PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Mikrotik Chateau 12 lte δεν ανταποκρίνεται μετά από firmware update



incisiv
02-04-22, 15:50
Προσπάθησα να βάλω την 7.1.5 μέσω του wifi δικτύου μου και όχι με lan και μάλλον κόλλησε το ρούτερ . Έκανα reset αλλά τίποτε . Υπάρχει αναμμένο μόνιμα ενα γαλάζιο λεντάκι ( το power πρέπει να ειναι ) και που και που ανάβουν όλα τα λεντάκια του ρουτερ γίνονται πράσινα για ενα δευτερόλεπτο και μετά σβήνουν . Και πάλι μόνο το λεντακι του power το γαλάζιο παραμένει φωτεινό .
Υπαρχει κάτι που δεν ξέρω για να το επαναφέρω ή να ανοίξω ticket και να το στείλω στη Λετονία εκεί που το αγόρασα μέσω της Amazon.

K1m0n
02-04-22, 21:03
Υπαρχει κάτι που δεν ξέρω για να το επαναφέρω

Για όλα τα mtik αν/όταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα κάνεις reinstall το ros με netinstall:
https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Netinstall

incisiv
02-04-22, 22:12
Ευχαριστώ πολύ , αλλά μου είναι αδύνατο να κάνω κάτι τέτοιο , είμαι περίπου άσχετος . Θα προσπαθήσω να το στείλω πίσω στην Λετονία στο κατάστημα που το αγόρασα . Τη Δευτέρα θα μου απαντήσουν τι θα γίνει .

K1m0n
02-04-22, 22:49
αλλά μου είναι αδύνατο να κάνω κάτι τέτοιο , είμαι περίπου άσχετος .

Μην το πάρεις στραβά, αλλά το mtik δεν είναι η πιο κατάλληλη συσκευή για σένα.


Θα προσπαθήσω να το στείλω πίσω στην Λετονία στο κατάστημα που το αγόρασα . Τη Δευτέρα θα μου απαντήσουν τι θα γίνει .

Καλή επιτυχία.

BillyVan
03-04-22, 13:59
Προσπάθησα να βάλω την 7.1.5 μέσω του wifi δικτύου μου και όχι με lan και μάλλον κόλλησε το ρούτερ . Έκανα reset αλλά τίποτε . Υπάρχει αναμμένο μόνιμα ενα γαλάζιο λεντάκι ( το power πρέπει να ειναι ) και που και που ανάβουν όλα τα λεντάκια του ρουτερ γίνονται πράσινα για ενα δευτερόλεπτο και μετά σβήνουν . Και πάλι μόνο το λεντακι του power το γαλάζιο παραμένει φωτεινό .
Υπαρχει κάτι που δεν ξέρω για να το επαναφέρω ή να ανοίξω ticket και να το στείλω στη Λετονία εκεί που το αγόρασα μέσω της Amazon.

Γαλαζιο / πρασινο ειναι οταν ειναι 5G / 4G.

Εχεις συνδεθει στην πχ eth1 του ρουτερ?

Ετρεξες το winbox?

Σιμ καρτα εχεις μεσα? Αν ναι θα επρεπε να σου δειχνει τα led απο 1-5 την ισχυ του σηματος.

incisiv
03-04-22, 15:15
1) προσπάθησα να κάνω reset αλλά μάταια
2) επικοινώνησα με το κατάστημα στη Λετονία για να δω τι θα μου πουν
3) Το γαλάζιο λεντάκι που ειναι ανοικτό ειναι του power . Για το το lte 4G έχει άλλα τέσσερα λεντάκια .
4) Υπάρχει αντιπροσωπεία για τεχνική υποστήριξη στην Αθήνα να το πάω να το φτιάξουν ; Είναι κρίμα 230€ να πάνε χαμένα .

Space21
03-04-22, 15:37
Netinstall θα σου πουν να κάνεις.

https://youtu.be/LtsHrV0QVAY

δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται.

incisiv
03-04-22, 18:00
Τελικά διάβασα και εκτέλεσα το netinstall και όλα καλά . Ευχαριστώ πολύ . Μια συμβουλή σε ψιλό άσχετους σαν εμένα μην αγοράζετε τέτοια προϊόντα . Ένα tp-link mr600 V2 είναι για εμάς πιο λειτουργικό και πιο εύκολο .

BillyVan
03-04-22, 19:33
Καλα αμα μαθεις Μικροτικ θα γελας οταν σου λενε για μπρικια

dalex
03-04-22, 21:31
Τελικά διάβασα και εκτέλεσα το netinstall και όλα καλά . Ευχαριστώ πολύ . Μια συμβουλή σε ψιλό άσχετους σαν εμένα μην αγοράζετε τέτοια προϊόντα . Ένα tp-link mr600 V2 είναι για εμάς πιο λειτουργικό και πιο εύκολο .

Δυο συμβουλες ειναι:

- Οτι δουλευει, μην το πειραζεις. Μαθε το πρωτα καλα πριν την αναβαθμιση.

- UPS, σταθερο δικτυο / συνδεση κλπ. ειναι εκ των ουκ ανευ σε ολες τις συσκευες. Τα ΜΤ γιατι να αποτελουν εξαιρεση;

@ ADSLgr.com All rights reserved.