PDA

Επιστροφή στο Forum : H java δεν εγκαθίσταται!



kadronarxis
25-12-04, 01:17
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!Έκανα προ λίγου format(μέρα που βρήκα και εγώ!!),
οπότε είπα να βάλω και τη java.
Πηγαίνοντας στη σελίδα της sun και στο automatic αλλά και στο manual download μου βγάζει ότι δεν εγκαθίσταται η java, και να ελέγξω αν υπάρχει το πακέτο, και αν είναι σωστός ο windows installer.
Βάζοντας και τη java της microsoft, μου βγάζει λίγο πριν το τέλος της εγκατάστασης ένα παράθυρο με κόκκινο Χ χωρίς να γράφει τίποτα!!!

Τι έγινε ρε παιδιά;
Δεν θα έχω java;;;!!! :shock:

Άντε γερά

ΥΓ: έβαλα τα xp με slipstream το sp2.
ενεργοποιημένο firewall.

pelasgian
25-12-04, 01:26
sp2?! βγάλτο γρήγορα!

kadronarxis
25-12-04, 01:29
lol.
Δυστυχώς δεν γίνεται γιατί το cd είναι slipstream!!

npats
25-12-04, 02:35
δοκίμασες προηγούμενες εκδόσεις της java;

sdikr
25-12-04, 02:40
κατέβασε το full install (κάπου που λέει για netscape)
http://jdl.sun.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=9812

A Hellene
25-12-04, 02:42
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Λογικά, πρέπει να λυθεί αυτό σου το πρόβλημα -όπως και πολλά άλλα που θα συναντήσεις-, απενεργοποιώντας το DEP (Data Execution Prevention). Κάνε τα εξής:

Συνιστώ ισχυρά, πριν προχωρήσεις, να κρατήσεις μια κόπια του αυθεντικού <boot.ini> για την περίπτωση που θελήσεις αργότερα να επανενεργοποιήσεις το DEP.

1. Άνοιξε το C:\boot.ini, αφού του αλλάξεις (με δεξί κλικ, και properties) τα attribiutes από Read Only σε Read/Write. (Ξε-τσεκάρεις το "Read Only" ή "Μόνο για ανάγνωση")
2. Αντικατάστησε ΟΛΑ τα switches της εντολής κάτω από το [operating systems], σε: /Execute /fastdetect.
3. Σώσε το αρχείο, Επανάφερέ το σε Read Only.
4. Reboot.
5. Voila!


Καλή επιτυχία,
Γιώργος.

kadronarxis
25-12-04, 03:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
npats, δοκίμασα προηγούμενες εκδόσεις, τίποτα.
sdikr, Ούτε αυτό παίζει!!!
Συνονόματε Γιώργο, δεν βλέπω πουθενά το boot.ini!!!!
έδωσα και sysedit και δεν ύπάρχει τίποτα!!

Άντε γερά!

kadronarxis
25-12-04, 03:06
όπα, όπα , όπα.
Έπαιξε!
το Link του sdikr έπαιξε!!
Να σαι καλά φίλε Σπύρο! :D
Πάντως, έχω intel proc, και στο DEP Γιώργο, μου έχει 2 επιλογές.Να ισχύει το DEP για τα βασικά προγράμματα, και η δεύτερη να ισχύει για όλα τα προγράμματα.
Το άλλαξα σε όλα τα προγράμματα.
Πιστεύω να μην γίνει καμιά ιστορία αργότερα!!! :D

Να στε καλά!

A Hellene
25-12-04, 03:26
Γιώργο, το DEP δε σε προστατεύει αποτελεσματικά. Αντίθετα, απαγορεύει επιλεκτικά να εκτελούνται εντολές σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές της μνήμης (όπου φορτώνονται τα εκτελέσιμα προγράμματα και οι βιβλιοθήκες τους). Αποτέλεσμα είναι να μην μπορούν να τρέξουν κάποια προγράμματα που δεν εγκρίνει η Μεγάλη Κυρία του Redmond.

Λίγα σχετικά από την ίδια, εδώ: http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/winxppro/maintain/sp2mempr.mspx
Κάποια άλλη εκδοχή, εδώ: http://www.epic.org/privacy/consumer/microsoft/palladium.html


Σχετικά με το το boot.ini, αυτό είναι hidden!
Δεν θα το δεις, εάν δεν ενεργοποιήσεις στον Windows Explorer τη δυνατότητα να βλέπει κρυφά αρχεία, από το Tools > Folder_Options > View > Show_hidden_files_and_folders.

Εναλλακτικά:
Δεξί κλικ στο My_Computer > Properties > Advanced > Startup_and_Recovery > Settings > System_Startup > Edit

Κάτω από το [operating systems] θα δεις κάτι σαν αυτό:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noExecute /fastdetect

Αντικαθιστάς το </noExecute> με το </Execute>, σώζεις, βγαίνεις κι επανεκκινείς.


Ο συνονόματος!

kadronarxis
25-12-04, 05:41
Ευχαριστώ Γιώργο!
Τα έκανα όπως τα είπες.
όλα cool.

Άντε γερά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.