PDA

Επιστροφή στο Forum : παρεμβολές από τον Δήμο



TheThing
20-08-07, 12:05
Παιδιά γεια σας,
μου παρουσιάζεται το εξής προβλημα: μετά τις 9 το βράδι ειναι αδύνατον να συγχρονιστώ σε adsl2+. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάτι του Δήμου, πχ φωτισμός που αναβει μετα τις 9;

yiapap
20-08-07, 12:51
Παιδιά γεια σας,
μου παρουσιάζεται το εξής προβλημα: μετά τις 9 το βράδι ειναι αδύνατον να συγχρονιστώ σε adsl2+. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάτι του Δήμου, πχ φωτισμός που αναβει μετα τις 9;Χμμμμ.... Θεωρητικά ναι. Μπορεί να είναι και άλλα φωτιστικά εκτός Δήμου. Π.χ. πινακίδες φθορισμού (νέον) σε κοντινή απόσταση από εναέρια καλώδια ΟΤΕ.
Ασυνήθιστο πάντως... :hmm:
Με την Forthnet μίλησες;

TheThing
20-08-07, 13:24
Μίλησα και αυτοι ήταν που μου το είπαν πρώτοι για φωτισμούς νέον. Δεν φάνηκε όμως ότι ενδιαφέρονταν να δώσουν λύση. Αυτο άρχισε από το καλοκαίρι να συμβαίνει και πάντα μετά τις 21:00. Λες και έχει χρονοδιακόπτη. Στο status εκείνη τη στιγμή που συμβαίνει(συγχρονίζει για 5 δευτερόλεπτα) μου βγάζει στο download noisedb κάτι εξωφρενικά 2698787987932442! Θα μπορούσε να υπάρξη λύση άραγε;

yiapap
20-08-07, 13:44
Μίλησα και αυτοι ήταν που μου το είπαν πρώτοι για φωτισμούς νέον. Δεν φάνηκε όμως ότι ενδιαφέρονταν να δώσουν λύση. Αυτο άρχισε από το καλοκαίρι να συμβαίνει και πάντα μετά τις 21:00. Λες και έχει χρονοδιακόπτη. Στο status εκείνη τη στιγμή που συμβαίνει(συγχρονίζει για 5 δευτερόλεπτα) μου βγάζει στο download noisedb κάτι εξωφρενικά 2698787987932442! Θα μπορούσε να υπάρξη λύση άραγε;Τη λύση οφείλει να σου τη δώσει η εταιρεία που σου παρέχει την υπηρεσία. Μπορεί να σου στείλει τεχνικό εκείνη την ώρα να διαπιστώσει το πρόβλημα. Αλλιώς... υπαναχωρείς νομίμως (και χωρίς να τους δώσεις cent) αλλάζεις πάροχο και κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ για μη παροχή τεχνικής βοήθειας.

TheThing
20-08-07, 15:29
Θα μπορούσε ο πάροχος να λύσει ένα τετοιο πρόβλημα που μπορεί να έχει σχέση με τον δήμο;

yiapap
20-08-07, 17:15
Όχι, μπορεί όμως ο ΟΤΕ. Όμως εσύ δεν έχεις κάποια σύμβαση με τον ΟΤΕ. Οπότε απευθύνεσαι στον Πάροχο που υποχρεούται να απευθυνθεί στον ΟΤΕ.
Άλλωστε μην είσαι σίγουρος ότι είναι τα δημοτικά φώτα.

George_Prix
02-09-07, 08:06
Παιδιά γεια σας,
μου παρουσιάζεται το εξής προβλημα: μετά τις 9 το βράδι ειναι αδύνατον να συγχρονιστώ σε adsl2+. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάτι του Δήμου, πχ φωτισμός που αναβει μετα τις 9;

Aν ειναι αυτο, το χειμωνα που βραδιαζει νωριτερα θα εχεις ακομα μεγαλυτερο προβλημα :(

Professore
03-09-07, 10:08
Όχι, μπορεί όμως ο ΟΤΕ. Όμως εσύ δεν έχεις κάποια σύμβαση με τον ΟΤΕ. Οπότε απευθύνεσαι στον Πάροχο που υποχρεούται να απευθυνθεί στον ΟΤΕ.
Άλλωστε μην είσαι σίγουρος ότι είναι τα δημοτικά φώτα.

Έτσι είναι.. ο εταιρία με την οποία έχει συμβόλαιο ΟΦΕΙΛΕΙ να σου δώσει την λύση.. έχεις υπογράψει να έχεις 24ώρες το 24ωρο νετ! Απευθύνσου λοιπόν στην Φορνετ και απαίτησε να κινήσουν διαδικασίες.. και αμα δεις σου μου ξου μανταλάκια κάνε αναφορά ότι θα πας σε ΕΕΤ και Υπηρεσία καταναλωτη ;)

myhtical
03-09-07, 11:27
Συγνώμη αλλά αν θεωρήρουμε πως τις παρεμβόλες τις προκαλεί κάποια επιγραφή neon, είναι η 4νετ υπεύθηνη να ψάξει και να το διορθώσει? μου ακούγετε τελειος τρελό αυτό!

να στείλει δηλαδή τεχνικό να παεί να κατεβάσει την επιγραφή είναι η λύση? και τον επαγγελματία που είχε την επιγραφή ποιον θα τον καλύψει? δεν νομίζω πως υπάρχει λογική σε αυτό

hedgehog
03-09-07, 11:50
Θα μπορούσε ίσως να φροντίσει για την καλύτερη μόνωση των καλωδίων της ;)

frap
03-09-07, 12:01
Συγνώμη αλλά αν θεωρήρουμε πως τις παρεμβόλες τις προκαλεί κάποια επιγραφή neon, είναι η 4νετ υπεύθηνη να ψάξει και να το διορθώσει? μου ακούγετε τελειος τρελό αυτό!

να στείλει δηλαδή τεχνικό να παεί να κατεβάσει την επιγραφή είναι η λύση? και τον επαγγελματία που είχε την επιγραφή ποιον θα τον καλύψει? δεν νομίζω πως υπάρχει λογική σε αυτό

Είναι, μην τρελαίνεσαι. Πάει κάπως έτσι:
- Πρώτα θα διαπιστώσει ότι υπάρχει το πρόβλημα.
- Μετά θα το εντοπίσει (τα φώτα, άλλο).
- Μετά θα φροντίσει, εφόσον πρέπει, να λάβει γνώσει ο διαχειριστής του δικτύου (ΟΤΕ) ο οποίος, ανάμεσα στα άλλα, έχει το δικαίωμα να κυνηγήσει όποιον του παρεμβάλεται στο δίκτυό του. Ή απλά να αναδρομολογήσει τα καλώδιά του.
- Τέλος θα πρέπει να παρακολουθεί την εξέλιξη του θέματος και να μεριμνήσει να επιλυθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα, για το οποίο φυσικά δε θα πρέπει να χρεώνει τον συνδρομητή!

myhtical
03-09-07, 12:21
Θα μπορούσε ίσως να φροντίσει για την καλύτερη μόνωση των καλωδίων της ;)

προφανώς εννοείς τον ΟΤΕ :)

myhtical
03-09-07, 12:27
Είναι, μην τρελαίνεσαι. Πάει κάπως έτσι:
- Πρώτα θα διαπιστώσει ότι υπάρχει το πρόβλημα.
- Μετά θα το εντοπίσει (τα φώτα, άλλο).
- Μετά θα φροντίσει, εφόσον πρέπει, να λάβει γνώσει ο διαχειριστής του δικτύου (ΟΤΕ) ο οποίος, ανάμεσα στα άλλα, έχει το δικαίωμα να κυνηγήσει όποιον του παρεμβάλεται στο δίκτυό του. Ή απλά να αναδρομολογήσει τα καλώδιά του.
- Τέλος θα πρέπει να παρακολουθεί την εξέλιξη του θέματος και να μεριμνήσει να επιλυθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα, για το οποίο φυσικά δε θα πρέπει να χρεώνει τον συνδρομητή!


και πώς θα εντοπίσει αυτό που προκαλεί παρεμβολή? θα στείλει όλους τους τεχνικούς κατα μήκος των καλωδίων να κοιτάνε για neon επιγραφές ή οτι άλλο υπάρχει πιθανότητα να δημιουργεί πρόβλημα?

hedgehog
03-09-07, 12:47
προφανώς εννοείς τον ΟΤΕ
Ποιόν ΟΤΕ;;; :what:
Κοίτα και τα μηνύματα των Yiapap & Professore...

Εγώ, ως πελάτης της οποιασδήποτε X-net δεν ξέρω κανένα ΟΤΕ, όπως και ο ΟΤΕ δεν ξέρει εμένα.
Την X-net πληρώνω, με αυτή μιλάω, σε αυτή γκρινιάζω κ.ο.κ.
Τώρα αν αυτή έχει πρόβλημα με τον "προμηθευτή" της, εγώ δεν φταίω σε τίποτα ;)

myhtical
03-09-07, 12:54
Ποιόν ΟΤΕ;;; :what:
Κοίτα και τα μηνύματα των Yiapap & Professore...

Εγώ, ως πελάτης της οποιασδήποτε X-net δεν ξέρω κανένα ΟΤΕ, όπως και ο ΟΤΕ δεν ξέρει εμένα.
Την X-net πληρώνω, με αυτή μιλάω, σε αυτή γκρινιάζω κ.ο.κ.
Τώρα αν αυτή έχει πρόβλημα με τον "προμηθευτή" της, εγώ δεν φταίω σε τίποτα ;)

ναι OK δεν σου είπα πως θα πρέπει να μιλήσεις με τον ΟΤΕ, αλλά για το ποιος πρέπει να:
"φροντίσει για την καλύτερη μόνωση των καλωδίων της"
εδώ δεν χώραει αμφιβολία...ο ΟΤΕ είναι, η 4νετ δεν σου έδωσε κ νέα καλωδίωση

RASTAVIPER
03-09-07, 13:05
και πώς θα εντοπίσει αυτό που προκαλεί παρεμβολή? θα στείλει όλους τους τεχνικούς κατα μήκος των καλωδίων να κοιτάνε για neon επιγραφές ή οτι άλλο υπάρχει πιθανότητα να δημιουργεί πρόβλημα?

Εσύ γιατί σκας για το πώς θα το λύσει η forthnet και το τεχνικό τμήμα τους?
Εσύ τους δηλώνεις το πρόβλημα και μετά είναι δικό τους θέμα για το πώς θα ενεργήσουν.
Ας κόψουν το λιαμό τους να βρουν τη λύση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.