PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas 2048 στην επαρχία-Μια βασανιστική και επώδυνη εμπειρία!



stratis1958
16-08-07, 16:55
Καινούργιος στο forum,σχετικά παλιός(για επαρχία) στην Tellas (2 έτη).
Τόπος διαμονής Πρέβεζα.
Πριν 15 μέρες (2 Αυγούστου) ζήτησα αναβάθμιση από τα 768 στα 2048.
Στις 6 Αυγούστου ενημερώνομαι τηλεφωνικά ότι η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε.
Αποφασίζω να ελέγξω κατεβάζοντας αρχεία από το ftp.ntua.gr και από το tucows.com.
Ταχύτητες 68-98 KB/sec.Αρχίζει το μαρτύριο .Τηλέφωνα στο τεχνικό τμήμα ουκ ολίγα.Στο τέλος δόθηκαν κάποιες διαβεβαιώσεις ότι θα επιλυθεί το θέμα.
Πράγματι μετά από λιγες μέρες υπήρξε κάποια διαφορά.Τώρα οι ταχύτητες πάιζουν από 68-149 KB/sec.Μάλιστα κάποια ξημερώματα πέτυχα, έστω και για λίγο, για τα συγκεκριμένα αρχεία(πάντα τα ίδια κατεβάζω) 200 ΚΒ/sec.
Τελικά στις επίμονες ερωτήσεις μου γιατί όλα αυτά, μου δόθηκε απάντηση από τον ΟΤΕ και όχι από την Τellas.Η απάντηση ήταν με λίγα λόγια ότι αυτό είναι το εύρος ,ότι αυτές είναι οι ταχύτητες και ότι με λίγα λόγια δεν φταίει ο ΟΤΕ αλλά η Τελλας που μισθώνει γραμμές και "χώνει" οσους μπορεί μέσα!
Τελικά τι γίνεται ρε παιδιά ; Κάποια γνώμη ; Τί κάνω τώρα ; Το τραβάω το πράγμα στα άκρα ή βράζω με το ζουμί μου;
Συμπληρωματικά όλα τα speedmeters μου δίνουν 730-945 downloading.

stratis1958
20-08-07, 07:27
Δυστυχώς τα ίδια με τις ταχύτητες .Στην καλύτερη περίπτωση αντιστοιχούν σε 1024 αντί για 2048.
Η Tellas με ενημέρωσε ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και ότι το έδωσε πάλι σαν βλάβη.
Για να δούμε! Έχω την εντύπωση ότι παραπέμπομαι "από τον Άννα στον Καϊάφα .Κάποιος με αντίστοιχο πρόβλημα στην επαρχία ρε παιδιά;

hadderakk
20-08-07, 07:54
Καλως ηρθες.

Με 2 Mbps να περιμενεις ταχυτητες εως 220k αναλογα με την κατασταση της γραμμης σου. Εφοσον φαινεται οτι δεν τις πιανεις, ειτε εισαι σε πολυσυχναστο DSLAM, ειτε εχεις μεγαλο attenuation (ιδιοτητα της γραμμης, μεταφραζεται και σε αποσταση σπιτιου απο DSLAM ~= αποσταση αναλογη της χαμηλης ταχυτητας)... ειτε ολα μαζι.

Καλο ψαξιμο και κουραγιο...:)

Και μια συμβουλη: Οταν μπορεσεις, φυγε απο Tellas .-
;)

Kongas
20-08-07, 13:54
πριν καταδικάσεις την tellas, μπορείς να δοκιμάσεις και με providing κάποιας άλλης εταιρείας

stratis1958
20-08-07, 17:01
Σίγουρος είμαι μόνο για την απόσταση του σπιτιού μου απο το DSLAM . Eίναι περίπου ένα χιλιόμετρο
(1 Km). Δεν νομίζω ότι μια τέτoια απόσταση μπορεί να ρίξει τόσο την ταχύτητα .Έτσι δεν είναι;
Από το site του ΟΤΕ βρήκα τα εξής για το κέντρο του ΟΤΕ από το οποίο παίρνω γραμμή:
Αστικο Κέντρο :ΠΡΕΒΕΖΗΣ
Διεύθυνση :ΠΡΕΒΕΖΑ-ΚΑΡΥΩΤΑΚΗ 16
ταχ.κωδ. :48100
Χ.Α.Κ. : 682
Χωρητικότητα (εγκατεστημένες παροχές 10368) ,κλπ,κλπ.
Μήπως όντως είναι πολυσύχναστο το dslam και δεν πρόκειται να δώ άσπρη μέρα;
Όλη η πόλη έχει 20000-23000 κατοίκους.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;

stratis1958
20-08-07, 22:33
Τελευταία ενημέρωση από την Tellas, στις 7μμ μετά από δικό μου τηλεφώνημα.
"Το πρόβλημα δεν βρίσκεται σε μας αλλά στον ΟΤΕ.Απευθυνθείτε σε αυτόν"
'Κάντε υπομονή μέχρι να έλθει το Zisto στην περιοχή σας.Τότε αν το επιλέξετε θα έχετε πραγματικά 4Mb"
Ωραια πράγματα!
Αγαπητοί μου είμαι 50 χρόνων και σήμερα ενοιωσα σαν μ.....ς !
Ώρα 8 μμ ταχύτητες κατεβάσματος από 2,98 ΚB/sec έως 98,6 KB/sec.
Ώρα 10 μμ ταχύτητες κατεβάσματος από 70KB/sec έως 81 KB/sec.
Τέλος πάντων ευχαριστώ τους φίλους για την πληροφόρηση που μου έδωσαν μέσα από το forum.

sdikr
20-08-07, 22:35
Τελευταία ενημέρωση από την Tellas, στις 7μμ μετά από δικό μου τηλεφώνημα.
"Το πρόβλημα δεν βρίσκεται σε μας αλλά στον ΟΤΕ.Απευθυνθείτε σε αυτόν"
'Κάντε υπομονή μέχρι να έλθει το Zisto στην περιοχή σας.Τότε αν το επιλέξετε θα έχετε πραγματικά 4Mb"
Ωραια πράγματα!
Αγαπητοί μου είμαι 50 χρόνων και σήμερα ενοιωσα σαν μ.....ς !
Ώρα 8 μμ ταχύτητες κατεβάσματος από 2,98 ΚB/sec έως 98,6 KB/sec.
Ώρα 10 μμ ταχύτητες κατεβάσματος από 70KB/sec έως 81 KB/sec.
Τέλος πάντων ευχαριστώ τους φίλους για την πληροφόρηση που μου έδωσαν μέσα από το forum.

Κατέβα άυριο στο περιπτερο, ψάξε για netkey, Νετκαρτα, κάνε μια δοκιμή με αυτές

stratis1958
23-08-07, 18:33
Γράφω ξανά για να καταδείξω το παιχνίδι που παίζεται απένατι στους συνδρομητές της Tellas. Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post , η Tellas (τμήμα τεχνικής υποστήριξης internet), μέσω του κ. ....(Τα ονόματα που αναφέρω είναι πραγματικά και στη διάθεση κάθε φίλου του forum), με διαβεβαίωσε ότι όλα με την εταιρεία είναι εν τάξει και οι χαμηλές ταχύτητες οφείλονται στον ΟΤΕ, στον οποίο και με παρέπεμψε. Οτι λυπάται που δεν μπορεί να βοηθήσει κλπ,κλπ.
Ε ...λοιπόν πήγα στον ΟΤΕ Πρέβεζας και μου αναφέρουν (κ. Κ........ ),ότι η Tellas στην Πρέβεζα κάνει χρήση της πλήρους αδεσμοποίητης πρόσβασης στον τοπικό βρόγχο και οτι εχει μισθώσει συγκεκριμένες γραμμές στις οποίες προσπαθεί να χωρέσει όσους περισσότερο συνδρομητές μπορεί , έχοντας σαν τελικό αποτέλεσμα την πτώση της ταχύτητας όταν όλοι οι συνδρομητές της ,εδώ, μπαίνουν στο δίκτυο.
Και για να μην έχω καμιά επιφύλαξη επ αυτού να δώσω βλάβη στον ΟΤΕ για να ελεγχθεί η γραμμή και το χάλκινο καλώδιο.
Δίνω βλάβη στον ΟΤΕ , ελέγχεται το καλώδιο και η γραμμή αφού απεγκαθίσταται splitter(Alcatel Speed Touch ) και το ADSL MODEM (Crypto F 200).Αναφέρουν όλα ok. Ζητώ έγγραφη πιστοποίηση. Τηλεφωνώ στην τεχνική υποστήριξη της Tellas. Στο τηλέφωνο ο κ. ......... Αναφέρω τα παραπάνω και τι μου απαντά ρε παιδιά!
Οτι για την εταιρεία δεν έχει λυθεί το πρόβλημα και ότι γίνονται προσπάθειες να λυθεί το πρόβλημα και να κάνω υπομονή και θα αποκατασταθούν οι ταχύτητες .
Ε όχι δεν κάνω άλλο υπομονή .Εξώδικο και επισύναψη της πΙστοποίησης του ΟΤΕ.
Σαν δε ντρέπονται !


Με συγχωρείτε για την αγανάκτηση και το μέγεθος του κειμένου.

troll
23-08-07, 18:49
Κάνε αυτό που σου λέει ο sdikr αν και το κόβω σαν πιτάρισμα του ΟΤΕ όχι που θα αλλάζανε ...:p

Kongas
24-08-07, 12:57
ακριβώς δοκίμασε με διαφορετικό providing και μετά κράξε αυτόν που πρέπει

stratis1958
04-09-07, 08:38
Προσπάθησα να κάνω αυτό που είπε ο sdikr αλλά επειδή έχω όλη τη γραμμή στην Tellas (σταθερή τηλεφωνία και internet) ,η γραμμή δεν μου επιτρέπει άλλη σύνδεση...εκτός αν
κάτι κάνω λάθος.
Αυτό που κατάφερα είναι να κάνω ταυτόχρονο έλεγχο με φίλο σε δίπλα διαμέρισμα με άλλον πάροχο (ΟΤΕnet) και με φίλο σε άλλο σημείο της πόλης με Forthnet.
Ανέφεραν πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.
Έστειλα fax στην Tellas με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ δηλώνοντας μη αποδεκτές ταχύτητες και άρνηση πληρωμής πρώτου λογαριαμού μα βάση το νέο προγραμμα.
Μετά απο τρεις μέρες τηλεφώνησαν 4 φορές την ίδια μέρα .Προτειναν να μου κάνουν δωρεαν το πρώτο μήνα .Τους απάντησα ότι αυτο που με ενδιαφέρει είναι η αποκατάσταση μιας αποδεκτής ταχύτητας.

Kongas
04-09-07, 10:46
αυτο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι το να " πάρεις " για λίγο τα στοιχεία του φίλου σου ( username + password ) και να τα εισάγεις στο routerακι, από otenet σε tellas δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι περισσότερο....:oneup:

troll
04-09-07, 11:26
Αν είχες όλη την γραμμή στην τελλάς θα είχες 4 μεγαμπιτ σύνδεση όχι 2 οπότε είσαι shared

stratis1958
04-09-07, 11:49
Παιδιά όταν γράφω έχω την γραμμή στην tellas εννοώ ότι έχω και σταθερή τηλεφωνία και internet από την Tellas. Στον ΟΤΕ πληρώνω το πάγιο.Πιθανόν να μην το διατύπωσα σωστά .Στην πόλη που μένω δεν υπάρχει πάροχος με ταχύτητα μεγαλύτερη από 2048.
Επειδή όμως δεν κατάλαβα καλά την συμβουλή του Kongas αναφέρω τα παρακάτω:
Η γραμμή του τηλεφωνικού καλωδίου πάει στο ISDN splitter ALCATEL Speedtouch και από εκεί
φεύγουν δυο γραμμές μια για το modem Crypto ADSL USB Modem F200 και μιά για το ISDN modem netmod της Intracom.
To F200 δεν παίρνει κάποια άλλη ρύθμιση(?)
Αν πάω στο σπίτι του φίλου και κάνω σύνδεση με tellas με τα δικά μου στοιχεία δεν είναι το ίδιο;

troll
04-09-07, 14:24
Αν πάω στο σπίτι του φίλου και κάνω σύνδεση με tellas με τα δικά μου στοιχεία δεν είναι το ίδιο;

Ολόιδια εκτός βέβαια από τα καλώδια και το dslm του οτε αν ο φίλος είναι σε άλλο ...

Για να σιγουρευτείς για το ποιος φταίει πρέπει να κάνεις συγκρίσεις μέσα στο ίδιο dslm

defender
04-09-07, 19:59
Αν είχες όλη την γραμμή στην τελλάς θα είχες 4 μεγαμπιτ σύνδεση όχι 2 οπότε είσαι shared

Stratis, o φίλος έχει δίκιο, μέχρι αυτή τη στιγμή η Tellas έχει D-SLAM μόνο σε Αθήνα και σε 2-3 κέντρα της Θεσσ/κης. Η υπόλοιπη Ελλάδα μπορεί να λάβει maximum 2048/256 την ταχύτητα δηλαδή που δίνουν τα Κέντρα του ΟΤΕ. Υπάρχει πρόγραμμα για 26 μεγάλες πόλεις μέχρι το τέλος του 2008 αλλά δε ξέρω αν η Πρέβεζα είναι μέσα σ'αυτές. Οπότε οι ΟΤΕτζήδες εκεί πέρα μάλλον κατάλαβαν πως δεν κατέχεις και πολλά και σε δουλέψανε με π@π@ρολογίες σχετικά με αδεσμοποίητο βρόγχο της Tellas.
Εν πάσει περιπτώσει, απ'τη στιγμή που πληρώνεις πάγιο στον ΟΤΕ, η γραμμή είναι ΟΤΕ. Μπορείς να έχεις προεπιλογή για τη σταθερή σε όποια mitsosnet θέλεις, αυτό έιναι άσχετο με το Internet.
Πες μου κάτι, έχεις το access από ΟΤΕ και υπηρεσία από Tellas, ή πήρες και access και υπηρεσία από Tellas ?? δηλαδή στο διμηνιαίο λογαριασμό που παίρνεις από ΟΤΕ βλέπεις και χρεώσεις πρόσβασης ADSL ή όχι ??

stratis1958
04-09-07, 21:21
Στον λογαριασμό του ΟΤΕ πληρώνω μόνο πάγια ( την ISDN γραμμή)και όχι ADSL πρόσβαση.Αυτή την πληρώνω στην Tellas.

mondeo
04-09-07, 23:10
Δυστυχώς φίλε μου δεν είσαι ο μόνος που αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα.ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ σύνδεση από αυτές που έχω δοκιμάσει,δεν έπιασε την ονομαστική της ταχύτητα ανεξαρτήτως παρόχου.Τα DSLAM του πΟΤΕ είναι τιγκαρισμένα (βάζουν πάνω στο καθένα πολύ μεγαλύτερο αριθμό συνδρομητών από αυτόν που πρέπει) και φυσικό είναι να υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.Στην περιοχή μου (Πάτρα) η 1024 αντιστοιχεί στην καλλίτερη περίπτωση σε 768 και στη χειρότερη σε 512 αν και έχω δει μέχρι και 384.Ειδικά τώρα που επέστρεψαν οι φοιτητές και δουλεύουν τα torrents όλο το 24ωρο,κλάφτα Χαράλαμπε.Ενεργοποίησα το Σάββατο μία 1024 σε μία φίλη.Δούλευε πολύ καλά σχεδόν έπιανε τα 1024.Τη Δευτέρα που ξαναπήγα,τα πράγματα ήταν τραγικά.Σερνόταν.Αχ αυτοί οι φοιτητές.........

stratis1958
05-09-07, 10:51
Και τί να κάνουμε αγαπητέ φίλε .Να σταυρώσουμε τα χέρια και να αποδεχτούμε την κατάσταση;
Οταν είσαι άσχετος με το "άθλημα"'οπως εγώ και αντιλαμβάνεσαι ότι σου πουλάνε "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" και τρέχεις να βρείς "τη μπάλλα" που έχει χαθεί...ψάχνεις να βρείς μια άκρη.
Πάλι καλά που υπάρχει αυτο το site και αυτό το forum και "ξεστραβωνόμαστε" και μείς.
Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες που με τις γνώσεις και την εμπειρία τους μας βοηθάνε.

mondeo
05-09-07, 22:40
Και τί να κάνουμε αγαπητέ φίλε .Να σταυρώσουμε τα χέρια και να αποδεχτούμε την κατάσταση;
Οταν είσαι άσχετος με το "άθλημα"'οπως εγώ και αντιλαμβάνεσαι ότι σου πουλάνε "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" και τρέχεις να βρείς "τη μπάλλα" που έχει χαθεί...ψάχνεις να βρείς μια άκρη.
Πάλι καλά που υπάρχει αυτο το site και αυτό το forum και "ξεστραβωνόμαστε" και μείς.
Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες που με τις γνώσεις και την εμπειρία τους μας βοηθάνε.

Φίλε μου κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος.Εξ'άλλου η δική μας η γενιά δεν μεγάλωσε με το μηχάνημα όπως κάνουν σήμερα τα παιδιά μας.Εγώ παρ'όλο που μας χωρίζουν μόνο 8 χρόνια,είχα την τύχη να ξεκινήσω πολύ νωρίτερα και έφτασα σήμερα να ασχολούμαι ψιλοεπαγγελματικά με το "άθλημα".Στο θέμα μας τώρα.Η αλήθεια είναι ότι στη Ελλάδα δεν πρόκειται ποτέ να έχουμε εντελώς απελευθερωμένες τηλεπικοινωνίες τουλάχιστον στη σταθερή.
Κι ο λόγος είναι ότι τα καλώδια του δικτύου ανήκουν στον πΟΤΕ.Και φυσικά δεν υπάρχει καμμία περίπτωση οι εναλλακτικοί να σκάψουν όλη τη Χώρα γιά να περάσουν δικά τους καλώδια.Ποιός θα μπορούσε να επωμισθεί τέτοιο κόστος;Η τοποθέτηση δικών τους κέντρων είναι σίγουρα μία σωστή κίνηση,αλλά δεν επαρκεί.Πάντα θα εξαρτώνται από τον "Κοινωφελή Οργανισμό".Αν διάβασες σε άλλες σελίδες στο Forum στη Γαλλία αυτή τη στιγμή επενδύουν στην τεχνολογία
FTTH (οπτικές ίνες απ'ευθείας στο σπίτι με ταχύτητες 10/100 Mbps).Φαντάζεσαι να μπορούσαμε κι εμείς να ονειρευτούμε κάτι τέτοιο;Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο ποτέ στην Ελλάδα;Εδώ μας έλεγαν από πέρισυ τον Οκτώβριο ότι θα ξεκινούσε το WiMax.Το είδες πουθενά;Πότε θα το δούμε;
Τεσπα.Παρεκτράπηκα.Κάλεσε το 13800 την Tellas και ρώτησε πότε προβλέπεται η εγκατάσταση δικών της κέντρων στην περιοχή σου.Τουλάχιστον να γλιτώσεις τα πάγια του πΟΤΕ,να έχεις πολύ υψηλότερες ταχύτητες και να έχεις να κάνεις μόνο με αυτούς.Και ειλικρινά πιστεύω πως η Tellas μετά την εξαγορά της από την Wind,έχει τεράστιες προοπτικές ανάπτυξης.
Αυτά γιά την ώρα.Συγγνώμη γιά το μεγάλο Post.

stratis1958
06-09-07, 17:51
Λίγο άσχετο αλλά όπως κατάλαβα ούτε και με την ΕΕΤΤ δεν βγάζουμε άκρη.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι το Μάρτιο έγινε ερώτηση στη Βουλή για τις χαμηλές ταχύτητες.
Διαβάστε στα συνημμένα έγγραφα( σε word),την απάντηση του Υπουργείου αλλά και της ΕΕΤΤ.
Αν κατάλαβα καλά από την απάντηση της ΕΕΤΤ ...μας λέει ας προσέχατε και ας διαβάζατε όλο το συμβόλαιο !
Καλά κρασιά !!!

Kongas
07-09-07, 11:35
Παιδιά όταν γράφω έχω την γραμμή στην tellas εννοώ ότι έχω και σταθερή τηλεφωνία και internet από την Tellas. Στον ΟΤΕ πληρώνω το πάγιο.Πιθανόν να μην το διατύπωσα σωστά .Στην πόλη που μένω δεν υπάρχει πάροχος με ταχύτητα μεγαλύτερη από 2048.
Επειδή όμως δεν κατάλαβα καλά την συμβουλή του Kongas αναφέρω τα παρακάτω:
Η γραμμή του τηλεφωνικού καλωδίου πάει στο ISDN splitter ALCATEL Speedtouch και από εκεί
φεύγουν δυο γραμμές μια για το modem Crypto ADSL USB Modem F200 και μιά για το ISDN modem netmod της Intracom.
To F200 δεν παίρνει κάποια άλλη ρύθμιση(?)
Αν πάω στο σπίτι του φίλου και κάνω σύνδεση με tellas με τα δικά μου στοιχεία δεν είναι το ίδιο;


Ολόιδια εκτός βέβαια από τα καλώδια και το dslm του οτε αν ο φίλος είναι σε άλλο ...

Για να σιγουρευτείς για το ποιος φταίει πρέπει να κάνεις συγκρίσεις μέσα στο ίδιο dslm


ακριβώς πάρε το username και το password του φίλου, πάτα στο access runner dsl σου και βάλτα σου για να δεις από την δική σου γραμμή τι ταχύτητες πιάνεις

defender
07-09-07, 16:04
Δυστυχώς φίλε μου δεν είσαι ο μόνος που αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα.ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ σύνδεση από αυτές που έχω δοκιμάσει,δεν έπιασε την ονομαστική της ταχύτητα ανεξαρτήτως παρόχου.Τα DSLAM του πΟΤΕ είναι τιγκαρισμένα (βάζουν πάνω στο καθένα πολύ μεγαλύτερο αριθμό συνδρομητών από αυτόν που πρέπει) και φυσικό είναι να υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.Στην περιοχή μου (Πάτρα) η 1024 αντιστοιχεί στην καλλίτερη περίπτωση σε 768 και στη χειρότερη σε 512 αν και έχω δει μέχρι και 384.Ειδικά τώρα που επέστρεψαν οι φοιτητές και δουλεύουν τα torrents όλο το 24ωρο,κλάφτα Χαράλαμπε.Ενεργοποίησα το Σάββατο μία 1024 σε μία φίλη.Δούλευε πολύ καλά σχεδόν έπιανε τα 1024.Τη Δευτέρα που ξαναπήγα,τα πράγματα ήταν τραγικά.Σερνόταν.Αχ αυτοί οι φοιτητές.........

συμφωνώ απόλυτα, οι ονομαστικές ταχύτητες ΟΛΩΝ των παρόχων αναφέρουν τη maximum ταχύτητα που μπορεί κάποιος να πιάσει. Όσο φορτώνονται τα D-SLAM του ΟΤΕ τα πράγματα θα χειροτερέψουν, εκτός κι αν στην Πρέβεζα ο ΟΤΕ αναβαθμίσει τα κέντρα του, οπότε και θα κάνει μικρότερο loadsharing.

Από την άλλη, τα χρήματα που πληρώνουμε για ADSL ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ είναι ψίχουλα, και εξηγούμαι :
Εδώ και πολλά χρόνια, υπάρχουν οι λεγόμενες μισθωμένες γραμμές Internet. Αυτές παρέχουν ταχύτητες ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ (99,9%). Μάλιστα οι πελάτες που τις χρησιμοποιούν, όταν έχουν πρόβλημα, καλούν ειδικά νούμερα στους providers που συνήθως τα καλούν μόνο οι εταιρικοί πελάτες τους. Τέτοιες γραμμές χρησιμοποιούν ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ για το Internet οι τράπεζες, εταιρείες, καθώς και τα (σοβαρά) Internet cafe , συνήθως οι αλυσίδες (BITS & BYTES, G-NET, IN-SPOT κλπ) οι οποίοι διαθέτουν 60-100 pc που συνήθως χρησιμοποιούνται από gamers. Εάν λοιπόν πας σε κάποιο (σοβαρό) Internet cafe της Πρέβεζας (ή στην Αρτα) και μιλήσεις με το αφεντικό, θα σου πεί πως για μια γραμμή π.χ.2ΜΒ πληρώνει περίπου 1.500 ευρώ ΤΟ ΜΗΝΑ, ενώ πλήρωσε και πάνω από 2- 3.000 ευρώ εφάπαξ (ΤΟ ΛΙΓΌΤΕΡΟ). Βέβαια η ταχύτητα των 2ΜΒ των μισθωμένων είναι συμμετρική δηλαδή η ταχύτητα που κατεβάζεις είναι ίδια με την ταχύτητα που στέλνεις (2/2ΜΒ) ενώ στο ADSL είναι ασσύμετρη (2ΜΒ/256kbps). O λόγος όμως που κάποιος πληρώνει τόσα λεφτά κάθε μήνα δεν είναι η συμμετρικότητα αλλά η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ. Επειδή είμαι της δουλειάς σου λέω πως όσα Internet cafe δοκίμασαν να γλιτώσουν κόστος χρησιμοποιώντας ADSL ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ, είτε έκλεισαν είτε πήγαν αναγκαστικά σε μισθωμένη γραμμή (όποιος αμφιβάλει έχω κι ονόματα)
Γι αυτό λέω και σε όλους, ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ, με αυτά που πληρώνεις, αν έχεις σταθερά στην Πρέβεζα πάνω από 1ΜΒ (χωρίς διακοπές κλπ), πάλι καλά να λες.

stratis1958
07-09-07, 16:43
συμφωνώ απόλυτα, οι ονομαστικές ταχύτητες ΟΛΩΝ των παρόχων αναφέρουν τη maximum ταχύτητα που μπορεί κάποιος να πιάσει. Όσο φορτώνονται τα D-SLAM του ΟΤΕ τα πράγματα θα χειροτερέψουν, εκτός κι αν στην Πρέβεζα ο ΟΤΕ αναβαθμίσει τα κέντρα του, οπότε και θα κάνει μικρότερο loadsharing.

Από την άλλη, τα χρήματα που πληρώνουμε για ADSL ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ είναι ψίχουλα, και εξηγούμαι :
Εδώ και πολλά χρόνια, υπάρχουν οι λεγόμενες μισθωμένες γραμμές Internet. Αυτές παρέχουν ταχύτητες ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ (99,9%). Μάλιστα οι πελάτες που τις χρησιμοποιούν, όταν έχουν πρόβλημα, καλούν ειδικά νούμερα στους providers που συνήθως τα καλούν μόνο οι εταιρικοί πελάτες τους. Τέτοιες γραμμές χρησιμοποιούν ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ για το Internet οι τράπεζες, εταιρείες, καθώς και τα (σοβαρά) Internet cafe , συνήθως οι αλυσίδες (BITS & BYTES, G-NET, IN-SPOT κλπ) οι οποίοι διαθέτουν 60-100 pc που συνήθως χρησιμοποιούνται από gamers. Εάν λοιπόν πας σε κάποιο (σοβαρό) Internet cafe της Πρέβεζας (ή στην Αρτα) και μιλήσεις με το αφεντικό, θα σου πεί πως για μια γραμμή π.χ.2ΜΒ πληρώνει περίπου 1.500 ευρώ ΤΟ ΜΗΝΑ, ενώ πλήρωσε και πάνω από 2- 3.000 ευρώ εφάπαξ (ΤΟ ΛΙΓΌΤΕΡΟ). Βέβαια η ταχύτητα των 2ΜΒ των μισθωμένων είναι συμμετρική δηλαδή η ταχύτητα που κατεβάζεις είναι ίδια με την ταχύτητα που στέλνεις (2/2ΜΒ) ενώ στο ADSL είναι ασσύμετρη (2ΜΒ/256kbps). O λόγος όμως που κάποιος πληρώνει τόσα λεφτά κάθε μήνα δεν είναι η συμμετρικότητα αλλά η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ. Επειδή είμαι της δουλειάς σου λέω πως όσα Internet cafe δοκίμασαν να γλιτώσουν κόστος χρησιμοποιώντας ADSL ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ, είτε έκλεισαν είτε πήγαν αναγκαστικά σε μισθωμένη γραμμή (όποιος αμφιβάλει έχω κι ονόματα)
Γι αυτό λέω και σε όλους, ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ, με αυτά που πληρώνεις, αν έχεις σταθερά στην Πρέβεζα πάνω από 1ΜΒ (χωρίς διακοπές κλπ), πάλι καλά να λες.

Τελικά όσο ζεις μαθαίνεις...Thanks για την ενημέρωση

stratis1958
08-09-07, 19:53
Κατέβα άυριο στο περιπτερο, ψάξε για netkey, Νετκαρτα, κάνε μια δοκιμή με αυτές

Τελικά κατάφερα να συνδεθώ μέσω της netcarta όπως είχε πεί ο sdikr και ο Kongas.
H netcarta ήθελε το @acn μετά το username.(Και αυτό στο forum το βρήκα)!
Παιδιά οι ταχύτητες περίπου ίδιες με την Tellas.
Οπότε είχαν δίκιο μάλλον οι φιλοι που απάντησαν στο forum, για τις χαμηλές ταχύτητες.
Τώρα ξέρω που αλλού θα ρίξω τα ...καντηλάκια.

troll
08-09-07, 23:02
στους ΟΤΕζίδες που μας το παίζουν σωτήρες του τόπου ... εκεί που δεν έχει πάει ο ανταγωνισμός φένεται το πραγματικό πρόσωπο του πΟΤΕ

stratis1958
08-09-07, 23:25
στους ΟΤΕζίδες που μας το παίζουν σωτήρες του τόπου ... εκεί που δεν έχει πάει ο ανταγωνισμός φένεται το πραγματικό πρόσωπο του πΟΤΕ

ακριβώς!!!
όμως έχω δυο ερωτήσεις .
Η πρώτη :Η Tellas δεν γνωρίζει την κατάσταση;
Και άν τη γνωρίζει τότε γιατί δεν ενημερώνει τους πελάτες της και δεν καταφεύγει στην ΕΕΤΤ;
Η δευτερη (άσχετη με την πρώτη):Πώς εξηγείται μια διαφορά του downloading μεταξύ netcarta και Tellas της τάξης 20-30 KB/s (υπέρ της netcarta);
Είναι κάτι στιγμιαίο (χρόνος που μεσολαβεί γαι αλλαγη από τον ένα provider στον αλλο) και οφείλεται στον server(ntua);
Κάτι αλλο;

troll
09-09-07, 08:35
Δεν είμαι μέσα στην ΤΕλλας για να ξέρω αλλά σαν πελάτης της έχω την εντύπωση ότι ξέρουν ότι η ΕΕΤΤ είναι αδύναμη μπορστά το ΟΤΕ οπότε δεν έχει κανένα νόημα να αντιδράσουν εξάλου στην περιπτωσή σου δεν έχουν δικαίωμα να το κάνουν την στιγμή που το κύκλωμα που νοικιάζουν ανοίκει στο ΟΤΕ ... και εκείνος με την σειρά τους σου λέει ... αν δεν σου αρέσει φτιάξε δικό σου.:whistle:

Πάτα οι κάρτες είναι πιο γρήγορες από τις κανονικές συνδέσεςι το είχα παρατηρήσει και εγώ με μία κάρτα της φορθνετ ... ενώ η σύνδεση της ήταν μάπα η κάρτα της πέταγε φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με του που σε συνδέουν μέσα στα κυκλώματα της εταιρίας.

Εγώ πάντως για να σου φύγει η απορία για την κατασταση στα 2048 πιάνω με την τελλάς μόνιμα 210kb/s ... γιατί; ... είναι πολύ απλά το DSLM του ΟΤΕ δεν είναι πιταρισμένο ... αλλά και οι φίλοι μου που έχουν Ζίστο είναι κολλημένοι στο 420kb/s οπότε η Τελλάς δεν έχει κανένα πρόβλημα προς το παρόν τουλάχιστον ... με τις συνδέσεις τις στο μέλλον θα δούμε.

Kongas
09-09-07, 11:44
για το ιδίοκτητο της tellas αν εξαιρέσουμε τις εβομάδες που κανέις δεν έπαιρνε ip, συνήθως καλά ακούγονται (ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει από τους συμforumιτες), η τηλεφωνία έχει προβλημα( τακια; )

όσο για τον οτε, ο λύκος και αν εγέρασε ... πάντα φταίνε οι άλλοι. εξάλλου αν θυμάμαι καλά αν η ταχύτητα σου δεν είναι κάτω από το 15% της ονομαστικής δεν το θεωρεί βλάβη αλλά φυσιολογική συμπεριφορά δικτύου

mondeo
09-09-07, 12:24
ακριβώς!!!
όμως έχω δυο ερωτήσεις .
Η πρώτη :Η Tellas δεν γνωρίζει την κατάσταση;
Και άν τη γνωρίζει τότε γιατί δεν ενημερώνει τους πελάτες της και δεν καταφεύγει στην ΕΕΤΤ;
Η δευτερη (άσχετη με την πρώτη):Πώς εξηγείται μια διαφορά του downloading μεταξύ netcarta και Tellas της τάξης 20-30 KB/s (υπέρ της netcarta);
Είναι κάτι στιγμιαίο (χρόνος που μεσολαβεί γαι αλλαγη από τον ένα provider στον αλλο) και οφείλεται στον server(ntua);
Κάτι αλλο;


Όπως σου ξαναείπα φίλε μου η λύση σου είναι το ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas.Ρώτησες πότε θα έρθει στην περιοχή σου;Η Πρέβεζα είναι κι αυτή μία μεγάλη πόλη.Δεν νομίζω να είναι έξω από τα σχέδιά τους.

stratis1958
09-09-07, 14:47
Όπως σου ξαναείπα φίλε μου η λύση σου είναι το ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas.Ρώτησες πότε θα έρθει στην περιοχή σου;Η Πρέβεζα είναι κι αυτή μία μεγάλη πόλη.Δεν νομίζω να είναι έξω από τα σχέδιά τους.

Μου είπαν, από το 13800, ότι υπάρχει πρόβλεψη το 2008 ,πιθανά το πρώτο πεντάμηνο.

mondeo
09-09-07, 22:16
Ωραία.Ελπίζω μετά την εξαγορά της Tellas από την Wind να εξαπλωθεί το ιδιόκτητο ταχύτερα.

defender
10-09-07, 11:59
ακριβώς!!!
όμως έχω δυο ερωτήσεις .
Η πρώτη :Η Tellas δεν γνωρίζει την κατάσταση;
Και άν τη γνωρίζει τότε γιατί δεν ενημερώνει τους πελάτες της και δεν καταφεύγει στην ΕΕΤΤ;
Η δευτερη (άσχετη με την πρώτη):Πώς εξηγείται μια διαφορά του downloading μεταξύ netcarta και Tellas της τάξης 20-30 KB/s (υπέρ της netcarta);
Είναι κάτι στιγμιαίο (χρόνος που μεσολαβεί γαι αλλαγη από τον ένα provider στον αλλο) και οφείλεται στον server(ntua);
Κάτι αλλο;


Stratis , η πικρή αλήθεια είναι πως στην περιφέρεια δε μπορούμε προς το παρόν να τα βάλουμε με τον ΟΤΕ.
Ο λόγος είναι πως εκεί που χρησιμοποιούμε όλοι οι πάροχοι (ακόμα) τα D-SLAM του ΟΤΕ, τα τοπικά καταστήματα (Πρέβεζα, Αρτα, Γιάννενα κλπ) είναι αυτά που δηλώνουν τη διαθεσιμότητα των πορτών στους παρόχους και κανείς δε μπορεί να κάνει τίποτα για να διαπιστώσει την πραγματικά διαθεσιμότητα.. Υπάρχουν εκατοντάδες αγωγές τα τελευταία χρόνια από παρόχους που καταγγέλουν τον ΟΤΕ πως έδινε τις ADSL πόρτες σε πελάτες της ΟΤΕΝΕΤ τη στγμή που δήλωνε στους παρόχους <ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ>.
Αυτό συμβαίνει ακόμα και σήμερα εκεί που δεν υπάρχουν ιδιόκτητα D-SLAM, κυρίως Επαρχία. Πελάτες μάς καταγγέλουν πως πήραν ADSL στο τάδε Κέντρο ΟΤΕ από ΟΤΕΝΕΤ, τη στιγμή που στους providers ο ΟΤΕ έλεγε πως δεν είχαν πόρτες.
Υπομονή όμως, σε λίγο θα μπορούν σχεδόν όλοι οι Έλληνες και εκτός πρωτευούσης να ξεκόψουν απο <την πιο σταθερή τους σχέση>...( με εξαίρεση ίσως τα μικρά νησιά)

mondeo
10-09-07, 22:14
Υπομονή όμως, σε λίγο θα μπορούν σχεδόν όλοι οι Έλληνες και εκτός πρωτευούσης να ξεκόψουν απο <την πιο σταθερή τους σχέση>...( με εξαίρεση ίσως τα μικρά νησιά)

Αμήν,αμάν και πότε!!!!!!!!!

Κι όταν τα χώνουμε στον "κοινωφελή οργανισμό"μας λένε κολλημένους!!!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.