PDA

Επιστροφή στο Forum : Το download speed δεν είναι σταθερό αλλά κυμαινόμενο!???



lamesaint
25-12-04, 22:00
Ξέρει κανείς μήπως κάτι που μπορεί να φταίει για αυτό όπως π.χ. MTU, RWIN, RSS κτλ.;
Εχω κάνει κάποια πειράματα με προγραμματάκια που κάνουν opitmize/boost το connection αλλά δεν είδα να βελτιώνεται η κατάσταση.
Είμαι σε Siemens DSLAM, 256/128.

Gedo
25-12-04, 23:17
Εχεις 256/128 και κατεβαζεις με 51,5 :shock: :shock:
Τι αλλο θα δουν τα ματια μου εδω μεσα.

Re-Ti-Re
25-12-04, 23:26
:shock: :shock:
Καλέ ποίο πρόγραμμα το κάνει αυτό το θέλω και εγώ;
:D :D

FatMan
26-12-04, 02:36
δεν μας ειπες απο που κατεβαζεις ομως...
βλεποντας χαμηλο upload υποθετω οτι δεν πρεπει να ειναι κανενα μουλαρακι/azureus.
για πες μπας και βοηθησουμε.

παντως αν εχεις 256 και πιανεις 50 πρεπει να αισθανεσαι πολυ τυχερος.
κρατικο πρωτοχρονιατικο λαχειο εχεις αγορασει? :D

lamesaint
26-12-04, 02:49
ενα ftp είχα κάνει για να είμαι σίγουρος ότι δεν ανακατεύονται και uploads. Αν θυμάμαι καλά ήταν σε server του εξωτερικού. Ούτως ή άλλως και από το ftp.nuta.gr και από το ftp.hol.gr τα ίδια βλέπω.
Επίσης ήταν και μοναδικό activity που έκανα εκείνη την στιγμή στο internet.

Οσο για το 50αρι δεν το ψάχνω περαιτέρω μην και το γλωσσοφάω :D τι να πω. Ελπίζω για τισ DSL συνδέσεις να μην ισχύει το ίδιο που ισχύει με την τύχη στα χαρτιά
:?

FatMan
26-12-04, 03:00
μηπως εχεις proxy?
μοιαζει σαν να ζητας κατι, το κατεβαζει αλλα δεν φευγει request για το επομενο πακετο πριν τελειωσει το πρωτο request.
τωρα τι ακριβως φταιει θα σε γελασω.

ασχετο...αν βγαλεις μεσο ορο απο το graph η μεση ταχυτητα δεν θα ειναι 50+ αλλα καπου κοντα στα 30 που ειναι και η λογικη για 256.

sdikr
26-12-04, 03:27
είσαι σε siemens, αυτή την στιγμή ο ΟΤΕ προσπαθεί να τα φιάξει, μπορεί το όλο θέμα να έχει να κάνει με αυτό, θα έλεγα να περιμένεις (και να τους τρελάνεις στα τηλέφωνα)

chatasos
26-12-04, 03:35
Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το Window Scaling στο TCP (μέσω αυτών των προγραμμάτων που χρησιμοποίησες)?

lamesaint
26-12-04, 03:52
chatasos,
πως το τσεκάρω αυτό?

lamesaint
26-12-04, 03:53
FatMan,
εγώ σκεφτόμουνα κάτι σε buffer size. Πάντως ξέρω ότι η HOL έχει transparent proxy. Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή την περίπτωση?

chatasos
26-12-04, 13:46
chatasos,
πως το τσεκάρω αυτό?

Λογικά αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποίησες πρέπει να έχουν και επιλογή για πείραγμα του window scaling. Αν όχι, δοκίμασε το DrTCP και δες αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι.

OdysseasJohn
29-02-12, 04:35
παιδια θελω να ρωτησω,
εχω internet εδω και 4 χρονια. Τον τελευταιο καιρο, ομως, μου εχει βγαλει την πιστη το modem(siemens adsl sl2-141). Πιστευω, μα δεν ειμαι και σιγουρος γιατι δεν ξερω και πολλα γυρω απο τα hardware μα το modem κανει διακοπες του internet, δηλαδη (απο που τα πιστευω αυτα) πχ. οταν ειμαι στο youtube βλεπω-ακουω ενα κομματι και ενω το buffering γινεται κανονικα σταματαει και πρεπει να προχωρισω εγω απο νεο κομματι του βιντεο για να συνεχισει το κομματι, γιατι απο μονο του αστε το. Πλεον πρεπει να κανω double refresh αρκετες φορες σε οποιοδηποτε site για να φορτωσει η σελιδα. Ακομη παιζω και ενα online game και συνεχεια με πεταει (λογω συνδεσης).

αμα το διαβασει καποιος αυτο ας με βοηθησει

@ ADSLgr.com All rights reserved.