PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Συγκεκριμενες σελιδες....



law+order
16-08-07, 16:39
Καλησπερα...

Απο τοτε που ειμαι στο ιδιοκτητο της Φορθνετ,εχω σοβαρο προβλημα με συγκεκριμενες σελιδες,οι οποιες δεν λενε με τιποτα να ανοιξουν...
Δεν μπορω να δω το mail μου σε Yahoo και Hotmail ,δεν μπορω να ανεβασω αρχεια στο site στο hostgator και αλλα τετοια ομορφα...

Στισ 100 φορες,μονο την 1 θα το καταφερω...

Να τονισω οτι το προβλημα ειναι ανεξαρτητο Pcs,Routers καi Browsers ...

Αλλο ενα παραξενο,ειναι οτι πως οταν κανω install αλλον browser περα αυτων των 2-3 που εχω,οι τελευταιοι δεν μπορουν να ανοιξουν ΚΑΜΙΑ σελιδα....

Και αυτο το μηνυμα ειδα και επαθα να το στειλω...

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη...

gogos7
16-08-07, 20:24
Ρύθμιση στο router (αν δεν το έχεις κάνει ήδη):

- PPPoE
- Encapsulation: LLC

law+order
18-08-07, 03:38
Εχω δοκιμασει τα παντα...
καποια ιδεα βρε παιδια?

deniSun
18-08-07, 10:00
Από DNS ποιους χρησιμοποιείς.
Μήπως βγαίνεις από proxy ή χρησιμοποιείς κανένα anonymizer;

lucifer
18-08-07, 10:33
Dokimase na xamhlwseis to MTU. An einai 1500 xamhlwse to se 1492, an einai 1492 xamhlwse to se 1450.Analoga me to router pou exeis tha xreiastei na mpeis kai na allakseis thn rythmish sto WAN mhn mperdeyteis giati exei kai MTU sto LAN. ;)

law+order
18-08-07, 11:33
Dokimase na xamhlwseis to MTU. An einai 1500 xamhlwse to se 1492, an einai 1492 xamhlwse to se 1450.Analoga me to router pou exeis tha xreiastei na mpeis kai na allakseis thn rythmish sto WAN mhn mperdeyteis giati exei kai MTU sto LAN. ;)

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας.

προσπαθω τωρα να χαμηλωσω το MTU size..

αλλα εχω μια απορια....πρεπει να το αλλαξω στο registry των Windows XP ή στο Router ?

lucifer
19-08-07, 13:27
Πρεπει να το αλλαξεις στο router.Αν δεις και δεν εισαι ικανοποιημενος στα 1492(αν το αρχικο ηταν 1500) κατεβασε το μεχρι 1450.Να ξαναθυμισω οτι πρεπει να το αλλαξεις στην WAN ρυθμιση και οχι στην LAN ;) καλη τυχη.

methosgr
07-11-07, 13:06
Καλημερίζω. Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω με τη Forthnet. Έχω δοκιμάσει PPPoATM,PPPoE, αλλαγές στα encapsulation, αλλαγές στα DNS, άλλαξα Router (όχι κανά παλιοπραμα Zyxel των 150 € έβαλα), κατέβασα το WAN MTU μέχρι 1300 και το μόνο που κατάφερα ήταν να μπάινω σε site που φιλοξενούνται στον hostgator.com αντί για μία στις 100 μία στις 99.
Σημειωτέον ότι με OTENET κανένα πρόβλημα.

Έχει κανείς καμία πρόταση;

Sei
07-11-07, 14:00
Ειχα το ιδιο προβλημα δεν μπορουσα να μπω σε συγκεκριμενα site , εμενα εφταιγε οτι στις ρυθμισεις tcp\ip
ειχα ξεχασει τις παλιες μου ρυθμισεις απο vivodi δηλαδη δεν ειχα επιλεξει obtain ip (και dns server και ... κλπ) automatically.

hayzel
07-11-07, 14:36
Με παρόμοιο πρόβλημα το γύρισα απο PPPoA σε PPPoE και το πρόβλημα διορθώθηκε

@ ADSLgr.com All rights reserved.