PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε laptop ACER



bakalogatos
16-08-07, 12:39
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Είμαι σε ένα μεγάλο δείλιμα και θέλω την βοήθειά σας. Πριν 8 μήνες αγόρασα ένα laptop acer από αμερική.Όλα δούλευαν μια χαρά αν εξαιρέσουμε μια μικρή διαροή ρεύματος που έκανε σπάνια.Όλα αυτά μέχρι ένα πρωί που το ανοίξα για να κάνω μία εργασία. Kάποια στιγμή κόλλησε και δεν ανταποκρίνονταν καθόλου. Το έκανα επανεκίνηση. Όταν μπήκε στα windows διαπίστωσα ότι δεν δούλευε το keebord το touchpad και καμία από τις usb. Κατά τα άλλα δούλευε μια χαρά!Και στο internet μπήκε και cd διάβαζε και οι usb έδειναν ρεύμα αλλα δεν αναγνώριζαν τίποτα.Γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το δείλιμα είναι να το στείλω αμερική για service ,μιας και δεν υποστηρίζεται στην ελλάδα, ή να το επισκευάσω ελλάδα. Λέτε να έχει πάθει μεγάλη ζημιά? Αν είναι γύρω στα 100 Euro προτυμώ να μην το στείλω αμερική γιατί θα αργήσει πολύ ώστε να το ξαναπάρω, πράγμα το οποίο δεν θα το αντέξω :(

gkosto
16-08-07, 12:48
αν πιστευεις οτι με 100 ευρω θα το φτιαξεις , θα εισαι πολυ τυχερος
εγω πιστετυω οτι πρεπει να το στελεις αμερικη , γιατι και εδω να το δωσεις στην αλμαν θα κανει τουλαχιστον 1 μηνα . να εισαι συγουρος οτι και στις δυο περιπτωσεις θα καθυστερησει η επισκευη του

nikgr
16-08-07, 12:58
Όταν φωνάζουμε εδώ μέσα μακριά απο ACER κανείς δεν μας ακούει...

gkosto
16-08-07, 16:07
οχι απλα μακρυα , ουτε δωρο να σου το κανουν , να μην το παρεις

bikey77
16-08-07, 17:44
Σιγά ρε παιδιά, δηλαδή οι υπόλοιπες εταιρίες δε βγάζουν ζημιές? Όλοι εσείς που κατηγορείτε τα Acer έχετε ιδία πείρα ή απλά το λέτε επειδή το ακούσατε?

Φίλε Μπακαλόγατε, με 100 ευρώ αποκλείεται να το φτιάξεις, μαλλον κάτι δεν πάει καλά με την motherboard αφού ξαφνικά χάλασαν τόσα πράγματα μαζί. Στο control panel ή στο event viewer μήπως βλέπεις κάτι που να είναι χρήσιμο στην επίλυση?

bakalogatos
17-08-07, 12:55
Σχετικά με το μηχάνιμα δεν έχω κανένα παράπονο. Λειτουργούσε μια χαρά. Δεν κατηγορώ την acer! Εχω και φίλους που είχαν laptop hp,sony και είχαν και εκείνοι προβλήματα. Τελικά θα το στείλω αμερική για να μου καλήψει η εγγύηση τα χρήματα. Για την έκβαση θα σας ενημερώσω σε 1-2 μήνες... :cool:
Thx

greece_gus
18-08-07, 00:31
Έχω αλλάξει τρία acer σε χρονικό διάστημα 4 ετών και ουδέποτε είχα πρόβλημα ούτε εγώ ούτε κι εκείνοι στους οποίους τα μεταπώλησα..

Φίλε bakalogatos, θα σου πρότεινα να ξαναπεράσεις τους οδηγούς για την μητρική, τις θύρες και το ποντίκι..

bakalogatos
19-08-07, 22:32
Εφοσον όπως προείπα δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο ούτε οι usb πώς θα μπορέσω να βάλω τους οδηγούς για την μητρική??Όλοι οι τρόποι επικοινωνίας με το laptop έχουν χαλάσει επομένως δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Alea jacta est θα το στείλω για service και ότι γίνει.Το πολύ αγοράζω καινούργιο :)

kvasil
21-08-07, 13:54
καλησπέρα σε όλους σας. θέλω την βοήθεια σας αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την οθόνη μου στο laptop. έχω ένα acer 5672 και από τα αριστερά από πάνω μέχρι κάτω και σε πάχος 2 εκατοστών εμφανίζει μια θολούρα σαν να έχει κάποια διαρροή ρεύματος.φαίνεται σε σκοτεινά σημεία κύριος σε άσρη επιφάνεια όχι και τόσο. κάτω στη μπάρα εμφανίζεται πιο καθαρά σαν κάτι να πηγαίνει στα αριστερά μάλλον είναι κάποια διαρροή το έστειλα στην mdi και με είπαν οθόνη με κόστος 500 euro τρελάθηκα. μήπως από εσάς ξέρει κάτι γιατί αυτό που εμφανίζει δεν μου φαίνεται τόσο για οθόνη δεν είναι καμένα pixel αλλα κάτι άλλο . ελπίζω να υπάρχει κάποιος να με δόση μια βοήθεια

morrison100
21-08-07, 14:25
Έχω αλλάξει τρία acer σε χρονικό διάστημα 4 ετών και ουδέποτε είχα πρόβλημα ούτε εγώ ούτε κι εκείνοι στους οποίους τα μεταπώλησα..

Φίλε bakalogatos, θα σου πρότεινα να ξαναπεράσεις τους οδηγούς για την μητρική, τις θύρες και το ποντίκι..

Συμφωνώ...κι εγω acer εχω τα τελευταια χρονια...απολυτως κανενα πρόβλημα...προσπαθησε με κάποιοτροπο να ξαναπεράσεις drivers....

pas2007
23-08-07, 17:45
Δοκίμασες να κάνεις format? Όταν λες δεν επικοινωνείς καθόλου με το σύτημα τι εννοείς?
Cd-Rom διαβάζει?
Πιστεύω ένα format είναι ότι πρέπει ή αν δεν θες να κουραστείς κάνε uninstall όλους τους drivers αν σου το επιτρέπει το συστημά σου και προσπάθησε να σβήσεις τις αντίστοιχες καταχωρήσεις στην registry και ξαναπέρνα τους όλους.

bakalogatos
25-08-07, 23:39
cd-rom διαβαζει κανονικά.Format δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν μπορω να μπώ στο bios για να αλλάξω να κάνει boot απο το dvd. Και τα drivers να θέλω να ξαναπεράσω δεν μπορώ να κάνω επιλογή να τα εγκατστήσω εφόσον δεν δουλεύει πληκτολόγιο και ποντίκι.

Cacofonix
26-08-07, 23:40
Βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην για να κάνει restart το bios.

greece_gus
28-08-07, 01:02
Εξωτερικό πληκτρολόγιο μήπως...;

bakalogatos
29-08-07, 17:12
Μήπως δεν δουλεύουν οι θύρες Usb?Λέω εγώ....:rtfm:

greece_gus
31-08-07, 23:45
Μήπως υπάρχει και θύρα ps2 λέω εγώ;

depmode
03-09-07, 13:59
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Είμαι σε ένα μεγάλο δείλιμα και θέλω την βοήθειά σας. Πριν 8 μήνες αγόρασα ένα laptop acer από αμερική.Όλα δούλευαν μια χαρά αν εξαιρέσουμε μια μικρή διαροή ρεύματος που έκανε σπάνια.Όλα αυτά μέχρι ένα πρωί που το ανοίξα για να κάνω μία εργασία. Kάποια στιγμή κόλλησε και δεν ανταποκρίνονταν καθόλου. Το έκανα επανεκίνηση. Όταν μπήκε στα windows διαπίστωσα ότι δεν δούλευε το keebord το touchpad και καμία από τις usb. Κατά τα άλλα δούλευε μια χαρά!Και στο internet μπήκε και cd διάβαζε και οι usb έδειναν ρεύμα αλλα δεν αναγνώριζαν τίποτα.Γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το δείλιμα είναι να το στείλω αμερική για service ,μιας και δεν υποστηρίζεται στην ελλάδα, ή να το επισκευάσω ελλάδα. Λέτε να έχει πάθει μεγάλη ζημιά? Αν είναι γύρω στα 100 Euro προτυμώ να μην το στείλω αμερική γιατί θα αργήσει πολύ ώστε να το ξαναπάρω, πράγμα το οποίο δεν θα το αντέξω :(

Εχω το ιδιο προβλημα.Μην ανησυχεις και ελπιζω να σε προλαβα πριν το δωσεις για service.
Ειναι καθαρα θεμα μπαταριας.
Ανοιξε το laptop σου χωρις τη μπαταρια πανω και ολα θα λειτουργησουν κανονικα.Μαλλον θα πρεπει να αγορασεις καινουργια μπαταρια.

digitals
10-09-07, 18:40
Εχω το ιδιο προβλημα.Μην ανησυχεις και ελπιζω να σε προλαβα πριν το δωσεις για service.
Ειναι καθαρα θεμα μπαταριας.
Ανοιξε το laptop σου χωρις τη μπαταρια πανω και ολα θα λειτουργησουν κανονικα.Μαλλον θα πρεπει να αγορασεις καινουργια μπαταρια.

Τι έγινε τελικά λύθηκε το πρόβλημα; Μια ενημέρωση για να ξέρουμε και εμείς για μελλοντικά προβλήματα;

NeverAgain
17-09-07, 04:01
[QUOTE=bikey77;1363285]Σιγά ρε παιδιά, δηλαδή οι υπόλοιπες εταιρίες δε βγάζουν ζημιές? Όλοι εσείς που κατηγορείτε τα Acer έχετε ιδία πείρα ή απλά το λέτε επειδή το ακούσατε? /QUOTE]

εγω εχω πείρα
και μεγαλη μαλιστα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128234
μακρια απο ACER
να κλεισει πραγματικα το ευχομαι
μ'εχουνε φέρει ως εδω
τους εργαζομενους που θα μείνουν στον δρομο μονο λυπαμαι
Εχω 6 μήνες ακομα ομως
1200 μερες πανω κατω
τοτε λήγει η εγγυηση
κάτι θα καταφερω ...

bakalogatos
18-09-07, 00:13
Το δοκίμασα χωρίς μπαταρία απο την πρώτη στιγμή.Δεν έγινε τίποτα.... :sorry:

aboba
23-11-07, 15:55
[QUOTE=bakalogatos;1362722]Είμαι σε ένα μεγάλο δείλιμα και θέλω την βοήθειά σας. Kάποια στιγμή κόλλησε και δεν ανταποκρίνονταν καθόλου. Το έκανα επανεκίνηση. Όταν μπήκε στα windows διαπίστωσα ότι δεν δούλευε το keebord το touchpad και καμία από τις usb. Κατά τα άλλα δούλευε μια χαρά!Γενικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Λέτε να έχει πάθει μεγάλη ζημιά? [QUOTE]

γεια σας! εχω το ιδο προβλημα.το εχω παρει απο πλαισιο και εχει ληξει η εγγυηση.το πηγα εκει και μου ειπαν οτι μαλλον εχει καει η μητρικη πλακετα και η ζημια ειναι περιπου 250€.που να το παω για επισκευη ; στην acer; bakalogatos εσενα τι ειχε παθεί; ποσο κοστισε;
thx......:)

elisa
24-11-07, 12:16
Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά, το ίδιο περιστατικό; που είναι ο γάτος να μας πεί τι έκανε;

panil
25-11-07, 16:51
Για να μην έχει απαντήσει μάλλον δεν θα είχε ευχάριστα νέα, οπότε καλυτερα να μην του το θυμίζουμε.
Ο χρόνος θα έχει γιατρέψει τα γκάζια που θα πέρασε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.