PDA

Επιστροφή στο Forum : 2Play-Πρόβλημα με τηλεφωνία



DirtyHarry
19-08-07, 02:05
Αγαπητοί συμφορουμίτες θα προσπαθήσω να περιγράψω το πρόβλημα σύντομα ζητώντας την άποψη των ειδικών.
Είμαι συνδρομητής περί τους 5 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα και εδώ και δύο μέρες δεν έχω τηλέφωνο (συγχρονίζει κανονικά το DSL, λειτουργεί το internet). Οταν το σηκώσω για να καλέσω βουίζει συνεχώς και όταν με καλούν επίσης δείχνει ότι μιλάει.
Μετά από 4 συνομιλίες με την Τ.Υ. (και επίσκεψη στην Ατθίδων) μου είπαν απόψε ότι το πρόβλημα δεν είναι δικό τους αλλά του ΟΤΕ, έχει δηλωθεί η βλάβη και απαιτούνται 3 εργάσιμες από την πλευρά τους για την αποκατάσταση της βλάβης. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στον τοπικό βρόχο. Του είπα ότι μου κάνει περίεργο να έχει βραχυκύκλωμα η γραμμή και να λειτουργεί κανονικά η σύνδεση του internet και μου τόνισε ότι αυτό μπορεί να συμβεί. Τέλος πάντων προσωπικά δεν μου φαίνεται λογικό και πιστεύω ότι έχει να κάνει με κάποιο σφάλμα (για να το πω ευγενικά) στην δρομολόγηση της φωνής.
Πώς σας ακούγονται όλα αυτά? Διαφωτίστε με. :hmm:

deniSun
19-08-07, 12:23
Δεν έχει σχέση το Internet με την τηλεφωνία.
Απλά σου λέω ότι μπορείς να έχεις κανονικά Internet και να μην δουλεύει το τηλέφωνό σου.

DirtyHarry
19-08-07, 13:48
Συμφωνώ. Αλλά όντας βραχυκυκλωμένο το ζεύγος?

sdikr
19-08-07, 14:17
Δεν έχει σχέση το Internet με την τηλεφωνία.
Απλά σου λέω ότι μπορείς να έχεις κανονικά Internet και να μην δουλεύει το τηλέφωνό σου.


Συμφωνώ. Αλλά όντας βραχυκυκλωμένο το ζεύγος?


Σε full llu καταστάσεις, ή θα δουλεύουν όλα ή οχι

Απο ταχύτητα συγχρονισμού πως τα πας;

DirtyHarry
19-08-07, 14:32
Περί τα 15.3 Mbps. Κάπου δεν μου δένουν αυτά που μου λένε από την Τ.Υ. Αν υπήρχε βραχυκύκλωμα σε επίπεδο τοπικού βρόχου θα συγχρόνιζε κανονικά το ADSL? Δεν είμαι και κανένας τεχνικός αλλά....
Και σε FULL-LLU πάλι τον ΟΤΕ θα κατηγορούμε? Τί γίνεται?

sdikr
19-08-07, 14:34
Περί τα 15.3 Mbps. Κάπου δεν μου δένουν αυτά που μου λένε από την Τ.Υ. Αν υπήρχε βραχυκύκλωμα σε επίπεδο τοπικού βρόχου θα συγχρόνιζε κανονικά το ADSL? Κάπου δεν μου δένουν αυτά. Δεν είμαι και κανένας τεχνικός αλλά....
Και σε FULL-LLU πάλι τον ΟΤΕ θα κατηγορούμε? Τί γίνεται?


Υπάρχουν περιπτώσεις που υπάρχει συγχρονισμός, αλλά μιλάμε για 1 - 2 mbit, (με μονό ένα καλώδιο όσο περίεργο και αν ακούγεται) αλλά για να πιάσεις τα παραπάνω θέλει και τα δυο

Αν μου λες 15.3 μάλλον το πρόβλημα είναι αλλού, αλλά έχουν την ευκολή λύση

deniSun
19-08-07, 14:45
Σε full llu καταστάσεις, ή θα δουλεύουν όλα ή οχι


Κάποιοι αναφέρουν περιπτώσεις που στις πρώτες μέρες είχαν Internet αλλά όχι τηλέφωνο σε full LLU από forthnet (και εμένα μου έκανε εντύπωση).
Σε full LLU vivodi όντως ή θα δουλεύουν όλα ή τίποτε.

sdikr
19-08-07, 14:46
Κάποιοι αναφέρουν περιπτώσεις που στις πρώτες μέρες είχαν Internet αλλά όχι τηλέφωνο σε full LLU από forthnet (και εμένα μου έκανε εντύπωση).
Σε full LLU vivodi όντως ή θα δουλεύουν όλα ή τίποτε.

Δεν είχαν γιατί το προβλημα ήταν αλλού και όχι στον ΟΤΕ

DirtyHarry
19-08-07, 14:51
Περάσαμε στην εποχή των ιδιόκτητων δικτύων αλλά η κασσέτα έχει παραμείνει η ίδια. Τα κινητό δεν ξέρω ποιός θα μου το πληρώσει. 3η μέρα χωρίς τηλέφωνο και δεν βλέπω να αποκαθίσταται η βλάβη πριν το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας. Θα κάνω προσπάθεια αύριο να μιλήσω με τον ΟΤΕ αν και τί πιο λογικό να μου πουν ότι ουδεμία ευθύνη φέρουν καθώς ανήκω σε ιδιόκτητο δίκτυο. :mad:

nils
20-08-07, 10:43
Περάσαμε στην εποχή των ιδιόκτητων δικτύων αλλά η κασσέτα έχει παραμείνει η ίδια. Τα κινητό δεν ξέρω ποιός θα μου το πληρώσει. 3η μέρα χωρίς τηλέφωνο και δεν βλέπω να αποκαθίσταται η βλάβη πριν το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας. Θα κάνω προσπάθεια αύριο να μιλήσω με τον ΟΤΕ αν και τί πιο λογικό να μου πουν ότι ουδεμία ευθύνη φέρουν καθώς ανήκω σε ιδιόκτητο δίκτυο. :mad:

Έχεις δίκιο. Αν πάρεις τον ΟΤΕ θα σου πουν ότι δεν ανήκεις σε αυτούς και κατά συνέπεια δεν θα ασχοληθούν μαζί σου.Εσύ συνέχισε να επικοινωνείς με φόρθνετ και εκείνοι θα ενοχλούν τον ΟΤΕ.

Πάντως και εγώ στην αρχή της σύνδεσής μου δεν είχα τηλέφωνο και είχα ίντερνετ. Και μένα τότε μου είχαν πει ότι είναι βλάβη από ΟΤΕ στον τοπικό βρόχο και αποκαταστάθηκε μετά από 3 μέρες. Υπομονή.

DirtyHarry
20-08-07, 12:48
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις διευκρινίσεις. Τι να κάνουμε. Μόνο η υπομονή μας έμεινε.
Nils με γύρισες πολλά χρόνια πίσω. Φανατικός του holgerson γαρ :) .

DirtyHarry
21-08-07, 21:44
Ενημέρωση για την εξέλιξη του θέματος. Από ότι φαίνεται όσο λειτουργεί το 2play όλα τέλεια. Να εύχεστε να μην παρουσιαστεί βλάβη. Τότε έρχεται το τέλος. Τσιμέντο τα πάντα.
Ήρθαν το πρωί από τον ΟΤΕ και τυχαία πέτυχα τον τεχνικό στο ΚΑΦΑΟ. Έκανε έλεγχο και διαπίστωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από μέρους ΟΤΕ. Επίσκεψη στη Forthnet (μένω δίπλα), αυτοί την κασσέτα: "είναι θέμα ΟΤΕ, έχει δηλωθεί η βλάβη". Τους εξήγησα ότι μίλησα με τον τεχνικό του ΟΤΕ κτλ, και ζήτησα αίτηση διακοπής. Το αποκορύφωμα είναι ότι με πήραν τηλέφωνο το απόγευμα να με ρωτήσουν εάν έχω κάποιο πρόβλημα. :evil:
Τελικά ποιός μας προστατεύει σε αυτές τις περιπτώσεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.