PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση 7 Mbit, download 100 KB/s, γιατι;;



dc_1984
19-08-07, 20:10
Λοιπόν, πρόσφατα αναβάθμησα την γραμμή μου από 768 σε 7 Mbit. Αν και το modem μου λεει ότι είναι συνδεδεμένο σε αυτή την ταχύτητα, όταν δοκιμάζω να κατεβάσω κάτι από το internet, η ταχύτητα download δεν ξεπερνάει τα 100ΚΒ/s. Γιατί;

Όσο είχα την 768 κατέβαζα με 75 ΚΒ/s. Τώρα που έχω 7 Μbit κατεβάζω μόνο με 100;

Πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη της Forthnet για να ρωτήσω για αυτό το θέμα και προσπαθούσε ο υπάλληλος να με πείσει ότι η ταχύτητα με την οποια συνδέεσαι δεν εχει άμεση σχεση με την ταχύτητα που κάνεις download… χμμμμ…

Αν έχετε κάποια άποψη για το θέμα και μπορείτε να με βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων!

hemlock
19-08-07, 20:22
Σωστα σου απαντησε...πχ εχεις κανει portforwarding για να δουλεψουν τα μουλαροβατραχια?

dc_1984
19-08-07, 20:29
Σωστα σου απαντησε...πχ εχεις κανει portforwarding για να δουλεψουν τα μουλαροβατραχια?

Δεν έχει να κάνει με τo πρόγραμμα για τα ‘μουλαροβατράχια’, ειμαι σίγουρος !

roiy1
19-08-07, 21:44
Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτό το αρχείο και πες μας την ταχύτητά σου. ftp://ftp.ntua.gr/pub/ntua/LiveWN_20060812.iso

dc_1984
19-08-07, 22:07
Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτό το αρχείο και πες μας την ταχύτητά σου. ftp://ftp.ntua.gr/pub/ntua/LiveWN_20060812.iso

Η ταχύτητα σταθεροποιείται γύρω στα 95 ΚΒ/s....

karavagos
19-08-07, 22:12
Αν είναι πρόσφατη η αναβάθμιση, μάλλον δεν έχει αναβαθμιστεί ο λογαριασμός σου.

roiy1
19-08-07, 22:13
'Η πρόβλημα στη γραμμή ή αυτό που αναφέρει ο φίλος karavagos. Δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλού.

dc_1984
19-08-07, 22:21
Αν είναι πρόσφατη η αναβάθμιση, μάλλον δεν έχει αναβαθμιστεί ο λογαριασμός σου.

Ναι, αλλα τότε δεν νομίζω να ελεγε το modem μου οτι είμαι συνδεδεμένος στα 7 Mbit... ετσι δεν ειναι;


'Η πρόβλημα στη γραμμή ή αυτό που αναφέρει ο φίλος karavagos. Δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλού.

Και αυτό δεν το νομίζω γιατί το SNR margin και το Attenuation είναι σε κανονικά επίπεδα. Τελος πάντων, αν βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω..

roiy1
19-08-07, 22:28
Ναι, αλλα τότε δεν νομίζω να ελεγε το modem μου οτι είμαι συνδεδεμένος στα 7 Mbit... ετσι δεν ειναι;



Και αυτό δεν το νομίζω γιατί το SNR margin και το Attenuation είναι σε κανονικά επίπεδα. Τελος πάντων, αν βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω..

'Εχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες πρόβλημα με "εικονική" αναβάθμιση. Τις πρώτες μέρες δείχνει ότι κλειδώνει το router σε πολύ ψηλότερες ταχύτητες, αλλά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα κατεβάσματος. 'Ασ'το μερικές μέρες και το ξανασυζητάμε.

karavagos
20-08-07, 00:31
Ναι, αλλα τότε δεν νομίζω να ελεγε το modem μου οτι είμαι συνδεδεμένος στα 7 Mbit... ετσι δεν ειναι;


Η μέγιστη ταχύτητα με την οποία κατεβάζεις/ανεβάζεις είναι ίση (στο περίπου) με την μικρότερη των παρακάτω 2 ταχυτήτων:

1) ταχύτητα που συχρονίζει το modem σου
2) ταχύτητα που έχει ο λογαριασμός σου

nrg_polini
20-08-07, 00:35
Λογικα δεν σου εχει ερθει sms με τους κωδικους, οποτε περιμενε να σου ερθει και τοτε θα εχεις κανονικες ταχυτητες.

nnn
20-08-07, 21:31
7Mbit ??
Που ???

switch
20-08-07, 23:55
το thread αφορά σε ιδιόκτητο δίκτυο? υπάρχουν μετρήσεις noise magrin και attanuation διαθέσιμες?

dc_1984
22-08-07, 16:37
Το πρόβλημα λύθηκε! Ο ‘nrg_polini’ είχε δίκιο. Δεν μου είχαν στείλει ακόμα sms με τον κωδικό και το username. Μόλις σήμερα μου στείλανε και η ταχύτητά μου εκτοξεύθηκε περίπου στα 600 – 700 ΚΒ/s!!! Όλα καλά λοιπόν.

Θέλω απλά να σημειώσω ότι διάβασα σε ένα forum ότι και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα και για να του το φτιάξουν, του αλλάξανε πόρτα στο dslam – δεν ξέρω παραπάνω απλά το γράφω μήπως βοηθήσει κάποιον.

Switch> Ναι, μιλάω για το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.

Αυτά, ευχαριστώ πολύ σε όλους!

switch
22-08-07, 18:27
dc_1984, με demo account έπαιζες?

nrg_polini
22-08-07, 18:36
Απ'οτι καταλαβα με 768 της Forthnet.

toxicavenger
22-08-07, 19:02
Ακριβώς ίδια περίπτωση κι εγώ (από ΑΡΥΣ σε ιδιόκτητο).

Αφού περίμενα για 2 εβδομάδες, πήρα τηλ. την ΤΥ της Forthnet (έπιασα αμέσως γραμμή!), εξήγησα στον τεχνικό τι συμβαίνει και ότι υποψιάζομουν πως απλά δεν έχουν αναβαθμίσει τη συνδρομή μου. Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και αυτός συμφωνούσε ότι αυτό ήταν το πρόβλημα, επέμεινε ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα και ότι πρέπει να δηλώσει βλάβη (μάλλον για να μην φανεί ότι η εταιρεία έκανε λάθος, αλλά ότι υπάρχει μια generic βλάβη σε καλώδια κλπ. και θα τη διορθώσουν).

Πάντως, μέσα σε 2 μόλις ώρες ήρθαν οι κωδικοί με sms και πλέον έχω full ταχύτητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.