PDA

Επιστροφή στο Forum : CONN-X Problem & ADSL



DonVito
16-08-07, 08:02
Γεια σε όλους σας...
Εχω τα εξής 2 προβλήματα:
1 -- Εχω το CONN-X στα 2ΜΒs/S και οι ταχύτητές μου στο downloading εδώ και μια βδομάδα όσες δηλαδή και μέρες που έβαλα το conn-x δεν ξεπερνούν τα 75kb/s.

2 -- Όλη την εβδομάδα ενω είμαι συνδεδεμένος στο internet κάθε μισή ώρα πέφτει η γραμμή, κάνει προσπάθεια επανασύνδεσης για 5 με 6 και 10 φορές καμια φορά και τελικά ξανασυνδέεται για μισή ώρα ίσως και παραπάνω καμια φορά και μετά πάλι τα ίδια.

Τηλεφώνησα στο 1242 και μου ειπαν ότι είναι πρόβλημα συγχρονισμού και να καλέσω το 121. Κάλεσα και μου είπαν ότι θα ελέγξουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ. πέρασαν 5 μέρες και το πρόβλημα παραμένει.

Θα ήθελα να μου υποδείξετε κάποιες ενέργειες που θα μπορούσα να κάνω.

Εχω το PHILIPS wireless Modem/Router η σύνδεσή μου είναι PSTN και έχω ρυθμίσει (πιστεύω) σωστά το modem/router και όλα τα σχετικά καλώδια splitters κτλ...

Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να με βοηθήσει.:worthy: Είμαι νέος χρήστης ADSL και σαν δικαιολογία σε όλα όσα μου συμβαίνουν είναι ότι ίσως είμαι πολύ newbie για όλα αυτά και πιθανώς να κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ :rolleyes:

NetM
16-08-07, 08:47
Πενταβρυσος (?) , κοντα στην πτολεμαιδα ? :Ρ Τσπ..Δεν γινετε απο την μια στιγμη στην αλλη να φταινε οι ρυθμισεις...Μπορει η γραμμη σου να εχει θορυβο κ να φταιει αυτο..Καλο ειναι να περνεις συνεχεια τηλ (κοινος να του ζαλισεις (.....)) γιατι αλλιως δεν θα βρεις ακρη.

deniSun
16-08-07, 09:54
α) Μπορεί να έχεις πρόβλημα με θόρυβο στη γραμμή σου (θα σου το πουν και οι τεχνικοί πιθανός)
β) μπορεί να απέχεις πολύ από το dslam σου (δοκίμασε στο παρακάτω Link να δεις τι απόσταση έχεις και μέχρι τι ταχύτητες μπορείς να πιάσεις)
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
γ) μπορεί να φταίει το splitter

Την ταχύτητα που αναφέρεις που την βλέπεις.
Αν είναι από torrent ή μουλάρια ξέχνα το.
Δεν είναι ακριβής τρόπος ελέγχου της ταχύτητάς σου.
Δοκίμασε να κατεβάσεις από web τοποθεσίες ή από ntua (ftp) να να δεις τι ταχύτητες πιάνεις.
Επίσης αν χρησιμοποιείς torrent ή μουλάρια, ανάλογα με το πρόγραμμα που έχεις και τις ρυθμίσεις του μπορεί να σου ρίχνει την γραμμή (εξαρτάται βέβαια και από το modem/router κάποια είναι περισσότερο ή λιγότερο ανεκτικά).

DonVito
16-08-07, 17:39
Πηρα τηλέφωνο στο 134 και τους ρώτησα μήπως από κάποιο λάθος έχουν βάλει αντι για τα 2mbs που ζήτησα την 768kbs/s γιατί τους είπα ότι παρατήρησα ότι στην σελίδα ενεργοποίησης που κοιτούσα τον λογαριασμό μου στον ΟΤΕΝΕΤ μου ανέφερε ότι έχω βάλει το oteNET S1 αορίστου οπου το S1 συμβολίζει την 768 το S2 την 1 το S3 την 2 κτλ...
Μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν όπως και έτσι έγινε και τελικά μου έστειλαν ένα email και μου εξηγούσαν το λάθος που όντως έγινε...
στην τελική πλέον έχω στα 2mbs/s και το downloading μου εδώ και κανα τρίωρο κυμαίνεται από 180kb/s μέχρι 205kb/s...Πάει το ένα αλλά συνεχίζει το δεύτερο...

Η γραμμή του ADSL ανεβοκατεβαίνει κάθε μισή ώρα...

Έψαξα λίγο στο forum για να ενημερωθώ για κάποια πράγμα και συγκεκριμένα διάβασα το θέμα στο
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205&page=127

και διαπίστωσα ότι έχω Noise Margin στο downstream 6 DB

που από τις εξηγήσεις του forum λέει ότι πιθανός να έχω πρόβλημα συγχρονισμού...

ενημέρωσα τις βλάβες και μου εεπαν θα το ελέγξουν...

θα περιμένω τις ενέργειες μου...


Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας και θα σας ενημερώσω αν έχει λυθεί το πρόβλημα μου...

να είστε καλά:oneup:

gatoulas
16-08-07, 17:47
θα περιμένω τις ενέργειες μου...



:whistle:

DonVito
16-08-07, 18:31
:whistle:

sorry

της ενέργειές τους...

enwsitis21
16-08-07, 20:18
Πώς είναι η εσωτερική καλωδίωση του χώρου σου;
Χρησιμοποιείς μία τηλεφωνική πρίζα; Μήπως έχεις άλλες υπηρεσίες συνδεδεμένες με την τηλεφωνική γραμμή, π.χ. συναγερμό;
Είναι σίγουρα διαχωριστής ή φίλτρο αυτό που χρησιμοποιείς;

foyltaka
16-08-07, 20:25
Μήπως μπούκωσε το dslam απο την τέφρα των εργοστασίων της ΔΕΗ;:)
Α ρε ταλαίπωροι πως αντέχετε εκεί πάνω.:(

DonVito
17-08-07, 05:42
Πώς είναι η εσωτερική καλωδίωση του χώρου σου;
Χρησιμοποιείς μία τηλεφωνική πρίζα; Μήπως έχεις άλλες υπηρεσίες συνδεδεμένες με την τηλεφωνική γραμμή, π.χ. συναγερμό;
Είναι σίγουρα διαχωριστής ή φίλτρο αυτό που χρησιμοποιείς;

H Συνδεσμολογία είναι ως εξής...
Μια τηλεφωνική πρίζα στην οποία έχω συνδέσει ένα διαχωριστή και παίρνω το ADSL από εκεί που λέει LINE και από εκεί που λέει PHONE έχω συνδεδεμένα δύο τηλέφωνα.
Το Modem/Router στο οποίο συνδέω το PC μέσω ethernet με Rj-45 όχι wireless.
Χρειάζεται κάτι παραπάνω
Έχεις να μου προτείνεις τίποτα ενέργειες?

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες... :oneup:

DonVito
17-08-07, 05:45
Μήπως μπούκωσε το dslam απο την τέφρα των εργοστασίων της ΔΕΗ;:)
Α ρε ταλαίπωροι πως αντέχετε εκεί πάνω.:(

ελα μου ντε πως αντέχουμε...:wall:

gatoulas
17-08-07, 06:07
H Συνδεσμολογία είναι ως εξής...
Μια τηλεφωνική πρίζα στην οποία έχω συνδέσει ένα διαχωριστή και παίρνω το ADSL από εκεί που λέει LINE και από εκεί που λέει PHONE έχω συνδεδεμένα δύο τηλέφωνα.
Το Modem/Router στο οποίο συνδέω το PC μέσω ethernet με Rj-45 όχι wireless.
Χρειάζεται κάτι παραπάνω
Έχεις να μου προτείνεις τίποτα ενέργειες?

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες... :oneup:

Το Line είναι είσοδος, όχι έξοδος

Equilibrium1981
17-08-07, 08:08
H Συνδεσμολογία είναι ως εξής...
Μια τηλεφωνική πρίζα στην οποία έχω συνδέσει ένα διαχωριστή και παίρνω το ADSL από εκεί που λέει LINE και από εκεί που λέει PHONE έχω συνδεδεμένα δύο τηλέφωνα.
Το Modem/Router στο οποίο συνδέω το PC μέσω ethernet με Rj-45 όχι wireless.
Χρειάζεται κάτι παραπάνω
Έχεις να μου προτείνεις τίποτα ενέργειες?

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες... :oneup:

Συνδεσμολογία με διαχωριστή (κοινώς splitter):
Line-->Πριζάκι ΟΤΕ
Phone-->Μία τηλεφωνική συσκευή
Adsl ή modem-->Το adsl modem που έχουμε.
Αυτό για PSTN γραμμή.
Για ISDN έχουμε:
Line-->Πριζάκι ΟΤΕ
Phone-->Νετmod
Adsl ή modem-->Το adsl modem που έχουμε.

enwsitis21
17-08-07, 09:33
Δεδομένου ότι το splitter έχει μία είσοδο για τηλεφωνική συσκευή, πώς συνδέεις και δεύτερη; Έχεις προσθέσει κάποιον adaptor;

DonVito
17-08-07, 18:10
Δεδομένου ότι το splitter έχει μία είσοδο για τηλεφωνική συσκευή, πώς συνδέεις και δεύτερη; Έχεις προσθέσει κάποιον adaptor;

ναι έχω βάλει ένα...

enwsitis21
17-08-07, 19:47
Δοκίμασε αρχικά να αποσυνδέσεις τον adaptor μένοντας με μία τηλεφωνική συσκευή. Παρακολούθησε την συμπεριφορά της adsl, εάν έχεις αποσυνδέσεις. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ο adaptor συνεργάζεται καλύτερα με φίλτρα.

DonVito
18-08-07, 06:06
Δοκίμασε αρχικά να αποσυνδέσεις τον adaptor μένοντας με μία τηλεφωνική συσκευή. Παρακολούθησε την συμπεριφορά της adsl, εάν έχεις αποσυνδέσεις. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ο adaptor συνεργάζεται καλύτερα με φίλτρα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια θα το δοκιμάσω...αν και απο τις βλάβες μου είπανε ότι κάνουν κάτι επεκτάσεις στην περιοχή μου αυτό τον καιρό και θα έρθουν να ξανακοιτάξουν την γραμμή...

:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.