PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή motherboard, CPU και μνήμη;



Σελίδες : [1] 2 3

Zarzour
25-12-04, 04:03
Παιδιά, θέλω να αγοράσω εξαρτήματα για να φτιάξω ένα νέο PC. Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Το motherboard έχει FSB 800/533/400 MHz. Το CPU που θέλω να πάρω είναι Pentium Celeron Prescott 2.4GHz 533MHZ FSB. Τη μνήμη που θέλω να πάρω είναι DIMM DDR 256MB PC3200 (400MHz). Είναι ΟΚ αυτά; θα δουλέψουν στην μέγιστη ταχύτητα; ή πρέπει να πάρω μνήμη DIMM DDR 256MB PC2700 (333MHz); :roll:

2. Τα motherboards μάρκας AsRock είναι καλά; ή μάππα; τα έχει δοκιμάσει κανείς απο σας; :roll:

3. Τι μνήμη να πάρω; KINGSTON, TwinMOS, ή καμία απλή μνήμη (no name); θα έχουν καμία διαφορά στην απόδοση;

Έχετε καμία συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ.

ermis333
25-12-04, 04:38
Zarzour, Για τι το θές το σύστημα;

Zarzour
25-12-04, 04:56
ermis333... το θέλω κυρίως για online games, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι θέλω ένα τέρας PC με τρομερές επιδόσεις...απλά θέλω να παίζει "αρκετά ικανοποιητικά" και κυρίως το Counter Strike - Condition Zero.
Ευχαριστώ...

wintech2003
25-12-04, 05:04
Χλωμό το βλέπω με Celeron και 256RAM να παίξεις παιχνίδια....

Τουλάχιστον βάλε ενα AthlonXP αν θες να μείνεις χαμηλά στο κόστος, και οπωσδήποτε 512RAM.

Για μητρικές χτύπα καμια ASUS με nForce2 από το Plaisio Stock και θα είσαι μια χαρά και οικονομικά!

ermis333
25-12-04, 13:21
Zarzour, Η σύνθεση που αναφέρεις είναι χειρότερη από αυτή που είχα κάνει εγώ για τον Η/Υ που είχα αγοράσει πριν 2.5 χρόνια...

Συγκεκριμένα είχα πάρει ATHLON XP 2000+, 1GB ram, Gforce 4600 128MB (αυτ΄ν την πήρα μετά από 3 μήνες)σκληρο 80GB, audigy live, DVD, CD-R και μου είχε κοστίσει γύρω στα 450.000, Ε αυτό τι μηχάνημα σήμερα θεωρείται λίγο ξεπερασμένο , επίσης ρο CS, con zero σύντομα θα αντικατασταθεί με το source και θα επέλθουν κι άλλες αλλαγές.

Αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια πρέπει να πάρεις τουλάχιστον Athlon 64 3000+ , Μητρική, 1GB ram (η 512 για αρχή και μετά από κανά 5 μηνο παίρνεις κι άλλη) 6600GT κάρτα γραφικών...

Κάτι που θα σου κοστίσει γύρω στα 550-620€


ΥΓ κάρτα γραφικών δεν θα πάρεις;

ΥΓ. Η σύνθεση που σου έγραψα δεν είναι για μηχάνημα τέρας αλλά για ένα μεσαίων δυνατοτήτων μηχάνημα.

WAntilles
25-12-04, 14:12
http://www.adslgr.com/forum/post-186416.html#186416

zardoz
25-12-04, 22:58
a) ASUS ASUS ASUS και πάλι ASUS
Και να έχει και Fan control για να μη σου παίρνει τα αφτιά ο
ανεμιστήρας (τα περισσότερα ASUS έχουν).

b) Celeron -> OXI!

Zarzour
26-12-04, 03:29
Παιδιά... σας ευχαριστώ για τις συμβουλές...
Όσον αφορά τη μνήμη, ίσως δεν τα είπα καλά :roll: ... εννοούσα ότι θα έπερνα 2x256MB DDR PC3200 (400MHz)... απλά ο τύπος της μνήμης με μπερδέυει που είναι 400MHz, ενώ το CPU είναι FSB533...ταιριάζουν αυτά τα δυο μαζί; θα δουλέψουν στην μέγιστη απόδοση μεταξύ τους;

sdikr
26-12-04, 03:35
2. Τα motherboards μάρκας AsRock είναι καλά; ή μάππα; τα έχει δοκιμάσει κανείς απο σας;

την παρασκευή επιασα ενα στα χέρια μου, ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!!
το board ήταν ετοιμο να πάρει απλό athlon, ΑΛΛΑ και 754 amd 64!! δυο agp interfaces,

Zarzour
26-12-04, 03:45
sdikr... από ότι καταλαβαίνω από αυτά που λές...τα AsRock είναι πολύ καλά mobs!!!...ή κάνω λάθος;
και μάλιστα από ότι έχω διαβάσει, τα AsRock είναι της ASUS (ή την έχει αγοράσει η ASUS...κάτι τέτοιο...) :wink:
άρα πρέπει να είναι καλά mobs...

sdikr
26-12-04, 03:48
από ότι καταλαβαίνω από αυτά που λές...τα AsRock είναι πολύ καλά mobs!!!...ή κάνω λάθος;

εμένα μου άρεσε το στήσιμο τους!
δεν ξέρω αν είναι της asus, αλλά σιγουρα΄είναι αρκετά καλά
(βέβαια η asus είναι άλλη κατήγορια απο μόνη της!)

XTCgr
26-12-04, 04:37
το board ήταν ετοιμο να πάρει απλό athlon, ΑΛΛΑ και 754 amd 64!! δυο agp interfaces,

τι εννοείς??? 2 agp interfaces? μήπως εννοείς 2 sockets??? :wink:

camelot21
26-12-04, 10:12
μπορω και εγω να πω τα καλαντα οπως λεει και ο τυπος στην διαφημιση της τιμ?
λοιπον φιλε zarzour κανω use απο την αρχη της δεκαετιας του 90 intel και παντα ειμουνα υπερ οτι τα προιοντα intel τρεχουν καλυτερα και ειναι πιο σταθερα απο τα cyrix h amd.δυστηχως αυτο ηταν ενας μυθος που πιστευα πχ. οτι το corel draw η τα windows δεν κρασαρουν, και με intel ειναι πιο σταθερα αλλα με amd μαμετε.μεγαλο λαθος πιστεψε με.οσπου προχθες εκτος τον Ρ4 3.0 intel που εχω, αγορασα και ενα δευτερο pc για να μπορω να πεζω online games οπως daoc-uo-everquest2 και φυσικα το wow σε λιγο καιρο.μπορω να σου πο με βεβαιοτιτα και με το χερι στην καρδια οτι το καινουργιο μηχανακι φοραει asus motherboard A8V deluxe +AMD ATHLON 64 3200+ με 1gb ram + GeForce 6600gt 128mb και παει σφαιρα και στα παιχνιδια αλλα και στις εφαρμογες multimedia οπως και στο riping divx-xvid κτλπ.με αλλα λογια η μερα με την νυχτα.με κλειστα ματια παρε AMD.εαν παρεις οπως τα δικα μου και δεν σου βγει καλο τοτε σου δινω το δικαιομα να με βρισεις και να με ξεχεσεις στα μπινελικια εαν δεν θα εισαι ευχαριστημενος.ειλικρινα σου μιλαω πιστευα λαθος τοσα χρονια και μολις το ιντελακι το τριαρι που εχο περασει η μπογια του το επομενο θα ειναι amdακι¨))
η επιλογη δικια σου.καλες αγορες και καλες γιορτες σε ολους.
:guitar

XTCgr
26-12-04, 12:45
με τις εταιρίες μητρικών μην "τρελαίνεστε"! ουτε με την MSI να κολλάτε, ούτε με την Asus

chatasos
26-12-04, 14:20
Παιδιά... σας ευχαριστώ για τις συμβουλές...
Όσον αφορά τη μνήμη, ίσως δεν τα είπα καλά :roll: ... εννοούσα ότι θα έπερνα 2x256MB DDR PC3200 (400MHz)... απλά ο τύπος της μνήμης με μπερδέυει που είναι 400MHz, ενώ το CPU είναι FSB533...ταιριάζουν αυτά τα δυο μαζί; θα δουλέψουν στην μέγιστη απόδοση μεταξύ τους;

Θα έχεις Dual DDR333 μνήμη :wink:

profitis
26-12-04, 14:39
Γιατί δεν επενδύεις σε έναν athlon 64 3000 s939;

Δεν θα σου βγει κανα τρελό ποσο και άσε που το μηχάνημα θα φυσάει...

Zarzour
26-12-04, 19:54
Παιδιά...σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τις συμβουλές...
Διστυχώς στα τα CPUs AMD δεν έχω πολύ εμπιστοσήνη λόγω κακής εμπιρίας στο παρελθόν (τα Windows όλο κολάγανε, κλπ.).

Φίλε camelot21...μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ την ακριβή σύνθεση στο κάθε ενα από τα δυο μηχανήματα σου; ... για να δούμε γιατί το ένα *πετάει* ενώ το άλλο δεν *πετάει*!!!

nnn
26-12-04, 20:30
Για τα κολλήματα των windows δεν φταίνε οι AMD πάντως.
Αν διαθέτεις πάντως γύρω στα 1000 € η προφανής επιλογή είναι ένας 64bitος Athlon που θα σου κάνει τη δουλειά σου από άποψη απόδοσης για 2-3 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Zarzour
27-12-04, 03:35
Παιδιά, δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να πεί ποιό CPU ειναί καλύτερο τελικά!!! :roll:
Ρίξετ μία ματιά εδώ http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/prescott-tests.html

WAntilles
27-12-04, 04:17
Διστυχώς στα τα CPUs AMD δεν έχω πολύ εμπιστοσήνη λόγω κακής εμπιρίας στο παρελθόν (τα Windows όλο κολάγανε, κλπ.).

Είσαι στην χειρότερη κατηγορία user.

Αυτή των ημιμαθών.

Για "κολλήματα" των Windows φταίνε κατά σειρά προτεραιότητας:

1. δεν είναι NT-Class αλλά DOS-οειδές 9x
2. παλιό BIOS
3. κακορυθμισμένο BIOS
4. κακοσχεδιασμένοι drivers

Και φυσικά αυτοί οι users είναι τα χειρότερα καταναλωτικά άβουλα πρόβατα.

camelot21
27-12-04, 04:38
Παιδιά...σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τις συμβουλές...
Διστυχώς στα τα CPUs AMD δεν έχω πολύ εμπιστοσήνη λόγω κακής εμπιρίας στο παρελθόν (τα Windows όλο κολάγανε, κλπ.).

Φίλε camelot21...μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ την ακριβή σύνθεση στο κάθε ενα από τα δυο μηχανήματα σου; ... για να δούμε γιατί το ένα *πετάει* ενώ το άλλο δεν *πετάει*!!!
1 pc:

intel p4 3.0ghz ram 1gb motherboard asus p4p800 deluxe.vga card asus 6600gt 128mb.hdd 2x 120 western s-ata.sound audigy sound blaster ethernet 10/100 intel dvd-rw sony 700a dvd rom toshiba fdd teac with card reader 6 in 1.

2 pc:

amd athlon 64 3200+ ram 1gb motherboard asua A8v deluxe vga 6600gt 128mb hdd 3x 120gb maxtor sound on board.ethernet on board gigabyte dvd-rw nec 3500 dvd rom teac fdd nec.
------------------------------------------------

profitis
27-12-04, 12:32
Δεν σημαίνει οτι επειδή σου κολλούσαν στο παρελθόν θα έχεις τα ίδια προβληματα τώρα...Και εγώ με Ρ4 και στα Me που είχα στην αρχή έτρωγα ΤΟ κόλλημα.Έφταιγε ο επεξεργαστής;Δεν νομίζω...

ermis333
27-12-04, 14:59
Zarzour,

Ενα από τα μεγαλύτερα Gaming Sites προτείνει AMD 64 δες γιατί

http://hardware.gamespot.com/Story-ST-x-1369-x-x-x&body_pagenum=5


Eπίσης Zarzour, Στο link Που έδωσες http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/prescott-tests.html

Φαίνεται ξεκάθαρα η ανωτερότητα των Athlon 64 δες τι λέει στα συμπεράσματα

AMD Athlon 64. The major solution AMD offers for the mainstream market today appears pretty attractive. Athlon 64 is very fast in many applications outperforming Pentium 4 and even Pentium 4 Extreme Edition in some of them. Moreover, these CPUs have a very strong hidden trump: they support 64bit mode, which might become very useful as soon as corresponding software comes out. However, there are two types of tasks where Athlon 64 is no rival to Intel’s solutions: audio/video encoding and Photoshop. If it were not for these tasks, we would have every right to call Athlon 64 the best CPU in the today’s market.

AMD Athlon 64 FX. High-End processor family from AMD is targeted for the same user-group as Intel Pentium 4 XE, but is priced somewhat lower than the competitor. As for the performance, Athlon 64 FX-51 is sometimes even faster than Pentium 4 XE 3.4GHz. So, I would call Athlon 64 FX a better offer than Intel’s Pentium 4 XE from the price-to-performance point of view. However, you shouldn’t forget that Athlon 64 FX-51 has the same weak spots as the regular Athlon 64: it is pretty slow during media encoding and in Photoshop. Moreover, Athlon 64 3400+ is twice as inexpensive as the FX model, however, it performs really close to the high-end CPU from AMD.

Σάκης
28-12-04, 03:03
Και εγώ προτείνω AMD με κλειστά μάτια. Πριν μια βδομάδα αναβάθμισα σε AMD ATHLON 64 3400+ και έμεινα έκπληκτος. Μέχρι σήμερα είχα Intel, αλλά από δω και πέρα AMD. Προτίμησε το συνολάκι μητρική SOCKET 939 και AMD ATHLON 64 3000+ με τις μνήμες που ανάφερες και θα είσαι άρχοντας. Είναι η οικονομικότερη λύση με τη μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.

npats
28-12-04, 17:02
Αλήθεια τι γίνεται με τα mobos socket 939;

Ειναι πλέον αρκετα ώριμα να τα εμπιστευτεί κανείς ή καλύτερα να περιμένουμε λίγο ακόμα;

Επίσης κάπου διάβασα για Socket 754 / 939 combo motherboards :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528317

Είναι άραγε αξιόπιστα;(ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αγοράσω μια παρόμοια μητρική με έναν φτηνό sempron σαν αρχή με μελλοντική δυνατότητα μετάβασης σε 64άρη)

Σάκης
29-12-04, 02:47
Προσωπικά, πήγαινα για SOCKET 939 αλλά πως μου βγήκε 754 δεν κατάλαβα :?: :?:
Το λέω αυτό γιατί, απ ότι θυμάμαι, είχα δει κάπου κάποιον ATHLON 64 για SOCKET 939 σε πολύ υψηλή τιμή και απογοητεύτηκα. Έτσι πήγα στην αμέσως πιο προσιτή πλατφόρμα την 754. Προς μεγάλη μου λύπη όμως πριν 2-3 μέρες παρατήρησα ότι ο AMD ATHLON 64 3000+ για SOCKET 939 κάνει 180 ευρώ (ενώ εγώ πήρα ATHLON 64 3400+ για SOCKET 754 210 ευρώ). Αν το είχα προσέξει νωρίτερα, θα έπαιρνα CPU για SOCKET 939 (έστω και τον 3000+) και θα είχα την δυνατότητα να αναβαθμίσω και στο μέλλον.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι για μένα πιο συμφέρουσα λύση είναι η SOCKET 939. Πιστεύω ότι έχει ωριμάσει αρκετά η πλατφόρμα 939 γιατί οι τιμές των CPU και των μητρικών για SOCKET 939 έχουν πέσει σε λογικά πλαίσια.

Σάκης
29-12-04, 02:59
Επίσης κάπου διάβασα για Socket 754 / 939 combo motherboards :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528317

Είναι άραγε αξιόπιστα;(ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αγοράσω μια παρόμοια μητρική με έναν φτηνό sempron σαν αρχή με μελλοντική δυνατότητα μετάβασης σε 64άρη)


Πριν πάρω τον AMD που πήρα, είχα έναν CELERON 2Ghz σε μια μητρική ASUS με το τσιπάκι 648 της SIS. Την είχα πάρει επειδή πίστευα ότι αφού ήταν ASUS θα ήταν καλή. Λάθος μου όμως :!: Είχε κάποιες ασυμβατότητες με τo FAST WRITE και το AGP 8X της μητρικής. Από τότε είπα ότι θα παίρνω μητρική με γνωστό και αξιόπιστο τσιπακι. Λύσεις όπως αυτή που αναφέρεις πιο πάνω για μητρική με 2 τύπους βάσεων για CPU, είναι πολύ πιθανό να έχει κάποιο παράξενο τσιπάκι (ALI στην μητρική που αναφέρεις) και αμφιβόλου αξιοπιστίας. Εγώ δεν θα σου πρότεινα αυτή τη λύση.

npats
29-12-04, 03:52
Λύσεις όπως αυτή που αναφέρεις πιο πάνω για μητρική με 2 τύπους βάσεων για CPU, είναι πολύ πιθανό να έχει κάποιο παράξενο τσιπάκι (ALI στην μητρική που αναφέρεις) και αμφιβόλου αξιοπιστίας. Εγώ δεν θα σου πρότεινα αυτή τη λύση.


Και εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός αν και σαν ιδέα είναι ελκυστική. Δηλαδή να πάρεις τώρα έναν φθηνό 64άρη για socket 754 μέχρι να πέσουν οι τιμές για τους 64άρηδες socket 939.

Σε ένα review πού βρήκα πάντως δεν τα πήγε και άσχημα. http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=1699&page=1

Mέ φοβίζει λίγο και το γεγονός που αναφέρεται και στο review οτι χρειάζεται να μπλέξεις με πολλά τζαμπεράκια για να πάς απο την μια cpu στην άλλη.

sdikr
29-12-04, 05:51
Πριν πάρω τον AMD που πήρα, είχα έναν CELERON 2Ghz σε μια μητρική ASUS με το τσιπάκι 648 της SIS.

ε καλά και εσύ sis πήγες να πάρεις;
απο την στιγμή που έχεις επιλογή για intel chipset;

Μακάρι η amd να συνέχιζε να βγάζει chipset για τους amd (πολύ καλύτερα απο της λύσεις 3ων όταν τα έβγαζε).


οσο για την asrock, είναι καινούργια εταιρία, αλλά γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.
(λέτε να βγάλει κανα board που να πέρνει p4 και amd64!! ; )

wintech2003
29-12-04, 08:57
Πάντως το e-shop.gr έφερε AMD 64άρηδες 939 μικρότερους απο 3500+ για όσους θέλουν να πάνε σε μια οικονομική λύση 939.

http://www.eshop.gr/search_per.phtml?category=ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ%20-%20CPU&title=ATHLON%2064&category2=SOCKET%20939

George978
29-12-04, 10:51
το μοναδικο πλεονεκτημα του 939 εναντι του 754 ειναι οτι το πρωτο ειναι αναβαθμησιμο. στις επιδοσεις το 939 ειναι κατα μεσο ρορ 5% ταχυτερο περιπου.

Σάκης
29-12-04, 16:44
το μοναδικο πλεονεκτημα του 939 εναντι του 754 ειναι οτι το πρωτο ειναι αναβαθμησιμο. στις επιδοσεις το 939 ειναι κατα μεσο ρορ 5% ταχυτερο περιπου.

Έτσι είναι :wink:
Άλλωστε αυτός δεν είναι ο λόγος που γίνεται η αναβάθμιση; Για να είμαστε καλυμμένοι ως ένα σημείο και στο μέλλον. Άσε γιατί όσο σκέφτομαι τι μ....α έκανα, μου έρχεται να τα δώσω μισοτιμής και να πάω στο 939 κατευθείαν... :oops: :oops:

Σάκης
29-12-04, 16:48
Πριν πάρω τον AMD που πήρα, είχα έναν CELERON 2Ghz σε μια μητρική ASUS με το τσιπάκι 648 της SIS.

ε καλά και εσύ sis πήγες να πάρεις;
απο την στιγμή που έχεις επιλογή για intel chipset;

Μακάρι η amd να συνέχιζε να βγάζει chipset για τους amd (πολύ καλύτερα απο της λύσεις 3ων όταν τα έβγαζε).


οσο για την asrock, είναι καινούργια εταιρία, αλλά γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.
(λέτε να βγάλει κανα board που να πέρνει p4 και amd64!! ; )

Έλα ντε :!: :?: :!: :?:
Δεν ήξερα, και δεν ρώτησα. Στερνή μου γνώση να σ' ειχα πρώτα... :cry:

WAntilles
29-12-04, 16:55
Πριν πάρω τον AMD που πήρα, είχα έναν CELERON 2Ghz σε μια μητρική ASUS με το τσιπάκι 648 της SIS.

ε καλά και εσύ sis πήγες να πάρεις;
απο την στιγμή που έχεις επιλογή για intel chipset;


Μακάρι η amd να συνέχιζε να βγάζει chipset για τους amd (πολύ καλύτερα απο της λύσεις 3ων όταν τα έβγαζε).

Οι λύσεις της VIA για Κ8, και της nVidia για Κ7 και Κ8 (πλην του nForce-3-150) δεν σ' αρέσουν sdikr;

Συνεχίζεται η μπαρουφο-λογία.


οσο για την asrock, είναι καινούργια εταιρία, αλλά γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.
(λέτε να βγάλει κανα board που να πέρνει p4 και amd64!! ; )

Λύσεις τύπου Asrock, πρέπει να αποφεύγονται δια ροπάλου.

Κάνουμε έναν ατελείωτο αχταρμά και μίξη ετερόκλητων εξαρτημάτων, προδιαγραφών και buses, ποιός ξέρει με πόσες και πόσο χοντρές ματσακονιές και "πατέντες" πολύ μακριά από τα reference boards των κατασκευαστών chipsets.

Συνέπεια;

ΜΟΝΟ κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες.

George978
29-12-04, 17:15
κοψε λιγο wan, εχεις δοκιμασει απο ολα και μιλας με αυτο το υφος? Jetway μητρικη για Ρ4 και ΜΑΜΑΕΙ ΚΑΙ ΣΠΕΡΝΕΙ εδω και ενα χρονο στο γραφειο με VIA τσιπακι κιολας. Εσυ που συστηνεις MSI εχεις δει γιατι ασυμβατοτητες μιλαμε σε αυτες τις μητρικες? εισαι λιγο προβατακι και εσυ σε αυτο το τομεα, αγοραζε οτι βλεπεις να διαφημιζουν στα review sites κλπ εξαρτημενα οικονομικα εταιρειες

porosis
29-12-04, 17:19
http://www.techspot.com/story3001.html

Η AsRock είναι τμήμα της ASUS :shock:

Οι normal μητρικές βγαίνουν με το όνομα της Asus, ενώ οι διαστημικές μητρικές με 5 socket βγαίνουν ως "AsRock". Ε να μην γίνει και τελείως ρόμπα η Asus :mrgreen:

George978
29-12-04, 17:20
οι ασροκ ειναι οι φτηνες ασους.

WAntilles
29-12-04, 17:31
κοψε λιγο wan, εχεις δοκιμασει απο ολα και μιλας με αυτο το υφος?

Απ' όλα φυσικά και όχι.

Αλλά για το ματσακονοειδές "πάντρεμα" ετερόκλητων εξαρτημάτων, specifications και buses δεν μου απάντησες.


Jetway μητρικη για Ρ4 και ΜΑΜΑΕΙ ΚΑΙ ΣΠΕΡΝΕΙ εδω και ενα χρονο στο γραφειο με VIA τσιπακι κιολας.

Ποιά Jetway;

Δεν μίλησα ποτέ για Jetway.

Επίσης με τη VIA δεν έχω προκατάληψη όπως κάποιοι άλλοι εδώ μέσα (sdikr).


Εσυ που συστηνεις MSI εχεις δει γιατι ασυμβατοτητες μιλαμε σε αυτες τις μητρικες?

Πού με είδες "να συστήνω MSI";


εισαι λιγο προβατακι και εσυ σε αυτο το τομεα, αγοραζε οτι βλεπεις να διαφημιζουν στα review sites κλπ εξαρτημενα οικονομικα εταιρειες

Προβατάκι;

Γι' αυτό λέω εδώ και χρόνια, μακριά δια ροπάλου από P4 και από ο,τιδήποτε Creative, που αυτοί οι 2 (Intel και Creative) είναι οι μεγαλύτεροι εκτροφείς προβάτων στον πλανήτη;

Σάκης
29-12-04, 18:27
Παίδες η συζήτηση πάει σε άλλο επίπεδο τώρα.

Εδώ απαντάμε στον φίλο μας που ήθελε να κάνει αναβάθμιση. Όχι να λύσουμε το "Κυπριακό" των υπολογιστών για τις συμβατότητες και τα σφάλματα των εταιριών (μάπα προϊόντα κλπ). Ας προτείνει κάποιος κατι που έχει δοκιμάσει και ας αφήσει τα άλλα για όταν τα δοκιμάσει (αν τα δοκιμάσει ποτέ).

Σχετικά με το θέμα, ποιες εταιρίες βγάζουν αξιόλογο hardware ή όχι, εγώ πιστεύω ότι όλες έχουν και καλά και κακά. Τι κι αν είναι ASUS ή ASROCK ή οποιαδήποτε άλλη. Ο καθένας έχει ζήσει διαφορετικά πράγματα για κάθε προιόν. Εγώ Π.Χ έχω καλά λόγια για την ASUS, ενώ κάποιος που άλλος που πήρε ASUS απογοητεύτηκε.

Ηρεμία χρειάζεται... ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑΑ 8) 8) 8)

sdikr
29-12-04, 20:02
Οι λύσεις της VIA για Κ8, και της nVidia για Κ7 και Κ8 (πλην του nForce-3-150) δεν σ' αρέσουν sdikr;

Συνεχίζεται η μπαρουφο-λογία.

sdikr έγραψε:
οσο για την asrock, είναι καινούργια εταιρία, αλλά γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.
(λέτε να βγάλει κανα board που να πέρνει p4 και amd64!! ; )


Λύσεις τύπου Asrock, πρέπει να αποφεύγονται δια ροπάλου.

Κάνουμε έναν ατελείωτο αχταρμά και μίξη ετερόκλητων εξαρτημάτων, προδιαγραφών και buses, ποιός ξέρει με πόσες και πόσο χοντρές ματσακονιές και "πατέντες" πολύ μακριά από τα reference boards των κατασκευαστών chipsets.

Συνέπεια;

ΜΟΝΟ κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες, κολλήματα - ασυμβατότητες.


οχι δεν μου αρέσουν, έχεις πρόβλημα;

μου αρέσει το "συνέπεια", εσένα περιμέναμε να μας δώσεις το φώς σου.

WAntilles
29-12-04, 20:09
1. Δεν απάντησες sdikr.

2. Τί θες να πεις, αναφέροντας την έννοια της συνέπειας;

Dslmaniac
29-12-04, 20:36
Αυτή τη στιγμή αξίζει να αγοράσεις μόνο 939. Περίμενε λίγο να δεις και τα Nforce4 motherboards me pci-e επάνω και μετά αγοράζεις.

sdikr
29-12-04, 21:04
1. Δεν απάντησες sdikr.

και ομως σου απάντησα


οχι δεν μου αρέσουν, έχεις πρόβλημα;

pontifikas
29-12-04, 22:01
Δεν αφήνετε λέω εγώ τα μίση χρονιάρες μέρες? :x

Φίλε εγώ αύριο παραγγέλνω AMD64 3500(939),MSI Nforce 3 ultra με wi-fi(ραδιο είναι αυτό :roll: :mrgreen: ), MSI NVidia GF6800(ελπίζω να μην κάνει πολύ θόρυβο), και
2x512Ram kingston.

Με γειά μου :D

Γενικά προτιμάω MSI, όχι τίποτε άλλο αλλά είμαι ικανοποιημένος χρήστης.Κατά τα άλλα συγκριτικά δεν ξέρω να σου δώσω.

George978
29-12-04, 22:37
Απ' όλα φυσικά και όχι.

Αλλά για το ματσακονοειδές "πάντρεμα" ετερόκλητων εξαρτημάτων, specifications και buses δεν μου απάντησες.

θελεις να πεις οτι υπαρχουν μητρικες που δεν δουλευουν?




Ποιά Jetway;

Δεν μίλησα ποτέ για Jetway.

Επίσης με τη VIA δεν έχω προκατάληψη όπως κάποιοι άλλοι εδώ μέσα (sdikr).

αφησες να εννοηθεις οτι σε πλατφορμα Intel τετοια τσιπσετρ ειναι για τα μπαζα


Πού με είδες "να συστήνω MSI";
πολλες φορες παλαιοτερα με εναν μοντερατορα εδω μεσα



Προβατάκι;

Γι' αυτό λέω εδώ και χρόνια, μακριά δια ροπάλου από P4 και από ο,τιδήποτε Creative, που αυτοί οι 2 (Intel και Creative) είναι οι μεγαλύτεροι εκτροφείς προβάτων στον πλανήτη;

κριμα χανεις που μισεις τους Ρ4 , ειναι πραγματικα καλοι και λεγε οτι θες, αλλωστε εχεις πει και ο ιδιος οτι ο φανατισμος ειναι η χειροτερη αρετη[/quote]

Dslmaniac
29-12-04, 23:00
Δεν αφήνετε λέω εγώ τα μίση χρονιάρες μέρες? :x

Φίλε εγώ αύριο παραγγέλνω AMD64 3500(939),MSI Nforce 3 ultra με wi-fi(ραδιο είναι αυτό :roll: :mrgreen: ), MSI NVidia GF6800(ελπίζω να μην κάνει πολύ θόρυβο), και
2x512Ram kingston.

Με γειά μου :D

Γενικά προτιμάω MSI, όχι τίποτε άλλο αλλά είμαι ικανοποιημένος χρήστης.Κατά τα άλλα συγκριτικά δεν ξέρω να σου δώσω.

Με γεια ποντίφικα. Πολύ καλή αγορά. Να δεις αν μπορείς να μετατρέψεις μέσω soft mod την 6800 ( αν είναι απλή 6800) σε 6800 Ultra.

pontifikas
30-12-04, 03:23
Με γεια ποντίφικα. Πολύ καλή αγορά. Να δεις αν μπορείς να μετατρέψεις μέσω soft mod την 6800 ( αν είναι απλή 6800) σε 6800 Ultra.

Με αυτό το σκεπτικό την παίρνω.Αν και τις λείπουν άλλα 128MB μνήμης για να γίνει Ultra.Αλλά τους χρονισμούς της ελπίζω να τους πιάσω.Αν ξεκλειδώσω και τα 4 pipelines....
οχοχοιιιιιι :D :D
Στο thelab.com είναι ένας που την έχει πάει 370/950 Mhz με stock ψύξη :shock: :shock: :shock:. Την ίδια MSI Θα πάρω και εγώ.Λές να πιάσει?

Zarzour
31-12-04, 00:32
Γειά σας παιδιά...
Και πάλι, ευχαριστώ για τις συμβουλές...αν και το thread πήρε τελικά μία άλλη κατεύθυνση :roll:

Θέλω να σας πώ, ότι με βάση τα comments σας, κατέληξα να πάρω AMD!!! :oops: :snorkel και έτσι, για πρώτη φορά στη ζωή μου βγαίνω εκτός του δρόμου της Intel!!! :snorkel
Ελπίζω να μην το μετανιώσω... :desk

Έχω παραγγείλει λοιπόν τα εξής:
MB: GIGABYTE GA-K8NSNXP 939
CPU: AMD ATHLON 64 3000+ 1.80GHz SOCKET 939 BOX
ΚΟΥΤΙ MIDI TOWER ME PSU 350W
RAM 2X TWINMOS DIMM DDR 256MB PC3200 (400MHz)
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ATI OEM RADEON 9600 PRO 256MB DVI + TVOUT

HDD θα πάρω Seagate 120GB SATA...

Πως τα βλέπετε τα παραπάνω; καλές επιλογές ή τα έκανα σκ..τά;

Από το αρχικό budget που είχα βάλει (περιπού 300-350 ευρώ), μου βγήκαν 600 ευρώ (και χωρις το HDD) :cup :roll: :atom ... οπότε εδώ τα έκανα πολύ σκ..τά!! :roll:

Η μνήμες TWINMOS είναι καλές; ξέρει κανείς;
Επίσης, ζήτησα να μου το στείλουν συναρμολογιμένο επιδή διάβασα ότι το AMD μπορεί να χαλάσει αν δέν ξέρει πως να το τοποθετήσεις σωστά!!!
Καλά έκανα; ή καλήτερα να τα έφτιχνα εγώ; ύπαρχει περίπτωση να μου βάλουν τίποτα μεταχειρισμένο (λέω...)!! :roll:

sdikr
31-12-04, 00:35
ΚΟΥΤΙ MIDI TOWER ME PSU 350W

ενα καλυτερο τροφοδοτικο ίσως



Η μνήμες TWINMOS είναι καλές; ξέρει κανείς;

οι μνημες μια χαρά είναι

npats
31-12-04, 00:48
φίλε zarzour ,
αν επιτρέπεται απο πού τα παρήγγειλες και πώς ήταν οι τιμές;

@ ADSLgr.com All rights reserved.