PDA

Επιστροφή στο Forum : Need 4 WAN balanced connections router



konenas
14-08-07, 11:10
ψάχνω για έναν ή περισσότερους routers για 4 balanced συνδέσεις.

Οι παρακάτω έχουν μόνο 2
Linksys RV042
ZyXEL 35

Μπορούν να "ενωθούν" ανά δυο;
Έχει κανείς δοκιμάσει 4 συνδέσεις μαζί;

Μπορώ να ενώσω ξεχωριστούς routers σε μια σύνδεση όχι μόνο για downloading αλλά και για uploading;

SfH
14-08-07, 11:18
Κάτι που να κανει "balance" από μόνο του (όσο μπορεί να θεωρηθεί balance το μοίρασμα per destination/per source) τόσες συνδέσεις δε γνωρίζω (εκτώς από κάνα linux box). Αν έχεις λίγη βοήθεια από τον ISP σου βέβαια (να πειράξει λίγο το routing table του για πάρτυ σου), γίνεται εύκολα με οποιονδήποτε router έχει 4 dsl interfaces (η ακόμα και με κάποιον με 5 ethernet και 4 dsl modems, αλλά εκεί περιπλέκεται η κατάσταση).

wintech2003
14-08-07, 11:57
Δες και αυτό:
http://www.peplink.com/

Δεν τα εχω δουλεψει αλλα και εσυ δεν λες λίγο πιο αναλυτικά τί θέλεις να κάνεις για να σου προτείνουμε πιο συγκεκριμένα... Θα κάνεις Host κάποιους servers ή σε ενδιαφέρει μονο να συνδυάσεις ταχύτητες για να προσφέρεις ταχύτερο downloading στους clients?

cprotopapas
14-08-07, 12:03
Cisco rulz...Again...:p..cisco 1841with 2 HWICs...

konenas
16-08-07, 11:52
Για να συνδυάσω bandwidth σε servers

cprotopapas
16-08-07, 14:10
Για να συνδυάσω bandwidth σε servers

Γίνε πιο αναλυτικός.

konenas
20-08-07, 14:33
Έχω δυο web servers και δυο mail servers και θέλω να χρησιμοποιήσω συνδυαζόμενο bandwidth.

anon
20-08-07, 15:05
Εαν χρησιμοποιήσεις απλές ADSL συνδέσεις, πολλαπλες, με κάποιο load balancer, τότε καμια σύνδεση δεν θα έχει το άρθροισμα, αλλά το μέγιστο της κάθε φυσικής σύνδεσης. Εαν ο πάροχός σου, σου δώσει multilink, adsl bonding, τότε θα έχεις ουσιαστικά μια γραμμή με το άρθροισμα των ταχυτήτων, αλλά κοστίζει πολύ ώστε να αξίζει τον κόπο, και ο εξοπλισμός πρέπει ναναι συγκεκριμένος (cisco), όχι ότι δεν μπορεί να γίνει και με άλλον εξοπλισμό, αλλά για να μην έχεις το μπαλάκι του παρόχου ότι φταίει το xvz router πουβαλες.

Σε κάθε περίπτωση, εαν φιλοξενείς εταιρικά websites και θέλεις επαγγελματικών προδιαγραφών συνδέσεις, καλύτερα να σκεφτείς είτε μισθωμένο είτε collocation/dedicated servers. Ειδικά στο εξωτερικό έχουν πολύ χαμηλές τιμές, και δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι με τα διαχειριστικά των περι συνδέσεων και μηχανών....

@ ADSLgr.com All rights reserved.