PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση σε file server ;;



jonis
17-08-07, 20:30
Εδώ και 1 χρόνο περίπου έχω στήσει έναν file server για να ικανοποιήσω τις ανάγκες μου σε χωρητικότητα / ασφάλεια με το παρακάτω σύστημα.

m/b asus p5ld2 vm dh
cpu intel 346 - celeron 3.06Ghz
ram 4x512 ddr
1 wd 250 ata για boot
4 wd 250 sata 2 για data σε raid 5 από τον controller της μητρικής
windows 2003 server

Αφορμή ήταν η αγορά ενός gigabit switch οπού ανέβασε την διαμεταγωγή των δεδομένων από και προς τον server στα 35MB/s με αποτέλεσμα η cpu να βρίσκετε πολλές φορές σε full load.

Γνωρίζοντας ότι ο ενσωματωμένος controller της intel για raid δεν έχει δικό του επεξεργαστή είναι λογικό να αντλεί ισχύ από την cpu του συστήματος με τα γνωστά αποτελέσματα.

Το δίλημμα λοιπόν έχει ως εξής :

Αγορά μιας καλύτερης cpu core 2 duo (με 2 ή 4 mb cache αν αυτό παίζει ρόλο) ή αγορά ενός καλυτερου raid controller.

Το budget είναι μέχρι 150ευρω

Ευχαριστώ

panoc
17-08-07, 20:34
ο καλος raid θα σου κοστισει μαλλον αρκετα πανω απο 150Ε, οποτε μαλλο ενας μικρος c2d ειναι καλύτερη λύση.

sdikr
17-08-07, 20:41
Εδώ και 1 χρόνο περίπου έχω στήσει έναν file server για να ικανοποιήσω τις ανάγκες μου σε χωρητικότητα / ασφάλεια με το παρακάτω σύστημα.

m/b asus p5ld2 vm dh
cpu intel 346 - celeron 3.06Ghz
ram 4x512 ddr
1 wd 250 ata για boot
4 wd 250 sata 2 για data σε raid 5 από τον controller της μητρικής
windows 2003 server

Αφορμή ήταν η αγορά ενός gigabit switch οπού ανέβασε την διαμεταγωγή των δεδομένων από και προς τον server στα 35MB/s με αποτέλεσμα η cpu να βρίσκετε πολλές φορές σε full load.

Γνωρίζοντας ότι ο ενσωματωμένος controller της intel για raid δεν έχει δικό του επεξεργαστή είναι λογικό να αντλεί ισχύ από την cpu του συστήματος με τα γνωστά αποτελέσματα.

Το δίλημμα λοιπόν έχει ως εξής :

Αγορά μιας καλύτερης cpu core 2 duo (με 2 ή 4 mb cache αν αυτό παίζει ρόλο) ή αγορά ενός καλυτερου raid controller.

Το budget είναι μέχρι 150ευρω

Ευχαριστώ

Πρώτα θα κοιτάξεις σε εναν καλύτερο network controler, υπάρχουν αρκετοί με δικό τους επεξέργαστη, και καλό θα είναι να πάρεις μια cpu τουλάχιστον pd με αρκετή cache

έχω συγκεκριμένα σε υπολογιστή με dual p3 1200 και με κάρτα intel gigabit (δεν θυμάμαι μοντέλο) 30 μηχανάκια να δουλεύουν μαζί και δεν καταλαβαίνει μία

jonis
17-08-07, 20:54
@sdikr (Πρώτα θα κοιτάξεις σε εναν καλύτερο network controler)
μαλλον raid controller εννοεις ???

sdikr
17-08-07, 20:58
@sdikr (Πρώτα θα κοιτάξεις σε εναν καλύτερο network controler)
μαλλον raid controller εννοεις ???


οχι network controler η αλλίως lan card

Υπάρχουν κάρτες gigabit με 10 ευρώ και με 100+ ευρώ, μάντεψε τις διαφορές,
Αν και πάλι ενας διπλό επεξεργαστής θα κάνει μεγάλη διαφορα ακόμα και με των 10 ευρώ

panoc
17-08-07, 21:06
ο sdikr εχει δικιο, αν και τα 100+ ειναι πολλα χρηματα, εγω ειδα διαφορα σε διαμεταγωγη και cpu usage οταν πηγα απο το onbard της asrock < σε sil3119 < και μετα σε intel pro gt.
με τη τελευταια να εχει καπου στα 30+35Ε. (cpu A64 3500+)
δεδομενου ομως οτι εχεις ηδη intel μητρικη και αρα intel network controller, μαλλον ενας μικρος c2d θα κανει τη διαφορα.

jonis
17-08-07, 21:18
ok καταλαβα αρα παμε για αλλαγη επεξεργαστη.

Οι core 2 duo βλεπω οτι αρχιζουν απο τα 100Ε. υπαρχει καποια συγκεκριμενη προταση απο αυτες εδω ;; http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=1037

Kapnos
17-08-07, 22:06
intel pro gt 30 euros http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=intel+pro+gt
Κάποιον intel c2d με 1066 fsb

@ ADSLgr.com All rights reserved.