PDA

Επιστροφή στο Forum : MAME ερωτηση: Αλλαγη επιπεδου



saxlabouxlas
19-08-07, 22:38
Μηπως ξερετε πως μπορω σε ενα παιχνιδι του ΜΑΜΕ να αλλαξω το επιπεδο δυσκολιας, πχ. LEVEL-4 ή LEVEL-6 ?

Elf Wizard
20-08-07, 04:00
Μηπως ξερετε πως μπορω σε ενα παιχνιδι του ΜΑΜΕ να αλλαξω το επιπεδο δυσκολιας, πχ. LEVEL-4 ή LEVEL-6 ?

Πάτα το πλήκτρο TAB και θα βγεις στο μενού του παιχνιδιού. Από 'κει μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα. Κουμπιά του πληκτρολογίου, video options κλπ. Δώσε προσοχή στα dip switches (τις επιλογές δυσκολίας του παιχνιδιού, πχ. πόσες ζωές διαθέτεις) και στα cheats (πρέπει να 'χεις κατεβάσει κάποιο cheat.dat για να σου δουλέψουν).
Ειδικά για τα cheat, διάβασε τη βοήθεια, πως δουλεύουν. Θυμάμαι πως πριν από μερικά χρόνια, έπρεπε να έχεις απενεργοποιημένο το frameskipping, αλλιώς κόλλαγε.

saxlabouxlas
21-08-07, 03:49
Mα δεν ρωτησα για cheats...
Oλα τα ειπες εκτος απ αυτο που ρωτησα. Λοιπον, το εμαθα εν τω μεταξυ:
Πατας F2-Setting up the soft dip-slot 1(name of game)-difficulty level x

Elf Wizard
22-08-07, 02:40
Mα δεν ρωτησα για cheats...
Oλα τα ειπες εκτος απ αυτο που ρωτησα. Λοιπον, το εμαθα εν τω μεταξυ:
Πατας F2-Setting up the soft dip-slot 1(name of game)-difficulty level x

Περίεργο!:hmm:
Εμένα, το F2 είναι το μόνο F Που δεν χρησιμοποιείται. Ποια διανομή έχεις;

Για τα settings (επίπεδο δυσκολίας, ζωές κλπ.) πάω, TAB->Dip Switches.

saxlabouxlas
23-08-07, 20:53
To ΤΑΒ το γνωριζω αλλα δεν εχει Levels.

Πες μου εσυ ποια version εχεις και θα σου πω αν εχεις ή οχι F2.
To F2 το πατας πριν το 5, ε?...

Elf Wizard
24-08-07, 01:59
To ΤΑΒ το γνωριζω αλλα δεν εχει Levels.

Πες μου εσυ ποια version εχεις και θα σου πω αν εχεις ή οχι F2.
To F2 το πατας πριν το 5, ε?...

Την τελευταία win32 (command-line), απ' την επίσημη σελίδα (των mame developers).
Κάποια στιγμή θέλω να κατεβάσω την Ελληνική έκδοση, αλλά ακόμα δεν το 'χω κάνει.

Τα F keys, τα πατάω μέσα απ' το παιχνίδι.

saxlabouxlas
24-08-07, 02:31
Α μεσα τα πατας? Γιατι, εξω απαγορευεται?:)

Λοιπον, επαναλαμβανω οτι το F2 θα το πατησεις πριν απ το 5(insert coin) οποτε και θα δεις ενα menu με διάφορες επιλογες(τις περισσοτερες δεν θα τις καταλαβεις).

Ωστε μπορεις να δουλεψεις το mame με την command line?!
Οι περισσοτεροι δυσκολευονται και με την 32 φορμα:)

Δε νομιζω οτι υπαρχει ελληνικη εκδοση.

Elf Wizard
30-08-07, 01:49
Α μεσα τα πατας? Γιατι, εξω απαγορευεται?:)
:p


Λοιπον, επαναλαμβανω οτι το F2 θα το πατησεις πριν απ το 5(insert coin) οποτε και θα δεις ενα menu με διάφορες επιλογες(τις περισσοτερες δεν θα τις καταλαβεις).

OK! Θα το κάνω!


Ωστε μπορεις να δουλεψεις το mame με την command line?!
Οι περισσοτεροι δυσκολευονται και με την 32 φορμα:)

Είμαι παλιός DOSάς βλέπεις!:p
Πάντως η τωρινή command-line version, δε χρειάζεται παραμέτρους. Και διπλό κλικ να κάνεις, βγαίνεις σε full-screen και διαλέγεις με τα βελάκια και το enter.


Δε νομιζω οτι υπαρχει ελληνικη εκδοση.

Εννοώ αυτήν απ' το mame.gr . Είναι πολύ καλή version (για να μην πω, η καλύτερη παγκοσμίως και ακουστεί εγωιστικό).

KYANERITHROS
31-08-07, 11:20
Καλημερα κατεβασα απο ενα ελληνικο torrent site τα mame δεν ειναι τα ελληνικα διοτι οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα να τα κατεβασω σε ολοκληρωμενη μορφη οπως τα ειχαν στο site σε .ισο μορφη ολα οσα αρχεια χρειαζονται και να τα ενωσω δεν τα καταφερα
τελος παντων βρηκα καποια οπως σας ειπα και τα κατεβασα κατοπιν θελω να παιξω να χειριστω σωστα τα παιχνιδια αυτο δεν ειναι εφικτο με το keyboard μηπως γινεται να υπαρξει μια βοηθεια για το πως θα γινει αυτο??

Ευχαριστω

***αν ειναι ευκολο να μου πειτε τι να κατεβασω απο το ελληνικο site που λετε οτι ειναι και καλυτερο πειτε μου και θα το κανω

Elf Wizard
01-09-07, 02:47
Καλημερα κατεβασα απο ενα ελληνικο torrent site τα mame δεν ειναι τα ελληνικα διοτι οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα να τα κατεβασω σε ολοκληρωμενη μορφη οπως τα ειχαν στο site σε .ισο μορφη ολα οσα αρχεια χρειαζονται και να τα ενωσω δεν τα καταφερα
τελος παντων βρηκα καποια οπως σας ειπα και τα κατεβασα κατοπιν θελω να παιξω να χειριστω σωστα τα παιχνιδια αυτο δεν ειναι εφικτο με το keyboard μηπως γινεται να υπαρξει μια βοηθεια για το πως θα γινει αυτο??

Ευχαριστω

***αν ειναι ευκολο να μου πειτε τι να κατεβασω απο το ελληνικο site που λετε οτι ειναι και καλυτερο πειτε μου και θα το κανω

Sorry κυανέρυθρε! Δεν πολυκατάλαβα, τι ακριβώς είπες.
Ας πάρουμε τα πράγματα, απ' την αρχή.
1) Πας www.mame.gr (http://www.mame.gr) και κατεβάζεις τα Αγγλικά και τις Ελληνικές επεκτάσεις του MAME. Αλλά αν έχεις κάποια άλλη διανομή του MAME, εντάξει. Το ίδιο είναι.

2) Για να παίξεις με το ΜΑΜΕ, χρειάζονται και τα ROM, εκτός απ' τον ίδιο τον emulator. Yποθέτω, πως απ' το torrent, κατέβασες και τα ROM.

3) Έλεγξε, αν η διανομή σου είναι για windows, κάνοντας διπλό κλικ στο εικονίδιο του ΜΑΜΕ, πρέπει να ξεκινήσει. Έλεγξε επίσης, αν στον υποκατάλογο roms, υπάρχουν πράγματι το roms (ζιπαρισμένα. ΜΗΝ τα ξεζιπάρεις.).

Λογικά, όταν ξεκινήσει για πρώτη φορά η εφαρμογή, θα πάρει κάποιο χρόνο, γιατί ελέγχει (audit), αν το roms είναι ΟΚ. Mετά μπορείς να διαλέξεις (με τα βελάκια), ένα παιχνίδι και πατώντας enter, το τρέχεις.


Μέχρι εδώ, έγιναν όλα κανονικά;

KYANERITHROS
01-09-07, 14:04
τελος παντων πηγα στο ελληνικο site τα εκανα λιγο μανταρα αλλα βρηκα τα αγγλικα απο το torrent link που τα κατεβασα.μεσα εχει και τα rom σ ε zip μορφη τα οποια δεν τα πειραξα

κανει ενα "χ" χρονο καθυστερησης,το θεμα ειναι το παιχνιδι πως θα παιξω αν δεν υπακουει στο πληκτρολογιο εκει ειναι ενα αλλο προβλημα

αν υπαρχει καποια ρυθμιση??:hmm:

Elf Wizard
02-09-07, 00:49
τελος παντων πηγα στο ελληνικο site τα εκανα λιγο μανταρα αλλα βρηκα τα αγγλικα απο το torrent link που τα κατεβασα.μεσα εχει και τα rom σ ε zip μορφη τα οποια δεν τα πειραξα

κανει ενα "χ" χρονο καθυστερησης,το θεμα ειναι το παιχνιδι πως θα παιξω αν δεν υπακοει στο πληκτρολογιο εκει ειναι ενα αλλο προβλημα

αν υπαρχει καποια ρυθμιση??:hmm:

Όντως κάνει κάποιο χρόνο να φορτώσει (ειδικά τη πρώτη φορά).
Όταν (μετά από ώρα) φορτώσει το ΜΑΜΕ, πηγαίνοντας στο παιχνίδι και πατώντας enter, τρέχει;

Αν έχεις ακόμα πρόβλημα, πήγαινε File->Audit all games. Περίμενε να τελειώσει (κάνει αρκετή ώρα, να τεστάρει τα πάντα). Όταν τελειώσει πήγαινε στο αριστερό παράθυρο (με τις κατηγορίες παιχνιδιών). Κάνε κλικ εκεί που λέει Available. Τώρα στο δεξί παράθυρο δείχνει κάποια παιχνίδια. Διάλεξε ένα και τρέξτο (διπλό κλικ ή enter).

Τώρα τι γίνεται; Τρέχει τίποτα;:hmm:

KYANERITHROS
02-09-07, 11:36
Καλημερα

αυτα ειναι μερικα προβληματα ++ οτι δεν μπορω να παιξω με το keyboard πως λυνεται αυτο??

KYANERITHROS
04-09-07, 12:13
Κατι νεοτερο δεν εχετε παιδες??

silverando
05-09-07, 12:53
Aπο τα screenshots σου συμπεραινω οτι μαλλον δεν εχεις τις σωστες roms.

Πως γινεται να μη μπορεις να παιξεις με το keyboard??

Tι διαφορά εχει το ελληνικο απ το κανονικο mame?

KYANERITHROS
05-09-07, 17:59
Απλα δεν ξερω απο που και πως να κανω ρυθμιση για να παιζω απο το keyboard ειναι ενα σημαντικο προβλημα σε ολα τα παιχνιδια αυτο.

Αυτο ειναι το μεγαλο αγκαθι της ιστοριας ελπιζω να εγινα κατονοητος

Elf Wizard
06-09-07, 01:17
Απλα δεν ξερω απο που και πως να κανω ρυθμιση για να παιζω απο το keyboard ειναι ενα σημαντικο προβλημα σε ολα τα παιχνιδια αυτο.

Αυτο ειναι το μεγαλο αγκαθι της ιστοριας ελπιζω να εγινα κατονοητος

Αν θέλεις, στείλε μου ένα mail. Έχει τη διεύθυνσή μου, στο προφίλ μου. Σου 'στειλα ήδη 2 PM, αλλά δεν μου απάντησες!
Θέλω να σου στείλω να δοκιμάσεις κανά 2 διανομές, με ρυθμίσεις που σ' εμένα τρέχουν απροβλημάτιστα (σε σχετικά πάντα πλαίσια). Bundled μαζί με μερικά freeware (για ιδιωτική χρήση) ROMS (απ' την επίσημη σελίδα των MAME developers).

Ήθελα επίσης να σε ρωτήσω, Vista τρέχεις;

gosper
07-09-07, 12:23
Πάτα το πλήκτρο TAB και θα βγεις στο μενού του παιχνιδιού. Από 'κει μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα. Κουμπιά του πληκτρολογίου, video options κλπ. Δώσε προσοχή στα dip switches (τις επιλογές δυσκολίας του παιχνιδιού, πχ. πόσες ζωές διαθέτεις) και στα cheats (πρέπει να 'χεις κατεβάσει κάποιο cheat.dat για να σου δουλέψουν).
Ειδικά για τα cheat, διάβασε τη βοήθεια, πως δουλεύουν. Θυμάμαι πως πριν από μερικά χρόνια, έπρεπε να έχεις απενεργοποιημένο το frameskipping, αλλιώς κόλλαγε.

ΔΛΔ γιαυτο τα @@ που ειχαν τα ηλεκτρονικα τοτε τα χαν βαλει στα super hard και ηθελες 5 κατοσταρικα για να τερματισεις το pang και το metal slug

ξεφτιλααα
:clap:

Elf Wizard
07-09-07, 16:33
ΔΛΔ γιαυτο τα @@ που ειχαν τα ηλεκτρονικα τοτε τα χαν βαλει στα super hard και ηθελες 5 κατοσταρικα για να τερματισεις το pang και το metal slug

ξεφτιλααα
:clap:
Κι έτσι, ήσουν κι εσύ ευχαριστημένος, που το τερμάτισες, κι ο μαγαζάτορας, διπλά ευχαριστημένος, που........το τερμάτισες!:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.