PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για DSL over ISDN



nwing
27-12-04, 07:26
Αυτή τη στιγμή έχω ISDN και σκέφτομαι να βάλω DSL αλλά over PSTN και όχι ISDN. Ο λόγος είναι ότι με το ISDN έχουν αχρηστευτεί όλες οι συσκευές τηλεφώνου εκτός από αυτή στο δωμάτιο με τον υπολογιστή. Αν βάλω over ISDN θα πρέπει να συνδέσω το modem και το τηλέφωνο στο splitter σωστά? Εξακολουθεί όμως να ισχύει το γνωστό, ότι όλες οι συσκευές πρέπει να συνδεθούν με το netmod ή το τηλ μπαίνει κατευθείαν στο splitter? Επίσης δεν ξέρω αν είναι σημαντικό,η σύνδεση στο σπίτι μου είναι αρκετά παλιά (12-13 χρόνων)

McAli
27-12-04, 08:18
Γιατί δεν καλείς ένα ηλεκτρολόγο σπίτι σου να σου "τραβήξει" UDP καλώδια (νομίζω έτσι λέγονται) μέσα από τους τοίχους για τις άλλες μπρίζες τηλεφώνου;

party-pooper
27-12-04, 11:03
μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπε ο mcali, ο ηλεκτρολογος θα σου τα περασει με ατσαλινα αλλα τα λεφτα και η κουραση μπορει να ειναι περισσοτερη.ακομα για downgrade θα περιμενεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες και πρεπει να εισαι τυχερος και για πορτα μετα.Η συμβουλη μου βαλε OVER isdn και μετα μπορεις να τραβας καλωδια απο το netmod σε αλλες τηλεφωνικες συσκευες.
Καλη τυχη


Φιλικα Γιώργος

McAli
27-12-04, 11:13
party-pooper, η λύση που πρότεινα λειτουργεί και για ISDN

sdikr
27-12-04, 11:14
Αν βάλω over ISDN θα πρέπει να συνδέσω το modem και το τηλέφωνο στο splitter σωστά?

το modem και το netmod, τα τηλέφωνα θα συνδεθούν πάνω στο netmod (όπως τα έχεις τώρα)
να υποθέσω οτι έχει το κλασικό απο μία γραμμή πολλές μπρίζες στο σπίτι,

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βρείς που έρχεται το καλώδιο απο τον οτε στο σπίτι, μετά θα δείς πόσα ζευγάρια καλώδια έχουν μέσα οι μπρίζες του τηλεφώνου.
Αν έχει ένα, θα κόψεις το κύκλωμα απο την γραμμή του οτε στις μπρίζες, θα περάσεις ενα καλώδιο που θα πηγαίνει στο netmod, και θα κάνεις επιστρόφη απο το Netmod την αναλογική θύρα στην μπριζα ώστε να δώσεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι

McAli
27-12-04, 11:40
sdikr, προτείνεις να το κάνει ο ίδιος;

sdikr
27-12-04, 11:45
sdikr, προτείνεις να το κάνει ο ίδιος;

Αν νιώθει άνετα με τα καλώδια αν οχι να ζητήσει κάποια βοήθεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.