PDA

Επιστροφή στο Forum : Το K-9 Mail θα γίνει Thunderbird για Android



nnn
14-06-22, 11:08
238665Σύμφωνα με μια δημοσίευση στο blog του Thunderbird. Το Thunderbird θα έρθει στο Android μέσω του δημοφιλούς προγράμματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για κινητά ανοικτού κώδικα K-9 Mail.

Σύμφωνα με τον Jason Evangelho της Thunderbird, η ομάδα Thunderbird έχει αποκτήσει τον πηγαίο κώδικα και τα δικαιώματα ονομασίας του K-9 Mail. Ο συντηρητής του έργου K-9 Mail, Christian Ketterer (που στην κοινότητα OSS ακούει στο όνομα "cketti"), θα ενταχθεί στην ομάδα του Thunderbird και με την πάροδο του χρόνου, το K-9 Mail θα γίνει Thunderbird για Android.

Ωστόσο, η ομάδα του Thunderbird θα επενδύσει οικονομικά και χρόνο ανάπτυξης στο K-9 για να προσθέσει αρκετές δυνατότητες και βελτιώσεις πριν συμβεί αυτό. Η δημοσίευση στο blog παραθέτει τον οδικό χάρτη χαρακτηριστικών:


Ρύθμιση λογαριασμού με χρήση αυτόματης διαμόρφωσης λογαριασμού Thunderbird
Βελτιωμένη διαχείριση φακέλων
Υποστήριξη φίλτρων μηνυμάτων
Συγχρονισμός μεταξύ desktop και κινητού Thunderbird


Μόλις επιτευχθούν ορισμένα ορόσημα ανάπτυξης και το K-9 Mail έχει έρθει ικανοποιητικά "σε ευθυγράμμιση με το σύνολο χαρακτηριστικών και την οπτική εμφάνιση του Thunderbird", το K-9 Mail θα μετονομαστεί σε Thunderbird. Η ανάρτηση στο blog δεν προσδιορίζει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για αυτή τη μετάβαση.

Ένα FAQ στην ιστοσελίδα του Thunderbird απαντά σε ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με το ποια χαρακτηριστικά μπορεί να συμπεριληφθούν στην εφαρμογή για κινητά, γιατί η ομάδα αποφάσισε να μην δημιουργήσει μια νέα εφαρμογή από το μηδέν κ.λπ.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Πηγή : Ars Technica (https://arstechnica.com/gadgets/2022/06/email-client-k-9-mail-will-become-thunderbird-for-android/)

yyy
14-06-22, 11:50
Ως χρήστης και του K9 σε κινητό και του Thunderbird στο PC, τα βρίσκω εξαιρετικά νέα!! Και συγχρονισμό μεταξύ τους μελλοντικά!!

flamelab
14-06-22, 12:06
Πολύ ενδιαφέρον, μπράβο!!

aleale
14-06-22, 13:07
ελπίζω να μην το σκίσουν γιατί μια χαρά δουλεύει και τώρα το k-9...

chriszah
14-06-22, 13:29
Εξαιρετική κίνηση και μπράβο τους! :clap:

nnn
14-06-22, 13:31
Aqua mail εδώ και χρόνια και δεν γύρισα πίσω στο K9.

zeronero
14-06-22, 13:57
ελπίζω να μην το σκίσουν γιατί μια χαρά δουλεύει και τώρα το k-9...

Και με τις ειδοποιήσεις; Γιατί εγώ για αυτό το παράτησα και πήγα στο fair mail.

yyy
14-06-22, 14:47
Και με τις ειδοποιήσεις; Γιατί εγώ για αυτό το παράτησα και πήγα στο fair mail.

Ναι, δεν έχω πρόβλημα, το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τώρα, με 2-3 λογαριασμούς.

deniSun
14-06-22, 15:42
Το πρόβλημα με σε εμένα σε όλες τις μη-stock εφαρμογές των email παρόχων πχ gmail
είναι ότι δεν δίνουν ειδοποιήσεις σε μηνύματα που έρχονται σε folders που έχει φτιάξει ο χρήστης.
Μόνο από Inbox παίρνεις notifications.
Ελπίζω να βρούνε λύση γι αυτό και να ξεφορτωθώ το gmail app.

aiolos.01
14-06-22, 16:31
Thunderbird έχω στο desktop και Κ9 στο κινητό οπότε αυτή είναι μια πολύ καλή είδηση. Δυστυχώς στη λίστα με τις αλλαγές δε βλέπω υποστήριξη Oath 2. H google χρεώνει ενα κάρο λεφτά για auditing αν έχεις oath 2 για λογαριασμούς που δεν είναι περασμένοι στο κινητό οπότε ίσως αυτό παίζει ρόλο. Απο την άλλη, ο thunderbird το υποστηρίζει εδώ και πολύ καιρό (αν και εκεί δεν ξέρω αν πληρώνει google tax).

DVader
14-06-22, 22:14
Είχα βάλει K-9 κάποια στιγμή και έτρωγε μπαταρία για πλάκα και το παράτησα και δεν άρεσε και το τρόπος λειτουργίας του...

deniSun
14-06-22, 22:27
Είχα βάλει K-9 κάποια στιγμή και έτρωγε μπαταρία για πλάκα και το παράτησα και δεν άρεσε και το τρόπος λειτουργίας του...

Αυτό το κάνουν τα περισσότερα mail client app.
Είναι θέμα ρυθμίσεων πχ αν έχεις ενεργοποιημένο push ή check every

Wonderland
15-06-22, 12:46
Το πρόβλημα με σε εμένα σε όλες τις μη-stock εφαρμογές των email παρόχων πχ gmail
είναι ότι δεν δίνουν ειδοποιήσεις σε μηνύματα που έρχονται σε folders που έχει φτιάξει ο χρήστης.
Μόνο από Inbox παίρνεις notifications.
Κανένα πρόβλημα με το FairEmail, που κάνει τα πάντα. Απλά ενεργοποιείς όποιες επιλογές θέλεις από τις παρακάτω, για οποιοδήποτε folder ξεχωριστά (custom ή μη).

Notify on new messages - Synchronize - Show in navigation menu - Show in unified inbox

deniSun
15-06-22, 12:51
Κανένα πρόβλημα με το FairEmail, που κάνει τα πάντα. Απλά ενεργοποιείς όποιες επιλογές θέλεις από τις παρακάτω, για οποιοδήποτε folder ξεχωριστά (custom ή μη).

Notify on new messages - Synchronize - Show in navigation menu - Show in unified inbox

Θα το δοκιμάσω.

Cha0s
15-06-22, 17:07
Το πρόβλημα με σε εμένα σε όλες τις μη-stock εφαρμογές των email παρόχων πχ gmail
είναι ότι δεν δίνουν ειδοποιήσεις σε μηνύματα που έρχονται σε folders που έχει φτιάξει ο χρήστης.
Μόνο από Inbox παίρνεις notifications.
Ελπίζω να βρούνε λύση γι αυτό και να ξεφορτωθώ το gmail app.

Λαμβάνω notifications με το K-9 σε όλα τα folders τα οποία έχω ρυθμίσει να τσεκάρει.
Δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια αυτό.


Προσωπικά κρατάω επιφυλάξεις για το μέλλον του K-9 τώρα που μπλέκεται το Thunderbird σε αυτό.
Ήδη σε πρόσφατο update του αλλάξανε τα φώτα στο UI του και κάτι που το έβρισκα με 2 taps, τώρα πρέπει να κάνω τα διπλάσια taps & scroll.
Όταν έχεις ένα mail account το παρόν UI είναι οκ. Όταν έχεις πολλαπλά όμως, απλά πήγε 100 βήματα πίσω από όπως ήταν πριν.
Πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει άλλη μία κόπια του Gmail/Outlook, όπως ο Firefox έγινε άλλη μία κόπια του Chrome.

Ελπίζω να βγω λάθος.

ioetisap
17-06-22, 21:59
Ως χρήστης και του K9 σε κινητό και του Thunderbird στο PC, τα βρίσκω εξαιρετικά νέα!! Και συγχρονισμό μεταξύ τους μελλοντικά!!
Μία από τα ίδια!!!!


....
Ήδη σε πρόσφατο update του αλλάξανε τα φώτα στο UI του και κάτι που το έβρισκα με 2 taps, τώρα πρέπει να κάνω τα διπλάσια taps & scroll.
Όταν έχεις ένα mail account το παρόν UI είναι οκ. Όταν έχεις πολλαπλά όμως, απλά πήγε 100 βήματα πίσω από όπως ήταν πριν.
Μαζί σου και με σένα.
Η αλλαγή (πάνε μήνες αρκετοί) με εκνεύρισε και ξεβόλεψε αλλά τελικά συμβιβάστηκα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.