PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ μου έκλεισε την πόρτα;



a_tyr
19-08-07, 15:19
Γεια σας.

Εδώ και 4 μέρες η γραμμή μου έχει νεκρώσει (σβηστό φωτάκι adsl επάνω στο router) και έχω την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ μου έχει κλείσει πρόωρα και άτυπα την ADSL πόρτα (είχα ως τώρα γραμμή από τον ΟΤΕ και πρόσβαση από τη Forthnet αφού όταν είχα ξεκινήσει το 2004 δεν υπήρχαν τα πακέτα πρόσβαση και γραμμή μαζί).

Αν είναι έτσι τότε πρόκειται για ένα είδος σαμποτάζ μιας και εκκρεμεί μεταφορά της γραμμής μου από τον ΟΤε στη Forthnet. Ακόμη η μετάβαση δεν έχει γίνει και το βλαβοληπτικό κέντρο (121) κατέγραψε το ζήτημα ως βλάβη την Πέμπτη 16/8/2007. Τίποτα δεν έγινε και σε ερώτησή μου μου απάντησαν ότι θα το ελέγξουν οι τεχνικοί και θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα σε 2 εργάσιμες (μεσολαβει ΣΚ βέβαια και πάμε για Δευτέρα και πάλι αν θέλουν).

Την εντύπωσή μου ότι πρόκειται για εσκεμμένη καταχρηστική διακοπή προκαλούν 2 γεγονότα:

1) Στα 3 χρόνια που λειτουργεί αυτή η γραμή ποτέ δεν είχε διακοπή τόσο μεγάλης διάρκειας.
Ακόμη και όταν είχε πέσει η τηλεφωνική (isdn) γραμμή λόγω βροχών και υγρασίας και κακών επαφών στα καλώδια στο τελευταίο κομμάτι της γραμμής, ακόμη και τότε το adsl έστω και με προβλήματα λειτουργούσε.
Στα 3 χρόνια οι μόνες μεγάλες διακοπές ήταν αυτές που ήταν συνολικές για το δίκτυο (μερικών ωρών και αυτές).

2) Στο διάστημα του Ιουλίου τηλεφώνησα 3 φορές στο 134 με σκοπό να διακόψω τον msn αριθμό που υπήρχε στη γραμμή μου και εμπόδιζε την μεταφορά στη forthnet.
Τις 2 πρώτες φορές έκανα το λάθος να τους πω γιατί ήθελα την κατάργηση του msn. Tο αποτέλεσμα; Μου αρνήθηκαν κατηγορηματικά να καταχωρήσουν το αίτημά μου με τη δικαιολογία ότι εκκρεμούσε άλλο αίτημα επάνω στη γραμμή (αυτό της φορητότητας) και δεν μπορούσαν να περάσουν δεύτερο!!!
Την τρίτη φορά τους είπα απλά και μόνο ότι θέλω να καταργήσω τον msn και ω του θαύματος με προώθησαν σε άλλη χειρίστρια η οποία κατέγραψε το αίτημά μου και σε μερικές ώρες ο msn είχε καταργηθεί !!

Η εμπειρία μου με το ζήτημα της κατάργησης του msn με εξέπληξε και με εξόργισε μιας και είναι προφανές ότι οι τηλεφωνητές του 134 παίρνουν σαφείς οδηγίες από τη διέυθυνση του ΟΤΕ να σαμποτάρουν τις μεταφορές αρνούμενοι στους συνδρομητές τα δικαιώματά τους!
Δημόσιοι υπάλληλοι με εντολή από την υπηρεσία τους να παρανομούν δηλαδή!
Μήπως πρέπει πλέον να ηχογραφούμε τις συνδιαλέξεις μας μαζί τους για να μπορούμε να αποφύγουμε (ή να αποδείξουμε) την παράνομη συμπεριφορά τους;

Κι ακόμη: Τι μπορώ να κάνω εγώ όταν ο ΟΤΕ (καθώς υποψιάζομαι) με τιμωρεί για την μεταφορά μoυ στη forthnet με στερηση της γραμμής για αρκετές μέρες;
Φαντάζομαι οτι με κάποιες κωλυσιεργίες και με τα Σαββατοκύριακα δεν πρόκειταινα ξαναδώ γραμμή μέχρι να ολοκληρωθεί η μετακίνηση και σύνδεσή μου με το δίκτυο της forthnet.

Τελειώνοντας, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά.


σημ. η πρόσβασή μου πλέον περιορίζεται σε dialup 56K ... κάτι σαν επιστροφή στη λίθινη εποχή:!

aris60
19-08-07, 15:27
Γεια σας.

Εδώ και 4 μέρες η γραμμή μου έχει νεκρώσει (σβηστό φωτάκι adsl επάνω στο router) και έχω την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ μου έχει κλείσει πρόωρα και άτυπα την ADSL πόρτα (είχα ως τώρα γραμμή από τον ΟΤΕ και πρόσβαση από τη Forthnet αφού όταν είχα ξεκινήσει το 2004 δεν υπήρχαν τα πακέτα πρόσβαση και γραμμή μαζί).

Αν είναι έτσι τότε πρόκειται για ένα είδος σαμποτάζ μιας και εκκρεμεί μεταφορά της γραμμής μου από τον ΟΤε στη Forthnet. Ακόμη η μετάβαση δεν έχει γίνει και το βλαβοληπτικό κέντρο (121) κατέγραψε το ζήτημα ως βλάβη την Πέμπτη 16/8/2007. Τίποτα δεν έγινε και σε ερώτησή μου μου απάντησαν ότι θα το ελέγξουν οι τεχνικοί και θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα σε 2 εργάσιμες (μεσολαβει ΣΚ βέβαια και πάμε για Δευτέρα και πάλι αν θέλουν).

Την εντύπωσή μου ότι πρόκειται για εσκεμμένη καταχρηστική διακοπή προκαλούν 2 γεγονότα:

1) Στα 3 χρόνια που λειτουργεί αυτή η γραμή ποτέ δεν είχε διακοπή τόσο μεγάλης διάρκειας.
Ακόμη και όταν είχε πέσει η τηλεφωνική (isdn) γραμμή λόγω βροχών και υγρασίας και κακών επαφών στα καλώδια στο τελευταίο κομμάτι της γραμμής, ακόμη και τότε το adsl έστω και με προβλήματα λειτουργούσε.
Στα 3 χρόνια οι μόνες μεγάλες διακοπές ήταν αυτές που ήταν συνολικές για το δίκτυο (μερικών ωρών και αυτές).

2) Στο διάστημα του Ιουλίου τηλεφώνησα 3 φορές στο 134 με σκοπό να διακόψω τον msn αριθμό που υπήρχε στη γραμμή μου και εμπόδιζε την μεταφορά στη forthnet.
Τις 2 πρώτες φορές έκανα το λάθος να τους πω γιατί ήθελα την κατάργηση του msn. Tο αποτέλεσμα; Μου αρνήθηκαν κατηγορηματικά να καταχωρήσουν το αίτημά μου με τη δικαιολογία ότι εκκρεμούσε άλλο αίτημα επάνω στη γραμμή (αυτό της φορητότητας) και δεν μπορούσαν να περάσουν δεύτερο!!!
Την τρίτη φορά τους είπα απλά και μόνο ότι θέλω να καταργήσω τον msn και ω του θαύματος με προώθησαν σε άλλη χειρίστρια η οποία κατέγραψε το αίτημά μου και σε μερικές ώρες ο msn είχε καταργηθεί !!

Η εμπειρία μου με το ζήτημα της κατάργησης του msn με εξέπληξε και με εξόργισε μιας και είναι προφανές ότι οι τηλεφωνητές του 134 παίρνουν σαφείς οδηγίες από τη διέυθυνση του ΟΤΕ να σαμποτάρουν τις μεταφορές αρνούμενοι στους συνδρομητές τα δικαιώματά τους!
Δημόσιοι υπάλληλοι με εντολή από την υπηρεσία τους να παρανομούν δηλαδή!
Μήπως πρέπει πλέον να ηχογραφούμε τις συνδιαλέξεις μας μαζί τους για να μπορούμε να αποφύγουμε (ή να αποδείξουμε) την παράνομη συμπεριφορά τους;

Κι ακόμη: Τι μπορώ να κάνω εγώ όταν ο ΟΤΕ (καθώς υποψιάζομαι) με τιμωρεί για την μεταφορά μoυ στη forthnet με στερηση της γραμμής για αρκετές μέρες;
Φαντάζομαι οτι με κάποιες κωλυσιεργίες και με τα Σαββατοκύριακα δεν πρόκειταινα ξαναδώ γραμμή μέχρι να ολοκληρωθεί η μετακίνηση και σύνδεσή μου με το δίκτυο της forthnet.

Τελειώνοντας, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά.


σημ. η πρόσβασή μου πλέον περιορίζεται σε dialup 56K ... κάτι σαν επιστροφή στη λίθινη εποχή:!

Πια περιοχη εισαι? :hmm:

sdikr
19-08-07, 15:28
Μηπώς θα πρέπει να δεις το προβλημα στο τι έστειλε η forthnet;
Βλέπεις αυτοι στέλνουν στον ΟΤΕ αίτηση διακοπής,

Δες θα είσαι ο πρώτος το έχει ξανακάνει η forthnet και σε άλλους

a_tyr
19-08-07, 15:29
Αθήνα, στους Αμπελόκηπους.

aris60
19-08-07, 15:30
Αθήνα, στους Αμπελόκηπους.

Ωπα γειτονες ειμαστε? σε πιο dislam εισαι?Γραψε τα ολα στο προφιλ σου μην σε ρωταμε ολοι.

a_tyr
19-08-07, 15:32
Μηπώς θα πρέπει να δεις το προβλημα στο τι έστειλε η forthnet;
Βλέπεις αυτοι στέλνουν στον ΟΤΕ αίτηση διακοπής,

Δες θα είσαι ο πρώτος το έχει ξανακάνει η forthnet και σε άλλους

Μα στο 121 μου είπαν ότι η συνδομή μου είναι ενεργή και θα έπρεπε να λειτουργεί και το κατέγραψαν ως βλάβη.
Φαντάζομαι αν είχε διακοπεί κατόπιν αίτησης θα το έβλεπε η χειρίστρια του 121.

sdikr
19-08-07, 15:33
Μα στο 121 μου είπαν ότι η συνδομή μου είναι ενεργή και θα έπρεπε να λειτουργεί και το κατέγραψαν ως βλάβη.
Φαντάζομαι αν είχε διακοπεί κατόπιν αίτησης θα το έβλεπε η χειρίστρια του 121.

το 121 είναι απλά τηλεφωνικό κέντρο δεν μπορεί να δεί αν έχεις βλάβη ή όχι, απλά καταχωρεί την αίτηση σου

Jazzer
19-08-07, 15:37
Πιστεύω ότι ο φίλος, τον οποίο καλωσορίζω στο forum, :) βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα.
Καλό είναι να εξακριβωθεί πρώτα η αιτία διακοπής της adsl. Το να αποδίδουμε έτσι εύκολα ευθύνες στον ΟΤΕ χωρίς να γνωρίζουμε ακριβώς τι έχει συμβεί, λέγοντας μάλιστα ότι σε "τιμωρεί", είναι το λιγότερο άστοχο.
Δεν έχεις δα και προσωπικές διαφορές με κάποιον εκεί μέσα, ούτε γνωρίζεστε.;)
Φιλικά πάντα:)

a_tyr
19-08-07, 15:43
Αγαπητέ Jazzer, σ ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Για το θέμα της γραμμής και της "τιμωρίας" γράφω ότι πρόκειται για υποψία.

Από το θέμα της καταργησης του msn όμως έχω πραγματικά συμπέρασμα για τις πρακτικές του ΟΤΕ και ααυτό το συμπέρασμα τροφοδοτεί τιην υποψία μου.

Προσωπικές διαφορές δεν έχω, αλλά τώρα που το λες έχω κάποιον γνωστό τεχνικό και μου ήρθε μια ιδέα(...).

Ευχαριστώ

aris60
19-08-07, 15:46
Πιστεύω ότι ο φίλος, τον οποίο καλωσορίζω στο forum, :) βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα.
Καλό είναι να εξακριβωθεί πρώτα η αιτία διακοπής της adsl. Το να αποδίδουμε έτσι εύκολα ευθύνες στον ΟΤΕ χωρίς να γνωρίζουμε ακριβώς τι έχει συμβεί, λέγοντας μάλιστα ότι σε "τιμωρεί", είναι το λιγότερο άστοχο.
Δεν έχεις δα και προσωπικές διαφορές με κάποιον εκεί μέσα, ούτε γνωρίζεστε.;)
Φιλικά πάντα:)

Παρακαλω εαν εννοειτε εμενα, με κανενα δεν εχω προσωπικες διαφορες,πρεπει ομως να τολμαμε να λεμε ορισμενα που πεφτουν στην αντιληψη μας.Οκ σορυ λαθος αλλου ειχατε απευθυνθει. :)

Jazzer
19-08-07, 15:59
Δεν απευθυνόμουν σε σένα φίλε aris60.
Σαφώς και δεν χαριζόμαστε σε κανένα πάροχο, μη ξεχνάμε άλλωστε ότι είμαστε πελάτες και πληρώνουμε για υπηρεσίες, καλό είναι όμως να υπάρχουν στοιχεία πριν μιλήσουμε για υποψία "τιμωρίας".
Τελωσπάντων, εύχομαι να ενεργοποιηθεί γρήγορα η σύνδεσή σου στη 4net φίλε a_tyr, προκειμένου να λήξει η ταλαιπωρία σου το συντομότερο δυνατό.:)

spartacus
19-08-07, 16:26
Δοκίμασε μιας και εχεις isdn, να πάρεις τηλέφωνο απο την σταθερή σου συσκευή το νούμερό σου, θα ακούσεις από το ακουστικό να καλεί, άστο για μισό λεπτό, ίσως έτσι ανάψει πάλι το φωτάκι adsl.

Μην με ρωτήσεις τίποτα, απλά κάντο είναι ενός λεπτού υπόθεση, αν πάλι δεν γίνει τίποτα τότε θα πρέπει να περιμένεις να κουνηθεί ο δεινόσαυρος.

spartacus
19-08-07, 16:29
Πιστεύω ότι ο φίλος, τον οποίο καλωσορίζω στο forum, :) βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα.
Καλό είναι να εξακριβωθεί πρώτα η αιτία διακοπής της adsl. Το να αποδίδουμε έτσι εύκολα ευθύνες στον ΟΤΕ χωρίς να γνωρίζουμε ακριβώς τι έχει συμβεί, λέγοντας μάλιστα ότι σε "τιμωρεί", είναι το λιγότερο άστοχο.
Δεν έχεις δα και προσωπικές διαφορές με κάποιον εκεί μέσα, ούτε γνωρίζεστε.;)
Φιλικά πάντα:)

Δεν χρειάζεται να έχει διαφορές με κάποιον εκεί μέσα, πολύ απλά ο οτε έχει διαφορές με όλους όσους του λένε bye bye.

a_tyr
19-08-07, 16:36
αγαπητέ aris60, ναι, είμαστε γείτονες απ'ότι φαίνεται

Για το dslam, δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είναι στην κωλέττη γιατί εκεί ανήκει και το τηλέφωνο... :(


Πάντως το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει σύστημα που να καθιστά τις διαδικασίες διαφανείς, γρήγορες και εγγυημένες.
Θα με αναγκαζαν να είμαι μια βδομάδα χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα ή χωρίς νερό;
Γιατί τις επικοινωνίες τις αντιμετωπίζουν σα να ήταν μόνο για διασκέδαση;

a_tyr
19-08-07, 16:41
Spartacus, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Το δοκίμασα, να καλέσω δηλ. από τη σταθερή μου συσκευή το ίδιο το νούμερο της, μα το σήμα που μου δίνει είναι ότι μιλάει και με το adsl δεν έγινε τίποτε.

spartacus
19-08-07, 16:48
Spartacus, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Το δοκίμασα, να καλέσω δηλ. από τη σταθερή μου συσκευή το ίδιο το νούμερο της, μα το σήμα που μου δίνει είναι ότι μιλάει και με το adsl δεν έγινε τίποτε.

Μα δεν θα έπρεπε να μιλάει, έχεις δυο γραμμές και η μια καλεί την άλλη

a_tyr
19-08-07, 17:13
Και όμως αυτό το σήμα δίνει, δηλ. ότι μιλάει.
Ενώ π.χ. όταν έχω όπως τώρα ανοιχτή τη dialup και παίρνω από το κινητό τότε δείχνει απλά ότι καλεί.
(έκανα και reset το netmod και το αποσύνδεσα/επανασύνδεσα στη γραμμή αλλά και στο ρεύμα και ότι άλλο είδος restart/reboot/reset σκέφτηκα).
Η γραμμή πάντως παραμένει isdn μιας και μέσω netmod λειτουργεί το τηλ.

aris60
19-08-07, 18:17
Μα δεν θα έπρεπε να μιλάει, έχεις δυο γραμμές και η μια καλεί την άλλη

Μπορει να μη δουλευει το αλλο καναλι να εγινε pstn η γραμμη του ολα πιθανα σημερα.


Και όμως αυτό το σήμα δίνει, δηλ. ότι μιλάει.
Ενώ π.χ. όταν έχω όπως τώρα ανοιχτή τη dialup και παίρνω από το κινητό τότε δείχνει απλά ότι καλεί.
(έκανα και reset το netmod και το αποσύνδεσα/επανασύνδεσα στη γραμμή αλλά και στο ρεύμα και ότι άλλο είδος restart/reboot/reset σκέφτηκα).
Η γραμμή πάντως παραμένει isdn μιας και μέσω netmod λειτουργεί το τηλ.

Αν σηκωσεις 2 συσκευες τηλεφωνου αναβουν και τα 2 λαμπακια στο netmod?


Και όμως αυτό το σήμα δίνει, δηλ. ότι μιλάει.
Ενώ π.χ. όταν έχω όπως τώρα ανοιχτή τη dialup και παίρνω από το κινητό τότε δείχνει απλά ότι καλεί.
(έκανα και reset το netmod και το αποσύνδεσα/επανασύνδεσα στη γραμμή αλλά και στο ρεύμα και ότι άλλο είδος restart/reboot/reset σκέφτηκα).
Η γραμμή πάντως παραμένει isdn μιας και μέσω netmod λειτουργεί το τηλ.

Μηπως εχεις το cd του netmod να κανεις απεγκατασταση και μετα εγκατασταση του netmod?


αγαπητέ aris60, ναι, είμαστε γείτονες απ'ότι φαίνεται

Για το dslam, δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είναι στην κωλέττη γιατί εκεί ανήκει και το τηλέφωνο... :(


Πάντως το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει σύστημα που να καθιστά τις διαδικασίες διαφανείς, γρήγορες και εγγυημένες.
Θα με αναγκαζαν να είμαι μια βδομάδα χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα ή χωρίς νερό;
Γιατί τις επικοινωνίες τις αντιμετωπίζουν σα να ήταν μόνο για διασκέδαση;

Δεν ειμαστε στο ιδιο.


Δεν χρειάζεται να έχει διαφορές με κάποιον εκεί μέσα, πολύ απλά ο οτε έχει διαφορές με όλους όσους του λένε bye bye.

Μπα ιδεα σου ειναι.Τα εχω περασει οταν ειμουνα και στους 2 οτε και βιβοντι, αστα βραστα.

a_tyr
19-08-07, 18:29
Ναι, ανάβουν και τα 2 λαμπάκια με 2 συσκευές.

Η γραμμή παραμένει isdn. Το έχω τσεκάρει ήδη: αφενός λειτουργεί το τηλέφωνο και το 56Κ μέσω netmod και αφετέρου δοκίμασα να συνδέσω μια τηλ συσκευή κατευθευείαν πάνω στη γραμμή που έρχεται στο σπίτι (πριν το netmod και το splitter) και δε λειτουργούσε.

aris60
19-08-07, 18:36
Ναι, ανάβουν και τα 2 λαμπάκια με 2 συσκευές.

Η γραμμή παραμένει isdn. Το έχω τσεκάρει ήδη: αφενός λειτουργεί το τηλέφωνο και το 56Κ μέσω netmod και αφετέρου δοκίμασα να συνδέσω μια τηλ συσκευή κατευθευείαν πάνω στη γραμμή που έρχεται στο σπίτι (πριν το netmod και το splitter) και δε λειτουργούσε.

Tι ειναι 56κ 64χ2 εχεις οχι 56κ

panoc
19-08-07, 18:43
Tι ειναι 56κ 64χ2 εχεις οχι 56κ

64Κ εχεις αμα καλεσεις με isdn modem, εαν καλεσεις με απλο pstn modem τοτε συνδεεσε με V.90/92 και max 56K :)

aris60
19-08-07, 18:51
64Κ εχεις αμα καλεσεις με isdn modem, εαν καλεσεις με απλο pstn modem τοτε συνδεεσε με V.90/92 και max 56K :)

Να βαλουμε λιγο τα πραγματα στην θεση τους.Για κληση τηλεφωνου μιλαμε η για συνδεση ιντερνετ.Υπαρχουν και οι 2 δυνατοτητες αναλογα την πορτα που θα διαλεξεις.Και εχει και δυνατοτητα με ασυρματο αν εχεις την συσκευη για να μπης στο ιντερνετ.Ενημερωνω διοτι το εχω δουλεψει 10 χρονια το isdn.

panoc
19-08-07, 18:54
ιντερνετ 64Κ μπορεις να εχεις αναλογικη πορτα αρκει να συνδεσεις ISDN modem, οι isdn θυρες του netmod ειναι για isdn τηλεφωνα.
για κλησεις τηλεφωνου δε μας αφορα το 56Κ μνια φανταζομαι οταν το αναφερε ο φιλος εννοουσε το ιντερνετ.

aris60
19-08-07, 18:56
ιντερνετ 64Κ μπορεις να εχεις αναλογικη πορτα αρκει να συνδεσεις ISDN modem, οι isdn θυρες του netmod ειναι για isdn τηλεφωνα.
για κλησεις τηλεφωνου δε μας αφορα το 56Κ μνια φανταζομαι οταν το αναφερε ο φιλος εννοουσε το ιντερνετ.

Oτι πεις. :)

panoc
19-08-07, 18:59
Oτι πεις. :)

επειδη με μπερδεχες με τη απαντηση σου... κανω λαθος ?
επειδη εχω isdn και επι χρονια χρησιμοποιουσα (προ dsl εποχες :p) idsn τηλεφωνο + pstn τηλεφωνο + isdn modem + pstn modem, ακολουθουσα αυτο που ειπα...

εκτος και αν ειμουν φαρδος και δουλευε :p

απο την αλλη, εαν στο φιλο δεν βρισκει link το netmod τοτε πολυ πιθανο να του εχουν αποσυνδεσει τη λιμπα, ειχα και εγω το ιδιο προβλημα οταν αλλαξα απο 768 σε 2048.

@ ADSLgr.com All rights reserved.