PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus DSL-AC87VG ρυθμίσεις για Vodafone VoIP.



ultraxmode
17-02-22, 22:56
Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας να ρυθμισω έναν Asus DSL-AC87VG που έχω στα χέρια μου. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε? (Σημείωση : έχω το password για το VoIP)

Έχω περάσει τις ρυθμίσεις στο Phone Device αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει (και πως) για να προσθέσω ειδικο wlan interface για το VoIP (VLAN 837).

Για την ώρα ακούω συνεχόμενο ήχο όταν σηκώνω το τηλέφωνο. Αλλά δεν μπορώ να καλέσω ούτε και να με καλέσουν.

Σας ευχαριστώ!

mondeo
17-02-22, 23:15
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο ρούτερ.
Αν δεν υποστηρίζει ξεχωριστό VLAN για την τηλεφωνία δεν θα δουλέψει ποτέ.
Από που και πόσο το πήρες;
Γιατί δεν προτίμησες τη σιγουριά ενός Fritz;

ultraxmode
17-02-22, 23:18
Μεταχειρισμένο.. 70 ευρώ. Μπορείς να προσθεσεις διαφορετικά PVC Interfaces.. αλλά δεν ξέρω πως θα το κάνω να τα διαχωρίζει. Το Fritz έβγαινε πολύ ακριβό..

mondeo
17-02-22, 23:33
Προσθέτεις το 837.
Πρέπει να δώσεις user - pass του 837, ώστε να κάνει login στο intranet της Voda.
Αφού πάρει τη δεύτερη IP από 10.xx.xx.xx θα πρέπει η τηλεφωνία να οδηγηθεί να κάνει register μέσω αυτού του κυκλώματος (αν γίνεται).
Τότε θα φτιάξεις το voip account της τηλεφωνίας με τους κωδικούς της και θα του πεις να κάνει register μέσω του 837.

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο manual.
Πολύ φτωχό, δεν βοηθάει καθόλου.
Δεν νομίζω πάντως να δουλέψει.

ultraxmode
18-02-22, 00:03
Νομίζω πως κάτι μπορεί να γίνει. Αρκεί να βρω τον τρόπο να του πω να χρησιμοποιήσει το τάδε PVC για το VoIP.

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται.

jkoukos
18-02-22, 11:35
Δώσε εικόνα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στο WAN Internet Connection.

ultraxmode
18-02-22, 11:55
Δώσε εικόνα με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στο WAN Internet Connection.

Εδώ δεν το έχω συνδέσει με την DSL οπότε τα εικονίδια με το "τσεκ" δεν τα βγάζει όπως θα τα έβγαζε αν το είχα συνδεδεμένο. Έχω πάρει τον router στη δουλειά απλά και μόνο για μπορώ να τον δουλέψω λίγο να δω το μενού του.

235056

235057

235058

235059

235060

Με αυτές τις ρυθμίσεις, παίρνω ένα βουητό στη γραμμή με το που σηκώνω το τηλέφωνο και δεν μπορώ να καλέσω ή να με καλέσουν (όταν καλώ από το κινητό μου, δείχνει σαν να πέφτει η γραμμή)

jkoukos
18-02-22, 12:30
Ο συνεχόμενος τόνος είναι από το ίδιο το Asus. Απλά σε αυτό (σε αντίθεση με τα Fritz) νομίζω δεν αλλάζει ανάλογα αυτών που χρησιμοποιούνται στην χώρα μας.

Δεν έχεις ενεργό το VLAN παρόλο που έχεις δηλώσει το VLAN ID 837.
Δεν έχεις ορίσει στο VoIP, ποιο WAN Interface θα χρησιμοποιεί.

Αυτά για αρχή. Τα άλλα όταν το συνδέσεις στην κανονική γραμμή στο σπίτι.

ultraxmode
18-02-22, 13:02
οκ @jkoukos

θα σε ενημερώσω! Σε ευχαριστώ.

ultraxmode
19-02-22, 21:44
Ο συνεχόμενος τόνος είναι από το ίδιο το Asus. Απλά σε αυτό (σε αντίθεση με τα Fritz) νομίζω δεν αλλάζει ανάλογα αυτών που χρησιμοποιούνται στην χώρα μας.

Δεν έχεις ενεργό το VLAN παρόλο που έχεις δηλώσει το VLAN ID 837.
Δεν έχεις ορίσει στο VoIP, ποιο WAN Interface θα χρησιμοποιεί.

Αυτά για αρχή. Τα άλλα όταν το συνδέσεις στην κανονική γραμμή στο σπίτι.

Καλησπέρα.

Κατάφερα και όρισα την τηλεφωνία να χρησιμοποιήσει το interface με ενεργοποιημένο το VLAN 837. Η τηλεφωνία τώρα δουλεύει. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές όταν καλώ απέξω, δεν χτυπάει. Μερικές φορές κάνει ότι καλεί (στο κινητό) όμως το σταθερό δεν κάνει τίποτα. Όταν καλώ από το σπίτι προς τα έξω δουλεύει πάντα. Έχω απενεργοποιήσει Answering Machine, Voice Message και Greeting Message, Message Forwarding. Επίσης έχω απενεργοποιήσει NAT Passthrough για SIP και RTSP. Δεν ξέρω τι λείπει από το puzzle. Το SIP DSCP τι είναι??? Επίσης, παίζει ρόλο το ότι έχω τη συσκευη στο fon1 χωρίς φίλτρο?

Στέλνω τις ρυθμίσεις που έχω βάλει τώρα.

235110

235111

235112

jkoukos
19-02-22, 22:01
To SIP DSCP είναι τιμές ρύθμισης του QoS και μην τις πειράξεις.
Όταν απενεργοποίησες το SIP NAT, έκανες επανεκκίνηση;
Δεν σκέφτομαι προς το παρόν κάτι άλλο για το θέμα.

ultraxmode
19-02-22, 22:03
Ναι έχω κάνει επανεκκίνηση. Μα είναι δυνατόν μια να δουλεύει και μια όχι?..

Το RTP/RTCP DSCP τι είναι?? Κάπου είχα δει ότι πρέπει να βάλω το 46. Γι'αυτό το έχω βάλει.

sdikr
19-02-22, 22:09
Καλησπέρα.

Κατάφερα και όρισα την τηλεφωνία να χρησιμοποιήσει το interface με ενεργοποιημένο το VLAN 837. Η τηλεφωνία τώρα δουλεύει. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές όταν καλώ απέξω, δεν χτυπάει. Μερικές φορές κάνει ότι καλεί (στο κινητό) όμως το σταθερό δεν κάνει τίποτα. Όταν καλώ από το σπίτι προς τα έξω δουλεύει πάντα. Έχω απενεργοποιήσει Answering Machine, Voice Message και Greeting Message, Message Forwarding. Επίσης έχω απενεργοποιήσει NAT Passthrough για SIP και RTSP. Δεν ξέρω τι λείπει από το puzzle. Το SIP DSCP τι είναι??? Επίσης, παίζει ρόλο το ότι έχω τη συσκευη στο fon1 χωρίς φίλτρο?

Στέλνω τις ρυθμίσεις που έχω βάλει τώρα.


Κάτι τέτοιο συνήθως έχει να κάνει με το κάθε πότε ζητάει να κάνει register η συσκευή, αλλά δεν βλέπω κάπου να μπορείς να το ρυθμίσεις

ultraxmode
19-02-22, 22:12
Εννοείς η τηλεφωνική συσκευή να κάνει register?

sdikr
19-02-22, 22:16
Εννοείς η τηλεφωνική συσκευή να κάνει register?

Οχι, μιλάω για την συσκευή που κάνει register με τον sip proxy, στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το asus

ultraxmode
19-02-22, 22:19
Δηλαδή οι routers κάνουν συνεχώς register στη Vodafone?

Λες γι'αυτό να χάνει την επικοινωνία?

sdikr
19-02-22, 22:25
Δηλαδή οι routers κάνουν συνεχώς register στη Vodafone?

Λες γι'αυτό να χάνει την επικοινωνία?

Το ata κάνει το register, το asus εκτός απο router είναι και ata (και AP Και modem Και αν συνδέσεις και κάτι στο usb και nas/print server)

Στα καθαρά ΑΤΑ (ή και άλλα router/ata) σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις το κάθε πότε θα κάνει επανάληψη την διαδικασία register στον sip server/proxy
Κάποιοι sip/server πχ σου ζητάνε να κάνεις το register πιο συχνά έτσι ώστε να σε θεωρεί ενεργό, αυτό αφορά τα εισερχόμενα, στις εξερχόμενες ενημερώνεις πως είσαι συνδεμένος με το που στέλνεις για την κλήση.

ultraxmode
19-02-22, 22:26
Θα ψάξω αν υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή, αν και νομίζω πως δεν έχει.

Επίσης, χρειάζομαι κάτι άλλο εδώ disabled?

235116

villager
19-02-22, 22:55
Θα ψάξω αν υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή, αν και νομίζω πως δεν έχει.


Session timer το χεις on. Αν βάλεις off βγάζει επιλογές;; αν ναι βάλε

Session Timer Expires (s) = 1800
Registration Expire Timeout (s) = 1800
Primary Proxy Retry Interval (s) = 100

Ή σε κάποιο άλλο advanced μενού.

ultraxmode
19-02-22, 23:16
Δυστυχώς δεν έχει κάτι πιο advanced απο οτι είδα. Γύρισα τώρα το Session Timer στο OFF και επανεκκίνησα. Για να δούμε.. αν και νομίζω ότι το είχα αλλάξει αυτό και άλλη φορά και δεν δούλεψε. Πάντως μάλλον αυτό είναι που είπε ο φίλος sdikr. Κάνει registration και μετά κοιμάται. Ξεχνάει να ξανακάνει.

Αν καλέσω απο το σταθερό προς κινητό "ξυπνάει" και μετά λειτουργεί και αν πάρω απο το κινητό στο σταθερό. Δουλεύει. Αν το αφήσω για 10-15 λεπτά και καλέσω απο κινητο, ύπνε που παίρνεις τα παιδιά.. Τίποτα. Στο κινητό κάνει ότι καλεί και το σταθερό στο σπίτι τίποτα.. μηδέν.

villager
20-02-22, 10:57
Ναι αυτό είναι το ζήτημα έχει δίκιο ο sdikr... Keep alive στέλνει κάθε περίπου 15 min στον sip server.

Call control τι έχει το μενού;

ultraxmode
20-02-22, 11:14
@villager

Έχει μόνο αυτά :

235124

δεν έχει κάτι άλλο για Keep Alive. :(

Επίσης κάτι άλλο. το DECT τι είναι???

235125

jkoukos
20-02-22, 12:18
To DECT είναι σταθμός βάσης πάνω στον οποίο συνδέονται συμβατά ασύρματα τηλέφωνα για να κάνουν χρήση της τηλεφωνίας.

ultraxmode
20-02-22, 12:24
Εγώ έχω ασύρματο τηλέφωνο. Με βαση. Λες ?

Update : Μπα, ενεργοποίησα το DECT και τίποτα.

jkoukos
20-02-22, 12:58
Το ασύρματό σου έχει την δική του DECT βάση που ταυτόχρονα είναι και φορτιστής. Παράλληλα η βάση συνδέεται ενσύρματα με μία θύρα PHONE του Router, ώστε να χρησιμοποιεί την τηλεφωνία.
Αντί λοιπόν η φορητή συσκευή να συνδέεται σε αυτή την βάση, αλλάζεις την ρύθμιση από το μενού του τηλεφώνου και συνδέεται κατευθείαν στο Asus, οπότε δεν χρειάζεται η ενσύρματη σύνδεση.
Ό,τι θέλεις κάνεις. Είναι καθαρά δική σου απόφαση σε ποια βάση DECT θα συνδεθεί.

ultraxmode
21-02-22, 13:01
Δυστυχώς δεν έχω βρει λύση για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. :(

Ξεκινώντας όλα καλά. Καλώ, με καλούν. Μετά από 5-10 λεπτά καλώ απέξω, τίποτα... Καλώ απο το σπίτι προς τα έξω, λειτουργεί. Στα καπάκια καλώ απέξω, λειτουργεί. Περνάνε 5-10 λεπτά, ύπνος. Καλώ απέξω..... τίποτα.

Σίγουρα έχει να κάνει με το re-registration της συσκευής (?) το re-registration της τηλεφωνίας στη Vodafone? Δεν ξέρω... Αν και η τηλεφωνία σαν υπηρεσία στον Asus router φαίνεται με μπλε checkmark και status "OK".

villager
21-02-22, 14:41
Ναι αυτό είναι το ζήτημα.

Προσπάθησε να βρεις τελευταίο firmware και ίσως να βρεις τις ρυθμίσεις στην εικόνα που επισυνάπτω από το h300s. https://pasteboard.co/ckYxVQsaWrwW.jpg

ultraxmode
23-02-22, 10:14
δυστυχώς έχω το τελευταίο firmware αλλά δεν βλέπω κάποια ρύθμιση σχετική με αυτό :(

Eδώ κρύβονται όλα..

235213

που όμως δεν μπορώ να τα βρώ στον Asus DSL-AC87VG. Παρά μόνο ένα Session Timer (?) κάπως έτσι... Δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ Advanced Telephony ρυθμίσεις ο router αυτός...

@ ADSLgr.com All rights reserved.