PDA

Επιστροφή στο Forum : e-mail τρομερα κουφο πραγμα



loukoumaki
14-08-07, 19:02
παιδια καλησπερα ενας γνωστος μου αντιμετωπιζει ενα μεγαλο και περιεργο προβλημα
τηα σας το πω με παραδειγμα γιατι για ευνοήτους λογους δεν μπορω να αναφερω ονοματα .
λοιπον με λενε πχ. γιωργο ωραια ?και εχω ενα mail giorgos@yahoo.com
τον αδερφο μου τον λενε κωστα και εχει mail kostas@yahoo.com
ο αδερφος μου εχει εναν φιλο που τον λενε αλεξανδρο. και εχει mail alexandros@yahoo.com

τωρα αρχιζει το περιεργο της ιστοριας .

ο αλεχανδρος ειναι contact του αδερφου μου του κωστα .εγω αυτο το contact δεν το εχω .ωραια ?
πως γινεται ο αλεξανδρος να παρει ενα mail απο εμενα γιωργος που δεν εχω τον αλεξανδρο στα contact μου και το mail να αναγνωριζεται απο το yahoo σαν ιος και να εχει συννηνημενο ενα zip με το ονομα paypal

καλα αυτο δεν ειναι εντελως κουφο ?


ανακεφαλαιωση
ο αλεξανδρος περνει mail απο μενα τον γιωργο χωρις να το στειλο εγω και με σινιμενο paupal
μα καλα πως γινεται αυτο

σας παρακαλώ:hmm: παιδια μια βοηθεια

k_koulos
14-08-07, 19:06
απλό είναι, έχεις κολλήσει ιο που βρίσκει οτι λίστα εμαιλ έχει ο υπολογιστής μεσα και αναπαράγεται αποστέλωντας τον ευατό του μέσω αυτού!

[αν πάλι μιλάμε για webmail και όχι κανονικά pop3 εμαιλς πάλι ιος μυρίζει αλλά όχι απο αυτους που χτυπάνε τα email programs

kennyyy
15-08-07, 17:18
Ο Γιώργος με τον Κώστα καλά θα κάνουν να κοιτάξουνε για ιούς/malware Κλπ...
Ο Αλέξανδρος καλά θα κάνει να μην ανοίξει το email (ούτε καν click στο "show content" του email)...

21century
19-08-07, 13:02
Σκαναρισμα αμεσως με τα Spybot S-D, Adaware se...

Dr.CHaNaS
20-08-07, 19:50
Να εχιες παντως στα υποψιν οτι το Απο: σε ενα mail δεν υπαρχει κανενας τροπος (εκτος αν ειναι signed) να πιστοποιηθει. Ολοι μπορουμε να στειλουμε mail με From: Bill.Gates@micro$oft.com και θεμα "Run this .exe file and enjoy windows for free forever". Οποτε δεν ειναι αναγκη να το εστειλες εσυ το mail. Απλα το κανουν οι ιοι για να δει ο παραληπτης γνωστο του αποστολεα ωστε να εχει παραπανω πιθανοτητες να ανοιξει το mail.

kennyyy
21-08-07, 06:36
Αν ο spammer το στείλει από τον εταιρικό server της microsoft ναι...:)
Γενικά νομίζω ότι αυτά τα πιάνουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό (σίγουρα η yahoo και η microsoft AFAIK) και σου βγάζει ένα μήνυμα ότι ο αποστολέας δεν συμφωνεί με τον server από τον οποίο εστάλθη το μήνυμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.