PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά της VMware από την Broadcom, έναντι 61 δισεκατομμυρίων δολαρίων



Σελίδες : [1] 2 3

nnn
26-05-22, 15:06
Η Broadcom θα εξαγοράσει την VMware σε μια συναλλαγή με μετρητά και μετοχές, η οποία θα αποτιμάται σε 61 δισεκατομμύρια δολάρια, με βάση την τιμή κλεισίματος των κοινών μετοχών της Broadcom στις 25 Μαΐου 2022, όπως ανακοίνωσαν οι εταιρείες την Πέμπτη.

Η συμφωνία θα είναι μία από τις μεγαλύτερες τεχνολογικές εξαγορές όλων των εποχών, πίσω από την επικείμενη συμφωνία της Microsoft ύψους 69 δισ. δολαρίων για την αγορά της Activision Blizzard και την αγορά της EMC από την Dell ύψους 67 δισ. δολαρίων το 2016.

Η εξαγορά της VMware από την Broadcom θα βοηθήσει την εταιρεία να διαφοροποιηθεί από τη βασική της δραστηριότητα, που είναι ο σχεδιασμός και η πώληση ημιαγωγών, προς το επιχειρηματικό λογισμικό, το οποίο μπορεί να έχει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους. Τα προϊόντα της VMware χρησιμοποιούνται από τις επιχειρήσεις για την αποτελεσματικότερη λειτουργία των δικών τους διακομιστών καθώς και των διακομιστών cloud.

Η Broadcom είναι η πιο εξαγοράσιμη εταιρεία ημιαγωγών και έχει χρησιμοποιήσει στρατηγικά τις συγχωνεύσεις για να τροφοδοτήσει την ανάπτυξή της τα τελευταία χρόνια. Προηγουμένως εξαγόρασε την CA Technologies το 2018 έναντι 18,9 δισ. δολαρίων και τη Symantec το 2019 έναντι 10,7 δισ. δολαρίων.

Όμως η Broadcom δεν είχε προβεί σε μεγάλη εξαγορά από το 2019. Τον Μάρτιο, ο διευθύνων σύμβουλος της Broadcom Hock Tan δήλωσε ότι η εταιρεία είχε την "ικανότητα να κάνει μια εξαγορά καλού μεγέθους".

Η Broadcom σχεδίαζε να αγοράσει την Qualcomm το 2018 έναντι 117 δισ. δολαρίων, προτού η συμφωνία παρεμποδιστεί από τον τότε πρόεδρο Ντόναλντ Τραμπ, επικαλούμενος την εθνική ασφάλεια.

Η VMware αποσχίστηκε από την Dell στα τέλη του περασμένου έτους σε μια προσπάθεια να αποπληρώσει το χρέος της. Η Dell απέκτησε αρχικά την εταιρεία όταν αγόρασε την EMC το 2016. Ο Μάικλ Ντελ, διευθύνων σύμβουλος και ιδρυτής της Dell, κατέχει περίπου το 40% της VMware.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Πηγή : CNBC (https://www.cnbc.com/2022/05/26/broadcom-announces-plans-to-buy-vmware.html)

BlueChris
26-05-22, 15:09
ΣΟΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελπίζω να μην αλλάξει τίποτα στα Free προϊόντα και licence...

zeronero
26-05-22, 15:17
Καλά, ας μην βιαζόμαστε. Ας ρίξουμε μια ματιά και στα break up fee...

aiolos.01
26-05-22, 16:44
Πολύ χρήμα έχει η broadcom και έψαχνε κάτι να αγοράσει. Την qualcomm την καταλάβαινα. Τη VMWare οχι και τόσο. Αλλά προφανώς κάτι ξέρουν.

EnDLess
26-05-22, 18:43
WTF....

Zus
26-05-22, 20:03
Έχει μπόλικη δουλειά το virtualization :hmm:

BlueChris
26-05-22, 20:05
Έχει μπόλικη δουλειά το virtualization :hmm:

Που ήσουν τόσα χρόνια? Εγω είμαι με vm απο το 15 στο σπίτι και απο το 17 ολο το μαγαζί.

Zus
26-05-22, 20:05
Που ήσουν τόσα χρόνια? Εγω είμαι με vm απο το 15 στο σπίτι και απο το 17 ολο το μαγαζί.

Με όποιον πελάτη μπλέκομαι τελευταία, όλο μπροστά μου το βρίσκω. Σιχτίρ :lol:

fadasma
26-05-22, 20:22
Είχε ανάγκη να πωληθεί η VMw; Δεν τα πήγαινε καλά στα οικονομικά;

astbox
26-05-22, 21:08
Που ήσουν τόσα χρόνια? Εγω είμαι με vm απο το 15 στο σπίτι και απο το 17 ολο το μαγαζί.

Οι περισσότερες big corp που θέλουν virtualization με συμβόλαιο υποστήριξης εκεί πάνε. Επίσης μεγάλη γκάμα προϊόντων για να στήσεις το δικό σου vm infrastructure σε όποια κλίμακα θες.

flamelab
26-05-22, 23:41
Είχε ανάγκη να πωληθεί η VMw; Δεν τα πήγαινε καλά στα οικονομικά;

Πλέον δίνουν τόσα δις οι megacorps που και να μην την πουλούσες.... 61 δις ειναι αυτα λολ

aiolos.01
27-05-22, 05:29
Πλέον δίνουν τόσα δις οι megacorps που και να μην την πουλούσες.... 61 δις ειναι αυτα λολ

Μωρέ καλά είναι τα λεφτά. Που τα βρήκε η broacom δεν ξέρω.

Parrot
27-05-22, 10:25
Πολύ "φωτοτυπία" κυκλοφορεί στο Αμέρικα (βλέπε πακτωλό δις δολλαρίων) ... χρήμα αέρος αέρος δηλαδή ... :rofl: :rofl: :whistle:

ariusbb
27-05-22, 13:14
Υπάρχει ακόμη η VMWare... φοβερό...

tsigarid
27-05-22, 13:49
Υπάρχει ακόμη η VMWare... φοβερό...

Πλάκα κάνεις έτσι;

MitsakosGR
27-05-22, 13:53
Υπάρχει ακόμη η VMWare... φοβερό...

Με 25% μερίδιο αγοράς σε λογισμικό Virtualization, μάλλον υπάρχει ακόμα!

ariusbb
27-05-22, 14:23
Καλά υπάρχει - ποιος ασχολείται όμως με εταιρία που τα 3 τελευταία χρόνια έχει σταθερό revenue και μέλλον αμφίβολο - εξού και τι βρήκε η Broadcom.
Εαν εσείς τη θεωρείτε ότι σήμερα με ορίζοντα 10ετίας ότι θα απογειωθεί έχει καλώς.
Εγώ δεν νομίζω να υπάρχει καν (έστω και σαν τμήμα κάτω από την Broadcom) σε 10 χρόνια.

Όταν το cloud market έχει σταθερή αύξηση και σαν market αλλά και σαν τζίρος για τις εταιρίες - ποιος θα πάει σε Virtualization on-premises;

BlueChris
27-05-22, 15:37
Όταν το cloud market έχει σταθερή αύξηση και σαν market αλλά και σαν τζίρος για τις εταιρίες - ποιος θα πάει σε Virtualization on-premises;

Δεν πας on premises αλλά πας στο cloud κάτω από vmware υπηρεσία. Όλοι οι hosting providers την προσφέρουν και στις περισσότερες περιπτώσεις συμφέρει καλύτερα από το AWS ή οτιδήποτε άλλο. Φτιάχνεις ένα κλειστό cloud με VMWare και τέλος.

ariusbb
27-05-22, 16:41
Δεν πας on premises αλλά πας στο cloud κάτω από vmware υπηρεσία. Όλοι οι hosting providers την προσφέρουν και στις περισσότερες περιπτώσεις συμφέρει καλύτερα από το AWS ή οτιδήποτε άλλο. Φτιάχνεις ένα κλειστό cloud με VMWare και τέλος.

Ποιος το κάνει αυτό; Κάποιος θέλει να κάνει lift and shift migration μόνο αν και υπάρχουν εργαλεία να πας απευθείας σε cloud vms και cloud SDN. Π.χ. δες το Azure Migrate.
ΟΚ και πήγα στο cloud. Ποιο νέο architecture δουλεύει με IaaS; Εδώ λέμε πως θα κάνουμε manage vms και παώ να βάλω γουρούνια στο cloud και να τα σπάσω σε virtualization;
Οι μεγάλες εταιρίες θέλουν cloud native tools για να έχουν και το IaC και καλύτερη διαχείριση κόστους.
Τώρα για κάποιον που θέλει να μείνει σε δική του διαχείριση σε VSphere/Hyper-V/Proxmox δεν θα αντέξει και για πολύ ακόμη...

BlueChris
27-05-22, 17:13
Ποιος το κάνει αυτό; Κάποιος θέλει να κάνει lift and shift migration μόνο αν και υπάρχουν εργαλεία να πας απευθείας σε cloud vms και cloud SDN. Π.χ. δες το Azure Migrate.
ΟΚ και πήγα στο cloud. Ποιο νέο architecture δουλεύει με IaaS; Εδώ λέμε πως θα κάνουμε manage vms και παώ να βάλω γουρούνια στο cloud και να τα σπάσω σε virtualization;
Οι μεγάλες εταιρίες θέλουν cloud native tools για να έχουν και το IaC και καλύτερη διαχείριση κόστους.
Τώρα για κάποιον που θέλει να μείνει σε δική του διαχείριση σε VSphere/Hyper-V/Proxmox δεν θα αντέξει και για πολύ ακόμη...

Μαζί σου. Θα σου δώσω να μιλήσεις με τη singular να τους πείσεις να κάνουν native cloud το λογιστικό, την overprint να τους πείσεις να κάνουν το πρόγραμμα παραγωγής μας native cloud και το τέρας το rip στο ατελιέ όπου εκεί θα μιλήσεις με τους Ιάπωνες στην dainnipon screen να το κάνουμε native
Αν τα καταφέρεις αυτά εγώ είμαι οκ :)

manosdoc
27-05-22, 17:44
Ποιος το κάνει αυτό; Κάποιος θέλει να κάνει lift and shift migration μόνο αν και υπάρχουν εργαλεία να πας απευθείας σε cloud vms και cloud SDN. Π.χ. δες το Azure Migrate.
ΟΚ και πήγα στο cloud. Ποιο νέο architecture δουλεύει με IaaS; Εδώ λέμε πως θα κάνουμε manage vms και παώ να βάλω γουρούνια στο cloud και να τα σπάσω σε virtualization;
Οι μεγάλες εταιρίες θέλουν cloud native tools για να έχουν και το IaC και καλύτερη διαχείριση κόστους.
Τώρα για κάποιον που θέλει να μείνει σε δική του διαχείριση σε VSphere/Hyper-V/Proxmox δεν θα αντέξει και για πολύ ακόμη...


Μαζί σου. Θα σου δώσω να μιλήσεις με τη singular να τους πείσεις να κάνουν native cloud το λογιστικό, την overprint να τους πείσεις να κάνουν το πρόγραμμα παραγωγής μας native cloud και το τέρας το rip στο ατελιέ όπου εκεί θα μιλήσεις με τους Ιάπωνες στην dainnipon screen να το κάνουμε native
Αν τα καταφέρεις αυτά εγώ είμαι οκ :)

Κουφάλες... και νομίζετε μόνο οι γιατροί με τα αρχαία και τα καλλιγραφικά είναι δυσνόητοι.
Στην τεχνολογία από εποχής Amiga/Atari αλλά στο Cloud/VM αυτά που λέτε μου φαίνονται ΡΩΣΙΚΑ. για να μην πω ΚΙΝΕΖΙΚΑ.
Αλλά λατρεύω αυτό το φόρουμ, με μια κουβέντα συμπυκνωμένα εμπειρία για noobs σαν εμάς.
Θα τα ψάξω αυτά που συζητάτε.
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως οι εταιρίες στην Κίνα έχουν πολύ δολλάριο και ψάχνουν μανιωδώς IP να αγοράσουν να προχωρήσουν τεχνικά.
Η μετατόπιση της παγκόσμιας δύναμης πέρα από Οικονομία και Στρατό σιγά σιγά πάει και στο τελευταίο που έμεινε στους Αμερικανούς, στο IP.

EnDLess
27-05-22, 19:20
VMware to be Acquired by Broadcom


Dear Giorgos,

As you may have seen in the news, we have entered into an agreement for VMware to be acquired by Broadcom [here]. This is an important milestone for VMware, and I wanted to reach out directly to explain.

Broadcom is one of the world’s largest technology companies and a leader in hardware infrastructure, data center and network innovation. Following the closing of the transaction, VMware will become the software platform and brand for Broadcom, incorporating Broadcom’s existing infrastructure and security software solutions as part of the VMware portfolio. We will provide enterprise customers an expanded suite of mission-critical solutions to accelerate innovation and address their most complex information technology infrastructure challenges. After the deal closes, the combined solutions will enable greater choice and flexibility for our customers to modernize, build, deploy, connect, and protect applications consistently, in a Multi-Cloud world.

The transaction is expected to close during Broadcom’s fiscal year 2023 (Nov. 2022-Oct. 2023). For us, it is business as usual, with our current and growing product portfolio and the same level of service and support as we continue to serve you and your teams. We remain focused on working with you to meet your digital business transformation goals.

If you have any questions about this news, please reach out to VMwareCustomerNews@vmware.com.

Thank you for your continued partnership,

Raghu Raghuram
CEO
VMware, Inc

konenas
28-05-22, 00:46
VMware to be Acquired by Broadcom


Dear Giorgos,

As you may have seen in the news, we have entered into an agreement for VMware to be acquired by Broadcom [here]. This is an important milestone for VMware, and I wanted to reach out directly to explain.

Broadcom is one of the world’s largest technology companies and a leader in hardware infrastructure, data center and network innovation. Following the closing of the transaction, VMware will become the software platform and brand for Broadcom, incorporating Broadcom’s existing infrastructure and security software solutions as part of the VMware portfolio. We will provide enterprise customers an expanded suite of mission-critical solutions to accelerate innovation and address their most complex information technology infrastructure challenges. After the deal closes, the combined solutions will enable greater choice and flexibility for our customers to modernize, build, deploy, connect, and protect applications consistently, in a Multi-Cloud world.

The transaction is expected to close during Broadcom’s fiscal year 2023 (Nov. 2022-Oct. 2023). For us, it is business as usual, with our current and growing product portfolio and the same level of service and support as we continue to serve you and your teams. We remain focused on working with you to meet your digital business transformation goals.

If you have any questions about this news, please reach out to VMwareCustomerNews@vmware.com.

Thank you for your continued partnership,

Raghu Raghuram
CEO
VMware, Inc

:worthy:

masterfaster
28-05-22, 05:16
Ωραία όλα αυτά αλλά από VMs για έναν απλό χρήστη σαν και εμένα με μετρίου επιδόσεων επεξεργαστή (3700X), το μόνο που χρειάζεται είναι το VMware Workstation Player/Pro ή το VirtualBox (σε Windows), ενώ σε linux υπάρχουν και άλλες λύσεις τυπου KVM κλπ.

Το Hyper-V πολύ αργό μου φάνηκε. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τα τελευταία 1-2 χρόνια.

Το Proxmox το προτείνουν αρκετοί αν θελεις να φτιάξεις ένα workstation/server για VMs οι οποίες να έχουν και 3D acceleration για παιχνίδια κλπ. (βλέπε το youtuber από το κανάλι Craft Computing)

tsioy
28-05-22, 11:00
Καλά, προφανώς και όλο το παιχνίδι δεν αφορά στους απλούς χρήστες σαν εσένα κι εμένα, που μπορεί (περιστασιακά ή όχι) να χρησιμοποιούμε VM.

Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν επαγγελματική χρήση, πληρώνοντας μεγάλα ποσά για να έχουν πχ. την τελευταία έκδοση vCenter Essential Plus, για να υποστηρίζει high availability.

stel67
28-05-22, 11:11
Τώρα η Broadcom έχει τη VMware, computer associates και τη brocade.

megahead13
28-05-22, 12:37
Μαζί σου. Θα σου δώσω να μιλήσεις με τη singular να τους πείσεις να κάνουν native cloud το λογιστικό, την overprint να τους πείσεις να κάνουν το πρόγραμμα παραγωγής μας native cloud και το τέρας το rip στο ατελιέ όπου εκεί θα μιλήσεις με τους Ιάπωνες στην dainnipon screen να το κάνουμε native
Αν τα καταφέρεις αυτά εγώ είμαι οκ :)
Τα έχουμε ξαναπεί. Δε μπορούν να μπουν όλα τα workloads στο cloud (για το χ, ψ λόγο τεχνικό ή οικονομικό ή συνδυασμό αυτών). Έπειτα είναι και το άλλο: Για να τραβήξεις τα δεδομένα σου και να τα μεταφέρεις σε κάποια άλλη πλατφόρμα (είτε cloud είτε on-prem) το κόστος πολλές φορές μπορεί να είναι απαγορευτικό.

Ή όλη κουβέντα με τους cloud φανατικούς, θυμίζει δικτυάδες που δε βλέπουν τίποτε άλλο παρά Cisco, ή στο παρελθόν (όταν η VMWare σάρωνε προ cloud εποχής) κάποιοι storage vendors που ντε και καλά προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι το μέλλον είναι το SAN και πως το NAS έχει πεθάνει, κτλ, κτλ

SfH
28-05-22, 13:00
Γενικά η vmware έχει καιρό να μας δείξει κάτι πρωτοποριακό. Το τελευταίο που θυμάμαι ήταν το NSX, που προήρθε από εξαγορά. Το προϊόν γενικά είναι καλό, αλλά θεωρώ ότι πλέον έχει φύγει άνετα από το "star" και είναι στο "cash cow" stage. Από την άλλη, η broadcom μας έχει δείξει ότι η ειδικότητα της είναι στο να ξεζουμίζει προϊόντα και να φέρνει το μέγιστο κέρδος με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια. Με αυτό κατά νου, δε μπορώ να πω ότι χαίρομαι για την εξαγορά, ή ότι πιστεύω ότι θα οδηγήσει σε ιδιαίτερη εξέλιξη των προϊόντων της vmware.

ariusbb
28-05-22, 13:45
Φίλε @megahead13 δεν είναι θέμα για φανατισμό.
Όπως αναφέρθηκε η VMWare απευθύνεται στο enterprise - από εκεί θα βγάλει τα λεφτά.
Ποσό είναι το market share από αυτές τις εταιρίες που δεν μπορούν να πάνε στο cloud;
Γιατί ακόμη και εφαρμογές legacy μπορούν να παίξουν στο cloud ακόμα και με λύση VDI.

Επίσης λέμε βάλτε VMware στο cloud. Άρα πάει ή δεν πάει τώρα η εφαρμογή εάν τρέχει στο cloud κάτω από VMWare;

Το άρθρο δεν ανέφερε και το εξής:
The proposed union would have Broadcom take on $8 billion of VMware's debt.

Άρα ανεβάζουμε ελάχιστα τον τζίρο κάθε χρόνια αλλά τα operating costs είναι μεγαλύτερα και μπαίνει μέσα…

Μέλλον εγώ στην VMWare δεν βλέπω.
Γιατί στο κάτω κάτω εάν θέλεις να παίξεις με δικούς σου servers και θέλεις και support υπάρχει και το Hyper-V.

Ένας πιθανός πελάτης θα δει την VMWare σαν λύση - μια εταιρία που μπαίνει μέσα ή την Microsoft πχ.
Δεν ξέρω - απλά δεν βλέπω εύκολα τα πράγματα….

stel67
28-05-22, 16:46
Κι εγώ την ίδια άποψη με τον ariusbb έχω. H VMWARE είναι legacy τεχνολογία ταυτισμένη με τον onprem κόσμο.
Το lift and shift για τα onprem vm workloads είναι πάντα με την επιφύλαξη του κόστους. Στις μεγάλες εταιρίες οικονομικά δεν είμαι σίγουρος ότι συμφέρει. Οι μικρότερες εταιρίες αν μεταβούν στο public cloud θα έχουν τα θέματα του license compliance που στους servers τους είναι "κουκουλωμένα".
Τα μεγάλα νέα έργα πλήροφορικής είτε πάνε σε cloud native με dockers είτε σε PaaS/SaaS. Μας αρέσει/βολεύει δεν μας αρέσει/βολεύει, η επόμενη γενιά πληροφορικάριων θα ασχολείται με το cloud.
Για τους πελάτες της VMWARE αυτό είναι ένα καμπανάκι. Ακούω ότι η Broadcom με την εξαγορά της brocade αλλά και της Computer Associates ανέβασε το κόστος του support κατά 20%. Θα δούμε.

Zus
28-05-22, 17:50
Πολύ "φωτοτυπία" κυκλοφορεί στο Αμέρικα (βλέπε πακτωλό δις δολλαρίων) ... χρήμα αέρος αέρος δηλαδή ... :rofl: :rofl: :whistle:

Αυτό μου θύμισες (https://www.youtube.com/watch?v=jfZU3ckGi4Q) :p

NeK
30-05-22, 07:24
Legacy software το VMWare; Σοβαρά τώρα; Και ποιο είναι το "σύγχρονο"; :rolleyes:

Καλό το cloud, ναι μεν, αλλά κάπου δεν πρέπει να υλοποιηθεί και αυτό; :hmm:

Που υλοποιείται λοιπόν το cloud; Μα σε virtualization hypervisors φυσικά. Αχά! Και τι άλλου είδους software απαιτείται ώστε να προσφέρει και τα υπόλοιπα καλούδια που χρειάζονται, όπως π.χ. vm instantiation, virtualized storage (SAN, NAS etc), high-availability, virtualized infrastructure (load balancers, reverse proxies, virtual LANs, switches, etc), failover faculties, business continuity migrations on the fly, κλπ; Ένα βουνό από software, το οποίο πρέπει να λειτουργεί και να κρατάει σε αρμονία όλο αυτό τον αχταρμά. Μάλιστα, άρα το... hyper-v δεν φτάνει έ; Όχι βέβαια.

Και ποιος έχει έτοιμο ένα τέτοιο βουνό πολυπλοκότητας, ποιος έχει δοκιμασμένες λύσεις που παίζουν σε όλες τις πιθανές και απίθανες κλίμακες; :hmm:

Η VMWare. Ο βασιλιάς του virtualization.

Για τα τυπικά: Η AWS χρησιμοποιεί KVM (πριν έπαιζε με XEN) και τόνους java κώδικα, το Azure με ακραία customized Hyper-V core και επίσης τόνους κώδικα (.net? c++? who knows) κλπ.

Ποιος hypervisor είναι ο πιο δοκιμασμένος και ο πιο αποδοτικός από όλους και ποιος hypervisor έχει ήδη έτοιμες λύσεις που χτίζουν πάνω του ολόκληρα virtual infrastructures, με όλα τα καλούδια που μπορείς να φανταστείς; Μα της VMWare φυσικά. Απλά ρίξτε μια ματιά στα προϊόντα και στις λύσεις που προσφέρει η VMWare και αυτό γίνεται αμέσως αντιληπτό.

Αν θέλεις λοιπόν να μπεις στο χώρο του Cloud και να παίξεις στα ίσια τους υπάρχονττες cloud παίκτες, τι πιο καλύτερο από το να πάρεις μία έτοιμη σουίτα από virtualization software που έχει ήδη τα πάντα ώστε να φτιάξεις ένα πλήρες cloud offering στο πι και φι;

masterfaster
30-05-22, 09:33
Υπενθυμίζω ότι η Broadcom έχει αγοράσει και το business μέρος της Symantec, π.χ. το Symantec Endpoint Protection

Οπότε μαζί με την VMware μπορεί να προσφέρει ακόμη πιο ολοκληρωμένα εταιρικά πακέτα.

Money money money money..........
???????
Τι μου θυμίζει? Α, ναι. Είναι αυτά που δεν έχω.

ariusbb
30-05-22, 10:15
Αν θέλεις λοιπόν να μπεις στο χώρο του Cloud και να παίξεις στα ίσια τους υπάρχονττες cloud παίκτες, τι πιο καλύτερο από το να πάρεις μία έτοιμη σουίτα από virtualization software που έχει ήδη τα πάντα ώστε να φτιάξεις ένα πλήρες cloud offering στο πι και φι;

Υπονοείς ότι η Broadcom την εξαγόρασε για να χτυπήσει την Microsoft, Amazon, Google, Alibaba;
Γιατί εαν ναι δεν βλέπω μέλλον. Εδώ η Google δεν μπορεί να πάρει σοβαρό μερίδιο αγοράς, θα πάρει η Broadcom;



Ποιος hypervisor είναι ο πιο δοκιμασμένος και ο πιο αποδοτικός από όλους και ποιος hypervisor έχει ήδη έτοιμες λύσεις που χτίζουν πάνω του ολόκληρα virtual infrastructures, με όλα τα καλούδια που μπορείς να φανταστείς; Μα της VMWare φυσικά. Απλά ρίξτε μια ματιά στα προϊόντα και στις λύσεις που προσφέρει η VMWare και αυτό γίνεται αμέσως αντιληπτό.

Εννοείς πιο δοκιμασμένος γιατί είναι ο πιο παλιός;
Χρονολογικά είμαστε έτσι, οπότε ναι είναι το πιο παλιό:
vSphere: 2009
ESX: 2001
Hyper-V: 2008
KVM: 2007
Proxmox: 2008
Intel VT-x: Νοέμβριος 2005 - δηλαδή 2006 (απλά το αναφέρω γιατί χωρίς αυτό το virtualization ήταν πολύ πιο αργό)

Από Workloads όμως που τρέχουν τα περισσότερα; Δεν έχω νούμερα αλλά θεωρώ ότι τα VMs που τρέχουν σε Azure και AWS είναι πολύ περισσότερα από αυτά που τρέχουν παγκοσμιώς σε ESXi.
Έτσι και αλλιώς και τα PaaS services των παραπάνω providers κάτω από hypervisors τρέχουν, οπότε δεν είναι μόνο τα VMs που πρέπει να υπολογίσουμε.

megahead13
30-05-22, 10:28
Φίλε @megahead13 δεν είναι θέμα για φανατισμό.
Όπως αναφέρθηκε η VMWare απευθύνεται στο enterprise - από εκεί θα βγάλει τα λεφτά.
Ποσό είναι το market share από αυτές τις εταιρίες που δεν μπορούν να πάνε στο cloud;
Γιατί ακόμη και εφαρμογές legacy μπορούν να παίξουν στο cloud ακόμα και με λύση VDI.

Επίσης λέμε βάλτε VMware στο cloud. Άρα πάει ή δεν πάει τώρα η εφαρμογή εάν τρέχει στο cloud κάτω από VMWare;

Το άρθρο δεν ανέφερε και το εξής:
The proposed union would have Broadcom take on $8 billion of VMware's debt.

Άρα ανεβάζουμε ελάχιστα τον τζίρο κάθε χρόνια αλλά τα operating costs είναι μεγαλύτερα και μπαίνει μέσα…

Μέλλον εγώ στην VMWare δεν βλέπω.
Γιατί στο κάτω κάτω εάν θέλεις να παίξεις με δικούς σου servers και θέλεις και support υπάρχει και το Hyper-V.

Ένας πιθανός πελάτης θα δει την VMWare σαν λύση - μια εταιρία που μπαίνει μέσα ή την Microsoft πχ.
Δεν ξέρω - απλά δεν βλέπω εύκολα τα πράγματα….
Πάρα πολύ μεγάλο. Δεν είναι τυχαίο πως οι colocation data centre providers (μιλάμε για τεράστιους παίχτες όπως οι Equinix και η Digital Realty) αγοράζουν/χτίζουν data centres και ας λένε ότι θέλουν οι διάφοροι αναλυτές. Σίγουρα το on-prem δεν έχει τους ρυθμούς ανάπτυξης όπως στο παρελθόν ελέω cloud, όμως κερδίζει και από το cloud (πχ AWS, Azure που γνωρίζω βρίσκονται μεταξύ άλλων και σε υποδομές των colocation providers), αλλά και από το παραδοσιακό on-prem (είτε λόγω καθυστέρησης του cloud σε γεωγραφικές περιοχές όπως τα Βαλκάνια, Ανατολική Μεσόγειος, είτε ως λύση DR, κτλ). Γενικότερα το μέλλον είναι Hybrid Cloud και αυτό το λένε και οι μεγάλοι παίχτες:

https://www.channelfutures.com/cloud-2/cisco-hybrid-cloud-trends-report-indicates-important-uptake
https://www.techtarget.com/searchcloudcomputing/opinion/Examine-IBMs-hybrid-cloud-strategy

Όσον αφορά το Hyper-V είναι παιχνιδάκι μπροστά στο VMware. Αν θυμάμαι σωστά το μεγάλο συν του Hyper-V είναι ότι γλυτώνεις κόστος σε αδειοδοτήσεις (licensing) για τους windows guests,

ariusbb
30-05-22, 11:01
Πάρα πολύ μεγάλο. Δεν είναι τυχαίο πως οι colocation data centre providers (μιλάμε για τεράστιους παίχτες όπως οι Equinix και η Digital Realty) αγοράζουν/χτίζουν data centres και ας λένε ότι θέλουν οι διάφοροι αναλυτές. Σίγουρα το on-prem δεν έχει τους ρυθμούς ανάπτυξης όπως στο παρελθόν ελέω cloud, όμως κερδίζει και από το cloud (πχ AWS, Azure που γνωρίζω βρίσκονται μεταξύ άλλων και σε υποδομές των colocation providers), αλλά και από το παραδοσιακό on-prem (είτε λόγω καθυστέρησης του cloud σε γεωγραφικές περιοχές όπως τα Βαλκάνια, Ανατολική Μεσόγειος, είτε ως λύση DR, κτλ). Γενικότερα το μέλλον είναι Hybrid Cloud και αυτό το λένε και οι μεγάλοι παίχτες:

https://www.channelfutures.com/cloud-2/cisco-hybrid-cloud-trends-report-indicates-important-uptake
https://www.techtarget.com/searchcloudcomputing/opinion/Examine-IBMs-hybrid-cloud-strategy

Όσον αφορά το Hyper-V είναι παιχνιδάκι μπροστά στο VMware. Αν θυμάμαι σωστά το μεγάλο συν του Hyper-V είναι ότι γλυτώνεις κόστος σε αδειοδοτήσεις (licensing) για τους windows guests,

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/security/fundamentals/hypervisor

Λέει η VMWare ότι έχει 600,000 πελάτες και η Microsoft στο Azure μόνο παίρνει 120,000 το μήνα.
Στο Active Directory υπάρχουν ήδη 715,000,000 χρήστες.
Το Hyper-V που τρέχει σε 78 locations με πολλαπλά data centers.
Άρα θεωρώ άστοχο να λέμε ότι δεν έχει δοκιμαστεί το Hyper-V και ότι είναι παιχνάδακι όταν καθημερινά εξαρτώνται από αυτή την τεχνολογία πάνω από μίσο δις πελάτες.


Έχω cloud vm από την Ionos. Έχουν KVM και όχι VSphere. Υποθέτω γιατί είναι δωρεάν και έχουν τεχνικούς ανθρώπους που μπορούν να το υποστηρίξουν και μόνοι τους.
Γιατί αυτός ο μεγάλος παίχτης με datacenter δεν παίζει VMWare; Α έχω και έναν server Hetzner - και αυτός KVM...

Το μέλλον θα δείξει. Αλλά και η ανακοίνωση χωρίς να έχει ένα πλάνο τι θα κάνουν στο μέλλον δείχνει ότι έψαχνε σωσίβιο με τα χρέη και η Broadcom έπρεπε να κάψει λίγο χρήμα για να φαίνεται ότι κινείται.

megahead13
30-05-22, 11:19
Ως core functionality, ναι όλοι οι hypervisors κάνουν την ίδια δουλειά μια χαρά. Όταν όμως θες το κάτι παραπάνω από features και integration με άλλους vendors το VMware ESXi καλώς ή κακώς είναι ο βασιλιάς του virtualization.

BlueChris
30-05-22, 11:48
Ως core functionality, ναι όλοι οι hypervisors κάνουν την ίδια δουλειά μια χαρά. Όταν όμως θες το κάτι παραπάνω από features και integration με άλλους vendors το VMware ESXi καλώς ή κακώς είναι ο βασιλιάς του virtualization.

Ναι αυτό ισχύει. Εγώ όταν ξεκίνησα το 15-16 να σκέφτομαι να κάνω virtualize το μαγαζί πήγα φυσικά σε Hyper-V αλλά αντιμετώπισα τρομερά προβλήματα με PCI-Passthrough devices κυρίως οπότε πήγα προς VMWare και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου.

giotis1982
30-05-22, 11:55
Dead in the water το λένε στο χωριό μου. Μόνο 3 Hyperscalers θα υπάρχουν Azure,AWS,GCP , κάποιοι Hosting Provider που παίζει να πάρουν και φωτιά (βλέπε OVH (https://www.reuters.com/article/us-france-ovh-fire-idUSKBN2B20NU)) και κάποια ξεχασμένα μηχανάκια on premises.
Τα υπόλοιπα που παλεύουν με vendor lock in (γκουχ Oracle, γκουχ IBM) μπορείτε να τα χαιρετήσετε από τώρα.
Η σύγκριση μεταξύ on premises hypervisors και Hyperscale Cloud είναι άδικη για τη δουλειά που γίνεται στο On premises , είτε Hyper-V είτε VMWare δε μπορούν να ανταγωνιστούν τέτοια μεγέθη. To O/S virtualization wars έχει τελειώσει , χωρίς νικητή , εκτός αν πιστεύει κανείς πως τα 12 billion το χρόνο είναι κέρδος για τη VMWare , τόσα δίνει η MS σε Windows Server license με Hyper-V μέσα. Στο Hyperscale cloud είναι ένα Σαββατοκύριακο το ίδιο και για άλλους vendors (γκουχ Oracle, γκουχ IBM)

NeK
30-05-22, 12:17
Εννοω ακριβως αυτο που ειπα, πως είναι το πιο δοκιμασμενο, το πιο αποδοτικό και το πιο ολοκληρωμένο. Και σε διαβεβαιώνω πως δεν παιζει κανενα ρολο πως "είναι παλιό", η πρωτη εκδοση μπορει να βγηκε παλια ναι, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν το αναπτυσσουν διαρκώς. Οπως ακριβως και ο Linux kernel, πρωτη εκδοση βγηκε το 93, μπορεις να πεις οτι οι τελευταιρς εκδοσεις του ειναι παλιες και οχι συγχρονες; Αντιθέτως, ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογίας.

Το ιδιο και με το virtualization της VMWare. Ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογίας.

stel67
30-05-22, 12:25
Εννοω ακριβως αυτο που ειπα, πως είναι το πιο δοκιμασμενο, το πιο αποδοτικό και το πιο ολοκληρωμένο. Και σε διαβεβαιώνω πως δεν παιζει κανενα ρολο πως "είναι παλιό", η πρωτη εκδοση μπορει να βγηκε παλια ναι, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν το αναπτυσσουν διαρκώς. Οπως ακριβως και ο Linux kernel, πρωτη εκδοση βγηκε το 93, μπορεις να πεις οτι οι τελευταιρς εκδοσεις του ειναι παλιες και οχι συγχρονες; Αντιθέτως, ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογίας.

Το ιδιο και με το virtualization της VMWare. Ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογίας.
Δεν αμφισβητεί κανένας ότι το VMWARE είναι το defacto στάνταρ του onprem x86 virtualization.
Το ερώτημα είναι ποια είναι η προοπτική του στον κόσμο των hyperscalers, των functions serverless, containers, PaaS & SaaS. Το στοίχημα για τη brocade θα είναι αν πείσει τους hyperscalers να το χρησιμοποιήσουν για τις δικές τους υποδομές vs KVM και των δικών τους υλοποιήσεων. Χλωμό το βρίσκω.

NeK
30-05-22, 12:28
Έχω cloud vm από την Ionos. Έχουν KVM και όχι VSphere. Υποθέτω γιατί είναι δωρεάν και έχουν τεχνικούς ανθρώπους που μπορούν να το υποστηρίξουν και μόνοι τους.
Γιατί αυτός ο μεγάλος παίχτης με datacenter δεν παίζει VMWare; Α έχω και έναν server Hetzner - και αυτός KVM...


Μια αράδα πιο πάνω από την ερώτηση σου, εχεις ηδη γραψει την απάντηση. Γιατί η VMWare δεν ειναι δωρεάν, ενώ το KVM είναι.

Τελως παντων μπερσευεσαι, αλλο ενας hypervisor σκέυος και άλλο ενα ολοκληρο συνολο απο εξαιρετικα περιπλοκο λογισιμικο που εχει αναπτυχθεί με σκοπό το αμεσο και safe (hyper η μη)scaling.

Και ναι το hyper-v ειναι παιχνιδάκι μπροστά στο θηρίο της vmware. Το hyper-v που τρεχουν στο azure είναι τοσο κοστουμαρισμένο και αλλαγμένο που μόνο απο παράδοση κρατήσανε το όνομα hyper-v. το οποίο φυσικά και δεν το εχουνε προς πώληση.

NeK
30-05-22, 12:31
Δεν αμφισβητεί κανένας ότι το VMWARE είναι το defacto στάνταρ του onprem x86 virtualization.
Το ερώτημα είναι ποια είναι η προοπτική του στον κόσμο των hyperscalers, των functions serverless, containers, PaaS & SaaS. Το στοίχημα για τη brocade θα είναι αν πείσει τους hyperscalers να το χρησιμοποιήσουν για τις δικές τους υποδομές vs KVM και των δικών τους υλοποιήσεων. Χλωμό το βρίσκω.

Ειναι ο ντε φακτο στανταρ στο x86 virtualization. (Τελεία)

Ολα αυτα που ονομαζεις, ειναι "απλως" services που τρεχουν πανω σε ειδικα διαμορφωμενα vm guests, που συνεργαζονται και ορχηστρωνονται ειδικα για το σκοπό αυτο.

stel67
30-05-22, 12:35
Ειναι ο ντε φακτο στανταρ στο x86 virtualization. (Τελεία)

Ολα αυτα που ονομαζεις, ειναι "απλως" services που τρεχουν πανω σε ειδικα διαμορφωμενα vm guests, που συνεργαζονται και ορχηστρωνονται ειδικα για το σκοπό αυτο.
Σωστά. Τι θα κάνει τη Google να επιλέξει τη VMWARE vs του δωρεάν open source KVM + ότι αναπτύξει η ίδια?
Το lift and shift φάρμας VMWARE images σε bare metal IaaS είναι το μόνο use case που αξίζει τον κόπο. Αυτό είναι ο ορισμός του legacy.

EnDLess
30-05-22, 12:44
Τι απαγορεύει να έχεις vmware και cloud;;; ή vmware και cloud και active directory;;; Μήπως κάποιοι φίλοι τα μπερδεύουν;;

Επίσης η vmware δεν είναι απλά η πιο παλιά, είναι ο founder του virtualization. Όποιος έχει δουλέψει έστω και λίγο με το virtual pc (https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Virtual_PC) της ms καταλαβαίνει τι λέω. Μέρα με νύχτα από τότε. Τώρα η ms έχει hyper V, θα συμφωνήσω με τον chris, δεν με βόλεψε, εκτός από το passthrough είχα συχνά θέματα με mac address conflicts χωρίς λόγο... Το proxmox / KVM δεν τα έχω δουλέψει ακόμα.

Τώρα ως προς το cloud, έχει να κάνει με τις ανάγκες σου, τις υπηρεσίες σου, με το προσωπικό σου και όλο αυτό μετουσιώνεται σε κόστος. Τι εφαρμογές τρέχεις και από που και από τι γίνονται access. Είναι πολλές οι παράμετροι.

Άλλη σύγκριση vmware, hyper-v, kvm, άλλη η aws, openstack, google cloud, azure και άλλη τα active directory και ldap.

ariusbb
30-05-22, 12:54
Δεν μπερδεύουμε τα AD με τους παρόχους/λύσεις cloud.
Δεν βρήκα νούμερο να λέει πόσοι πελάτες έχει τώρα η MS στο Azure.
Λέω ότι έχει 600,000 η VMWare.
Κάθε μήνα παίρνει 120,000 το Azure - άρα σε 5 μήνες έχει 600,000 - όσο η VMWare τα 20 χρόνια.
Και όταν έχεις 715,000,000 χρήστες να κάνουν login στο AD που και αυτό τρέχει ακόμη κάτω από Hyper-V (έστω προσαρμοσμένο αλλά custom λύση της Microsoft).
Αυτό είναι απόδειξη ότι στο enterprise έχει καραδοκιμαστεί το Hyper-V, δεν μπορούμε να λέμε ότι το Hyper-V είναι παιχνιδάκι.

SfH
30-05-22, 12:56
Προσωπικά το θεωρώ απίθανο κάποιος hyperscaler να χρησιμοποιήσει vmware ( περισσότερο από όσο ήδη χρησιμοποιούν ). Μιλάμε για οργανισμούς που έχουν την ανάγκη αλλά και τη δυνατότητα να φτιάξουν ότι θέλουν, όπως θέλουν. Να υπενθυμίσω ότι, εκτός των άλλων, φτιάχνουν δικούς τους servers, δικά τους switches/routers, κτλ. Το trend είναι να φτιάχνουν όσα περισσότερα components μπορούν in-house.

Από την άλλη, δε νομίζω ότι αυτό ήταν ποτέ το target group της vmware. Vmware θα βάλει κάποιο enterprise που έχει δικό του εξοπλισμό ( είτε on-prem ή σε datacenter ) κι έχει legacy εφαρμογές/απαιτήσεις/τρόπο σκέψης. Σε αυτή την περίπτωση, οι επιλογές ( πολύ γενικευμένα ) είναι λίγες. Μπορείς να βάλεις vmware και λοιπές εφαρμογές από το οικοσύστημα, να δουλέψεις με το ελάχιστα απαιτούμενο προσωπικό και να έχεις μια λύση σε 3+ μήνες. Εναλλακτικά, μπορείς να φτιάξεις μια ομάδα από 20 experts, που θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο, να αρχίσεις να φτιάχνεις κάτι δικό σου και να έχεις τη λύση σε ~2 χρόνια. Αν έχεις πραγματικά μεγάλο μέγεθος και το ΙΤ είναι κομμάτι του core business σου ( => σου αποφέρει revenue ), έχει νόημα να κάνεις το δεύτερο. Θεωρώ όμως ότι υπάρχει ακόμα τεράστιο audience που δεν πέφτει σε αυτήν την κατηγορία.

Ότι μπορεί να πάει στο cloud, αργά ή γρήγορα θα πάει. Όχι επειδή είναι φτηνότερο ( συνήθως δεν είναι ) , αλλά επειδή παρέχει σημαντικές ευκολίες, εργαλεία, εύκολο ( σχετικά :p ) τρόπο υπολογισμού της επένδυσης και cash-flow optimizations. Τα workloads όμως που είναι αρκετά ειδικά/legacy και δεν είναι εύκολο να πάνε στο cloud, δεν είναι καθόλου λίγα.

megahead13
30-05-22, 13:08
Τι απαγορεύει να έχεις vmware και cloud;;; ή vmware και cloud και active directory;;; Μήπως κάποιοι φίλοι τα μπερδεύουν;;

Επίσης η vmware δεν είναι απλά η πιο παλιά, είναι ο founder του virtualization. Όποιος έχει δουλέψει έστω και λίγο με το virtual pc (https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Virtual_PC) της ms καταλαβαίνει τι λέω. Μέρα με νύχτα από τότε. Τώρα η ms έχει hyper V, θα συμφωνήσω με τον chris, δεν με βόλεψε, εκτός από το passthrough είχα συχνά θέματα με mac address conflicts χωρίς λόγο... Το proxmox / KVM δεν τα έχω δουλέψει ακόμα.

Τώρα ως προς το cloud, έχει να κάνει με τις ανάγκες σου, τις υπηρεσίες σου, με το προσωπικό σου και όλο αυτό μετουσιώνεται σε κόστος. Τι εφαρμογές τρέχεις και από που και από τι γίνονται access. Είναι πολλές οι παράμετροι.

Άλλη σύγκριση vmware, hyper-v, kvm, άλλη η aws, openstack, google cloud, azure και άλλη τα active directory και ldap.
Μια χαρά είναι το Proxmox/KVM και σε επαγγελματικά περιβάλλοντα. Επίσης το PCI Passthrough του παίζει μια χαρά (έχω προσωπική εμπειρία). Αλλά VMware ΔΕΝ είναι.

NeK
30-05-22, 13:22
Στο τομεα που εργαζομαι εγώ, κυριαρχει το onprem και τους είναι αδιανόητο να μεταβουν σε cloud. Ειτε γιατι ο ογκος πληροφοριας ειναι τεραστιος (διεθνη λογιστικα γραφεια, νομικες οντοτητες) και εξαιρετικα περιπλοκος, ειτε γιατι τα δεδομενα ειναι εξαιρετικά ευαισθητα (τραπεζες, ιατρικες κλινικες) ειτε γιατι το vendor lockin τους ειναι πολύ ρίσκο.

Καποιοι κάποτε πιστευω πως θα κανουν τη μεταβαση μεν, αλλα αν υπολογισω τους χρονους που παιρνουν για μια απλη εγκατασταση μιας εφαρμογής απο το τεστιν μέχρι και το τελικό production stage να ξεπερνάει τα 2 χρόνια, φαντάζομαι πως θα χρειαστουν πολλά χρόνια για ενα τετοιο εγχείρημα.

Μεχρι στιγμής το own infrastructure τους εξυπηρετεί τέλεια.

BlueChris
30-05-22, 13:34
Μια χαρά είναι το Proxmox/KVM και σε επαγγελματικά περιβάλλοντα. Επίσης το PCI Passthrough του παίζει μια χαρά (έχω προσωπική εμπειρία). Αλλά VMware ΔΕΝ είναι.

Εμένα τα backup με ενοχλούν σε οτιδήποτε πλην VMWare. Όντας κάτοχος του Veeam μιλάμε ζω ένα θαύμα σαν ΙΤ έχοντας το κεφάλι μου ήσυχο του να πάει να καεί όλο, θα σηκώσω όλο το μαγαζί local ή στο AWS ή στο Azure ή οπουδήποτε σε λίγες ώρες. Εκεί υπάρχει μια χαοτική διαφορά , στο backup δηλαδή που οι VMWare έχει τρομερές λύσεις με της συνεργασίες που έχει όπως είναι πχ η Veeam.
Αυτή τη στιγμή κάνω καθημερινό differential όλο το μαγαζί τοπικά, το στέλνω σε 2 σέρβερ εκτός εταιρίας κάθε βράδυ και κάθε Παρασκευή το ανεβάζω στην Amazon σε S3 Glacier σαν μαγνητοταινίες.
Ναι πληρώνουμε για αυτό αλλά είναι λύση Set & Forget. Μάλιστα τον SQL του μαγαζιού του κάνω differential τα transactions κάθε 15λεπτά.

Δεν έχω βρε τέτοιες έτοιμες λύσεις πολλές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.