PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση 2play



dim12
17-08-07, 11:20
(δεν ξερω αν θαπρεπε να το βαλω εδω...αν ειναι μεταφερτε το)
γεια σας!ακουστε πως εχει η κατασταση:
αρχικα:(ειναι καπως μπερδεμενο το θεμα)εχω isdn γραμμη κ πληρωνω στον ΟΤΕ τα απγια της
εχω τηλεφωνια μεσω ΤΕΛΛΑΣ
κ εχω ιντερνετ adsl shared απο vivodi
η συνδρομη μου ειναι ακομα προπληρωμενη μεσω του κυβου

Κ τωρα:σκευτομαι να βαλω forthnet 2play.καλυπτομαι απο το δικτυο της.
θελω να μου πειτε:τι ενεργγιες πρεπει να κανω κ με μια σειρα
θα χρειαστει να καταργησω εγω την τελλας(ειναι το προγραμμα χωρις παγια κτλ);;
για τη βιβοντι ξερω πως πρεπει εγω να το κανω.
η ISDN μου θα γινει απλη μεσω της forthnet,σωστα?θα πρεπει να παραδωσω το netmod στον ΟΤΕ?πως γινεται αυτο?
(σημειωνω πως τοχω 2-3 χρονια,δε θυμαμαι αν τοχα αγορασει(αλλα σιγουρα ειναι απο τον ΟΤΕ)κ δεν ειναι σε τελεια κατασταση)
υπαρχει περιπτωση να ζητησω απο 4νετ να μου δωσει ασυραμτο μοντεμ?οχι,ε?
τελλοσ:ποσο καιρο θα παρει να ενεργοποιηθει η συνδεση?

ζηταω συγνωμη εκ των προτερων για το πληθος των ερω

miky_7
17-08-07, 14:32
Κανονικα δεν πρεπει να κανεις εσυ καμια διακοπη, θα πρεπει να ενεργησει ο παροχος εκ μερους σου μεσω εξουσιδοτησεων που υπογραφεις μαζι με την αιτηση.
Η isdn σου θα μετατραπει σε pstn για να μπεις στο ιδιοκτητο και το netmode θα αναλαβει ο ΟΤΕ να το παρει πισω.
Ασυρματο μπορεις να ζητησεις αλλα θα πληρωσεις την διαφορα, διαφορετικα σου στελνει οποιο εχει διαθεσιμο.

Jazzer
17-08-07, 14:37
Η isdn σου θα μετατραπει σε pstn για να μπεις στο ιδιοκτητο και το netmode θα αναλαβει ο ΟΤΕ να το παρει πισω.
To netmode το παραδίνουμε μόνοι μας σε Κατάστημα ΟΤΕ της περιοχής μας, λαμβάνοντας σχετική απόδειξη, διαφορετικά το χρεωνόμαστε.
Την διαδικασία αυτή ακολούθησα τον Απρίλιο φέτος και δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα.:)

miky_7
17-08-07, 14:47
Πλουραλισμος rules, παραλιγο να σε χρεωνα ενα netmod :oops:

dim12
17-08-07, 14:48
το νετμοντ μου δεν ειναι κ σε πολυ καλη κατασταση...επισης υπαρχει περιπτωση να το ειχα αγορασει τοτε που την εβαλα?για το ασυρματο πως μπορω να το ζητησω?στην αιτηση δεν ειδα τπτ(νομιζω)

zatast
17-08-07, 15:11
για το netmod παρε το 134 και ρωτησε τους αν βλεπουν καποια σχετικη εγγραφη στο συστημα ή πηγαινε απο τον τοπικο οτε.
για το ασυρματο καλυτερα να το ζητησεις οταν πας στα γραφεια της forthnet για την καταθεση της αιτησης.αν τη στειλεις ταχυδρομικα η με φαξ θα καθυστερησει ή θα χαθει και δεν ξερεις αν θα σου στειλουν ασυρματο router.

dim12
17-08-07, 15:16
μππορω την αιτηση να την παω πχ στα multirama που συνεργαζονται?νομιζω κ εκει γινεται.ετσι?αν γραψω πανω στην αιτηση για το μοντεμ?μολις εστειλα και ε-μαιλ στη φορθνετ για αυτα που ρωταω κ εδω.βεβαια ποτε δεν ξερεις αν θα απαντησουν και αν ναι τι θα σου πουν.για οτι νεο θα το πω κ εδω παντως

liomelissinos
17-08-07, 17:07
εγω λέω να κάνεις εσύ διακοπή σε όλα γιατί δεν θα βγάλεις άκρη

dim12
17-08-07, 22:09
απιστευτο!που απαντησαν στο ε-μαιλ μολις μια ωρα μετα!!!


Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως εάν η υπηρεσία internet την
οποία χρησιμοποιείτε είναι σε ιδιόκτητο δίκτυο θα χρειαστεί να διακοπεί
από εσάς πριν προχωρήσετε σε αίτηση 2play.



Την διακοπή της τηλεφωνιάς επίσης την αναλαμβάνετε εσείς.

Εφόσον επιθυμείτε μετατροπή της ISDN σε PSTN το Netmode θα αφαιρεθεί
από τεχνικό του ΟΤΕ.

Ο παρεχόμενος εξοπλισμός είναι ADSL2+ Modem/Router .
Εφ'όσον επιθυμείτε ασύρματο εξοπλισμό υπάρχει δυνατότητα
παροχής του Linksys WAG 200 με επιπλέον κόστος €99.



Η ενεργοποίηση συνήθως χρειάζεται 20-25 ημέρες ωστόσο
μπορεί να μεταβληθεί λόγω του ότι δεν εξαρτάται αποκλειστικά από
τις δικές μας ενέργειες.



Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία βρισκόμαστε στη διάθεση σας



να ρωτησω:ο τεχνικος του ΟΤΕ θα μου πει τπτ για την χαλια κατασταση του νετμοντ?
επισης που αναφερω πως θελω ασυρματο?

roiy1
17-08-07, 22:26
Μην ψαρώνεις φίλε μου με τον netmod... Εγώ έχω αλλάξει 2 γραμμές ISDN και ούτε το πήρε κανείς πίσω, ούτε χρεώθηκε κάτι παραπάνω στο λογαριασμό μου.

dim12
17-08-07, 22:41
δλδ να μην ανησυχω?δεν κανω αιτηση στο οτε για την isdn ετσι?αυτη θα μου την κανει η βιβοντι.δλδ υπαρχει περιπτωση να μην ερθει καν το συνεργειο εδω?
το ασυρματο που δινει ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102 ?γιατι το δινει με 99ε!!!
επισης στην αιτηση στην 2η σελιδα στα κουτια τι επιλεγω?βοηθηστε με λιγο επειδη μπερδευτηκα

ααα,και την τελλας πως την καταργω την τηλεφωνια?

stavrosa2
17-08-07, 22:49
απιστευτο!που απαντησαν στο ε-μαιλ μολις μια ωρα μετα!!!



να ρωτησω:ο τεχνικος του ΟΤΕ θα μου πει τπτ για την χαλια κατασταση του νετμοντ?
επισης που αναφερω πως θελω ασυρματο?

Την 7/6/2007 συμπλήρωσα την αίτηση που κατέβασα από το site της FORTHNET http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009515
υπογράφοντας τις αναγκαίες εξουσιοδοτήσεις για τη μεταφορά της ISDN γραμμής μου από τον ΟΤΕ αφού προηγουμένως είχε γίνει PSTN με μέριμνα της FORTHNET. Επίσης για τη διακοπή
της ADSL σύνδεσής μου με τη HOL. Με μόνη υποχρέωση δική μου να επιστρέψω τον εξοπλισμό NETMODE και FRITZ του ΟΤΕ και της HOL και να εξοφλήσω τους τελευταίους λογαριασμούς μου προς αυτούς.
Όλα έγιναν από τη FORTHNET.

01/08/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:16/08/2007
24/07/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
20/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Χθες (16-08-2007) διακόπηκε τις πρωινές ώρες το τηλέφωνο και η ADSL. Το απόγευμα
άρχισε να λειτουργεί η ADSL με κωδικούς DEMO.
Σήμερα (17-08-2007) πριν λίγο 22:30' περίπου άρχισε να λειτουργεί το τηλέφωνο. Μπορώ να καλέσω αλλά δεν μπορώ ακόμη να δεχτώ κλήσεις μάλλον λόγω μη ενημέρωσης των Η/Υ του ΟΤΕ. Πιστεύω ότι είναι θέμα ωρών και γι' αυτό.

Γι' αυτό κάνε μόνο την αίτηση και στείλε τη με τα φωτοαντίγραφα που ζητούν και μην ασχοληθείς καθόλου. Είναι εξ'ολοκλήρου δική τους δουλειά, αλλά προσπαθούν να τη φορτώσουν σε άλλους.

dim12
17-08-07, 22:56
Την 7/6/2007 συμπλήρωσα την αίτηση που κατέβασα από το site της FORTHNET http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009515
υπογράφοντας τις αναγκαίες εξουσιοδοτήσεις για τη μεταφορά της ISDN γραμμής μου από τον ΟΤΕ αφού προηγουμένως είχε γίνει PSTN με μέριμνα της FORTHNET. Επίσης για τη διακοπή
της ADSL σύνδεσής μου με τη HOL. Με μόνη υποχρέωση δική μου να επιστρέψω τον εξοπλισμό NETMODE και FRITZ του ΟΤΕ και της HOL και να εξοφλήσω τους τελευταίους λογαριασμούς μου προς αυτούς.
Όλα έγιναν από τη FORTHNET.

01/08/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:16/08/2007
24/07/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
20/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Χθες (16-08-2007) διακόπηκε τις πρωινές ώρες το τηλέφωνο και η ADSL. Το απόγευμα
άρχισε να λειτουργεί η ADSL με κωδικούς DEMO.
Σήμερα (17-08-2007) πριν λίγο 22:30' περίπου άρχισε να λειτουργεί το τηλέφωνο. Μπορώ να καλέσω αλλά δεν μπορώ ακόμη να δεχτώ κλήσεις μάλλον λόγω μη ενημέρωσης των Η/Υ του ΟΤΕ. Πιστεύω ότι είναι θέμα ωρών και γι' αυτό.

Γι' αυτό κάνε μόνο την αίτηση και στείλε τη με τα φωτοαντίγραφα που ζητούν και μην ασχοληθείς καθόλου. Είναι εξ'ολοκλήρου δική τους δουλειά, αλλά προσπαθούν να τη φορτώσουν σε άλλους.
δλδ εννοεις να μην κανω τπτ απολυτως?ουτε με την τελλας(τηλεφωνια),ουτε isdn,ουτε βιβοντι(ιντερνετ).???,μηπως εχω προβληματα?

dim12
19-08-07, 16:08
δλδ εννοεις να μην κανω τπτ απολυτως?ουτε με την τελλας(τηλεφωνια),ουτε isdn,ουτε βιβοντι(ιντερνετ).???,μηπως εχω προβληματα?
διευκρινηση?

dim12
14-09-07, 14:00
παιδια επειδη αποφασισα να βαλω 2play.τελικες ερωτησεις:
1)εχω σταθερη τηλεφωνια τελας(χωρις παγιο).θα πρεπει να την καταργησω?ή θα μου την καταργησουν?η βιβοντι λεει πως πρεπει να τα κανω.ρωτησα την τελλας πως το καταργω και μου λεει με φαξ ή γραμμα και τι θα παρει 30μερες(!!!).πριν καταργηει αυτο δεν μπορω να κανω αιτηση 2play?
2)στην 2η σελιδα της αιτησης εχει επιλογες και με μπερδευουν!τι πρεπει να επιλεξω:
α)αν καταργησω και shared βινοντι και τελλας?
β)αν δεν καταργησω κατι?

dim12
16-09-07, 14:14
ρε παιδια μια απαντηση μονο:στη αιτηση εχει 3επιλογες(στη δευτερη σελιδα).μπορω να μην καταργησω τη βιβοντι?τι θα επιλεξω απο εκει?

slaughter
17-09-07, 14:40
παιδια επειδη αποφασισα να βαλω 2play.τελικες ερωτησεις:
1)εχω σταθερη τηλεφωνια τελας(χωρις παγιο).θα πρεπει να την καταργησω?ή θα μου την καταργησουν?η βιβοντι λεει πως πρεπει να τα κανω.ρωτησα την τελλας πως το καταργω και μου λεει με φαξ ή γραμμα και τι θα παρει 30μερες(!!!).πριν καταργηει αυτο δεν μπορω να κανω αιτηση 2play?
2)στην 2η σελιδα της αιτησης εχει επιλογες και με μπερδευουν!τι πρεπει να επιλεξω:
α)αν καταργησω και shared βινοντι και τελλας?
β)αν δεν καταργησω κατι?


Στις επιλογές βάλει να τις καταργήσει η Forthnet όλες . Για tellas δεν θα έχεις πρόβλημα μιας κ μόλις μπεις στι ιδιόκτητο δεν θα μπορεί να παίξει πάνω απο forthnet κ θα καταργηθεί (30μερες κλπ μα$%$κιες σου λενε) αλλά στείλε κ εσυ ένα fax να είσαι καλυμμένος
όσο για vivodi κ αυτή την αναλαμβάνει η Forthnet άλλα στείλε κ εσυ το Fax σου να είσαι sure.
Μπορείς να κάνεις από τώρα αίτηση πάντως !!!:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.