PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή γραμμής σε ADSL και δωρεάν παροχή splitter



AsGoodAsItGets
18-08-07, 18:30
Γειά χαρά,

σκέφτομαι να μετατρέψω μια γραμμή PSTN σε ADSL αλλά δε θέλω να βάλω μαζί και κάποια συνδρομή, γιατί δε μένω πλέον Ελλάδα (είναι στο σπίτι των γονιών μου). Απλά όταν έρχομαι Ελλάδα θα αγοράζω μια Forthnet NetKey η οποία υποστηρίζει ότι δίνει και ADSL 512k.

Το θέμα είναι ότι μίλησα με μια υπάλληλο του ΟΤΕ στην Ανάβυσσο (εκεί είναι η γραμμή) και μου είπε ότι ο ΟΤΕ δε δίνει πλέον δωρεάν splitter με τη μετατροπή γραμμής σε ADSL. Ισχύει όντως αυτό ή δεν ήξερε τι έλεγε;

Το λέω γιατί πριν 2 χρόνια ο ΟΤΕ έδινε δωρεάν splitter με κάθε μετατροπή.

Κι αν όντως δε δίνει πλέον δωρεάν splitter, από που να αγοράσω ένα ή filters; Από Πλαίσιο π.χ.;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Gordito
18-08-07, 18:32
Ναι δεν κοστιζουν και τοσο πολυ τα splitters....

Αλλα να εχεις υποψιν οτι για να μπαινεις στο νετ δεν φτανει η καρτα Netkey, αυτη προσφερει μονο προσβαση.
Πρεπει να υπαρχει ενεργη γραμμη για να χρησιμοποιησεις την Netkey

R-evil-S
18-08-07, 18:40
Και αν είναι να πάρεις απλή γραμμή πάρε καλύτερα ένα πακετάκι dsl+provider το οποίο θα σου έρθει τα ίδια λεφτά.

AsGoodAsItGets
18-08-07, 19:14
Ρε παιδιά, νομίζω υπήρξα σαφής.

Φυσικά και θα μετατρέψω τη γραμμή σε ADSL, εννοείται ότι δεν περιμένω να έχω ADSL σε μια PSTN γραμμή μόνο με τη NetKey! :p

Και δεν καταλαβαίνω την απάντησή σου R-evil-S. Έρχομαι Ελλάδα 2, το πολύ 3 φορές το χρόνο για 2 βδομάδες το πολύ. Υποστηρίζεις ότι με συμφέρει να αγοράσω και συνδρομή για όλο το χρόνο αντί να αγοράζω μια NetKey κάθε φορά που έρχομαι;

Και τελικά δίνει ή δε δίνει πλέον ο πΟΤΕ δωρεάν splitter με τη μετατροπή μιας PSTN σε ADSL;

Gordito
18-08-07, 19:17
1) Δε δινει.

2) Και ο revils υπηρξε σαφης, παρε πακετο που θα σου ερθει τα ΙΔΙΑ λεφτα. Ετσι δε θα χρειαζεσαι Netkey + oυτε θα επιβαρυνθεις με παραπανω €€€ και θα παρεις και δωρεαν εξοπλισμο(και ας μην τον χρειαζεσαι.)

Ημουν αρκετα σαφης?

Talos82
18-08-07, 19:20
Και δεν καταλαβαίνω την απάντησή σου R-evil-S. Έρχομαι Ελλάδα 2, το πολύ 3 φορές το χρόνο για 2 βδομάδες το πολύ. Υποστηρίζεις ότι με συμφέρει να αγοράσω και συνδρομή για όλο το χρόνο αντί να αγοράζω μια NetKey κάθε φορά που έρχομαι;



Ναι. Ένα connex 768 έχει 18,5€, περίπου το ίδιο με μια σκέτη γραμμή adsl αορίστου.

AsGoodAsItGets
18-08-07, 19:38
Ναι. Ένα connex 768 έχει 18,5€, περίπου το ίδιο με μια σκέτη γραμμή adsl αορίστου.


Ok, ευχαριστώ Talos82.

AsGoodAsItGets
18-08-07, 19:40
1) Δε δινει.

2) Και ο revils υπηρξε σαφης, παρε πακετο που θα σου ερθει τα ΙΔΙΑ λεφτα. Ετσι δε θα χρειαζεσαι Netkey + oυτε θα επιβαρυνθεις με παραπανω €€€ και θα παρεις και δωρεαν εξοπλισμο(και ας μην τον χρειαζεσαι.)

Ημουν αρκετα σαφης?


Tώρα ναι :)

nnn
20-08-07, 00:50
Splitter μπορείς να αγοράσεις και απευθείας από τον Οτέ.

billgeo
20-08-07, 02:25
Splitter μπορείς να αγοράσεις και απευθείας από τον Οτέ.

Και αν δεν κανω λαθος κανει καπου στα 5Ε

DaveMurray
20-08-07, 05:21
εγώ πλήρωσα ένα splitter speedtouch αντί των 7,30 euros, απο το OTEshop της Νίκαιας στο Περιβολλάδι, Πλατεία Δαβάκη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.