PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αποσυχρονισμούς



nrg_polini
20-08-07, 12:33
Απο τοτε που εβαλα adsl στο εξοχικο (Λεπτοκαρυα) εχω συνεχεια αποσυχρονισμους και πολλες φορες δεν συχρονιζει για ωρες. Καμια φορα το προβλημα διορθωνεται αν σηκωσω το ακουστικο και πατησω μερικα κουμπια Επισης οταν συχρονιζει μπορει αντι για 768 να ειναι στα 352 στα 512 κτλ..

Αλλαξα splitter και πηρα ενα speedtouch που δινει ο ΟΤΕ αλλα δεν ειδα βελτιωση, δοκιμασα με ενα USR modem αλλα με αυτο ουτε καν συχρονιζει η γραμμη, τωρα εχω ενα zyxel.

Στο τελος δηλωσα βλαβη και ο -ομολογουμενος- εξυπηρετικοτατος τεχνικος μου ειπε οτι δεν μπορει να γινει κατι λογω του μεγαλου εναεριου δικτυου της περιοχης (ειμαι 2χλμ εκτος Λεπτοκαρυας οπου ειναι το κεντρο). Να σημειωσω οτι οταν βρεχει και εχει αστραπες δεν εχω ουτε τηλεφωνο!

Με λιγα λογια, μπορω να κανω κατι για να εχω τηλεφωνο οταν βρεχει και να μην εχω συνεχεια αποσυνδεσεις οταν δεν βρεχει;;

yiapap
20-08-07, 12:45
Θεωρητικά ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος για τη συντήρηση του δικτύου και την χωρίς προβλήματα παροχή της καθολικής υπηρεσίας που ονομάζεται τηλεφωνία.
Θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα από τον Τοπικό ΟΤΕ να μιλήσεις με τον προϊστάμενο να δεις αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη υπογείωσης του καλωδίου (ή μέρος αυτού) και μετά, αν η απάντηση είναι αρνητική, να κάνεις μια επιστολή προς την ΕΕΤΤ αναφέροντας το θέμα και ρωτώντας κατά πόσο είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να παρέμβει για την βελτίωση της καλωδίωσης.

Σε όλα αυτά δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεις το ADSL (που δεν είναι καθολική υπηρεσία). ;)

deniSun
20-08-07, 16:58
Αν φταίει η καλωδίωση από τον κέντρο έως το σπίτι σου πολύ δύσκολα να σου την διορθώσει ο ΟΤΕ.
Μόνο καταγγελία στην ΕΕΤΤ γιατί δεν πιστεύω ότι ο ΟΤΕ θα δεχθεί να διορθώσει το πρόβλημα (να τραβήξει νέα γραμμή κλπ).
Αν ευθύνεται σε θόρυβο τότε κάτι μπορεί να γίνει.

Από θόρυβο γενικά πως τα πας;
Απόσταση από το dslam;

nrg_polini
21-08-07, 00:01
noise margin downstream: 14.0 db
output power upstream: 0.0 dbm
attenuation downstream: 48.5 db

noise margin upstream: 6.0 db
output power downstream: 18.0 dbm
attenuation upstream: 31.0 db

Η αποσταση μου απο το κεντρο ειναι περιπου 2χλμ.

JoeBar
21-08-07, 01:16
Δεν είσαι και τόσο μακρυα που να έχεις πρόβλημα με τα 768 και ούτε τα στατιστικά σου είναι τόσο χάλια.

Για εμένα δήλωσε μια βλάβη τηλεφώνου και adsl. Kαι βάλε τους τεχνικούς να κάνουν ένα έλεγχο μήπως και υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο καλώδιο τους για αυτό και έχεις πρόβλημα με τη βροχή.

Ειδικά σε τέτοιες περιοχές που ο φόρτος εργασίας των τεχνικών είναι πιο λίγος, είναι πιο έυκολο να τους ρίξεις στο φιλότημο και να το τσεκάρουν πιο διεξοδικά... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.