PDA

Επιστροφή στο Forum : χρεώσεις εν αγνοία μου



uhustick06
20-08-07, 13:55
η ιστορία μου είναι σύντομη και πιστεύω όταν επιλυθεί θα βοηθήσει αρκετούς από τους επόμενους πελάτες της ΟΝ.

είχα: σταθερό από τον ΟΤΕ
adsl φοιτητικό από ΟΤΕΝΕΤ
υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας από vivodi

3/7 έκανα αίτηση στην ΟΝ.
25/7 συνδέθηκα με την ΟΝ.

στο μεταξύ είχα υπογράψει και αποστείλει στην ΟΝ δήλωση εξουσιοδότησης διακοπής των υπηρεσιών των παραπ'ανω πάροχων. Ουσιαστικά μία από τις υπηρεσίες που με έπεισε να ενταχθώ στην ΟΝ ήταν η δεσμευσή της να αναλάβει όλα τα διαδικαστικά για την αποδέσμευσή μου από τις παραπάνω εταιριες.

20/8 γυρίζω από τις διακοπές και με περιμένουν λογαριασμοί της ΟΤΕΝΕΤ και της VIVODI με χρεώσεις κανονικές.

τηλεφωνώ στις 2 τελευταίες εταιριες και με ενημερώνουν ότι δεν έχουν λάβει καμία αίτηση διακοπής των υπηρεσιών τους. Τηλεφωνώ και στην ΟΝ και μου λέει το αφελες :

"από την στιγμή που η γραμμή σας έχει έρθει στα χέρια μας εννοείται ότι έχουν διακοπέι οι υπηρεσίες από τουσ προηγούμενους πάροχους." την ρωτάω ωστόσο αν η ΟΝ έχει προχωρήσει σε αιτήσεις διακοπής και μου λέει με δισταγμό ναι.και να κάνω υπομονή ,θα λυθεί το πρόβλημά μου.

Στο μεταξύ εγω καλούμαι να πληρώσω δυο λογαριασμούς επιπλεόν αυτού της ΟΝ.

....και λέω εγώ ενα πολύ πιθανό σενάριο: ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ να έλειπα διακοπές κανα 3μηνο με την εντύπωση ότι όλα είχαν τακτοποιηθεί και ότι η μόνη οφειλή μου σχετικά με τις τηλεποικινωνίες θα ήταν οι 3 λογαριασμοί της ΟΝ. ΒΑΘΕΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ. Θα συνεχιζα να λαμβάνω λογαριασμούς και από την ΟΤΕΝΕΤ και από την VIVODI..

κάλεσα την ΕΕΤΤ και μου είπε σε πρώτη φάση να κοινοποιήσω μία καταγγελία και στισ 3 εταιρίες και αν δεν λάβω απάντησει θα επιλυφθεί η ΕΕΤΤ.

αυτο που θα ήθελα από όσους έχουν διαβάσει την ιστορία μο υ είναι πρωτον να με βοηθήσουν μήπωςσ ξ΄΄ερουν κάτι παραπάνω και επίσης να με βοηθήσετε στο να συντάξω μία καταγγελία. δηλαδή πως ξεκινάμε, πως ειναι η προσφώνηση. Ξερω ακούγομαι τραγικός αλλά δεν ξέρω ακόμα ενασ αμοιρος φοιτητής είμαι, και δυστιχώς (γαι την περίπτωση)του πολυτεχνείου.

evagelos
20-08-07, 14:00
Εχω την εντύπωση ότι δεν φταίει η ΟΝ.

kostas__p
20-08-07, 14:03
η ιστορία μου είναι σύντομη και πιστεύω όταν επιλυθεί θα βοηθήσει αρκετούς από τους επόμενους πελάτες της ΟΝ.

είχα: σταθερό από τον ΟΤΕ
adsl φοιτητικό από ΟΤΕΝΕΤ
υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας από vivodi

3/7 έκανα αίτηση στην ΟΝ.
25/7 συνδέθηκα με την ΟΝ.

στο μεταξύ είχα υπογράψει και αποστείλει στην ΟΝ δήλωση εξουσιοδότησης διακοπής των υπηρεσιών των παραπ'ανω πάροχων. Ουσιαστικά μία από τις υπηρεσίες που με έπεισε να ενταχθώ στην ΟΝ ήταν η δεσμευσή της να αναλάβει όλα τα διαδικαστικά για την αποδέσμευσή μου από τις παραπάνω εταιριες.

20/8 γυρίζω από τις διακοπές και με περιμένουν λογαριασμοί της ΟΤΕΝΕΤ και της VIVODI με χρεώσεις κανονικές.

τηλεφωνώ στις 2 τελευταίες εταιριες και με ενημερώνουν ότι δεν έχουν λάβει καμία αίτηση διακοπής των υπηρεσιών τους. Τηλεφωνώ και στην ΟΝ και μου λέει το αφελες :

"από την στιγμή που η γραμμή σας έχει έρθει στα χέρια μας εννοείται ότι έχουν διακοπέι οι υπηρεσίες από τουσ προηγούμενους πάροχους." την ρωτάω ωστόσο αν η ΟΝ έχει προχωρήσει σε αιτήσεις διακοπής και μου λέει με δισταγμό ναι.και να κάνω υπομονή ,θα λυθεί το πρόβλημά μου.

Στο μεταξύ εγω καλούμαι να πληρώσω δυο λογαριασμούς επιπλεόν αυτού της ΟΝ.

....και λέω εγώ ενα πολύ πιθανό σενάριο: ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ να έλειπα διακοπές κανα 3μηνο με την εντύπωση ότι όλα είχαν τακτοποιηθεί και ότι η μόνη οφειλή μου σχετικά με τις τηλεποικινωνίες θα ήταν οι 3 λογαριασμοί της ΟΝ. ΒΑΘΕΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ. Θα συνεχιζα να λαμβάνω λογαριασμούς και από την ΟΤΕΝΕΤ και από την VIVODI..

κάλεσα την ΕΕΤΤ και μου είπε σε πρώτη φάση να κοινοποιήσω μία καταγγελία και στισ 3 εταιρίες και αν δεν λάβω απάντησει θα επιλυφθεί η ΕΕΤΤ.

αυτο που θα ήθελα από όσους έχουν διαβάσει την ιστορία μο υ είναι πρωτον να με βοηθήσουν μήπωςσ ξ΄΄ερουν κάτι παραπάνω και επίσης να με βοηθήσετε στο να συντάξω μία καταγγελία. δηλαδή πως ξεκινάμε, πως ειναι η προσφώνηση. Ξερω ακούγομαι τραγικός αλλά δεν ξέρω ακόμα ενασ αμοιρος φοιτητής είμαι, και δυστιχώς (γαι την περίπτωση)του πολυτεχνείου.

Μαλιστα.Καλεσε τους παλι στην ΟΝ κ ζητα να λυ8ει το 8εμα σου αλλοιως αν δεν γινει παρε ξανα τηλ την ΕΕΤΤ.Μην το αφησεις ετσι το 8εμα παντος

kostas__p
20-08-07, 14:05
Εχω την εντύπωση ότι δεν φταίει η ΟΝ.

Μαλλον εχω κ εγω την ιδια εντυπωση

pts
20-08-07, 14:14
Υπάρχει ίδια περίπτωση στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117047 με απαντήσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν.

uhustick06
20-08-07, 15:13
μα παιδιά όταν έκανα αίτηση στην ΟΝ υπεγραψα ξεκάθαρη και σαφέστατη υπεύθυνη δήλωση ότι
:εξουσιοδωτώ την ΟΝ να διακόψει την υπηρεσία πρόσβασης αδσλ, καθώς και των πυηρεσιών διαδικτύου που μου παρέχονται από την ΟΤΕΝΕΤ για την εν ΄'ογω τηλεφωνική συνδεση. Η διακοπή ισοδυναμεί με καταγγελία της σχετικής σύμβασης με την εταιρία ΟΤΕΝΕΤ για την συγκεκριμένη τηλεφωνική σύνδεση ομοίως υπήρχε παράγραφως για τις υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας από τν Ββιβοντι.

ποσο πιο ξεκάθαρο θα μπορολυσε να ήταν??

να σημειώσω ότι έχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις απαντήσεισ από το αντιστοιχο θέμα που μου προτείνεται αλλά υπάρχουν ακόιμα κενα. Δεν είμαστε σίγουροι κατά πόσο είναι σε θέση η Οτενετ ΝΑ ΓΝΩρίζει ότι έχει διακοπεί η χρήση των υπηρεσιών της από τον χρήστη. Όπως επίσης η Ββιβοντι αν γνωρίζει ότι έχω σταματήσει να κάνω χρήση του ΟΤΕ όποτε και αυτή δεν μπορεί πλεον εκτων πραγμάτων να μου παρέχει οποιαδήποτε υπηρεσία.

το θέμα είναι πως ασχέτως αν τον γνωρίζουν ή όχι και το αγνοούν φυσικά επειδλή τους συμφλέρει να με χρεώνουν, πως η ΟΝ έχει αναλάβει ΜΊΑ υποχρέωση και δεν την τήρησε, και με έχει εκθέσει σε τρίτους και φαίνομαι να έχω χρέη.Ποιοσ της έδωσε αυτό το δικαίωμα να εμφανίζομαι ασυνεπέστατος στις υποχρεώσεις μου?δεν πέπι να υπάρξει κα΄ποια τιμωρία για το γεγονός αυτο?...και εκτοσ των ηθικών ζητημάτωψν υπαρχει και το πραγματικό προβλημα ότι είμαι φοιτητής και βρισκομαι να χρωστας σε 2 εταιριεσ, και αυτό θα συνεχίσει να αυξ΄ναεται το χρέος αν δεν αναλάβει τις ευθύνες τις η ΟΝ ή ακι οι α΄λλες δυο εταιρίες. Θα μοθ πείτε και γιατό δεν προχωράω μονος μου στην διακοπή με τισ παραπάνω πρωην εταιριέςσ μου?!το ρωτησα αυτό στην εεττ, και μου είπε πως καλό θα ήταν να μην το κάνω και να κοινοποιησω την καταγγελία μου στισ εταιρίες αυτέσ και να περιμένω απάντηση.

αυτο που με πειράζει είναι η κοροιδια και η ασυνέπεια, και όσο έχς την δυνατότητα και τασ μέσα θα την καταπολεμήσω.

kostas__p
20-08-07, 15:23
Εγω ξερω οτι την φορητοτικα την αναλαμβανει η ΟΝ.Τωρα απο και περα δεν εχω κατι αλλο να σου πω.Παντος για μενα να επειμηνεις στην φορητοτιτα της ΟΝ

pts
22-08-07, 10:14
μα παιδιά όταν έκανα αίτηση στην ΟΝ υπεγραψα ξεκάθαρη και σαφέστατη υπεύθυνη δήλωση ότι

να σημειώσω ότι έχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις απαντήσεισ από το αντιστοιχο θέμα που μου προτείνεται αλλά υπάρχουν ακόιμα κενα. Δεν είμαστε σίγουροι κατά πόσο είναι σε θέση η Οτενετ ΝΑ ΓΝΩρίζει ότι έχει διακοπεί η χρήση των υπηρεσιών της από τον χρήστη. Όπως επίσης η Ββιβοντι αν γνωρίζει ότι έχω σταματήσει να κάνω χρήση του ΟΤΕ όποτε και αυτή δεν μπορεί πλεον εκτων πραγμάτων να μου παρέχει οποιαδήποτε υπηρεσία.



Η διακοπή των δυο συνδέσεων προϋποθέτει την (δικαιολογημένη βάσει των όρων) ύπαρξη καταγγελίας σύμβασης από κάποιο εμπλεκόμενο μέλος και είναι ανεξάρτητο με την ύπαρξη ή όχι ADSL κυκλώματος ΟΤΕ σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. Εάν η ON έχει πρόχωρησει στις ενέργειες που όφειλε να κάνει βάσει της εξουσιοδότησης και διαθέτει τα απαιτούμενα αποδεικτικά στοιχεία, τότε οι OTENET και Vivodi οφείλουν να προχωρήσουν σε επιστροφή του ποσού που χρεώθηκε μετά την παραλαβή της καταγγελίας. Διαφορετικά θα πρέπει η ON να αποζημιώσει τον πελάτη.

Κατά συνέπεια δεν έχει νόημα να προβληματίζεσαι με αυτό το θέμα προς το παρόν, οφείλεις να προχωρήσεις σε καταγγελία. Το τι έχει γίνει μεταξύ των παρόχων θα προκύψει στην πορεία.

kostas__p
22-08-07, 13:41
ρε παιδια αφου το λεει ξεκα8αρα οτι η ΟΝ αναλαμβανει την μεταβηβαση.το ξερω καλα αυτο.αφου σε βαζει κ υπογραφεις αιτησει μεταβηβασεις κ βρονχου.μην τρελα8ουμε κιολας

ktas
22-08-07, 13:48
Μια ερώτηση. Αναφέρεσαι σε κανονικές χρεώσεις. Τι σημαίνει αυτό; Εϊχες χρεωθεί και τηλεφωνικές κλήσεις ή μόνο πάγια; Και εν τέλει από την στιγμή που είσαι στην ΟΝ μην πληρώσεις κανέναν λογαριασμό (αφού φυσικά κάνεις και την καταγγελία). Να σου κόψουν τηλ. και Internet δεν μπορούν αφού δεν ανήκεις στο δίκτυο τους οπότε άφησε τους να χτυπιούνται.

kostas__p
22-08-07, 14:01
Μια ερώτηση. Αναφέρεσαι σε κανονικές χρεώσεις. Τι σημαίνει αυτό; Εϊχες χρεωθεί και τηλεφωνικές κλήσεις ή μόνο πάγια; Και εν τέλει από την στιγμή που είσαι στην ΟΝ μην πληρώσεις κανέναν λογαριασμό (αφού φυσικά κάνεις και την καταγγελία). Να σου κόψουν τηλ. και Internet δεν μπορούν αφού δεν ανήκεις στο δίκτυο τους οπότε άφησε τους να χτυπιούνται.


εχεις δικιο φιλτατε ktas

contime
23-08-07, 11:05
Η διακοπή των δυο συνδέσεων προϋποθέτει την (δικαιολογημένη βάσει των όρων) ύπαρξη καταγγελίας σύμβασης από κάποιο εμπλεκόμενο μέλος και είναι ανεξάρτητο με την ύπαρξη ή όχι ADSL κυκλώματος ΟΤΕ σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. Εάν η ON έχει πρόχωρησει στις ενέργειες που όφειλε να κάνει βάσει της εξουσιοδότησης και διαθέτει τα απαιτούμενα αποδεικτικά στοιχεία, τότε οι OTENET και Vivodi οφείλουν να προχωρήσουν σε επιστροφή του ποσού που χρεώθηκε μετά την παραλαβή της καταγγελίας. Διαφορετικά θα πρέπει η ON να αποζημιώσει τον πελάτη.

Κατά συνέπεια δεν έχει νόημα να προβληματίζεσαι με αυτό το θέμα προς το παρόν, οφείλεις να προχωρήσεις σε καταγγελία. Το τι έχει γίνει μεταξύ των παρόχων θα προκύψει στην πορεία.

Aυτο που λεει ο pts ειναι το σωστο...
Κανε την καταγγελια σου κανονικα και μη δεχτεις να πληρωσεις λογαριασμο!Παρε τους τηλεφωνο στην ον και πετα το μπαλακι σε αυτους! Αν οντως εχουν κανει τις απαραιτητες διαδικασιες, στη συνεχεια αυτοι θα το πεταξουν στην οτενετ και τη βιβοντι και αστους να φαγωθουν μεταξυ τους ;)

uhustick06
05-02-08, 19:30
Θύμήθηκα πριν από καιρό πως είχα ανοίξει αυτό το θέμα, εδώ και μερικούς μήνες το συγξεξριμένο θέμα έχει λυθέι εξαιτίας της αντίδρασης που είχα.

Στα σχόλια που έλαβα παραπάνω, ένας βγήκε πέρα για πέρα αληθινός, και αφορά στην απάντηση από ΕΕΤΤ που ακόμα δεν έχω λάβει καμία ΩΣΤΟΣΟ η Ον υποχρεώθηκε να παραδεχτεί το λάθος της και να μου πιστώσει ένα μηνιαίο πάγιο, επίσης ΟΤΕΝΕΤ και ΒΙΒΟΝΤΙ προχώρησαν σε διακοπή από μόνες τους και απέστειλαν και εκκαθαριστικούς λογαριαμσούς όπουθ μου πιστώνανε τα ποσά τα οποία αδίκως με χρεώνανε.

Συμπέρασμα....αν κουνήσουμε τον ώλο μας θα το βρούμε το δίκιο μας. Βέβαια πλέον τα προβλήματα είναι ππολύ πιιο σιβαρά από το διαδικαστικό αυτού του τύπου και στοιχίζει μεγαλύτερη ταλαιπωρία αλλά πιστεύω πως και ε΄δω θα βρεθεί η λύση.

Η απαράδεκτη κατάστση με την ΤΙΒΙ και οι συνεχείς αποσυνδέσεις από το ιντερνετ δεν παλεύονται. Απ΄λα εδώ θέλει το κώλο μας να τον κουν΄λισουμε χιλιόμετρα!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.