PDA

Επιστροφή στο Forum : fasistes OTE den 8a perasei o fasismos



beez
09-07-03, 10:59
ta gnosta me ta modem...exontas milisei me to 134 eixan pei oti apo ta mesa tis epomenis vdomadas (auti) isos ginotan allagi kai epitrepotan na valeis ADSL xoris na pareis modem apo ton e8niko promi8eutei.

milontas simera me to topiko oteshop o tipos mou eipe oti mallon auto 8a ginei apo to telos augoustou alla mporeis na kaneis aitisi tora xoris modemkai na kanei diakopes olo ton augousto opos oi otetzides. episis eipe oti epidi iparxoun 2-3 mono texnikoi stin perioxi gia DSL, xreiazonte giro stis 30-35 meres gia na sou feroun tin grammi (afou 8a simfonisei o OTE na epitrepei aitisi xoris modem) dld vlepo DSL konta sta xristougena.

ego pantos den dexome na kano ton kirio kokali pio plousio esto kai gia merika euro parapano..afou etsi kai allios i miniai sindromi mou kata ena meros se ekeinon 8a pigainei..

Gregory
09-07-03, 11:36
Ουτε εγω συμφωνω με την πολιτικη του ΟΤΕ, αλλα να ξερεις πως αν βαλεις δικο σου μοντεμ, κοιτα να ναι και συμβατο (το εχουν πει τα παιδια χιλιαδες φορες), και δεν υπαρχουν πολλα δοκιμασμενα :twisted:

NeK
09-07-03, 11:59
Άλλαξε σε παρακαλώ το όνομα του τόπικ, μην είναι τόσο χυδαίο.

Thanks

beez
09-07-03, 12:05
file greg..an o POTE proou8ouse tin aitisi mou xoris modem, 8a imoun diate8imenos na riskaro kai tin asimvatotita. alla to 8ema einai oti den se afinoun kana na dokimaseis prin ksestokaroun ta modem tou 99 pou ta exoun agorasei kai panakriva....

perimenoun mexri to kraksimo na ftasei sto aproxorito oste na poune entaksei tora valte oti modem 8elete.eno i EETT koimate ton ipno tou dikaiou.

blizard
09-07-03, 12:48
Άλλαξε σε παρακαλώ το όνομα του τόπικ, μην είναι τόσο χυδαίο.
Δεν ειναι χυδαια λεξη η λεξη φασιστας...δεν ειναι καν βρισια, αλλα γενικος χαρακτηρισμος συμπεριφορας.
Δεν τους ειπε ναζιστες ο φιλος η χουντικους .

Να την αλλαξει με "απολυταρχικο"? ισως με "ετσιθελικο" ?
Δεν βρισκω καποια καταληλη λεξη για αυτην την συμπεριφορα επιβολης.

beez
09-07-03, 14:17
file empire 8a proteina na min akolou8oume tin logiki tis autologokrisias. den nomizo oti i leksi pou xrisimopoiisa mporei apo ti mia na xaraktiristei xidaia apo tin de alli na xaraktiristei adiki. ena prostateumeno kratiko monopolio epi 25 etias pou ta teleutaia xronia egine anonimi etairia eksipiretontas ta simferonta ton megalo promi8euton tou kai tous paxilous mis8ous pou dinoun oi dieu8intades tis, eis varos ton metoxon tous, tou ellinikou dimosiou, kai tis elladas genikotera...

kai kala ola auta ta anexomaste..omos to na se ipoxreonei na pareis modem apo auton e pigainontas ena vima parapano ektos oti katapata katafora tous kanones tou antagonismou kai tis agores ...nai einai fasismos tou ka8e grafeiokrati pou 8elei na vgalei lefta sti plati mas ipotimontas kai ti noimosini mas.

nomizo oti perase o kairos gia metriopa8eis staseis / diloseis pleon kai 8a prepei na leme ta pragmata ekso apo ta dontia mipos kai mas sevastoune san katanalotes..

i sigkekrimenos xaraktirismos itan kai to olo noima tou post...pisteuo ligo poli oloi gnorizoun tin ipo8esi me ta modem apo ta alla topic. an nomizeis oti prosvalei tous kanones tou site i opoidipote allo kanona tote mporeis na to sviseis...

SiR_DreAm
09-07-03, 14:58
Θα συμφωνήσω με τον Empire σχετικά με την αλλαγή του ονομάτος του topic.Ίσως να μην είναι ακριβώς χυδαίο αλλα πιστεύω οτι καλό θα ήταν να προσπαθήσουμε να μην δίνουμε δικαιώματα για άσχημα σχόλια. Πιστέψτε με αν θέλουμε να ακουστούν οι φωνές μας θα είναι πολύ πιο εύκολο αν κρατήσουμε τουλάχιστον τα προσχήματα στον τρόπο που εκφραζόμαστε(Χωρίς να υπαινίσσομαι τίποτα και για κανέναν!)

wizardsl
09-07-03, 15:03
Δε θα έβρισκα καταλληλότερο όρο για να εκφράσω τη νοοτροπία του ΟΤΕ. Από την άλλη δεν είναι χυδαίο αλλά προκλητικό. Μόνο και μόνο για να καρατήσουμε τα προσχήματα, καλό θα είναι να χρησιμοποιούμε πιο ουδέτερους όρους.

beez
09-07-03, 16:10
hehe arage den einai telios proklitiko oti o katanalotis stin ellada paramenei telios aprostateutos para tis diafores epitropes / ipoepitropes, sistaseis tis europaikis enoseis, ipourgous kai ifipourgos armodious kai mi.dld i elliniki pragmatikotita einai apisteuti. i diaploki stin ellada einai ena koino mistiko gnosto apo olous kai den ginete tpt kai mas pirazoun oi tipoi kai ta prosximata?

wizardsl
09-07-03, 17:12
Δεν υιοθετώ την άποψη αυτή, απλά μιας και υποτίθεται πως μας διαβάζουν και αυτοί στους οποίους αναφέρθηκες, ας είμαστε πιο συγκρατημένοι. Οταν έρθει η ώρα, θα εκφράσουμε τη δυσαρέσκειά μας και τότε θα τους πονέσει πολύ. :twisted:

psymaster
09-07-03, 18:01
perimenoun mexri to kraksimo na ftasei sto aproxorito oste na poune entaksei tora valte oti modem 8elete.eno i EETT koimate ton ipno tou dikaiou.

Τον υπνο του αδικου θες να πεις...

Αληθεια, αναρωτιομουν αν θα μπορουσαν οι υπευθυνοι του site να εχουν καποια επικοινωνια με την ΕΕΤΤ για τα γνωστα θεματα (ακριβες τιμες, νταβατζιλικι με modem, 150 ευρω για εγκατασταση κλπ.). Απλα ρε παιδι μου για να δουμε τις θεσεις τους και αν προτιθενται να κανουν κατι.

NeK
10-07-03, 05:42
hehe arage den einai telios proklitiko oti o katanalotis stin ellada paramenei telios aprostateutos para tis diafores epitropes / ipoepitropes, sistaseis tis europaikis enoseis, ipourgous kai ifipourgos armodious kai mi.dld i elliniki pragmatikotita einai apisteuti. i diaploki stin ellada einai ena koino mistiko gnosto apo olous kai den ginete tpt kai mas pirazoun oi tipoi kai ta prosximata?

Φίλε beez νόμιζω πλέον ότι είναι ηλίου φαεινότερη η γνώμη μου περί ΟΤΕ και το κατά πόσο πολύ τον γουστάρω. :twisted:

Δεν είναι χυδαίες η λέξεις που χρησιμοποιείς αλλά ολόκληρη η πρόταση, υποβαθμίζει την σοβαρότητα σου και γενικά την σοβαρότητά μας. Γιατί εγώ προσωπικά είμαι πολύ σοβαρός όταν θέλω να θίξω τον ΟΤΕ και τον κάθε ΟΤΕ. Γιαυτό στο είπα.

erwtokritos
10-07-03, 09:54
hehe arage den einai telios proklitiko oti o katanalotis stin ellada paramenei telios aprostateutos para tis diafores epitropes / ipoepitropes, sistaseis tis europaikis enoseis, ipourgous kai ifipourgos armodious kai mi.dld i elliniki pragmatikotita einai apisteuti. i diaploki stin ellada einai ena koino mistiko gnosto apo olous kai den ginete tpt kai mas pirazoun oi tipoi kai ta prosximata?

Φίλε beez νόμιζω πλέον ότι είναι ηλίου φαεινότερη η γνώμη μου περί ΟΤΕ και το κατά πόσο πολύ τον γουστάρω. :twisted:

Δεν είναι χυδαίες η λέξεις που χρησιμοποιείς αλλά ολόκληρη η πρόταση, υποβαθμίζει την σοβαρότητα σου και γενικά την σοβαρότητά μας. Γιατί εγώ προσωπικά είμαι πολύ σοβαρός όταν θέλω να θίξω τον ΟΤΕ και τον κάθε ΟΤΕ. Γιαυτό στο είπα.

Φιλε Empire,
Αντιλαμβανομαι το πλαισιο των οσων γραφεις....
Απο την αλλη ομως θεωρω οτι καποιοι φαινονται σαν να κρατανε την αγιαστουρα μπας και ξορκισουν το κακο....
Δεν νομιζω οτι τετοια τοπικ οπως εμφανιστηκαν εδω κανουν καλο αλλα απο την αλλη δεν κανουν και κακο...

Κλινω περισσοτερο προς την αγανακτηση του κοσμου που βλεπει τα οσα απιστευτα συμβαινουν μαλλον σε αποκλειστικοτητα τουλαχιστον στον πλανητη ΓΗ ....

Ουτως η αλλως οπως και να ονοματισεις τον πΟΤΕ και την πρακτικη κατ εμε γελαει με τα περισσοτερα που γραφονται και κανει το δικο του βιολι....
Θα μου πεις εκτος απο τους extreme χαρακτηρισμους και την παθητικη σταση, υπαρχει και μια μεση οδος που αλλον αυτη θελεις να πρεσβευεις, καποια στιγμη ομως αυτη η "αξιοπρεπης" σταση δεν πρεπει αραγε να μετατραπει στην αληθινη (και δικαιολογημενη) οργη των Ελληνων Καταναλωτων ????

Και για να επεκταθω λιγο ακομα, το τι συμβαινει με τον πΟΤΕ στον χωρο του νετ ειναι μια κουκιδα στην αμμο με την γενικοτερη λοβιτουριαση που ειναι πια συνηθες φαινομενο στο ελληνικο γιγνεσθαι....
Ετσι δηλαδη για να μην απορει κανεις για πιο λογο ο ΟΤΕ πραττει οπως πραττει, απλα κανει τα συνηθη για την ελληνικη πραγματικοτητα....

Δουλεια φυσικα ολων μας ειναι να τα στηλιτευουμε μηπως και καποια στιγμη αρχισει καποιος ορθολογισμος και η κλοπη αυτη σταματησει, και οπως να το πεις ειτε φασισμο ειτε κακο σχεδιασμο (sic!) στην πλατη μας παιζουν ολα αυτα και πουθενα αλλου και αυτη ειναι η ουσια....



AGREE????
:? :? :?

Gregory
10-07-03, 10:37
Η γνωμη μου πανω σε αυτο ειναι η εξης... Σιγουρα δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος εκφρασης, αλλα νομιζω πως ολοι καταλαβαινουμε την οργη που νιωθουμε οταν καποιος μας δουλευει... Εγω δικαιολογω παντως τη συμπεριφορα αυτη (αν και ξαναλεω δεν ειναι η πρεπουσα), κι αυτο γιατι κι εγω ετσι νοιωθω, κι ακομα χειροτερα. Καποια στιγμη πρεπει να ανοιξουμε το στοματακι μας μπας και βγει κατι εδω που εχουμε μπλεξει :roll:

SiR_DreAm
10-07-03, 11:07
Πιστεύω οτι οι περισσότεροι εδω μέσα έχουμε πανω-κάτω την ίδια γνώμη(@%^&#$%*@) για τον οτε αλλα καλό θα ήταν να είμαστε πιο συγκρατημένοι.Η εικόνα που δίνουμε προς τα έξω είναι πολύ σημαντική για το πως θα μας αντιμετωπίζουνε οι άλλοι για να πετύχουμε αυτά που θέλουμε.

troll
10-07-03, 11:39
Η αλήθεια είναι ότι σε ξένες ιστοσελίδες παρόμοιου ενδιαφέροντος δεν βρίσκεις τέτοιους χαρακτηρισμούς. Συνήθως μιλάνε για τεχνικά θέματα και για τρόπους αντίδρασης σε ένα πρόβλημα.

Είναι όμως τα πράγματα εδώ σαν τις άλλες χώρες;

Δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό και δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι αυτό που γίνεται εδώ έχει προηγούμενο στο κόσμο τουλάχιστον με όχι με τόσο φανερό τρόπο και εξευτελιστικό για την νοημοσύνη μας.

Η πρόταση μου είναι ο φίλος EMPIRE από τη στιγμή που είναι δικό του το forum μπορεί να βάλει κανόνες έτσι ώστε να ξέρουμε όλοι τι μπορούμε να γράφουμε και τι όχι επίσης θα μπορούσε να διευκρινίσει αν η ιστοσελίδα αυτή έχει σκοπό καθαρά ενημερωτικό ή και αντιδραστικό έτσι ώστε κάποιοι από μας που νιώθουμε την ανάγκη να αντιδράσουμε με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να μην ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με το τις προσδοκίες του.

Προσωπικά νομίζω είτε βρίσουμε είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα μόνο και μόνο γιατί αυτοί οι άνθρωποι που παίρνουν τις αποφάσεις δεν έχουν τίποτα να χάσουν ή να κερδίσουν ακούγοντας το τι λέμε. Παρόλα αυτά το να εκφράζουμε την αγανάκτηση μας δείχνει ότι δεν είμαστε ηλίθιοι και βοηθάει στο να νιώσουμε καλύτερα.

Υ.Γ.
Κατά την γνώμη μου η λέξη φασίστας δεν είναι βρισιά. Περιγράφει τέλεια τον τρόπο που κάποιοι άνθρωποι σκέφτονται. Αντιθέτως υβριστική είναι η συμπεριφορά άλλων που με τα λόγια τους και τις αποφάσεις τους υπονοούν ότι όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι σε αυτή την χώρα ή σε αυτή την ιστοσελίδα είναι ηλίθιοι ή εγκεφαλικά καθυστερημένοι.

beez
10-07-03, 13:51
paidia apopsi mou einai oti to na les ta pragmata me to onoma tous den ipova8mizei ti sovarotita kanenos i tou site. pro8esi mou itan pio poli na provokaro para oti dipote allo an kai to post grafike se mia stigmi megalou frustration..

i antalagi apopseon itan sigoura poli endiaferousa. apo tin alli simfono oti prepei na iparxei ena epipedo an kai den eime sigouros oti to sigkekrimeno post leitourgi enantion autou.

distixos i elliniki pragmatikotita paramenei pio xidaia apo otidipote mporei na ipo8ei se auto to site....

kontog
10-07-03, 18:45
Ο Αγιος ΟΤΕ.
Πριν απο τρια (3) χρονια περασε οπτικη ινα πεντακοσια μετρα απο το σπιτι μου και συνδεσε το κεντρο Tου που ειναι 2 κμ μακρια. Πριν απο δυο χρονια του αναψα το πρωτο κερι ζητωντας λιγο ISDN. Δεν με ακουσε.. Πριν 1,5 χρονο, οι πιστοι Tου βοηθοι εσκαψαν εβαλαν καλωδια.. Αναθαρρησα !! Νεα παρακληση στον Αγιο. Εκτοτε τα αγγελακια Tου ερχονται καθε 4 μηνες περιπου και κατι κανουν. Ορισμενες φορες οι επισκεψεις τους σημαινουν μειωση ταχυτητας (ρεκορ 20kbs). Καποτε ενα αγγελακι του μου καθαρισε τη γραμμη (ρεκορ 44kbps) αλλα τα διαβολακια χτυπησαν παλι ... Εγω παντως καθε Κυριακη του αναβω κερακι και καθε τοσο παω για προσκυνημα στο μοναστηρι Του. Εκει διακοπτω την ηρεμια του ταγματος της Αναπαυσεως, δε λεω μου δινουν ελπιδα, και η ζωη συνεχιζεται ...

O OTE Φασ ΟΧΙ Μονοπολ

fon
10-07-03, 19:00
Εχμ...
Μηπως ειναι απλα θεμα διατυπωσης ?

Π.χ. η προταση "η πρακτικη του ΟΤΕ (μπλα μπλα... τα γνωστα), θυμιζει η μπορει να συγκριθει με τις φασιστκες πρακτικες (μπλα μπλα... παραδειγμα απο την εποχη του Μουσολινι)"

Δεν "δινει" στον ΟΤΕ καποιο χαρακτηρισμο, αλλα ουσιαστικα λεει το ιδο πραγμα με αλλες λεξεις.

Και ειναι "politically correct" :?

Andy1972
11-07-03, 05:11
Ναι οκ ολοι θελουμε να τα λεμε ολα με το ονομα τους αλλα καλυτερα ας μη δινουμε δικαιωμα σε κανεναν με τις εκφρασεις μας.

beez
11-07-03, 12:40
tespa..eutixos pou tin skapoulare i IC opote etsi kai allios den 8a perasei o fasismos :twisted:

to simeio mou itane oti den i8ela na ime politically correct...den nomizo oti exei noima na pigaineis giro giro oloi gia na peis ta pragmata os exoun.

elpizo se kana 6 mino pou 8a orimasei to DSL na exoun apofex8ei pleon ta provlimata me ta kokalomodem kai tin ekviastiki simperifora tou POTE

PcLawyer
11-07-03, 20:40
Αγαπητοί φίλοι,

Κατανοώ τις ενστάσεις του Empire.Κατανοώ όμως ακόμα περισσότερο την απογοήτευση του beez.Την βιώνω και εγώ καθημερινά...
Και προτείνω να μην κολλάμε στις λέξεις.Την απαράδεκτη αυτή συμπεριφορά του ΟΤΕ είτε κανείς την χαρακτηρίσει φασιστική είτε μονοπωλιακή είτε ολιγαρχική ,το ένα και το αυτό είναι.
Και αν κάποτε δεν αρχίζουμε να φωνάζουμε,στο τέλος θα παίζουν στην πλάτη μας και περαιτέρω, για αυτό ακριβώς : γιατί δεν θα φωνάζουμε.
Θα κάνουν κάποιοι τα παιχνίδια τους και θα παίρνουν κάποιοι τις μίζες τους - εκτός αν δεν σας βρωμάει το ότι χρεώνουν Modem που στη λιανική,ούτε καν στη χονδρική, το βρίσκεις €80 και αυτοί το χρεώνουν €172 - και εμείς θα ασχολούμαστε με τις λέξεις και το επιπεδο γενικότερα,όταν εμμέσως πλην σαφώς θα μας τα παίρνουν παντιοτρόπως.
Αφήστε τη διπλωματία για εμάς που είμαστε εξ επαγγέλματος στα δικαστήρια.Τουλάχιστον εκεί μπορεί να βρεις το δίκιο σου.Στην συγκεκριμένη περίπτωση αναισχυντίας δεν χωρά διπλωματία.Ο μόνος τρόπος αντίδρασης είναι η φωνή.

Με εκτίμηση

ggeorgan
13-07-03, 00:21
Χωρίς να είμαι συνάδελφός του συμφωνώ με τον προσυγγράψαντα.
Ένα μόνον θα ήθελα να προσθέσω :
Πέραν της ευπρεπείας θα πρέπει να είμαστε φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς μας για τους ανεπαρκείς, φασίστες κλπ για ένα ακόμη σοβαρότατο λόγο. Οι ανεπαρκείς, οι φασίστες κλπ γνωρίζουν πάρα, πάρα πολύ καλά οτι είναι ανεπαρκείς, φασίστες κλπ και δεν έχουν κανένα κέρδος ούτε αυτοί, ούτε εμείς που τους το γράφουμε. Γιατί, λοιπόν, να τρώμε χώρο στο forum και τον χρόνο μας ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.