PDA

Επιστροφή στο Forum : eBay στην Ελλάδα: Γόνιμο το 2021 με μία βραβευμένη συνεργασία



nnn
10-01-22, 14:35
H eBay προσκαλεί όλες τις ελληνικές ΜΜΕ να αναπτύξουν τις επιχειρήσεις τους μέσα από τη συμμετοχή τους στο κορυφαίο Πρόγραμμα Ανάπτυξης (Growth Program)

Αθήνα, 10 Ιανουαρίου 2022 - Παρά την πανδημία, το 2021 ήταν μια γόνιμη χρονιά για το ηλεκτρονικό εμπόριο και για τους περισσότερους από 2.500 πωλητές της eBay στην Ελλάδα, οι οποίοι ανέπτυξαν την επιχείρησή τους μέσα από ένα διευρυμένο πελατολόγιο, σε κορυφαίες διεθνείς αγορές. Με βάση τη συνεργασία της eBay με την BestPrice.gr το 2021 καθώς και με το Growth Program, η eBay παραμένει προσηλωμένη στις ελληνικές ΜΜΕ, βοηθώντας τις να προσαρμοστούν στη νέα ψηφιακή εποχή και να αναζητήσουν νέες ευκαιρίες ανάπτυξης σε ένα διεθνές περιβάλλον.

Μόνο το 2021, οι Έλληνες πωλητές της eBay αναπτύχθηκαν με μεγάλη επιτυχία μεταξύ πελατών από κορυφαίες διεθνείς αγορές όπως οι ΗΠΑ, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Γερμανία, η Ιταλία και η Γαλλία. Σχετικά με τις πωλήσεις, οι πωλητές της eBay στην Ελλάδα επωφελήθηκαν από κορυφαίες κατηγορίες, όπως α) Ανταλλακτικά και Αξεσουάρ αυτοκινήτου, β) Συλλεκτικά αντικείμενα, γ) Δίσκους Βινυλίου, δ) Είδη για την αυλή και τον κήπο, καθώς και ε) Ένδυση, Παπούτσια και Αξεσουάρ για γυναίκες. Οι κορυφαίες κατηγορίες ειδών που αγόρασαν οι πελάτες ήταν α) Γραμματόσημα, β) Ανταλλακτικά και αξεσουάρ αυτοκινήτου, γ) Συλλεκτικά είδη, δ) Είδη για την αυλή και τον κήπο και ε) Νομίσματα και χαρτονομίσματα.

Στα πιο ακριβά και ενδιαφέροντα προϊόντα που πωλήθηκαν το 2021 από ελληνικές επιχειρήσεις στην eBay ήταν μια συλλεκτική κάρτα Black lotus Alpha (30.000 $), η Ολυμπιακή δάδα του 1956 (18.000 $), ένα Synthesizer Roland Jupiter 8 (17,50 $), ένα αυτόγραφο υπογεγραμμένο από τον Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ από την Τουρκία (13.500 $), καθώς και μια πλήρη συλλογή Arabian Nights MTG (11.000 $).

Όπως φαίνεται από αυτά τα επιτυχημένα αποτελέσματα, στόχος της eBay είναι να υποστηρίζει με συνέπεια την είσοδο των ελληνικών επιχειρήσεων στο ηλεκτρονικό εμπόριο. Γι' αυτό, η eBay τους προσκαλεί στο μοναδικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης (Growth Program) για Μικρές και Μεσαίες Επιχειρήσεις (ΜΜΕ), αξίας χιλιάδων δολαρίων ανά συμμετέχοντα. Στο πλαίσιο του προγράμματος, οι ελληνικές εταιρείες μπορούν να λάβουν υποστήριξη για την επιχείρησή τους ώστε να πουλήσουν τα προϊόντα τους σε 152 εκατομμύρια αγοραστές παγκοσμίως. Το Πρόγραμμα Ανάπτυξης είναι ένα πρόγραμμα προσωπικής εκπαίδευσης για επιχειρήσεις και περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, εξατομικευμένη υποστήριξη από τον σύμβουλο ανάπτυξης (Growth Manager) της eBay, μεγάλη πίστωση πωλήσεων για γρήγορη ανάπτυξη και δωρεάν συνδρομή στο κατάστημα eBay για 3 μήνες.

Στο πλαίσιο αυτό, δημιουργήθηκε το 2021 μια βραβευμένη συνεργασία της eBay με την BestPrice.gr, η οποία πρόσφατα κέρδισε το βραβείο Gold e-volution, στην κατηγορία «International eCommerce». Μέσω αυτής της συνεργασίας, ελληνικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις από το δίκτυο του BestPrice.gr, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Ανάπτυξης του eBay και να λάβουν σημαντικά εφόδια για να ξεκινήσουν την εμπορική τους δραστηριότητα, μέσω της πλατφόρμας eBay. Η συνεργασία ήταν πολύ επιτυχημένη, αφού 160 ελληνικές επιχειρήσεις BestPrice.gr έκαναν αίτηση για το Growth Program και πολλές από αυτές έχουν ήδη ξεκινήσει να πωλούν στην eBay και να αναπτύσσουν την επιχείρησή τους, παγκοσμίως.

O Alon Paster, Head of Commercial Development, Global Emerging Markets ανέφερε: «Το 2021 ήταν μια ακόμη επιτυχημένη χρονιά για τους πωλητές της eBay στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, με εκατοντάδες ή / και εκατομμύρια αναζητήσεις καθημερινά. Πιστεύουμε στην Ελλάδα και τις προοπτικές της, γι' αυτό επιλέγουμε να επενδύσουμε σε ελληνικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις, μέσω του προγράμματος eBay Growth, ενισχύοντας την ανάπτυξή τους και την εξωστρέφεια σε 190 αγορές και 152 εκατομμύρια πελάτες. Σε αυτό το πλαίσιο, χαιρόμαστε για τη συνεργασία μας με την BestPrice.gr και τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις της, μια συνεργασία της οποίας η επιτυχία αναγνωρίστηκε πρόσφατα από τα βραβεία e-volution. Επιδιώκουμε ισχυρές συνέργειες που δημιουργούν αμοιβαία οφέλη για όλους και ειδικά για τους πωλητές μας».

“Η βραβευμένη συνεργασία μας με το eBay έχει βοηθήσει εκατοντάδες ελληνικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις να επεκτείνουν τη δραστηριότητά τους πέρα από τα ελληνικά σύνορα.” σχολίασε ο Μιχάλης Παπαδάκης, CEO της BestPrice.gr. "Με το 2022 προ των πυλών, παραμένουμε προσηλωμένοι στην αποστολή μας: να μεταφέρουμε αξία σε όλο το οικοσύστημα του ηλεκτρονικού εμπορίου στην Ελλάδα.”

globalnoise
10-01-22, 15:24
Στα πιο ακριβά και ενδιαφέροντα προϊόντα που πωλήθηκαν το 2021 από ελληνικές επιχειρήσεις στην eBay ήταν μια συλλεκτική κάρτα Black lotus Alpha (30.000 $), η Ολυμπιακή δάδα του 1956 (18.000 $), ένα Synthesizer Roland Jupiter 8 (17,50 $), ένα αυτόγραφο υπογεγραμμένο από τον Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ από την Τουρκία (13.500 $), καθώς και μια πλήρη συλλογή Arabian Nights MTG (11.000 $).

:closed:

dslsub
10-01-22, 16:13
Αφού μάθαμε πως να χρησιμοποιούμε το σκρουτζ που να μπλέκουμε με ebay και λοιπές πλατφόρμες τώρα... Περισσεύουν.

ChriZ
10-01-22, 17:00
Εγώ ζω για την εποχή που θα έχω ebay.gr και θα μπορώ να αγοράζω - τα μεταχειρισμένα - από παντού στον κόσμο με τιμές Αμερικής χωρίς δασμούς...
Πολλά ζητάω ;

manosdoc
11-01-22, 17:04
Εγώ ζω για την εποχή που θα έχω ebay.gr και θα μπορώ να αγοράζω - τα μεταχειρισμένα - από παντού στον κόσμο με τιμές Αμερικής χωρίς δασμούς...
Πολλά ζητάω ;

Αυτό δεν θα γίνει ποτέ ακόμη και αν έρθει το ebay.gr

ChriZ
11-01-22, 17:17
Αυτό δεν θα γίνει ποτέ ακόμη και αν έρθει το ebay.gr

Εννοείται... :p

keysmith
12-01-22, 00:49
πάει το ebay. Περίπου ξόφλησε με τις παρούσες συνθήκες δασμών, ΦΠΑ, ταχυδρομικών υπηρεσιών και απουσίας Paypal.
Οι τιμές τους έχουν ανέβει (οι ίδιοι κρατάνε περισσότερα από τους πωλητές), τα Ελληνικά ταχυδρομεία και οι (απροσδιόριστοι) δασμοί/ΦΠΑ που δεν ξέρεις ΤΙ θα πληρώσεις και ΠΟΤΕ και ΑΝ θα παραλάβεις το έχουν τελειώσει. Εκτός μεγάλης ανάγκης και "ειδικού" προϊόντος που δεν βρίσκεις ελλάδα (καποιο περίεργο ανταλλακτικό) δεν υπάρχει λόγος να το προτιμήσεις πλέον. Δεν αξίζει.

netblues
12-01-22, 07:43
Που πηγε το paypal?

Manos_ps
12-01-22, 11:41
Συμφωνώ φίλε μου! Τσάμπα και τα μεταφορικά

manosdoc
12-01-22, 12:40
πάει το ebay. Περίπου ξόφλησε με τις παρούσες συνθήκες δασμών, ΦΠΑ, ταχυδρομικών υπηρεσιών και απουσίας Paypal.
Οι τιμές τους έχουν ανέβει (οι ίδιοι κρατάνε περισσότερα από τους πωλητές), τα Ελληνικά ταχυδρομεία και οι (απροσδιόριστοι) δασμοί/ΦΠΑ που δεν ξέρεις ΤΙ θα πληρώσεις και ΠΟΤΕ και ΑΝ θα παραλάβεις το έχουν τελειώσει. Εκτός μεγάλης ανάγκης και "ειδικού" προϊόντος που δεν βρίσκεις ελλάδα (καποιο περίεργο ανταλλακτικό) δεν υπάρχει λόγος να το προτιμήσεις πλέον. Δεν αξίζει.

Για την Ελλάδα πάντα έτσι ήταν.
Με το Global Shipping όμως είναι το μόνο εγγυημένο από την αρχή της πληρωμής.
Έχω πάρει άπειρα πράγματα από US και ήξερα ακριβώς πόσο και πότε.

Τι άλλο έχει μείνει; Οι κινεζοαπατεώνες;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-01-22, 12:46
Για την Ελλάδα πάντα έτσι ήταν.
Με το Global Shipping όμως είναι το μόνο εγγυημένο από την αρχή της πληρωμής.
Έχω πάρει άπειρα πράγματα από US και ήξερα ακριβώς πόσο και πότε.
Εννοείς ότι υπολογίζει ΟΛΑ τα έξοδα τη στιγμή της πληρωμής; Για τι ποσά αγορών μιλάμε;
Βασικά το επιβεβαίωσα μόλις, στα υπολογίζει στο checkout.
Μόνο για US ισχύει αυτό; Για UK;

manosdoc
12-01-22, 13:01
Εννοείς ότι υπολογίζει ΟΛΑ τα έξοδα τη στιγμή της πληρωμής; Για τι ποσά αγορών μιλάμε;
Βασικά το επιβεβαίωσα μόλις, στα υπολογίζει στο checkout.
Μόνο για US ισχύει αυτό; Για UK;

Για οτιδήποτε εμπίπτει στο Global Shipping Program που έχουν δικά τους Logistics facility.
Δεν έχω πάρει πολλά πράγματα από Αγγλία να σου πω την ταπεινή μου γνώμη.. Μετά το Brexit προτιμώ Global shipping από EU/US που βλέπω άμεσα τι πως, πόσο και είμαι εντάξει.
https://www.ebay.com/help/selling/shipping-items/setting-shipping-options/global-shipping-program?id=4646

ChriZ
12-01-22, 13:07
Εννοείς ότι υπολογίζει ΟΛΑ τα έξοδα τη στιγμή της πληρωμής; Για τι ποσά αγορών μιλάμε;
Βασικά το επιβεβαίωσα μόλις, στα υπολογίζει στο checkout.
Μόνο για US ισχύει αυτό; Για UK;

Και για UK το ίδιο ισχύει. Έχω ψωνίσει εγώ. Τα υπολογίζει όλα στο checκout και γνωρίζεις ακριβώς τι θα πληρώσεις.
Επιπλέον σου έρχεται κατευθείαν στο χώρο σου

keysmith
12-01-22, 16:25
Που πηγε το paypal?

πάντως δεν ειναι στο ebay.. Πληρώνεις μεσω ebay πλέον και με αυτούς εχεις να κανεις (καπως αύξησε και τις κρατήσεις αυτό και ίσως και για αυτό να τσίμπησαν λιγο ακόμα οι τιμές και για άλλους λογους οκ).

Εγώ αφού το 2020 έχασα 4 από τα 10 μικροπράγματα που παράγγειλα (δεν ξερω αν ηταν τα ΕΛΤΑ ή οι κινέζοι δεν έστειλαν τπτ, ψευτοτρακιν υπήρχαν) το σταμάτησα το άθλημα ebay. Ήρθε το 2021 και ο χαμός με τα τελωνεία και το χαος με το ΦΠΑ/δασμούς που τα διπλοπληρώνεις γιατί δεν τα δηλώνει ο κινέζος κτλ και τελείωσε το θεμα. Διαβάζω σε αλλα φορουμ τον χαμούλη. Δεν αξίζει για μένα. Αν ποτέ φτιάξει θα δείξει.

jkoukos
12-01-22, 17:43
Ουδέποτε έφυγε από το eBay. Μόλις προχθές έκανα αγορά σε αυτό και φυσικά πλήρωσα μέσω PayPal.
Μήπως ο πωλητής ο δικός σου δεν δεχόταν το PayPal;

Οι τιμές αυξήθηκαν εφόσον από 1η Ιούλη ισχύει ο νέος κανονισμός στην ΕΕ, για όλες τις αγορές από τρίτες χώρες και τώρα πληρώνουμε τον ΦΠΑ.

keysmith
12-01-22, 20:05
Ουδέποτε έφυγε από το eBay. Μόλις προχθές έκανα αγορά σε αυτό και φυσικά πλήρωσα μέσω PayPal.
Μήπως ο πωλητής ο δικός σου δεν δεχόταν το PayPal;

Οι τιμές αυξήθηκαν εφόσον από 1η Ιούλη ισχύει ο νέος κανονισμός στην ΕΕ, για όλες τις αγορές από τρίτες χώρες και τώρα πληρώνουμε τον ΦΠΑ.

ok θα εχεις δίκαιο. Προσωπικά έχω αρκετό καιρό να ψωνίσω αλλά "κάτι γίνεται" με το paypal και το ebay που αφορά του πωλητές τουλάχιστον. Το συζητούσα με πωλητή του και μου τα έλεγε οπότε ίσως δεν μου τα είπε καλά. Συνέβαλε λίγο στην αύξηση τιμών λέει αλλά δεν είναι ο κύριος λόγος.
Περισσότερα εδώ (https://www.bbc.com/news/technology-57318294)

jkoukos
12-01-22, 21:09
Μια χαρά τα λέει το άρθρο. Αλήθεια το διάβασες; Αναφέρει γενικά τα θέματα που έχουν οι πωλητές με την νέα πολιτική της εταιρείας. Αλλά δεν επηρεάζει εμάς τους αγοραστές, ουδόλως.
Το κυριότερο θέμα είναι ότι τώρα θα τους πληρώνει με άμεση κατάθεση στον συνδεδεμένο τραπεζικό τους λογαριασμό, αντί του PayPal balance που ίσχυε μέχρι τώρα. Κάτι που δεν θέλουν οι περισσότεροι διότι υπάρχουν επιπλέον έξοδα και καθυστερήσεις στα εμβάσματα.
eBay και PayPal έχουν χωρίσει ως εταιρείες από το 2015, αλλά μια χαρά συνεργάζονται και σήμερα.

netblues
13-01-22, 07:45
Ειναι σαν τον οτε, που αλλο θα ειναι το δικτυο με τους τεχνικους, αλλο το callcenter.. κλπ
Αλλα θα συνεργαζονται αρμονικα.

- Μα εχω ζητησει τεχνικο εδω και μια εβδομαδα
- Μαλιστα κυριε, ειναι αλλη εταιρεια το service ομως. Μισο να ψαξω να βρω το τηλεφωνο, η μηπως να το γκουγκλαρετε?

keysmith
13-01-22, 10:52
Ερώτηση προς την κοινότητα: αγοράζει κανεις από το ebay.com και να του λειτουργεί καλά; Δλδ να του έρχονται πράγματα και μικροπράγματα από Κίνα (γιατί αυτό μας ενδιαφέρει τους περισσότερους) χωρίς προβλήματα εκτελωνισμών, ΦΠΑ και μεγάλες καθυστερήσεις;
Δεν λέω να μην το πληρώσεις στο checkout το ΦΠΑ. Να τον πληρώσεις οκ, αλλά αυτός να δηλωθεί σωστά στην πλατφόρμα (πως την λένε) να το ξέρουν τα ελληνικά τελωνεία να μην σου κρατήσουν το δέμα να διπλοπληρώνεις ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμού, διαχείρισης κτλ

για πείτε εμπειρίες

ChriZ
13-01-22, 11:21
Προσωπικά από co.uk μπαίνω.. Αλλά τα ίδια είναι.. Σε κάθε περίπτωση αν ο πωλητής υποστηρίζει Global Shipping Program, δεν κόβονται σε τελωνείο, γιατί ο εκτελωνισμός γίνεται αλλού και εδώ έρχεται σαν να είναι από εντός EU

manosdoc
13-01-22, 12:06
Ερώτηση προς την κοινότητα: αγοράζει κανεις από το ebay.com και να του λειτουργεί καλά; Δλδ να του έρχονται πράγματα και μικροπράγματα από Κίνα (γιατί αυτό μας ενδιαφέρει τους περισσότερους) χωρίς προβλήματα εκτελωνισμών, ΦΠΑ και μεγάλες καθυστερήσεις;
Δεν λέω να μην το πληρώσεις στο checkout το ΦΠΑ. Να τον πληρώσεις οκ, αλλά αυτός να δηλωθεί σωστά στην πλατφόρμα (πως την λένε) να το ξέρουν τα ελληνικά τελωνεία να μην σου κρατήσουν το δέμα να διπλοπληρώνεις ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμού, διαχείρισης κτλ

για πείτε εμπειρίες

Έχω πάρει άπειρες ιατρικές συσκευές από US Global Shipping όλες άψογα μέχρι κεραίας.
Έχω πάρει λάπτοπ Thinkpad με Global Shipping όλα άψογα.

Αποφεύγω να αγοράζω από πωλητές που δεν έχουν GS γιατί απλά δεν θέλω άγχος στην ζωή μου.
Θέλω να ξέρω τι πως που πότε.
Α και καταπληκτικό το ebay certified refurbished. Στην ουσία είναι factory refurbished ηλεκτρονικά.

- - - Updated - - -


Προσωπικά από co.uk μπαίνω.. Αλλά τα ίδια είναι.. Σε κάθε περίπτωση αν ο πωλητής υποστηρίζει Global Shipping Program, δεν κόβονται σε τελωνείο, γιατί ο εκτελωνισμός γίνεται αλλού και εδώ έρχεται σαν να είναι από εντός EU

Από US ότι παίρνω όλα σε ένα facility πάνε, Στο Erlanger, Kentucky και εκεί γίνεται εκτελωνισμός και έρχονται όλα με DHL/UPS κλπ.

keysmith
13-01-22, 15:29
Προσωπικά από co.uk μπαίνω.. Αλλά τα ίδια είναι.. Σε κάθε περίπτωση αν ο πωλητής υποστηρίζει Global Shipping Program, δεν κόβονται σε τελωνείο, γιατί ο εκτελωνισμός γίνεται αλλού και εδώ έρχεται σαν να είναι από εντός EU
πως ξερεις ποιος το υποστηρίζει; κοιτάς αφού βρεις το ποιόν στις λεπτομέρειες τι shipping έχει; Δεν υπάρχει φίλτρο δείξε μου μόνο τέτοιους.. σωστά;

ChriZ
13-01-22, 15:31
Όχι, απ' όσο ξέρω δεν έχει σχετικό φίλτρο..
Εγώ αν θέλω να αγοράσω κάτι ακριβό το ψάχνω μέχρι να βρω κάποιον που υποστηρίζει..

mercier
15-01-22, 21:47
Εγώ ζω για την εποχή που θα έχω ebay.gr και θα μπορώ να αγοράζω - τα μεταχειρισμένα - από παντού στον κόσμο με τιμές Αμερικής χωρίς δασμούς...
Πολλά ζητάω ;

Εγώ ζω για την εποχή που θα εναρμονιστούν τα μεροκάματα με αυτά σε Κίνα, Πακιστάν και αφρικανικές χώρες, ήτοι δύο δολάρια ημερησίως.
Πολλά ζητάω ;

:hmm::hmm::hmm:
Αυτοί που έχουν συμφέρον για να μην υπάρχουν κανόνες (στους οποίους υπάγονται και οι δασμοί) είναι οι ισχυροί και μόνο οι ισχυροί και όχι οι καθημερινοί πολίτες.

netblues
16-01-22, 08:44
Τι σχεση μπορει να εχει το global shipping του ebay που υπαρχει χρονια και πρακτικα ειναι για παραλαβες απο αμερικη μει το ioss που ουσιαστικα αφορα τους κινεζους
Η βασικη διαφορα του global shipping ειναι οτι παιζει με courier τυπου fedex, ups, tnt dhl, ενω οι κινεζοι παιζουν γενικα με ελτα.

Απο κει και περα, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο θεμα το ioss του ebay, στην ιδια μοιρα με ολα ειναι.
Γενικοτερα τα ψιλοπραγματα περνανε χωρις θεμα, οπως και του aliexpress.

Γενικοτερα εχει εμφανιστει μια φοβια, οτι το ioss εχει θεματα. Οτι περναει δεν αναφερεται. Αν κατι κολλησει σε δειγματοληπτικο ελεγχο
θα βγουν να το γραψουν σε 5 φορουμ. Οι πλατφορμες που μετεχουν στο ioss και εισπρατουν και αποδιδουν φπα εχουν συγκεκριμενες και σε μεγαλο βαθμο αυτοματοποιημενες διαδικασιες επικοινωνιας του ioss
Δεν γινεται αλλιως, λογω ογκου. H πιθανοτητα να ξαναελεγθει ειναι περιπου οσο και να χαθει. Ειδικοτερα τωρα που εχει περασει και το πρωτο 6 μηνο προσαρμογης.

sdikr
16-01-22, 13:25
Τι σχεση μπορει να εχει το global shipping του ebay που υπαρχει χρονια και πρακτικα ειναι για παραλαβες απο αμερικη μει το ioss που ουσιαστικα αφορα τους κινεζους
Η βασικη διαφορα του global shipping ειναι οτι παιζει με courier τυπου fedex, ups, tnt dhl, ενω οι κινεζοι παιζουν γενικα με ελτα.

Απο κει και περα, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο θεμα το ioss του ebay, στην ιδια μοιρα με ολα ειναι.
Γενικοτερα τα ψιλοπραγματα περνανε χωρις θεμα, οπως και του aliexpress.

Γενικοτερα εχει εμφανιστει μια φοβια, οτι το ioss εχει θεματα. Οτι περναει δεν αναφερεται. Αν κατι κολλησει σε δειγματοληπτικο ελεγχο
θα βγουν να το γραψουν σε 5 φορουμ. Οι πλατφορμες που μετεχουν στο ioss και εισπρατουν και αποδιδουν φπα εχουν συγκεκριμενες και σε μεγαλο βαθμο αυτοματοποιημενες διαδικασιες επικοινωνιας του ioss
Δεν γινεται αλλιως, λογω ογκου. H πιθανοτητα να ξαναελεγθει ειναι περιπου οσο και να χαθει. Ειδικοτερα τωρα που εχει περασει και το πρωτο 6 μηνο προσαρμογης.

Το ioss μπαίνει σε ότι εισάγεται στην ΕΕ, περιλαμβάνει δηλαδή και ΗΒ και Αμερική

netblues
17-01-22, 00:06
Δεν ειπα οτι δεν μπαινει παντου το ioss Ειπα οτι το global shipping προυπηρχε και ηταν μια μορφη εθελοντικου ioss. Τα πληρωνες απο πριν και με φπα.
Ενω αν εβρικσες καποιον να τα στειλει usps, συνηθως ερχοταν χωρις αλλα κοστη.
Τωρα προφανως το global shipping χρησιμοποιει και αυτο το ioss.
Η μαζα των κινεζων του ebay ουτε εστελνε, ουτε στελνει με global shipping, και μια χαρα δουλευει το ioss τους.

keysmith
17-01-22, 00:09
Γενικοτερα εχει εμφανιστει μια φοβια, οτι το ioss εχει θεματα. Οτι περναει δεν αναφερεται. Αν κατι κολλησει σε δειγματοληπτικο ελεγχο
θα βγουν να το γραψουν σε 5 φορουμ. Οι πλατφορμες που μετεχουν στο ioss και εισπρατουν και αποδιδουν φπα εχουν συγκεκριμενες και σε μεγαλο βαθμο αυτοματοποιημενες διαδικασιες επικοινωνιας του ioss
Δεν γινεται αλλιως, λογω ογκου. H πιθανοτητα να ξαναελεγθει ειναι περιπου οσο και να χαθει. Ειδικοτερα τωρα που εχει περασει και το πρωτο 6 μηνο προσαρμογης.
δεν είναι μόνο οι τρομακτικές ιστορίες από forum όμως που οκ καταλαβαίνω τη λογική ότι το αρνητικό προβάλεται περισσότερο.
Είναι και εμπειρίες δικών μας (πχ φίλος μου διπλοπλήρωσε ΦΠΑ από αλι-εξπρες και του έκανε 2 μηνες να έρθει) και βασικά είναι ότι χάνονται πολλά πράγματα και πριν τα τελωνεία. Οπως είπα, εγώ τελευταία που πήρα ήταν το 2020 το καλοκαίρι και αρχές φθινοπώρου και από τα 10 πραγματάκια που πήρα τα μισά δεν ήρθαν ποτέ! Υποτίθεται το καλοκαίρι το 2020 πήγαν να στρώσουν τα ταχυδρομεία και έτσι φάνηκε στις αρχές καλοκαιριού. Μετά πάι το χάος τρέχαμε για refunds.
Σε forum πάντως δεν ακούω πολλούς χωρίς προβλήματα, και σε βιντεάκια στο youtube τι συμβαίνει τελευταία με τους δασμούς, έμπειροι "αγοραστές" τα ίδια λένε. α) μπορεί να αργήσουν πάρα πολύ β) μπορεί να "μπλέξεις" (με την έννοια να ξαναπληρώσεις ΦΠΑ και τέτοια).

Ειδικά από Ebay και ali υπάρχουν λάθη ή αδήλωτα στο ioss και ενώ έχουν εισπραχθεί από τους πωλητές το ΦΠΑ δεν ασχολούνται να κάνουν σωστά τις ενέργειες και όταν φτάνουν εδώ εχουν θεμα. Και καλά υπάρχει διαδικασία να ζητήσεις τα χρήματα από εξτρα φόρο πίσω αλλά ποιος το κάνει για μικροπράγματα των κάτω από 3 ευρώ; (που τελικά καταλήγουν να σου στοιχίζουν 7-8€) Από την άλλη λέγεται για banggood είναι καλύτερα (δεν κανουν λαθη με το ioss) αλλά τι να το κάνεις πολύ ακριβότερα τα ίδια μικροπράγματα οπότε άδωρο.

Δεν ξέρω. Ολο και περισσότερους ακούω να λένε "δεν ξανα-ασχολούμε" με ebay και γενικά εκτός ΕΕ.

Kostis_TH
17-01-22, 13:28
Παιδιά μόνο skroutz αξίζει πλέον, το ebay το χει χάσει το παιχνίδι εδώ

Kiriakos_ITTSB_EU
17-01-22, 13:49
Η κουβέντα έχει πάει εκτός θέματος ... το κυβερνητικό μας σχήμα ( Κυβέρνηση ) έχει αναλάβει εδώ και δυο χρόνια την αναδιάρθρωση προσωπικού ΕΛΤΑ και Τελωνεία.
Πλήθος άστοχων κυβερνητικών αποφάσεων κατάφεραν να καταστρέψουνε την ταχύτητα απόδοσης δεμάτων.

Τα κλικ και κλακ , στις αγορές γίνονται με την ταχύτητα του φωτός.
Ενδοκοινοτική μεταφορά δεμάτων 3 ~ 10 μέρες.
Ταχύτητα διαχειρίσεις ΕΛΤΑ και Τελωνεία η χειρότερη ... Λόγο αποτυχημένων κυβερνητικών αποφάσεων.
Η απάντηση θα δοθεί στις κάλπες.

Οι ταχυδρόμοι και οι εκτελωνιστές δεν μας φταίνε σε τίποτα.
Πολλές ταχυδρομικές υπηρεσίες έχουν πέσει σήμερα στα χέρια εργολάβων με κακοπληρωμένο προσωπικό.

Το αρχικό θέμα περί eBay, έχει κάποια αξία για μικρο επιχειρήσεις, που είναι παραγωγοί προϊόντων και όχι μεταπωλητές.

sdikr
17-01-22, 15:48
Η κουβέντα έχει πάει εκτός θέματος ... το κυβερνητικό μας σχήμα ( Κυβέρνηση ) έχει αναλάβει εδώ και δυο χρόνια την αναδιάρθρωση προσωπικού ΕΛΤΑ και Τελωνεία.
Πλήθος άστοχων κυβερνητικών αποφάσεων κατάφεραν να καταστρέψουνε την ταχύτητα απόδοσης δεμάτων.

Τα κλικ και κλακ , στις αγορές γίνονται με την ταχύτητα του φωτός.
Ενδοκοινοτική μεταφορά δεμάτων 3 ~ 10 μέρες.
Ταχύτητα διαχειρίσεις ΕΛΤΑ και Τελωνεία η χειρότερη ... Λόγο αποτυχημένων κυβερνητικών αποφάσεων.
Η απάντηση θα δοθεί στις κάλπες.

Οι ταχυδρόμοι και οι εκτελωνιστές δεν μας φταίνε σε τίποτα.
Πολλές ταχυδρομικές υπηρεσίες έχουν πέσει σήμερα στα χέρια εργολάβων με κακοπληρωμένο προσωπικό.

Το αρχικό θέμα περί eBay, έχει κάποια αξία για μικρο επιχειρήσεις, που είναι παραγωγοί προϊόντων και όχι μεταπωλητές.

Δέμα απο Γερμανία, 7 ημέρες να φτάσει Αθήνα, σε 2 ημέρες είχα παραλάβει Θεσσαλονίκη,

Τελωνεία παντού υπάρχει θέμα στην ΕΕ, ότι έρχεται με ioss περνάει αέρα, ότι έρχεται χωρίς κάνει παρέα στους τελώνηδες, όχι μονο εδώ σε όλες τις χώρες της ΕΕ

Θυμάμαι πριν αυτής της κυβέρνησης, τα δέματα απο Αθήνα ερχόταν ίδια μέρα Θεσσαλονίκη...... :lol:

Lagman
17-01-22, 23:09
Παραγγελίες που έχω κάνει μέσω Ευρωπαϊκής Ένωσης όλες έχουν έρθει κανονικά.

Kiriakos_ITTSB_EU
19-01-22, 17:35
Χθες .....
Αγορά από Γερμανία 190Ε (μεταχειρισμένο προϊόν)
Αγορά από Γερμανία 50Ε (μεταχειρισμένο προϊόν)
Αγορά από Ιταλία 26Ε (καινούργιο)

Άχνα δεν έβγαλε το Ebay... για IOSS και ΦΠΑ

sdikr
19-01-22, 17:44
Χθες .....
Αγορά από Γερμανία 190Ε (μεταχειρισμένο προϊόν)
Αγορά από Γερμανία 50Ε (μεταχειρισμένο προϊόν)
Αγορά από Ιταλία 26Ε (καινούργιο)

Άχνα δεν έβγαλε το Ebay... για IOSS και ΦΠΑ

Ναι γιατί αυτά είναι EE και έχει χρεωθεί κανονικά ΦΠΑ

Kiriakos_ITTSB_EU
19-01-22, 17:45
Ναι γιατί αυτά είναι EE και έχει χρεωθεί κανονικά ΦΠΑ

Δεν κράτησε το Ebay ΦΠΑ... ούτε έγινε έκδοση IOSS

jkoukos
19-01-22, 17:51
Έκδοση IOSS ποτέ δεν θα δεις σε αγορές εντός της ΕΕ. Αφορούν αγορές εκτός αυτής.
Ο ΦΠΑ δεν αλλάζει αν πρόκειται για αγοραπωλησία μεταξύ ιδιωτών. Αν η αγορά έγινε από κατάστημα, μια χαρά αλλάζει ελαφρά η τελική τιμή, καθώς στην χώρα μας είναι μεγαλύτερος

sdikr
19-01-22, 17:53
Δεν κράτησε το Ebay ΦΠΑ... ούτε έγινε έκδοση IOSS

Το Ioss και το να κρατάνε ΦΠΑ, έχει να κάνει με εισαγωγές στην ΕΕ,
Εγώ εχω αγοράσει απο ΕΕ έναν υπολογιστή, αυρίο τον πουλάω σαν ιδιώτης στο ebay, το φπα έχει πληρωθεί απο εμένα κατα την πρώτη αγορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.