρει κανείς το 121 να το δηλώσει σαν βλάβη και να πει:

επιεδή θέλω να πάω στα 8 mbit και δεν θέλω μεταφερθώ και μετά να έχω προβλήματα και εκτός αυτού να τρέχω και τα συνεργεία άδικα,μπορουν οι τεχνικοί να μου πουν τι attenable έχει η γραμμή μου?

δεν ξέρω αν το κάνουν αλλά σίγουρα για να γλειτωσουν να πάει 2 φορές συνεργείο αν έχει πρόβλημα απόστασης σίγουρα θα το προτειμουν.

stelpas
21-08-07, 15:04
εδω περιμενει ακομα η μιση Πάτρα και πολλα κεντρα σε μεγαλες πολεις...
ελπιζω απο Σεμπτεβριο να γινει κατι..

Και τι ειναι η Πατρα μπροστα στη Σκοπελο;;; :rolleyes:

DaveMurray
26-08-07, 09:04
το θεμα ειναι μπορω να επανελθω σε 2? θελει διαδικασια ολοκληρη και πιστευω να γινει.

Εφόσον έχεις conn-x (για conn-x ξέρω) παίρνεις το 134 και αφού δούν ότι όντως αφού η προτιμώμενη ταχύτητα καθόδου δεν μπορεί να επιτευγχει, μπορείς να μεταβείς πάλι στα 2 mbit χωρίς καμία απολύτως επιβάρυνση η υποχρέωση στις δεσμεύσεις, μέσα σε 3-5 εργάσιμες ημέρες.

spirpat
27-08-07, 18:34
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑ 1 ΒΔΟΜΑΔΟΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ (ΛΟΓΩ ΜΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΝΔΕΣΗ) επανηλθα. ακουστε για οσους δε βαριεστε να διαβασετε.
Μετα τα προβληματα συνδεσης επικοινωνησα με τοπικους τεχνικους και ακουστε απαντηση :
ΩΧ ΜΩΡΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΤΕΒΗΚΑΤΕ ΟΛΟΙ? ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΤΕ? ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΖΗΤΑΤΕ. Ακουσον ακουσον και τι ρωτησα? επειδη ζητησα αναβαθμιση και ειπα οτι αυτη εγινε αλλα δε μπορω να συνδεθω πιθανον λογω αποστασης κατα τη γνωμη μου και το μη συγχρονισμο λογω θορυβου, ασε μολις ρωτησα να μαθω με ποιον μιλαω..... ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΟΛΟΙ ΜΑΘΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΚΛΠ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ... ΕΙΣΑΙ ΟΚ , ΑΣΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ. Ε οχι κι ετσι ρε παιδια τι ειπα στο κατω κατω? λες και ειχα προηγουμενα... Τελικα αναγκαστηκα πηγα στον ΟΤΕ της περιοχης βρηκα συζητησιμους ανθρωπους , ου ζητησαν συγνωμη εκ μερους ΟΤΕ και υπευθυνος με διαβεβαιωσε και μου εδωσε βεβαιωση οτι η περιοχη μου δυστυχως μετα βιας σηκωνει 1ΜΒ συνδεση και αντε καμμια φορα και κατι παραπανω. αναγκαστηκα ξαναεπικοινωνησα με ΟΤΕΝΕΤ εστειλα εντυπα,αιτησεις βεβαιωσεις κλπ με φαξ. και σημερα μολις επανηλθα στα 2ΜΒ στραβα κουτσα και κανουμε ΜΟΚΟ!! που λενε και υπομονη για κατι καλυτερο.Ευχομαι μετα της ληξης της συνδρομης στο νεο ετος μηπως γινει κατι η μηπως βρουμε κανενα παροχο καπως καλυτερο , κατι σε ασυρματο βεβαια κλπ δε ξερω κι εγω τι.

Ολα καλα ρε παιδια επρεπε να φαω τοσο τρεξιμο?? οχι βεβαια οτι και τα 2ΜΒ τρεχουν σωτσα.. πχ. αυτη τη στιγμη κατεβαζω μαξιμουμ με 110ΚΒ τι να κανουμε ..... ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΗ.......:hmm:

spartak
27-08-07, 22:45
Παρόμοια προβλήματα εχω και εγώ με οτενετ 1mbit. Το πρωί η σύνδεση πετά και από το μεσημέρι και μετά πάει χάλια. Το attenuation είναι στο 51 και το snr στο 17-19. Σχετικά καλά για την ταχύτητα μου.
Εχουμε dslam siemens. Η οτενετ μου λέει δεν είναι εγγυημένες οι ταχύτητες μπλα μπλα...

DaveMurray
28-08-07, 22:43
ΩΧ ΜΩΡΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΤΕΒΗΚΑΤΕ ΟΛΟΙ? ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΤΕ? ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΖΗΤΑΤΕ.

ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΟΛΟΙ ΜΑΘΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΚΛΠ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ... ΕΙΣΑΙ ΟΚ , ΑΣΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Πολύ απρεπής και μειωτική συμπεριφορά αυτων των <<κύριων>>... Ούτε η συγνώμη δεν ξεπλένει την βρωμιά που υπάρχει εκεί... Να είσαι καλά συμφορουμίτη που για ακόμη μια φορά βλέπουμε την πραγματική αλήθεια και το πρόσωπο του ΟΤΕ...

spyrdano
30-08-07, 08:49
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τις απρόσμενα καλές αυτές ταχύτητες εδώ και λίγες μέρες, με 4άρα σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ;
Μάλιστα αυτό επαληθεύεται από κάθε speedtester!!!

amermi
30-08-07, 09:52
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τις απρόσμενα καλές αυτές ταχύτητες εδώ και λίγες μέρες, με 4άρα σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ;
Μάλιστα αυτό επαληθεύεται από κάθε speedtester!!!

Αν θέλεις την άποψη μου ειδικά αυτό το speed test είναι εντελώς λάθος, δείχνει ότι να΄ ναι. :down:
Φαντάσου ότι εγώ με 2play και θεωρητική ταχύτητα από 12.000 15.500, το τεστ αυτό με δείχνει πιο κάτω από σένα. Όπως έχει γραφεί πολλές φορές στο forum, dοκίμασε την ταχύτητα σου κατεβάζοντας αρχεία από τοv server του πολυτεχνείου.

spyrdano
30-08-07, 11:31
Αν θέλεις την άποψη μου ειδικά αυτό το speed test είναι εντελώς λάθος, δείχνει ότι να΄ ναι. :down:
Φαντάσου ότι εγώ με 2play και θεωρητική ταχύτητα από 12.000 15.500, το τεστ αυτό με δείχνει πιο κάτω από σένα. Όπως έχει γραφεί πολλές φορές στο forum, dοκίμασε την ταχύτητα σου κατεβάζοντας αρχεία από τοv server του πολυτεχνείου.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά γιατί τόσο καιρό που κάνω tests από τους ίδιους testers δεν μου έδειξε ποτέ τέτοιες ταχύτητες και τώρα όλοι μου δίνουν εδώ και 5 μέρες την προαναφερθείσα.
Και κάτι άλλο, κατεβάζοντας πριν λίγο το update του itunes, κάτω από 400 δεν έπεσε.Πρωτοφανές, τουλάχιστον για τις προηγούμενες επιδόσεις μου.
Θα κατεβάσω και από το ΕΜΠ και θα δω.

asxetos_23
30-08-07, 11:32
ΕΛΕΟΣ ρε παιδια τι να πω και γω ενασ ομοιπαθεις ειμαι :evil: προσαπθω να κατεβασω ενα αρχειο 3gbyte και με τι ταχυτητα κατεβαζω??????????????
10-20kb/s να αναφερω οτι ειμαι σχεδον 1 χρονο πελατησ τησ οτενετ με συνδεση 1024 τι πρεπει να κανω????????? δεηση ασε που τον τελευταιο καιρο μασ πεταει συχνα εκτοσ μια η φωτιεσ μια ε εχουμε καμια βλαβη ελεοσ :down:
δεν λεω λιγα τα 20€ καθε μηνα αλλα λενε συνδεση στα 1024 οχι στα 384

amermi
30-08-07, 12:03
ΕΛΕΟΣ ρε παιδια τι να πω και γω ενασ ομοιπαθεις ειμαι :evil: προσαπθω να κατεβασω ενα αρχειο 3gbyte και με τι ταχυτητα κατεβαζω??????????????
10-20kb/s να αναφερω οτι ειμαι σχεδον 1 χρονο πελατησ τησ οτενετ με συνδεση 1024 τι πρεπει να κανω????????? δεηση ασε που τον τελευταιο καιρο μασ πεταει συχνα εκτοσ μια η φωτιεσ μια ε εχουμε καμια βλαβη ελεοσ :down:
δεν λεω λιγα τα 20€ καθε μηνα αλλα λενε συνδεση στα 1024 οχι στα 384

Είναι λίγα τα 20€ το μήνα για 1024 ?!...... συν τα τηλέφωνα και τα απίστευτα πάγια του ΟΤΕ !
Εντάξει ρε παιδιά δεν ξέρω, μήπως πρέπει να βάλετε 2play ? Δεν θέλω βέβαια να πάρω κανένα στον λαιμό μου σχετικά με την forthnet, γιατί ούτως ή άλλως ταχύτητα 24αρα/8 ήτοι 3.000kb/sec πραγματικά δεν πρόκειται κανένας να δει, συν τα διάφορα προβλήματα που δημιουργούνται από την μεταφορά, αλλά νομίζω ότι οικονομικά δεν υπάρχει σύγκριση. Εγώ πληροφοριακά, είμαι αυτή την στιγμή στα 1.350kb/sec από ntua.

stelpas
31-08-07, 13:16
ΕΛΕΟΣ ρε παιδια τι να πω και γω ενασ ομοιπαθεις ειμαι προσαπθω να κατεβασω ενα αρχειο 3gbyte και με τι ταχυτητα κατεβαζω??????????????
10-20kb/s

Αν κατεβαζεις με torrent τοτε μια χαρα εισαι....

ermis
01-09-07, 01:59
Ολες οι προσφορές adsl αναφέρουν κατηγορηματικά, ταχύτητα ΜΕΧΡΙ 24, ΜΕΧΡΙ 4...κλπ. Συνεπώς καλύπτονται. Δεν είναι μισθωμένο κύκλωμα να έχεις σταθερές και σίγουρες ταχύτητες! Απο εκεί και πέρα, σταθμίζεις τους παράγοντες, που είναι η ποιότητα των γραμμών ΟΤΕ και η απόσταση απο το κέντρο. Ετσι ζητάς υποβάθμιση για να μήν πληρώνεις άδικα. Η 4net για παράδειγμα λέει, ΜΕΧΡΙ 24, εγώ δε πιάνω πάνω απο 20, άλλοι πιάνουν πολύ λιγότερα, οι τιμές της όμως είναι χαμηλές, και σου λέει..μπες στο ιδιόκτητο και ότι πιάσεις, εγώ δε σε περιορίζω.

michalaros
20-09-07, 18:29
Εγώ δεν είμαι της άποψης αυτής. Ο φίλτατος συμφορουμίτηας μας θέλει και πληρώνει για 4 mbits. Ο ΟΤΕ ας κάνει ότι πρέπει να κάνει να του δώσει τις υπηρεσίες που πληρώνει... Με οποιοδήποτε τρόπο.... Για δε βάζει κάνα επαναλήπτη, κάνα Mini Dslam, να κάνει κάτι άλλο; Λύσεις υπάρχουν, οικονομία, μιζέρια και τσιγκουνία υπάρχει απο τον Πάροχο.....

ετσι πρεπει να γινει αλλα ολοι ξερουμε πωσ ο οτε ειναι ξεφτιλασ και δεν νιαζεται για τον καταναλοτη και δεν προκεται να βοηθισει :down:

stavpal
31-10-07, 11:24
ρε παιδιά τα torrents σέρνονται ή μου φαίνεται? μετά βιας κατεβἀζω με 10κ/sec. Τι στο καλό πια? (768 γραμμή). Από http download οκ είναι περίπου

ikaros2006
31-10-07, 12:22
Έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις στον torrrent manager που έχεις;
Πχ δεν επιτρέπεται να έχεις ορίσει ως upload speed την μέγιστη που έχεις γιατί θα έχεις δραματική μείωση της ταχύτητας.
Σε όλα τα torrent σου το κάνει αυτό; Μήπως με το συγκεκριμένο δεν έχεις τη δυνατότητα να κατεβάζεις με μεγαλύτερη ταχύτητα;

stavpal
31-10-07, 13:02
ρε παιδιά δεν είμαι κανας σκράπας. Χρόνια ασχολούμαι με τα torrents. Ρυθμίσεις έχω κάνει σωστές (πχ.max upload 10kb/s). Το firewall το χω ρυθμίσει. Τa max connections των win τα έχω patcharei. Χρησιμοποιώ το μtorrent 1.7.5. Μήπως; φταίει αυτό?
εδιτ: βασικά έχω σκαμπανεβάσματα της ταχύτητας που το βλέπεις να ανεβαίνει μέχρι τα 30-40-50κβ/ς για λίγα sec και μετά πέφτει πάλι

ikaros2006
31-10-07, 15:55
ρε παιδιά δεν είμαι κανας σκράπας. Χρόνια ασχολούμαι με τα torrents. Ρυθμίσεις έχω κάνει σωστές (πχ.max upload 10kb/s). Το firewall το χω ρυθμίσει. Τa max connections των win τα έχω patcharei. Χρησιμοποιώ το μtorrent 1.7.5. Μήπως; φταίει αυτό?
εδιτ: βασικά έχω σκαμπανεβάσματα της ταχύτητας που το βλέπεις να ανεβαίνει μέχρι τα 30-40-50κβ/ς για λίγα sec και μετά πέφτει πάλι

Φίλε αφού σε άλλα downloads δεν έχεις πρόβλημα παρά μόνο στα torrents, δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεσή σου παρά μόνο με κάποια από τις ρυθμίσεις ή με κάποια συγκεκριμένα torrents.

babbar
16-11-07, 12:56
Πολύ απρεπής και μειωτική συμπεριφορά αυτων των <<κύριων>>... Ούτε η συγνώμη δεν ξεπλένει την βρωμιά που υπάρχει εκεί... Να είσαι καλά συμφορουμίτη που για ακόμη μια φορά βλέπουμε την πραγματική αλήθεια και το πρόσωπο του ΟΤΕ...

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΘΕΣΗΣ ΤΟΥ.....ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ

kyriakos7
16-11-07, 14:20
ναι. επρεπε να παρεις τον αριθμο του.

nikgr
16-11-07, 15:15
ΩΧ ΜΩΡΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΤΕΒΗΚΑΤΕ ΟΛΟΙ? ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΤΕ? ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΖΗΤΑΤΕ.

ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΟΛΟΙ ΜΑΘΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΚΛΠ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ... ΕΙΣΑΙ ΟΚ , ΑΣΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.

:respekt:

Aπ' ότι φαίνεται τα άκουσες μαζεμένα και για τους υπόλοιπους και απ' ότι φαίνεται δεν είναι και λίγοι αυτοί που διαμαρτύρονται! :p

Μπορεί ένας νταής ΟΤΕτζης να μην αντιπροσωπεύει την πολιτική και τη φιλοσοφία του ΟΤΕ, σίγουρα όμως τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει η περιοχή σου θα έπρεπε να τους έχουν απασχολήσουν πριν αρχίσουν τα παράπονα και οι γκρίνιες.

Αυτά για όσους εξακολουθούν να πρεσβεύουν εδώ μέσα ότι ΟΤΕ = αξιοπιστία και ποιότητα... :oops:

Ευτυχώς ξεφορτώθηκα τον ΟΤΕ οριστικά και απολαμβάνω πραγματικές ταχύτητες χωρίς να προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι δεν έχει ιό ο υπολογιστής μου...:whistle:

ΠΟΤΕ ξανά πΟΤΕ!

walker
20-11-07, 19:54
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο speedtester γιατι σήμερα συνδέθηκα με οτενετ στα 2048 να δω τι κάνει η γραμμή μου;

iznodur
22-11-07, 02:09
μέχρι να ξεκινήσουν και εκεί τα προβλήματα και να μην βρίσκεις κανέναν στο τηλ

dimangelid
22-11-07, 22:50
Εδώ και κάποιες μέρες έχουμε πρόβλημα στην Ηγουμενίτσα. Σε http και ftp πάει σχετικά καλά (το μέγιστο είναι 222 kb/sec αλλά έχει σκαμπανεβάσματα η ταχύτητα, πέφτει μέχρι τα 120 και ξανανεβαίνει στα 222) αλλά σε torrents ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Το μέγιστο που κατεβάζω είναι 30 kb/sec, αλλά και αυτό δεν είναι σταθερό, το συνηθισμένο είναι 10kb/sec :evil: Το ίδιο πρόβλημα το έχει και άλλος γνωστός μου εδώ, και αυτός με Otenet 2048. Δοκίμασα και μια NetKey sms της Forthnet ( μέχρι 2048 δίνει ) η οποία πετάει, καμία σχέση με την otenet. Σε http και ftp πιο σταθερή και στα ΙΔΙΑ torrents που σέρνεται η otenet, η forthnet πάει μέχρι 100 kb/sec !!!!! Τι στο δ....ο έχουν κάνει; Πάλι άρχισαν με τους ελλεϊνούς κόφτες τους;;;;; :evil: :evil: Τι το ήθελα και έκανα εκ νέου εξάμηνη δέσμευση;

nikgr
23-11-07, 02:36
dimangelid ποιός σου φταίει?
Τη "σταθερότητα" του ΟΤΕ δεν ήθελες κι εσύ?
Σταθερά στα 10 σε έχει κι αυτός... Γιατί παραπονείσαι? :p

dimangelid
23-11-07, 09:29
dimangelid ποιός σου φταίει?
Τη "σταθερότητα" του ΟΤΕ δεν ήθελες κι εσύ?
Σταθερά στα 10 σε έχει κι αυτός... Γιατί παραπονείσαι? :p

Και να ήθελα να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet δεν γίνεται, δεν έχουν εδώ διαθεσιμότητα... Έκαναν κιόλας την εξυπνάδα και δεν δίνουν πλέον σκέτες συνδρομές (μόνο συνδρομή internet και όχι γραμμή) , ούτε καν πακέτα μέσω του ΟΤΕ (ακόμα και σε αυτό που έχουν τώρα πρέπει να πας υποχρεωτικά στο ιδιόκτητο δίκτυο, δεν μπορείς να παραμείνεις μόνιμα στον ΟΤΕ!!! Γελοίοι... Θα μπορούσα να κρατήσω την γραμμή και να βάλω Altec Telecoms για isp που όσο την είχα πριν το connx ήμουν υπερ-υπερευχαριστημένος από την απόδοσή της. Έτσι όμως το κόστος πηγαίνει κοντά στα 50 ευρώ τον μήνα :evil:

EDIT
Παίρνω αυτή την στιγμή το 134 για να ρωτήσω το κόστος για να το κόψω πριν τους 6 μήνες της δέσμευσης. Πήγα πριν 2-3 εβδομάδες και έκανα εκ νέου 6μηνη δέσμευση για να μπω σε χαμηλότερη τιμή ( αν θυμάμαι καλά 29,5 ευρώ τον μήνα) . Την μέρα που έκανα την ανανέωση όμως πήγαινε σφαίρα, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα.

EDIT 2
Μόλις έκλεισα με το 134. Είπαν ότι θα πρέπει να πληρώσω το τέλος ενεργοποίησης της γραμμής και αν κατάλαβα καλά και κάποια ποινή στην Otenet. Η κοπέλα όταν άκουσε τι προβλήματα έχω (ήταν από την αρχή πολύ ευγενική, δεν χρειάστηκε, ούτε μου πήγαινε να φωνάξω) μου πρότεινε να κρατήσω και την Otenet γιατί η διαφορά σκέτης της γραμμής 2048 και του πακέτου μου είναι 2 ευρώ. Και όντως έχει δίκιο, από το να πληρώσω 50 και 60 ευρώ καλύτερα 2 ευρώ τον μήνα παραπάνω.

walker
24-11-07, 19:23
[QUOTE=dimangelid;1587574]Εδώ και κάποιες μέρες έχουμε πρόβλημα στην Ηγουμενίτσα. Σε http και ftp πάει σχετικά καλά (το μέγιστο είναι 222 kb/sec αλλά έχει σκαμπανεβάσματα η ταχύτητα, πέφτει μέχρι τα 120 και ξανανεβαίνει στα 222) αλλά σε torrents ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Το μέγιστο που κατεβάζω είναι 30 kb/sec, αλλά και αυτό δεν είναι σταθερό, το συνηθισμένο είναι 10kb/sec :evil:


Και εγώ το ίδιο πρόβλημα εχω στο Ηρακλειο Κρητης και ήθελα να μου πείτε μήπως έχω κάνει λάθος ρύθμισής αλλά είναι γενικό το πρόβλημα από ότι φαίνεται, άντε να πέραση το 6μηνο μήπως και λειτουργήσει κανένα ιδιωτικό δίκτυο και εδώ.

stelpas
25-11-07, 20:55
Μετα απο 20 μερες διακοπες γυρισα σημερα.Ανοιγω το pc και αντιλαμβανομαι πως κατι δεν παει καλα.Για την ακριβεια δεν παει καθολου.Στο ταχυμετρητη του Adslgr με 2Μbit συνδεση επιασα την διαστημικη ταχυτητα των.....343kbps!!

Eχασα τιποτα επεισοδεια κατα την παραμονη μου στις τριτοκοσμικες χωρες(Γερμανια-Ολλανδια-Βελγιο) ;

dimangelid
28-11-07, 05:26
Να σας πω τα νεότερα για να καταλάβετε το τι γίνεται και τι σκουριασμένα μυαλά έχουν εκεί μέσα :evil: Όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα (όταν δηλαδή έκανα αναφορά του προβήματος) δοκίμασα με Forthnet και πέταγε. Αγοράσω μια Netcarta της Altec από το e-shop της με 10 ώρες πρόσβαση και κόστος 5 ευρώ. Βάζω τους κωδικούς στο Zyxel, συνδέεται και ανοίγω torrent. Μέσα σε 4 λεπτά κατέβασε από 200-220 !!!!! Ούτε μια στιγμή δεν έπεσε κάτω από τα 200. Δοκιμάζω και www.speedtest.net (http://www.speedtest.net) , τον ftp server του πολυτεχνείου και διάφορα downloads από http και ftp. Στο www.speedtest.net (http://www.speedtest.net) κατέβαζε με 150 από το εξωτερικό αλλά από Ελλάδα 220 καρφωμένα. Τα http και ftp downloads φυσικά μέσω Internet Explorer, όχι download manager. Επιβεβαιώθηκαν λοιπόν αυτά που έλεγα από τον Ιούνιο του 2004 που προτοέβαλα adsl, ότι δηλαδή η Altec είναι ο πιο σταθερός isp που έχω δοκιμάσει ποτέ και με τις καλύτερες ταχύτητες (πήγαινε καλύτερα από την forthnet, με πολύ λιγότερα σκαμπανεβάσματα της ταχύτητας) . Κρίμα που θα μου βγαίνει κοντά στα 50 ευρώ τον μήνα το κόστος connx και συνδρομή 2048 Altec. Που να το ήξερα πριν την ανανέωση ώστε να το έκοβα τελείως και να έβαζα Altec, και ας μην μου έμενε η γραμμή :evil: Αλλά μάλλον θα τα δώσω τα λεφτά, δεν μπορώ να θέλω να κατεβάσω και να σέρνεται ενώ πληρώνω 2048. Ακόμα και τώρα που κατέβαζα torrent με 10-11 κατέβαζε :evil: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ, Ε-Λ-Ε-Ο-Σ :evil: :evil: Και το κακό είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, και καταγγελία να κάνεις δεν θα βγάλεις τίποτα, τσάμπα το τρέξιμο και τα λεφτά στα fax.

stelpas
28-11-07, 21:50
Μετα απο 20 μερες διακοπες γυρισα σημερα.Ανοιγω το pc και αντιλαμβανομαι πως κατι δεν παει καλα.Για την ακριβεια δεν παει καθολου.Στο ταχυμετρητη του Adslgr με 2Μbit συνδεση επιασα την διαστημικη ταχυτητα των.....343kbps!!

Πηρα το 121 και την αλλη μερα ηρθαν τα παιδια απο τις βλαβες.<<Θα κοιταξουμε τις ρυθμισεις και θα σε ενημερωσουμε>>.Μετα απο 2 ωρες,πραγματι με πηραν τηλεφωνο.<<Τωρα ειναι ενταξει;>>.<<Ναι>>λεω.<<Ποτε εμφανιστηκε το προβλημα;>>,με ρωτουν.<<Ελειπα 20 μερες,μολις ηρθα το διαπιστωσα...>>.<<Α,γι αυτο μαλλον....>>.

Απορια:Εχει καμμια σχεση το οτι ελειπα 20 μερες με την ταχυτητα της adsl;;;
Απο χθες το βραδυ παλι η ταχυτητα μου ειναι στο 1/10 απο αυτη που πληρωνω....Τωρα τι φταιει;Μηπως το οτι στραβοκοιταξα το μοντεμ μου για μια στιγμη;

Στην περιπτωση μου ειναι αποδεδειγμενο πως φταιει ο ΟΤΕ.Υποψιαζομαι μαλιστα πως το προβλημα ειναι μεγαλο και αυτοι απλως προσπαθουν με <<μπαλωματα>> να το καλυψουν.Τα περιπου 40Ε το μηνα ομως θα με υποχρεωσουν να τα δωσω....

Το πιο ανησυχητικο ειναι πως μολις στα 32 νιωθω πως δεν εχω καμμια ελπιδα να βρω το δικιο μου στο....Ελλαδισταν.Αρχιζω να συνηθίζω τον ρολο του μ@λ@κ$...

nikgr
28-11-07, 23:13
Πηρα το 121 και την αλλη μερα ηρθαν τα παιδια απο τις βλαβες.<<Θα κοιταξουμε τις ρυθμισεις και θα σε ενημερωσουμε>>.Μετα απο 2 ωρες,πραγματι με πηραν τηλεφωνο.<<Τωρα ειναι ενταξει;>>.<<Ναι>>λεω.<<Ποτε εμφανιστηκε το προβλημα;>>,με ρωτουν.<<Ελειπα 20 μερες,μολις ηρθα το διαπιστωσα...>>.<<Α,γι αυτο μαλλον....>>.


:lol:
Τί άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα!
Δηλαδή κατά τους τεχνικούς του ΟΤΕ έφταιγε που δεν την είχες χρησιμοποιήσει τη γραμμή για 20μέρες έ? Ξεπροπονήθηκε η γραμμή μάλλον. Είχε σκουριάσει ο χαλκός επειδή δεν έτρεχαν τα bytes τόσο καιρό! :rofl:

Κάτι σα τα μελάνια του εκτυπωτή που μπούκωσαν επειδή δεν τύπωσες για κάποιες μέρες. :rolleyes:

Προφανώς είσα σε πίτα γύρο κέντρο και το bandwidth τους είναι ανεπαρκες.
Γι' αυτό και normal ταχύτητες βλέπεις μάλλον μόνο πρωινές ώρες που κλείνουν πολλοί τα PC τους. ;)

stelpas
28-11-07, 23:49
Προφανώς είσα σε πίτα γύρο κέντρο και το bandwidth τους είναι ανεπαρκες.
Γι' αυτό και normal ταχύτητες βλέπεις μάλλον μόνο πρωινές ώρες που κλείνουν πολλοί τα PC τους.
Αυτο υποψιαζομαι κι εγω.Αυριο θα μου ερθουν παλι αφου εχω αποφασισει να δηλωνω βλαβη συνεχεια.Μεχρι να φιλοτομιθουν (ή να βαρεθουν) και ....ομολογησουν.

Ομως τι <<μαγικες>> πυθμισεις εκανε ο τεχνικος και μου εδωσε φουλ ταχυτητα για 9 ωρες;<<Μπουκωσε>> αλλους για να ξεμπουκωσει εμενα;

tsaros
29-11-07, 01:49
εδω και 2 μερες με οτενετ εχουν "νεκρωσει " p2p κ torrents, απο ραπιντσερ κλπ μια χαρα παει
τι μαγειρεματα κανουν παλι:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.