PDA

Επιστροφή στο Forum : μόλις τώρα ανακάλυψα πως συνδέθηκα στα 8 mbps



tenten2
18-08-07, 20:09
Αγαπητοί, μόλις προ ολίγου ανακάκυλυψα πως συνδέομαι στα 8 mbps (ένδειξη κλειδώματος Speedtouch 585 = Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.190 ) και δεν έχω τηλέφωνο :-)

Είχα πριν 1mbit μέσω ΟΤΕ+ΟΤΕΝΕΤ και έκανα αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα "απεριόριστες κλησεις εντός δικτύου ΟΤΕ, αστικά υπεραστικά"+8 Mbps ευρυζωνικό ίντερνετ, με την προϋπόθεση πως αν δεν πιάνω τα 8mbps θα πληρώνω αυτά που πιάνω, 8 ή 4 ή 2 ή 1... αν το κατάλαβα καλά.

Κάνω τώρα το τεστ στο bandwidthmeter του adslgr, βλέπω πως βγαίνει η ένδειξη 3000-3500 kbps . Κατεβάζω από το ftp.ntua.gr ένα αρχείο, βλέπω το d/l γύρω στα 500-720 kbps.

Οπότε η γραμμή μου σηκώνει μόνο 4 mbps; Αυτο να το λάβω σαν οριστικό ή να περιμένω δυο τρεις μέρες μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση, αν μπαίνει τέτοια παράμετρος.

Πώς μπορώ να το στηρίξω αυτό, ότι η γραμμή μου πιάνει μόνο 4 mbps, αν ο ΟΤΕ ισχυριστεί πως το modem σου γράφει 8mbps ;

ΑΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
Το πρόγραμμα αυτό του οτε, δίνει και μόντεμ δωρεάν; μπορώ να μην το πάρω και να μου αφαιρεθεί το ποσό αυτό από το λογαριασμό;

Ή ποιο μόντεμ μπορώ να αγοράσω, να το βάλω σε αυτή τη γραμμή (isdn/adsl) και να εκμεταλλευτώ στο μάξιμομ τις δυνατότητες αυτής της γραμμής; Αλήθεια, ποιες είναι οι δυνατότητες αυτής της γραμμής (isdn+adsl 8mb) γενικά τηλεπικοινωνιακά;

Ευχαριστώ

no_logo
18-08-07, 21:13
1 το μόντεμ είναι δωρεάν

2 να δεις αν σε έχει αναβαθμίσει και η otenet. πήγαινε εδώ (http://my.otenet.gr/OTEnetSelfCare/Login_ps.asp?login=pass&language=greek), στις γενικές πληροφορίες και δες το Sx που αναφέρει

tenten2
18-08-07, 21:33
αγαπητοί,

έχοντας εμπειρία (τραγική περιπέτεια) εναλλακτικού και οικονομική περιπέτεια με το "μονοπώλιο", προσθέτω στοιχεία στο διάλογο, με την ελπίδα πως θα διαφωτίσουν χωρίς να πολώνουν, όσους ενδιαφέρονται για καλές τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες σε λογικές τιμές.

1. Υπόθεση ευρυζωνικό ίντερνετ
---------------------------------------------

Στην ίδια γραμμή (full llu) ο εναλλακτικός πάροχος μου έδινε μετα βίας 768 kbps ενώ στη διαφήμισή του λέει "μέχρι 10 mbps) , με εκατομμύρια προβλήματα και εκνευριστικές ως αυθάδικες δικαιολογίες , αποποίηση ευθυνών του και εκτροπή τους είτε στον ΟΤΕ είτε στο χρήστη !!!
Ε λοιπόν στην ίδια γραμμή , αφού αποκόπηκε από τον εναλλακτικό πάροχο ΚΑΙ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ο ΟΤΕ μου δίνει 8mbps (στα χαρτιά), αλλά στα πρώτα τεστς όλα είναι τόσο ενθαρρυντικά, σχεδόν 4 mbps! Πρώτη φορά πριν κάνω κλικ (λέει ο λόγος) ένα αρχείο από το ftp.ntua.gr είναι στον υπολογιστή μου. Φσιιιιιτττττ κατέβηκε. Και φυσικά δεν αναφέρομαι για blu-white ή demonoid

Η σύγκριση στην ίδια γραμμή (ίδια σύρματα) είναι αψευδής μάρτυρας - συντριπτική για τον εναλλακτικό πάροχο. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ - ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ - ΜΕ ΤΟ "ΩΣ 10 ή 12 ή 24 mbps"

Θα δεχτώ αντίθετα σχόλια στα παραπάνω αν υπάρχι κάποια διαφιορά που επηρεάζει, αν ο ΟΤΕ δίνει ADSL και οι άλλοι δίνουν (όλοι τους) ADSL2, οπότε ίσως υπάρχουν άλλα δεδομένα που επηρεάζουν τη σύγκριση.

2. υπόθεση τηλεφωνία
-------------------------------

Δυστυχώς αυτή τη στγμή είμαι χωρίς τηλέφωνο. Κανένα σήμα από τη γραμμή. Ούτε συνεχόμενο μπιμ. Ένα πάρα πολύ αχνό φύσημα ίσως. Έκανα reset το netmod, βγάλσιμο από την πρίζα, ξαναreset , τίποτε. Κι έπαιρνα τηλέφωνο το 1242 από τις 8μμ ως τις 9μμ. Μήπως αναφέρω έτσι έμμεσα τη βλάβη στο 121 που δουλεύει μόνο συμβατικές εργάσιμες ώρες. Τίποτε.. όλο στην αναμονή. Και μόλις πήγε 9μμ ακριβώς, τότε μπορούσες να καλέσεις αμέσως :-) Αλλά υπήρχε το αυτόματο απαντητικό μήνυμα, "κλείσαμε, πάρε αύριο!"

Αυτό που διαπίστωσα σε αυτήνη την περίπτωση, όπως και στη μετάβαση σε εναλλακτικό πάροχο, πως όλες αυτές οι μεταβοιλές (και διακοπες) γίνονται Παρασκευή απόγευμα μέχρι Δευτέρα.

Για ποιο λόγο;
Γιοα να ξεπερνιέται έμμεσα η οδηγία της ΕΕΤΤ για ολιγόωρη κι όχι ολιγοήμερη διακοπή του τηλεφώνου;

Για να παίρνουν διπλό μεροκάματα λόγω αργίας οι ΟΤΕτζήδες;

Θυμάμαι από παλιά, όταν έκανα μεταφορές τηλεφώνου του ΟΤΕ, πάντα τις έκαναν - κλείναμε ραντεβού για Σαββατοκύριακο!

lewton
18-08-07, 21:55
Εφόσον στο ίδιο καλώδιο έχεις πάρει 4 Μbps, προφανώς ο εναλλακτικός που δε σου έδινε ούτε 1 είναι απαράδεκτος.
Πού μένεις και έχεις τόσο χάλια γραμμή;

tenten2
18-08-07, 22:01
Εφόσον στο ίδιο καλώδιο έχεις πάρει 4 Μbps, προφανώς ο εναλλακτικός που δε σου έδινε ούτε 1 είναι απαράδεκτος.
Πού μένεις και έχεις τόσο χάλια γραμμή;

Χάλια είναι η γραμμή;

Εμένα μου φαίνεται ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ μετά τα όσα τράβηξα με τη ... (άσε να μη πάθω εγκεφαλικό!)... 100 μέρα μακριά από κτίριο ΟΤΕ (τεχνικό κι όχι διοικητικό κέντρο) στο Καλαμάκι.

Τεστάρω συνέχεια στο speεdmeter και οι μετρήσεις βγάζουν μεταξύ 3 με 4 (3130 στο speedmeter, κατεβάζω κι δυο τόρρεντ με 30+40 ΚΒ+ σερφάρισμα, οπότε υποθέτω 4 Mbps στο σύνολο...

Πού αλλού (και πως) μπορώ να κάνω τεστ;

lewton
18-08-07, 22:05
Χάλια είναι η γραμμή;

Εμένα μου φαίνεται ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ μετά τα όσα τράβηξα με τη ... (άσε να μη πάθω εγκεφαλικό!)... 100 μέρα μακριά από κτίριο ΟΤΕ (τεχνικό κι όχι διοικητικό κέντρο) στο Καλαμάκι.

Τεστάρω συνέχεια στο speεdmeter και οι μετρήσεις βγάζουν μεταξύ 3 με 4 (3130 στο speedmeter, κατεβάζω κι δυο τόρρεντ με 30+40 ΚΒ+ σερφάρισμα, οπότε υποθέτω 4 Mbps στο σύνολο...

Πού αλλού (και πως) μπορώ να κάνω τεστ;
Δοκίμασε να κατεβάσεις 2-3 μεγάλα αρχεία μαζί από το ftp.ntua.gr και άστο λίγη ώρα να δεις που θα σταθεροποιηθεί.

no_logo
18-08-07, 22:05
Πού αλλού (και πως) μπορώ να κάνω τεστ;

Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)

Πύρρος
18-08-07, 23:48
Αν το speedtouch λέει ότι κλειδώνει στα 8, η γραμμή σου αντέχει 8 (εκτός και αν έχεις συχνά disconnects).

(Ετσι και αλλιώς, αν η γραμμή άντεχε 4 μόνο, τα 720 δεν θα τα έβλεπες παρά σε screenshot).

tenten2
19-08-07, 00:27
Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)

έκλεισα τον υπολογιστή, το speedtouch585, τα ξαναάνοιξα, ρύθμισα από την αρχή τη σύνδεση δικτύου, reset και κόντρα reset και μετά ακολούθησα τις οδηγίες αυτού του άρθρου.

έχουμε και λέμε:

1. ftp.ntua.gr κατέβασμα έκδοσης linux iso ταχύτητα d/l 720-740

2. drivers της nvidia από http, ταχύτητα 860-870

3. drivers της atiradeon από http ταχύτητα 820-840

αν λοιπόν σύμφωνα νμε τύπο που δείχνεται στο άρθρο 8192:8=1024, εγώ έχω το 70 ως 85 % της 8mb!

Με προβληματίζει το speedmeter του adslgr, γιατί συνέχεια μου βγάζει 3.100-3.300, χωρίς να κατεβαίνει κάτι άλλο στο παρασκήνιο.

ΟΠΟΤΕ Ο ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ .. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ; Ή υπάρχουν ακόμα κι άλλα τεστς πριν το τελικό ξεμπρόστιασμά του;

sdikr
19-08-07, 00:31
έκλεισα τον υπολογιστή, το speedtouch585, τα ξαναάνοιξα, ρύθμισα από την αρχή τη σύνδεση δικτύου, reset και κόντρα reset και μετά ακολούθησα τις οδηγίες αυτού του άρθρου.

έχουμε και λέμε:

1. ftp.ntua.gr κατέβασμα έκδοσης linux iso ταχύτητα d/l 720-740

2. drivers της nvidia από http, ταχύτητα 860-870

3. drivers της atiradeon από http ταχύτητα 820-840

αν λοιπόν σύμφωνα νμε τύπο που δείχνεται στο άρθρο 8192:8=1024, εγώ έχω το 70 ως 85 % της 8mb!

Με προβληματίζει το speedmeter του adslgr, γιατί συνέχεια μου βγάζει 3.100-3.300, χωρίς να κατεβαίνει κάτι άλλο στο παρασκήνιο.

ΟΠΟΤΕ Ο ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ .. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ; Ή υπάρχουν ακόμα κι άλλα τεστς πριν το τελικό ξεμπρόστιασμά του;

το speedtest θέλει μια μικρή αναβάθμιση,

Δεν είναι ακριβώς /8 πρέπει να βάλεις και τα overhead μέσα περίπου 10%

οι ταχύτητες σου είναι πολύ καλές Δυστήχως με αυτές δεν μπορείς να ζητήσεις κατέβασμα σε ταχύτητα (που αναφέρεις σε αλλο νήμα)


Οσον αφορά τον εναλλακτικό δεν σημαίνει οτι το καλώδιο είναι το ίδιο απο ακρή σε ακρή, μπορεί το τελευταίο κομμάτι σε εσένα να αλλάξε

tenten2
19-08-07, 00:48
το speedtest θέλει μια μικρή αναβάθμιση,

Δεν είναι ακριβώς /8 πρέπει να βάλεις και τα overhead μέσα περίπου 10%

οι ταχύτητες σου είναι πολύ καλές Δυστήχως με αυτές δεν μπορείς να ζητήσεις κατέβασμα σε ταχύτητα (που αναφέρεις σε αλλο νήμα)


Οσον αφορά τον εναλλακτικό δεν σημαίνει οτι το καλώδιο είναι το ίδιο απο ακρή σε ακρή, μπορεί το τελευταίο κομμάτι σε εσένα να αλλάξε

Κι αν σου πω πως αναφέρομαι σε (μέτρια προς το φτωχή) μονοκατοικία , μία από τις 2-3 της περιοχής, σε ελαχιστότατη απόσταση από τον ΟΤΕ; Δηλαδή για το ίδιο καλώδιο;

Με ενδείξεις βέβαια δεν καταδικάζεται κάποιος. Όμως χρήσιμα για τις επιλογές μας βγαίνουν σίγουρα.

Το πρόβλημα τώρα είναι το τηλέφωνο, που δεν έχω. Από την πλευρά μου, τι μπορώ να ελέγξω μέσα στο σπίτι; Δεν ακούγεται τίποτε τελείως. Ούτε σήμα ούτε τίποτε. Η συνδεσμολογία είναι η ίδια όπως ήταν πριν κι όλα δούλευαν. H τηλεφωνική γραμμή isdn έρχεται απέξω, φτάνει στο σπλίτερ speedtouch, σύμφωνα με τα εικονίδια, άλλο καλώδο πάει από την απέναντι πλευρά στο ΝΕΤΜΟΝΤ, άλλο από δίπλα πηγαίνει στο modemrouter speedtouch 585.

Τι μπορώ να κάνω με το νετμοντ πέρα από ρεσετ κι αφαιρέσεις-τοποθετήσεις τηλεφωνικών συσκευών;

sdikr
19-08-07, 00:51
Κι αν σου πω πως αναφέρομαι σε (μέτρια προς το φτωχή) μονοκατοικία , μία από τις 2-3 της περιοχής, σε ελαχιστότατη απόσταση από τον ΟΤΕ; Δηλαδή για το ίδιο καλώδιο;

Με ενδείξεις βέβαια δεν καταδικάζεται κάποιος. Όμως χρήσιμα για τις επιλογές μας βγαίνουν σίγουρα.

Το πρόβλημα τώρα είναι το τηλέφωνο, που δεν έχω. Από την πλευρά μου, τι μπορώ να ελέγξω μέσα στο σπίτι; Δεν ακούγεται τίποτε τελείως. Ούτε σήμα ούτε τίποτε. Η συνδεσμολογία είναι η ίδια όπως ήταν πριν κι όλα δούλευαν. H τηλεφωνική γραμμή isdn έρχεται απέξω, φτάνει στο σπλίτερ speedtouch, σύμφωνα με τα εικονίδια, άλλο καλώδο πάει από την απέναντι πλευρά στο ΝΕΤΜΟΝΤ, άλλο από δίπλα πηγαίνει στο modemrouter speedtouch 585.

Τι μπορώ να κάνω με το νετμοντ πέρα από ρεσετ κι αφαιρέσεις-τοποθετήσεις τηλεφωνικών συσκευών;

Μιλάω για την αλλή ακρή, απο το καφάο πρός τον ΟΤΕ,

τώρα το τι να δοκιμάσεις, δοκίμασε τηλέφωνο χωρίς netmod, και φίλτρα, netmod χωρίς Modem και φίλτρα

Υπάρχει πάντα η περίπτωση το netmod να έπαθε κάτι, υποθετώ οτι δεν έχει κάποιο αλλο για να δοκιμάσεις

tenten2
19-08-07, 00:57
Αν το speedtouch λέει ότι κλειδώνει στα 8, η γραμμή σου αντέχει 8 (εκτός και αν έχεις συχνά disconnects).

.

1. Και στην προηγούμενη είχε κλειδώσει στα 1/10 !!!! αλλά κατέβαζα με 56κ!!!!

2. Τι εννοείς disconnects; Πώς γίνονται αντιληπτά αυτά; Και στην προηγούμενη και στην τωρινή σύνδεση, δεν είχα κάποια ένδειξη που να νόμιζα πως κόβονταν η σύνδεση. Αντίθετα με την προηγούμενη είχα το αίσθημα πως αργούσε πάρα πολύ η ανταπόκριση του κλικ στο browser. Τέτοια καθυστέρηση που νόμιζα πως είχα να κάνω με δορυφορικό ίντερνετ! Πίστεψέ με.

tenten2
19-08-07, 00:59
1 το μόντεμ είναι δωρεάν

2 να δεις αν σε έχει αναβαθμίσει και η otenet. πήγαινε εδώ (http://my.otenet.gr/OTEnetSelfCare/Login_ps.asp?login=pass&language=greek), στις γενικές πληροφορίες και δες το Sx που αναφέρει



1. Κι αν δεν το παραλάβωτο μόντεμ, γιατί έχω, τους το είπα κιόλας πως δεν το θέλω, το σουφρώνουν κάποιοι εκεί μέσα; Νόμιζα πως γλίτωνα κάπιοια χρήματα.

2. 5χ

no_logo
19-08-07, 01:05
2. 5χ


S5 εννοείς

είσαι στα 8 τότε

tenten2
19-08-07, 01:10
τώρα το τι να δοκιμάσεις, δοκίμασε τηλέφωνο χωρίς netmod, και φίλτρα, netmod χωρίς Modem και φίλτρα

Υπάρχει πάντα η περίπτωση το netmod να έπαθε κάτι, υποθετώ οτι δεν έχει κάποιο αλλο για να δοκιμάσεις


Είναι αναμμένο μόνο το λαμπάκι του power. κανένα άλλο. Δηλαδή ούτε για τηλέφωνιο ανάγκης, που λένε αν κοπεί το ρεύμα κλπ κλπ

XPHSTOS29
19-08-07, 01:26
Να συνεχισω για λιγο το :offtopic:
Πηγαινε μια βολτα μεχρι τον ΟΤΕ ή και δοκιμασε να συνδεσεις μια τηλεφωνικη συσκευη απ'ευθειας
στην εξοδο για το ΝΕΤΜΟΔ και κοιτα/ρωτα μηπως τυχων και σε εχουν συνδεσει σε pstn .

tenten2
19-08-07, 01:35
Να συνεχισω για λιγο το :offtopic:
Πηγαινε μια βολτα μεχρι τον ΟΤΕ ή και δοκιμασε να συνδεσεις μια τηλεφωνικη συσκευη απ'ευθειας
στην εξοδο για το ΝΕΤΜΟΔ και κοιτα/ρωτα μηπως τυχων και σε εχουν συνδεσει σε pstn .

Δεν έχεις άδικο. Με το που διαπίστωσα το πρόβλημα στην αρχή σκέφτηκα πως ο ΟΤΕ στο πρόγραμμα αυτό που διαφημίζει με τις απεριθόριστες κλήσεις, έβαλε κιι αυτός Voip !!! Οπότε δε δούλευαν τα isdn συστήματα !

Νομίζω πως ένα reset πρέπει να είναι κάπου στα δικά τους συστήματα.


Όταν καλώ τον αριθμό μου από κινητό ή άλλο σταθερό δείχνει πως είναι κατειλημμένος, το κλασσικό σήμα βλάβης.

XPHSTOS29
19-08-07, 01:56
Όταν καλώ τον αριθμό μου από κινητό ή άλλο σταθερό δείχνει πως είναι κατειλημμένος, το κλασσικό σήμα βλάβης.
Mε το νετμοδ συνδεμενο η χωρις τιποτα συνδεμενο ?
Βγαλε τα ολα και παρε ενα τηλεφωνο να δεις πως θα αντιδρασει .
Αν καλει ,δοκιμασε να συνδεσεις ενα τηλεφωνο μονο χωρις φιλτρα η και το νετμοδ.
Αν στο δειχνει κατελημενο ,βαλε πανω το ρουτερ σου για να εχεις ιντερνετ.
Πηγαινε μια βολτα απο τον οτε καλυτερα για να δεις τι γινεται.

tenten2
19-08-07, 02:25
Mε το νετμοδ συνδεμενο η χωρις τιποτα συνδεμενο ?
Βγαλε τα ολα και παρε ενα τηλεφωνο να δεις πως θα αντιδρασει .
Αν καλει ,δοκιμασε να συνδεσεις ενα τηλεφωνο μονο χωρις φιλτρα η και το νετμοδ.
Αν στο δειχνει κατελημενο ,βαλε πανω το ρουτερ σου για να εχεις ιντερνετ.
Πηγαινε μια βολτα απο τον οτε καλυτερα για να δεις τι γινεται.

διοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, τίποτε,
μόνο που πρόσεξα πως όταν καλώ από τρίτο τηλέφωνο τον αριθμό μου τώρα ακούγεται το κλασσικό κελάηδημα - σήμα βλάβης. ενώ νωρίς ήταν συνεχές μπιπ μπιπ....

foyltaka
19-08-07, 10:33
2. υπόθεση τηλεφωνία
-------------------------------

Δυστυχώς αυτή τη στγμή είμαι χωρίς τηλέφωνο. Κανένα σήμα από τη γραμμή. Ούτε συνεχόμενο μπιμ. Ένα πάρα πολύ αχνό φύσημα ίσως. Έκανα reset το netmod, βγάλσιμο από την πρίζα, ξαναreset , τίποτε. Κι έπαιρνα τηλέφωνο το 1242 από τις 8μμ ως τις 9μμ. Μήπως αναφέρω έτσι έμμεσα τη βλάβη στο 121 που δουλεύει μόνο συμβατικές εργάσιμες ώρες. Τίποτε.. όλο στην αναμονή. Και μόλις πήγε 9μμ ακριβώς, τότε μπορούσες να καλέσεις αμέσως :-) Αλλά υπήρχε το αυτόματο απαντητικό μήνυμα, "κλείσαμε, πάρε αύριο!"




121 ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΒΛΑΒΩΝ
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ PSTN, ISDN BRA, ADSL όταν καλείτε από σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ. (ατελώς για όλη την Ελλάδα)
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00-22:00 Σάββατο-Κυριακή -Αργίες: 08:00-14:00
13888 ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΒΛΑΒΩΝ
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ PSTN, ISDN BRA, ADSL όταν καλείτε από κινητό τηλέφωνο ή από σταθερό τηλέφωνο εκτός ΟΤΕ.
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00-22:00 Σάββατο-Κυριακή -Αργίες: 08:00-14:00

Προλαβαίνεις να πάρεις ένα τηλέφωνο.
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=282&hop=h

no_logo
19-08-07, 10:37
Προλαβαίνεις να πάρεις ένα τηλέφωνο.


το έει και ο αυτόματος τηλεφωνητής όταν καλέσεις σε μη εργάσιμες ώρες το 121 για τις ώρες εργασίας

foyltaka
19-08-07, 10:44
Επειδή βλέπω πως πολλοί μπερδεύονται,το 1242 δεν είναι για βλάβες αλλά support για θέματα εγκατάστασης εξοπλισμού ADSL.
Το ίδιο και το 134 που αφορά πωλήσεις προιόντων και υπηρεσιών.
Οι βλάβες ,είτε για τηλεφωνία είτε για ADSL δηλώνονται στο 121 ή στο 13888.

tenten2
20-08-07, 23:56
Επειδή βλέπω πως πολλοί μπερδεύονται,το 1242 δεν είναι για βλάβες αλλά support για θέματα εγκατάστασης εξοπλισμού ADSL.
Το ίδιο και το 134 που αφορά πωλήσεις προιόντων και υπηρεσιών.
Οι βλάβες ,είτε για τηλεφωνία είτε για ADSL δηλώνονται στο 121 ή στο 13888.

Έχεις - έχετε δίκιο, το 121 δουλεύει και τις Κυριακές. Το τεστάρισα, τι χρησιμοποίησα.
-----------

ΑΛΛΑ...
Σήμερα κατά τις 10 μου έφτιαξαν το τηλέφωνο, αλλά δεν έχω ίντερνετ... ή καλύτερα έχω για browsing+e-mailing αλλά όχι για τόρεντς. Κι ενώ κατέβαζα από το σέρβερ του Πολυτεχνείου με 500-600 τώρα δεν κατεβάζω ούτε με 100! Ακόμα παρατηρώ στο http://speedtouch.lan στο Connectivity Check πώς μου βγάζει σε όλα πράσινο ενώ στο internet κόκκινο, με την εξής ένδειξη: x Connectivity to Gateway (62.103.129.34)

Όμως είμαι συνδεμένος στο ίντερνετ!

Τι συμβαίνει; Αυτά είναι τα 8 Μβπσ του ΟΤΕ;

pelopas1
21-08-07, 04:09
εγω εχω μια αλλη απορια

τι γραφω στο μ torrent στην κατηγορια connection εκει που λεει global bandwidth limiting upload

maximum upload rate(kb/s):[0:unlimited] automatic...εδω τι βαζω?

alternate upload rate when not downloading (kb/s) εδω τι βαζω?

maximum download rate(kb/s):[0:unlimited) εδω τι βαζω?

για συνδεση 8mbps την οποια μου δειχνει σαν 8.3mbps?

υ㨨 μπορει να χρειαζονται και αλλα στοιχεια που δεν γνωριζω για να βαλω την σωστη συνδεση που εχω...οποτε θελω καποια βοηθεια απο ειδικο

tenten2
21-08-07, 04:53
εγω εχω μια αλλη απορια

τι γραφω στο μ torrent στην κατηγορια connection εκει που λεει global bandwidth limiting upload

maximum upload rate(kb/s):[0:unlimited] automatic...εδω τι βαζω?

alternate upload rate when not downloading (kb/s) εδω τι βαζω?

maximum download rate(kb/s):[0:unlimited) εδω τι βαζω?

για συνδεση 8mbps την οποια μου δειχνει σαν 8.3mbps?

υ㨨 μπορει να χρειαζονται και αλλα στοιχεια που δεν γνωριζω για να βαλω την σωστη συνδεση που εχω...οποτε θελω καποια βοηθεια απο ειδικο


οποιοδήποτε πρόγραμμα p2p και να δοκίμαζα (όταν ήμουν στο 1 μβ), δούλευε μια χαρά στις default ρυθμίσεις του. χωρίς να πειράξω - να ορίσω κάτι. ποτέ ποτέ κανένα πρόβλημα.

δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζονται και συστήνουν κάποιοι εδώ μέσα ειδικές ρυθμίσεις, ανοίγματα πορτών κλπ

για να συστήνουν - και να μην αντιδρούν άλλοι- τότε κάτι συμβαίνει.

τι είναι λοιπόν αυτό που αλλάζει?
αφού είσαι οτε adsl και συνεχίζεις σε οτε adsl. αλλάζει μόνο το πακέτο

andreasp
21-08-07, 12:44
διοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, τίποτε,
μόνο που πρόσεξα πως όταν καλώ από τρίτο τηλέφωνο τον αριθμό μου τώρα ακούγεται το κλασσικό κελάηδημα - σήμα βλάβης. ενώ νωρίς ήταν συνεχές μπιπ μπιπ....

Δοκιμασε να πλακωσεις το netmod σε reset?
Κανε 5-6 κολλητα και το τελευταιο κρατα το πατημενο το κουμπακι για μερικα δευτερολεπτα και μετα αστο.

tenten2
21-08-07, 14:04
Δοκιμασε να πλακωσεις το netmod σε reset?
Κανε 5-6 κολλητα και το τελευταιο κρατα το πατημενο το κουμπακι για μερικα δευτερολεπτα και μετα αστο.

1. ήταν χαλασμένη η γραμμή (την χάλασαν μόνοι τους τα μαστόρια του χαλασμού)

2. βλέπω στο ινφο σου 16 μβ dl ... τι πιάνεις πραγματικά από demonoid, p..r.tebay κλπ;
πραγματικά κι όχι για παίνεμα

Γιατί αρχίζω να πιστεύω πως όλοι οι Ισπς έχουν κόφτες στα συγεκριμένα σιτες....

Γιατί... τι να τα κάνω τα 8 η 10 η 24 μβ , όταν είναι για να κάνω δλ μονο από φτπ.οτενετ ή φτπ.ντθα ή φτπ.νβιδια!
Εγώ τόρρεντ θέλω να κατεβάζω.

Έτσι για το γ.μτ... στα πνμιακά δίκτυα, έχουν κι εκεί κόφτες;

pelopas1
21-08-07, 15:01
tenten2

προσεχε ομως

χτες κατα τις 3 το πρωι οταν κατεβαζα το alias μου εκανε κατι παλαβα...την μια μου κατεβαζε με 700 kb/s εως 820!!!!!!!! την αλλη με 100-200-400

συνεχεια μου εκανε αυξησεις και μετα συνεχεια βουτιες....δηλαδη εκει που ηθελε 1,5 ωρα για 7,5 giga μου το πηγαινε 1 μερα

αυτο που οφειλεται? θελει καμοια ρυθμιση?

tenten2
21-08-07, 15:53
tenten2

προσεχε ομως

χτες κατα τις 3 το πρωι οταν κατεβαζα το alias μου εκανε κατι παλαβα...την μια μου κατεβαζε με 700 kb/s εως 820!!!!!!!! την αλλη με 100-200-400

συνεχεια μου εκανε αυξησεις και μετα συνεχεια βουτιες....δηλαδη εκει που ηθελε 1,5 ωρα για 7,5 giga μου το πηγαινε 1 μερα

αυτο που οφειλεται? θελει καμοια ρυθμιση?


Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Όλοι (μάλλον ή ίσως) σου προσφέρουν τη δυνατότητα του d/l με 1000 -2000 kbps. Αλλά από σιτές τύπου drivers nividia, ati.com, ftp.otenet.gr, ftp.ntua.gr....

Αυτό που θέλουν οι περισσότεροι χρήστες, υποθέτω πως είναι η ταχύτητα στο d/l στα τόρεντς από τα γνωστά σε όλους sites. Και δεν το βρίσκουν γιατί πρέπει να έχουν "κόφτη" όλοι όσοι προσφέρουν περιεχόμενο ίντερνετ.

ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ "ΑΠΟ ΜΕΣΑ".

Π.χ. έχω adsl 8 mb με τον ΟΤΕ. Τεχνικά η γραμμή είναι άριστη. Το μοδεμ κλειδώνει στα 8 μβ... Αλλά το να τα κάνω, αφού ο παροχέας περιεχομένου ίντερνετ έχει κόφτη στις μεγάλες ταχύτητες.

Σου λέει κι ο οΤΕ... γιατί να μείνω κι εγώ έξω από την πώληση φυκιών που έχουν επιδοθεί άλλοι. Και βγάζει το πακέτρο 8 ΜΒ φύκια. Έτσι κι αλλιώς το πρόστιμο θα μου το ρίξει η ΕΕΤΤ. Ας κάνω κάτι κι εγώ, να έχω να λέω πως δίκαια το έφαγα...

Ναι, οι drivers της ati2900, κατεβαίνουν σε ένα φσιτ... Αλλά αυτό θα το χρειαστώ μια φορά το χρόνο. Αντίθετα επισκέφτομαι συχνά τορρεντάδικα. Κι εκεί δε μου φαίνονται χρήσιμα τα 8 ΜΒ, για τους γνωστούς λόγους (κόφτης).

Κι αν βάλει και tripleplay στα 8 ΜΒ... λες και θα το βάλει τσάμπα!!! Κι άλλο καπέλο θα φορτώσει - θα φορτώσουν.

pelopas1
21-08-07, 17:28
ναι αλλα ο κοφτης που λες δεν συμβαινει και στις αλλες εταιριες?

tenten2
22-08-07, 02:41
ναι αλλα ο κοφτης που λες δεν συμβαινει και στις αλλες εταιριες?

Μα αυτο λέω... πως συμβαίνει και σε άλλες εταιρείες, αν όχι σε όλες. Πως έχουν φραγμούς στα p2p, που στη δική τους "διάλεκτο" το ονομάζουν σαν αδυναμία πρόσβασης σε κάπoια sites.
Σε δυο εταιρείες που έκανα χρήση των υπηρεσιών τους , το διαπίστωσα με το πρώτο κλικ. Απομένουν ακόμα 2-3 εταιρείες;

Μάλιστα την ύπαρξη του "κόφτη" μου την επιβεβαίωσε και τεχνικός από το dsl helpdesk μιας από τις 2 εταιρείες που δοκίμασα. Κι έριξε τις ευθύνες στον παροχέα του ίντερνετ περιεχομένου (που στην περίπτωση που συζητάμε δεν ταυτίζονται ΜΕΝ σαν εταιρείες, σχετίζονται ΔΕ σαν μαμά και κόρη).

Όταν λοιπόν στο λέει τεχνικός, τι χρεία άλλων μαρτύρων έχεις;

Αυτό μπορεί να διασταυρωθεί κι εδώ με μια ανταλλαγή στοιχείων ροής από τη χρησιμοποίηση κάποιου p2p προγράμματος.

Προσωπικά, έχοντας ταχύτητα πραγματικά 8 ή 10 ή 12 ή 24 mb , δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ πάνω από 10% αυτήν την ταχύτητα. Γιατί μέχρι τώρα... το browsing ή το e-mailιng μου φαίνεται ίδιο είτε έχεις 1 ΜΒ είτε έχεις 24 ΜΒ. Εντάξει, κατεβάζω από το site της Adobe ή της Σονυ όλες τις τελευταίες trial εκδόσεις του photoshop cs3 ή του sonyvegas 7 στο πιτσφιτίλι, μετά κάπου βρίσκω σχετικά απορρύθμισης των περιορισμών ... αυτό κάτι λέει. Αλλά για ταινίες ή τραγούδια δεν υπάρχει trial έκδοση!

Τελοσπάντων, είναι μόνο δική μου εντύπωση πως τα εκπληκτικά αυτά πακέτα προσφορών των 8 ή 10 ή 12 ή 24 mb, δεν πάνε παρέα με τα p2p;

Υπάρχει κάποιος που κατέβασε από demonoid me 300κβ ένα αρχείο (με 1000 seeders [T1 οι συνδέσεις τους] και με ελάχιστους leechers); Ή ναι μεν μπορείς να κατεβάσεις αλλά με ταχύτητες το πολύ 30-40 ΚΒ!

Γιατί κάποιος να ανέβει από τα 768 ή το 1 μβ στα 8 ή 10 ή 12 ή 24 μβ;

Μήπως τελικά παίζεται ένα διαφημιστικό παιχνίδι με τις μεγάλες ταχύτητες και τις πραγματικές τους χρηστικές δυνατότητες (για οικιακούς χρήστες);

pelopas1
22-08-07, 03:38
tenten2

σε ολα αυτα που ειπες, συμφωνω και ευπαξανω

το προβλημα στην ελλαδα ειναι για το uploading οπου πολυ σωστα ειπες οτι δεν αντιστοιχει στα δεδομενα για τις παρεχομενες συνδεσεις

πιστευω οτι εαν γινει μια καταγγελεια στην ευρωπαικη ενωση...μπορει να το αυξησουν το uploading στα λογικα πλαισια οποιασδηποτε συνδεσης για την χωρα μας

ειδαλως θα ειμαστε και στο internet.........λευκοι κατοικοι ενος αφρικανικου κρατους

υ㨨δυστυχως εγω χρησιμοποιω οτε, επειδη οι δικοι μου δεν θελουν να αλλαξουν την σταθερη τηλεφωνια....οποτε σαν τις χελωνες απο οτι φαινεται θα μας αυξανεται σε ταχυτητα το internet

tenten2
22-08-07, 04:03
tenten2

σε ολα αυτα που ειπες, συμφωνω και ευπαξανω

το προβλημα στην ελλαδα ειναι για το uploading οπου πολυ σωστα ειπες οτι δεν αντιστοιχει στα δεδομενα για τις παρεχομενες συνδεσεις

πιστευω οτι εαν γινει μια καταγγελεια στην ευρωπαικη ενωση...μπορει να το αυξησουν το uploading στα λογικα πλαισια οποιασδηποτε συνδεσης για την χωρα μας

ειδαλως θα ειμαστε και στο internet.........λευκοι κατοικοι ενος αφρικανικου κρατους

υ㨨δυστυχως εγω χρησιμοποιω οτε, επειδη οι δικοι μου δεν θελουν να αλλαξουν την σταθερη τηλεφωνια....οποτε σαν τις χελωνες απο οτι φαινεται θα μας αυξανεται σε ταχυτητα το internet

ΟΚ, εσύ το τοποθετείς σαν δυνατότητα uploading των χρηστών. Είναι κοίταγμα του ίδιου πράγματος κι από άλλη πλευρά.

Από όλη αυτή τη "φασαρία", τη διάθεση των μεγάλων dsl ταχυτήτων, και καθώς καταχνιάζει όλη αυτή η κατάσταση, είναι φανερή η εκμετάλλευση αυτού ακριβώς που θέλουν ίσως οι περισσότεροι χρήστες, το (δωρεάν) d/l home entertaintment ψηφιακού υλικού.

Ο απλός οικιακός χρήστης ενδιαφέρεται να βάλει "μεγάλη" γραμμή για να κατεβάζει γρηγορότερα και περισσότερο τέτοιο ψηφιακό υλικό.

Οι τηλεπικοινωνιακές εταιρείες, παρέχουν ΤΕΧΝΙΚΑ αυτή τη δυνατότητα (άλλες όπως υπόσχονται, άλλες λιγότερο από όσο υπόσχονται), το να μπορεί να κατέβει μπόλικο ψηφιακό υλικό στον υποογιστή σου.

Αλλά πρακτικά το αφήνουν από "συμβατικές" πηγές d/l. Φαντάζομαι πως αν πάω στο σιτέ της Sonymusic κι αγοράσω mp3, θα κατέβουν "σφαίρα" στον υπολογιστή μου.

Εγώ όμως θέλω το home entertaintment ψηφιακό υλικό, που διατίθεται από άλλους απλούς χρήστες, διαμέσου p2p. Πού μπορεί να είναι δικό τους υλικό, δικής τους παραγωγής, μπορεί να μην είναι. Αλλά ελέγχεται προκαταβολικά αυτό το υλικό ή εφαρμόζεται γενικότερα πολιτική σύσφιγξης αυτού του αγωγού;

Μάλλον το δεύτερο, καθώς αν δεν έσφιγγαν τη βάνα, τότε δε θα εποαρκούσαν ούτε οι ταχύτητες των 100 ΜΒ!


Συμφέρει τις εταιρείες να δημοσιοποιήσουν αυτήν την πρακτική; Ούτε στα μουλωχτά! Ούτε για συκοφαντία ανταγωνιστή!

Επομένως, οι χρήστες που ψάχνουν το δυνατό dl από το demonoid, ίσως να μη το βρουν σε καμιά εταιρεία και καλά θα κάνουν να κάτσουν στα αυγά τους.

Αν προσδοκούν βέβαια σε χρήση άλλων υπηρεσιών που θα αναπτυχθούν γύρω από τον παχύ αγωγό των 8 ή 10 ή 12 ή 24 μβ, π.χ διαδικτυακή τηλεόραση , εικονοτηλεφωνία, κλπ κλπ, εντάξει, ας εκδηλώσουν το φιλολογικό τους ενδιαφέρον. Αλλά για p2p ... και 768/192 τους είναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ και δεν το ξέρουν!

tenten2
22-08-07, 04:12
tenten2


υ㨨δυστυχως εγω χρησιμοποιω οτε, επειδη οι δικοι μου δεν θελουν να αλλαξουν την σταθερη τηλεφωνια....οποτε σαν τις χελωνες απο οτι φαινεται θα μας αυξανεται σε ταχυτητα το internet

Αν δε σου είναι μεγάλο πρόβλημα τα 20-30 ευρώ το μήνα παραπάνω, ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ από την έλλειψή τους, αν εκτιμάς τον τόπο που πιάνουν τα λεφτά σου, προς το παρόν κάτσε εκεί που είσαι.

Στους τυφλούς με το μονόφθαλμο μπορείς να βγάλεις άκρη.

Θέλουν πολύ δρόμο ακόμα οι νεόκοποι παροχείς τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών να φτάσουν την ποιότητα (όποια κι αν είναι) αυτού που τώρα βιώνεις.

Άστους να αποκτήσουν εμπειρία "στα κεφάλια των βιαστιικών" και σε δυο τρία χρόνια το ξανακοιτάς. Θα υπάρξει όσμωση προς όφελός σου.

tenten2
22-08-07, 04:42
...
Δυστήχως με αυτές δεν μπορείς να ζητήσεις κατέβασμα σε ταχύτητα (που αναφέρεις σε αλλο νήμα)
....


Υπάρχει ένα διάστημα που ο καταναλωτής μπορεί να καταγγείλει τη σύμβαση και να ζητήσει οτιδήποτε άλλο (λογικό), εφόσον δεν έμεινε ικανοποιημένος από το προϊόν η την υπηρεσία (σε συνεχή μελλοντική βάση).

Μπορεί ο ΟΤΕ να κάνει τον "άγριο" και να μη δέχεται τροποποιήσεις καταπώς ζητά εκ των υστέρων ο καταναλωτής, αλλά όλα αυτά είναι υπό συζήτηση, αρχική διαμεσολάβηση τρίτων αν δεν "τα βρουν" , π.χ. Γενική Γραμματεία Καταναλωτή - Συνήγορο του Καταναλωτή (εφόσον η διαφορά δεν αφορά το αυστηρά τεχνικό μέρος της υπόθεσης, που αυτό αφορά την ΕΕΤΤ) και στο τέλος στα αστικά δικαστήρια, όπως ορίζεται σε κάθε σύμβαση.

Αυτά τα λέω από προσωπική εμπειρία, τηλεφωνώντας σήμερα στο 134 κι από εκεί στο εξειδικευμένο τμήμα του ΟΤΕ. . Ναι, αυτοί δέχονται διάστημα 10 ημερών για καταγγελία "εκτελεσμένης" παραγγελίας υπηρεσίας τους (στην περίπτωσή μας το πακέτο 8 μβ) ... αρχικά ζητάνε την τεχνική έκθεση ελέγχου ποιότητας γραμμής, που τη συνδέουν με την ικανοποίηση ή όχι της ακύρωσης ή της αλλαγής προς τα κάτω του πακέτου.

Προσωπικά δεν δέχτηκα αυτήν τη διαδικασία, επικαλέστηκα το "δεν έχω ικανοποιηθεί από την υπηρεσία σας στο ελάχιστο διάστημα χρήσης της" , παρατήρησα συνεχόμενη αδυναμία πρόσβασης σε διάφορα sites, και αν δεν γίνει δεκτό το αίτημά μου (υποβιβασμός του πακέτου) θα καταφύγω στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτη, Συνήγορο καταναλωτή.

Αντέτειναν διάφορα, λεπτομέρειες και άλλα που θα μας αποπροσανατολίσουν, όλα τα απέκρουσα, επέμενα και στο τέλος το δέχτηκαν. Έγινε υποβιβασμός στην ταχύτητα που ζήτησα χωρίς τεχνικό έλεγχο.


Φαντάζομαι πως αν δεν ήταν "νόμιμο", δεν θα το έκαναν. Δεν ήμουν γνωστός ή φίλος τους.

Βασική παράμετρος στα παραπάνω πως δεν υπήρχε κάπου η υπογραφή μου σε συμβόλαιο, πέρα από την τηλεφωνική παραγγελία. Και ζήτησα και τη χρήση από την πλευρά τους ελεύθερα κι ανεμπόδιστα οποιασδήποτε ηχογραφημένης συνομιλίας της τηλεφωνικής παραγγελίας, όπου θα ακουγόταν πως αποδεχόμουν όρους που μου είχαν παραθέσει.

pelopas1
23-08-07, 01:15
ναι αλλα απο την αλλη, εαν παω πχ στην forthnet θα χρειαστω τουλαχιστον 1 μηνα για να μου αλλαξουν την γραμμη, απλα 1 μηνα χωρις internet!!!!!!!!!!!!!!!

χωρια που με την γραμμη τηλεφωνου σε οτε δεν νομιζω να εχω γραμμη για 24mbps στην forthnet

tenten2
23-08-07, 14:38
ναι αλλα απο την αλλη, εαν παω πχ στην forthnet θα χρειαστω τουλαχιστον 1 μηνα για να μου αλλαξουν την γραμμη, απλα 1 μηνα χωρις internet!!!!!!!!!!!!!!!

χωρια που με την γραμμη τηλεφωνου σε οτε δεν νομιζω να εχω γραμμη για 24mbps στην forthnet

Δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς θέτεις τα ζητήματα, η σωστή τοποθέτησή τους βοηθάει και στη λύση, αλλά:

1. Όντως με τις αλλαγές παρόχων κλπ συμβαίνουν πολυήμερες διακοπές, κι ας λέει η ΕΕΤΤ για ολιγόωρη διακοπή. Για να το ξεπεράσουν αυτό και οι οτετζήδες και οι αεριτζήδες - συγνώμη αεράτοι εναλλακτικοί, ξεκινάνε τις αλλαγές την Παρασκευή στις 4 το απόγευμα! Μόλις σταματούν να μετρούν οι εργάσιμες. Και αφού σε πριζώσουν δυο-τρεις μέρες μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ, μετά τους "παρακαλάς" αρκεί να λήξει έγκαιρα (πλέον) η ταλαιπωρία. Πού να σκεφτείς για καταγγελία! Όλο και κάτι θα παθαίνει η γραμμή σου άμα είσαι άτακτος.

Αυτό μπορείς να το κουμαντάρεις αν έχεις δυο τηλεφωνικές γραμμές - ή βάζεις δεύτερη γραμμή τώρα από τον ΟΤΕ και με αυτήν περιφέρεσαι. Κι όου βρεις - νομίσεις καλύτερα.

Κι υπάρχει και το ασύρματο "κοινόχρηστο" ίντερνετ, για ξελαμπικάρισμα. :-)


2. Αυτό το "ως 24 .... ή ως 12 ή ως 10 ή ως 8" να το δεις ανάποδα. Πάντα αυτές οι ταχύτητες ισχύουν - τυχαίνουν στους άλλους αλλά όχι σε μας. Τυχαίνουν στο γείτονα, στο φίλο, στο συνάδελφο, στον εχθρό, αλλά εμείς πάντα στην απέξω.. κατουρήσαμε στο πηγάδι και μας τιμωρούν στο διηνεκές!

Με τον ΟΤΕ, ναι είδα πραγματικά τα 8 ΜΒ. Ότι υποσχέθηκε. Αλλά δε γίνονται έγκαιρα γνωστές οι περιπτώσεις κι υποπεριπτώσεις αυτών των 8 ΜΒ που για κάποιους που ψάχνουν το p2p δεν ικανοποιούνται σε αυτό το πακέτο.

Α.. κι όλα γίνονται στην ώρα τους. Ούτε καθυστέρηση... ούτε δικαιολογίες. Εκτός της βασικής δουλειάς του Σάββατου, τους έχει μείνει από παλιά που έκαναν τις μεταφορές τηλεφώνων πάντα Σάββατο, για να παίρνουν το εξτρά μεροκάματο της αργίας.

pelopas1
23-08-07, 22:25
ωραιος ο παικτης :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

βασικα εχω σταθερο modem, αλλα λεω να το γυρισω σε ασυρματο

εχω 2 γραμμες τηλεφωνου..ι μια ειναι νεκρη επειδη το δωματιακι ειναι διπλα στην ταρατσα, και η 2 γραμμη που χρησιμοποιουμε

οποτε οπως τα λες, εαν πχ τηλεφωνησω την δευτερα, υποτιθεται οτι μεχρι την παρασκευη πρεπει να εχει γινει η αλλαγη γραμμης, και να εχει μπει η συνδεση στην καινουργια εταιρια

αλλα οπως εχουμε ακουσει και απο αλλους παιρνει περιπου 1 μηνα η κατασταση, η λες η κατασταση αυτη για την αθηνα δεν ειναι τοσο τραγικη?

sdikr
23-08-07, 22:27
βγήκατε Offtopic :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.