PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη απο ISDN σε PSTN no DSL



limited733
17-08-07, 17:39
Ειχα ISDN γραμμη και για να εχω Ζιστο της Τελλας επρεπε να αφαιρεσω το netmod.Ηρθε ενας ηλεκτρολογος και το εκανε και απο τοτε δηλαδη εδω και 2 ολοκληρους μηνες εχω τηλ. αλλα δεν εχω DSL.Δεν αναβοσβηνει καν το λαμπακι πανω στο μοντεμ.Τι μπορει να παιζει?;)

ansan
17-08-07, 18:26
hi! ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ... ΑΠΟ ΤΕLLAS ΤΙ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ?

Davout
20-08-07, 04:28
Χρειάστηκες ηλεκτρολόγο για να βγάλεις το νετμοντ; :p

2 μήνες δεν έχεις DSL και το χεις πάρει τόσο ελαφριά; :p

Έχεις δηλαδή Zisto Telephone+DSL με ποιο μόντεμ παρακαλώ; Δώσε λίγες πληροφορίες. Μπορείς να πάρεις και την Tellas να ρωτήσεις...

grgmls
20-08-07, 11:24
απο τα λιγα που ξερω για isdn η μετατροπη σε pstn δεν γινεται με αφαιρεση του netmod αλλα με αιτηση στον ote (που οταν κανει τη μετατροπη θα ερθει να παρει πισω το netmod)
επομενως στην πριζα η γραμμη ειναι ακομη isdn και επειδη η τελλας δεν δινει zisto se ισδν ακομα για αυτο δεν λειτουργει

Kongas
20-08-07, 13:25
η γραμμή σου είναι πλέον pstn, ο εξοπλισμός σου όμως;

grgmls
20-08-07, 14:38
limited733

Router: US Robotics 9112
SNR / Attn: 11db(dB) / 27db(dB)


Απάντηση: Χωρις DSL εδω και 2 μηνες!!!!
Τελικα δοκιμασα ενα US Robotics και συνδεθηκε!!!!Τι να κανω για να λειτουργησει το speedstream?Περιμενω και σε λιγες μερες να μου στειλουν το speedtouch.


αυτο αναφερεις σε αλλο σου ποστ με το ιδιο θεμα
τελικα συνδεθηκες η οχι για να κλεισει το θεμα

Pitsolihas
21-08-07, 15:50
Καλησπέρα κι από εμένα.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πώ ότι το speedstream δεν δουλεύει σε PSTN, το speedtouch δουλεύει. οπότε υπομονή μέχρι να σου έρθει.

Gap
21-08-07, 23:55
Καλησπέρα κι από εμένα.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πώ ότι το speedstream δεν δουλεύει σε PSTN, το speedtouch δουλεύει. οπότε υπομονή μέχρι να σου έρθει.

Ναι ε? Περίεργο και πώς γίνεται να δουλεύει σε εμένα και se δεκάδες άλλους συνδρομητές???:hmm:
Φίλε δεν ισχύει αυτό που λες... το speedstream δουλεύει κανονικάτοτα σε pstn γιατί πολύ απλά είναι για pstn.... άλλωστε στο zisto μόνο pstn υπάρχει, οπότε δεν τιθεται καν θέμα να έκαναν λάθος και να του έδωσαν router για isdn...

gvard
22-08-07, 00:14
Καλησπέρα,


άλλωστε στο zisto μόνο pstn υπάρχει, οπότε δεν τιθεται καν θέμα να έκαναν λάθος και να του έδωσαν router για isdn...

Κάνεις ξεκάθαρο λάθος. Εγώ από ISDN για να γίνω Zisto μου έδωσαν προσωρινά το πακέτο του 1mbps μέχρι να γίνει η ολοκληρωτική μεταφορά της γραμμής στην Tellas. Μου έστειλαν εξοπλισμό για ISDN, μόλις έγινε η γραμμή μου PSTN τότε δεν επαιζε τίποτα για 10 ημέρες μέχρι να βγάλω άκρη τι έφταιγε και να ζητήσω εξοπλισμό για PSTN. Μόλις μου έστειλαν τον εξοπλισμό για PSTN ολα λύθηκαν (ξέχασαν να πάρουν το wifi speedtouch για ISDN, το θέλει κανείς; :D). Κάτι παρόμοιο θα εχει γινει και στον φίλο μας.

Gap
22-08-07, 02:27
Καλησπέρα,



Κάνεις ξεκάθαρο λάθος. Εγώ από ISDN για να γίνω Zisto μου έδωσαν προσωρινά το πακέτο του 1mbps μέχρι να γίνει η ολοκληρωτική μεταφορά της γραμμής στην Tellas. Μου έστειλαν εξοπλισμό για ISDN, μόλις έγινε η γραμμή μου PSTN τότε δεν επαιζε τίποτα για 10 ημέρες μέχρι να βγάλω άκρη τι έφταιγε και να ζητήσω εξοπλισμό για PSTN. Μόλις μου έστειλαν τον εξοπλισμό για PSTN ολα λύθηκαν (ξέχασαν να πάρουν το wifi speedtouch για ISDN, το θέλει κανείς; :D). Κάτι παρόμοιο θα εχει γινει και στον φίλο μας.

Φίλε το isdn router όπως λες το είχες πριν γίνει η μεταφορά της γραμμής άρα δεν ήσουν στο zisto αλλά προ-zisto αφού "πατούσες" πάνω στον ΟΤΕ.. και ναι εκεί παίζει και τo isdn... εγώ μιλούσα όμως για το όταν είσαι 100% στο Zisto όπου δεν παίζει isdn... δυστυχώς βέβαια ο φίλος δεν δίνει παραπάνω πληροφορίες

gvard
22-08-07, 11:49
Φίλε το isdn router όπως λες το είχες πριν γίνει η μεταφορά της γραμμής άρα δεν ήσουν στο zisto αλλά προ-zisto αφού "πατούσες" πάνω στον ΟΤΕ.. και ναι εκεί παίζει και τo isdn... εγώ μιλούσα όμως για το όταν είσαι 100% στο Zisto όπου δεν παίζει isdn... δυστυχώς βέβαια ο φίλος δεν δίνει παραπάνω πληροφορίες

Δεν ξέρω τι εννοείς εσύ Zisto ή προ-Zisto εποχή, πάντως για 2 μήνες έπαιζα μέσω ISDN με ταχύτητα 1mbit και ο λογαριασμός που έστελνε η Tellas λεγόταν Zisto...

Kongas
24-08-07, 13:09
συμφωνώ με τον gap, ουσιαστικά μπαίνεις στο zisto όταν παίξεις με 4 (mbps έτσι ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.