PDA

Επιστροφή στο Forum : Λόγω έλλειψης chip, η Ford θα πουλάει ορισμένα μοντέλα της χωρίς κάποιες λειτουργίες, υποσχόμενη να τις προσθέσει μετά



nnn
15-03-22, 10:50
Το Automotive News δήλωσε ότι η Ford θα προχωρήσει με τα σχέδια για την αποστολή μερικώς κατασκευασμένων οχημάτων στους αντιπροσώπους, τα οποία θα είναι πλήρως οδηγικά και εμπορεύσιμα, αλλά θα απουσιάζουν ορισμένα χαρακτηριστικά που δεν αφορούν την ασφάλεια. Για παράδειγμα, στην περίπτωση επιλεγμένων Ford Explorers, θα φτάσουν με μη λειτουργικά χειριστήρια κλιματισμού για τον πίσω επιβάτη.

Ο εκπρόσωπος της Ford, Said Deep, δήλωσε στο δημοσίευμα ότι προσφέρουν τρόπους στους πελάτες να αποκτήσουν τα οχήματά τους νωρίτερα κατά τη διάρκεια της παγκόσμιας έλλειψης ημιαγωγών.

Με το Explorer, οι αγοραστές θα λάβουν έκπτωση κατά τη στιγμή της αγοράς. Επιπλέον, θα μπορούν να μεταφέρουν το όχημα σε ένα τοπικό κέντρο σέρβις και να εγκαταστήσουν δωρεάν το/τα χαμένο/α τσιπ σε μεταγενέστερη ημερομηνία.

Μόλις τον περασμένο μήνα, η Ford ανέστειλε την παραγωγή σε οκτώ εργοστάσια λόγω της έλλειψης τσιπ.

Η BMW τον Νοέμβριο επιβεβαίωσε ότι αφαιρεί τη λειτουργία της οθόνης αφής από τα συστήματα infotainment ορισμένων νέων οχημάτων της λόγω της έλλειψης τσιπ. Στους πελάτες που επλήγησαν φέρεται να προσφέρθηκαν 500 δολάρια σε αντάλλαγμα για να πρέπει να ελέγχουν το σύστημα χρησιμοποιώντας έναν φυσικό επιλογέα στην κεντρική κονσόλα.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Πηγή : Techspot (https://www.techspot.com/news/93779-ford-ship-sell-vehicles-missing-chips-promise-install.html)

jimakos
15-03-22, 13:31
Εκεί που τα φορτώνανε με άχρηστα πράγματα και τα πλήρωνες με το παραπάνω, τώρα τα αφαιρούν και κάνουν εκπτώσεις.

Chingachgook
15-03-22, 13:32
Αν τα αφαιρούν και κάνουν εκπτώσεις, μια χαρά. Αν τα αφαιρούν, στο έχουν ιδια τιμή με την υπόσχεση ότι θα μπουν αργότερα, επίσης μια χαρά. Για την τσέπη της Ford :p

nnn
15-03-22, 13:41
235887

:tooth

NeK
15-03-22, 14:06
και κλάμα από το γέλιο!!! Τι έγινε ρε παιδιά, δεν φτάνουν τα τσιπάκια; Ε αφού τα βάλαν όλα στα εμβόλια και τωρα έχουν έλλειψη :rofl:

Manos_ps
15-03-22, 16:10
τα περιμένεις που τα περιμενεις 150 χρόνια πλέον για τα τσιπάκια...να σου ρθει και λειψό πάει πολύ...τουλάχιστον ας ρίξουν λίγο τις τιμές

Saxtus
15-03-22, 16:44
Θα έχει και Season Pass ή μόνο DLC;

manosdoc
15-03-22, 17:08
Χτύπησα ένα Ford Focus 2016 Full extra με όλα τα τσιπ πάνω, σιγά που θα περιμένω.
Μέχρι και LIDAR έχει..

ThReSh
15-03-22, 17:13
Μέχρι και LIDAR έχει..

Αυτό μου θύμισε τη διασταύρωση λιονταριού με τίγρη, Liger... :p

manosdoc
15-03-22, 17:46
Αυτό μου θύμισε τη διασταύρωση λιονταριού με τίγρη, Liger... :p

Στην αρχή νόμισα ότι κάτι πάει στραβά μετά κατάλαβα ότι το αμάξι φρενάριζε μόνο του.
Αλλά ναι, όπως και στους υπολογιστές αν δεν έχεις ανάγκη τοπ επιδόσεις πλέον καλύτερα μεταχειρισμένα.

newbye
15-03-22, 18:21
Ελπίζω, καιρός είναι να αφαιρεθεί και το αρχαίο βύσμα του αναπτήρα :lol:

aiolos.01
15-03-22, 18:53
Ε ρε και να μπουν τίποτε ιδέες στους Κινέζους για την Ταιβάν τώρα που έχουν και προηγούμενο... Με τέτοια θα κυκλοφορούμε όλοι...

https://www.youtube.com/watch?v=0DGtf7asP8I

PopManiac
15-03-22, 19:12
Μερικοί το γελάτε αλλά είναι τεράστιο πρόβλημα.

Υπάρχουν προπαραγγελίες στον BMW για τα ακριβά μοντέλα που έχουν μείνει στο ράφι εδώ και 1.5 χρόνο. Και μιλάμε για Χ5 π.χ. που πάει στα 100Κ και βάλε με όλα τα έξτρα που θέλουν και αισθητήρες / τσιπ. Και φανταστείτε όσους τα έχουν σκάσει και περιμένουν το αμάξι και είναι στο περίμενε μήνες και ακόμα τους λένε "θα δούμε"

Lockdowns στην Κίνα + αυξημένη ζήτηση + διεθνείς συνθήκες για σπάνια μέταλλα που πλέον είναι σε ισχύ και έχουμε την τέλεια καταιγίδα

Chingachgook
15-03-22, 21:11
Κάτι μου λέει ότι αυτός που έχει 100κ να σπρώξει σε αυτοκίνητο και δε μπορεί να το πάρει όπως θέλει λόγω ελλείψεων, θα βρει τρόπο να παρηγορήσει τον πόνο του :p

Verde
15-03-22, 21:23
Γιατί άμα πάω σήμερα να βάλω παραγγελία νέου αυτοκινήτου ποτέ θα παραλάβω? Καλό 2023!!

Φτάσαμε να πηγαίνουμε τα αμάξια για σέρβις κι αντί για λάδια να κάνουν software update!!!!!!! :lol:

Τα κανανε όλα υπέρ αυτοματοποοημενα , ηλεκτρονικα, ψηφιακα και ηλεκτρικα και αυτό μας γυρίζει μπούμερανγκ.
Γιατί πρέπει το ψυγείο μου να σκέφτεται ότι τελειώνει το γάλα και να παραγγέλνει και να πληρωνει μόνο του και ένα drone να το φέρνει σπίτι?
Μας κάνει καλύτερους??
ΟΧΙ μας κάνει ΧΑΖΟΥΣ και ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ και Αποκτούμε Ρομποτικούς αυτοματισμους στη ζωή μας που προφανώς αγχώνουν και καταπιέζουν παρα διευκολύνουν και βοηθούν.

PopManiac
16-03-22, 04:51
Κάτι μου λέει ότι αυτός που έχει 100κ να σπρώξει σε αυτοκίνητο και δε μπορεί να το πάρει όπως θέλει λόγω ελλείψεων, θα βρει τρόπο να παρηγορήσει τον πόνο του :p

Καταλαβαίνω πως για εσένα στα παπάκια σου και λογικό.

Αλλά σε γραμμές παραγωγής όπου εργαζόμενοι ωρομίσθιοι αναμένουν, σε αντιπροσωπείες που εργαζόμενοι εξαρτώνται από πληρωμές στη βάση παράδοσης, κοκ, εκεί διαφέρει το πράγμα.

Θα μου πεις "φτείει ο καπιταλισμός και ας πρόσεχαν" αλλά κάπως εκεί θεολογικά το γυρνάμε στο ας φάνε παντεσπάνι

f15
16-03-22, 11:18
Γιατί άμα πάω σήμερα να βάλω παραγγελία νέου αυτοκινήτου ποτέ θα παραλάβω? Καλό 2023!!

Φτάσαμε να πηγαίνουμε τα αμάξια για σέρβις κι αντί για λάδια να κάνουν software update!!!!!!! :lol:

Τα κανανε όλα υπέρ αυτοματοποοημενα , ηλεκτρονικα, ψηφιακα και ηλεκτρικα και αυτό μας γυρίζει μπούμερανγκ.
Γιατί πρέπει το ψυγείο μου να σκέφτεται ότι τελειώνει το γάλα και να παραγγέλνει και να πληρωνει μόνο του και ένα drone να το φέρνει σπίτι?
Μας κάνει καλύτερους??
ΟΧΙ μας κάνει ΧΑΖΟΥΣ και ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ και Αποκτούμε Ρομποτικούς αυτοματισμους στη ζωή μας που προφανώς αγχώνουν και καταπιέζουν παρα διευκολύνουν και βοηθούν.

Τα νεα BMW δεν χρειάζεται να πας στο service για updates , κάνουν μόνα τους OTA software update σαν τα κινητά τηλέφωνα στο σπίτι σου .

Chingachgook
16-03-22, 11:18
Ναι βρε 'συ Pop, αστειεύομαι στο επίπεδο του γιάπι που τον τρώνε τα λεφτά που έχει να πετάξει (και δεν είναι στα παπάκια μου, προφανώς υπάρχουν "θύματα" από τις ελλείψεις, κοσμος που πληρώνεται βάσει στόχων, πράγματα που μου διαφευγουν εντελώς κτλ)

PopManiac
16-03-22, 12:11
Ναι βρε 'συ Pop, αστειεύομαι στο επίπεδο του γιάπι που τον τρώνε τα λεφτά που έχει να πετάξει (και δεν είναι στα παπάκια μου, προφανώς υπάρχουν "θύματα" από τις ελλείψεις, κοσμος που πληρώνεται βάσει στόχων, πράγματα που μου διαφευγουν εντελώς κτλ)

To ξέρω βρε συ κι εγώ ξέχασα τα smilies ;)

DrNo
16-03-22, 20:11
..Ωραιο ειναι αυτο! ..Πουλαω πατατες τηγανιτες (αλλα χωρις την πατατα) που ισως προστεθουν μετα!

aiolos.01
17-03-22, 00:42
..Ωραιο ειναι αυτο! ..Πουλαω πατατες τηγανιτες (αλλα χωρις την πατατα) που ισως προστεθουν μετα!

Καλά δε σου πουλάνε και αυτοκίνητο χωρίς κινητήρα. Κάτι δευτερεύοντα πράγματα λείπουν και αυτό για να περιμένεις λιγότερο. Οι περισσότεροι αν τους έλεγαν αν θέλουν κάτι μήνες επιπλέον αναμονή για να έχουν... χειριστήρια κλιματισμού πίσω θα έλεγαν οχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.