PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ: ΝΑ ΒΓΑΛΩ ACN ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ FORTHNET?



ikonsgr
28-12-04, 12:42
Aπ'όσο έχω δει μέχρι τώρα την καλύτερη προσφορά για flat rate adsl 256 την έχει η forthnet με 144eu/10 μήνες.Εδώ και ένα χρόνο είμαι με acn/256 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.Θα ήθελα λοιπόν όσοι έχετε adsl από forthnet στη Θεσσαλονίκη να μου πείτε την γνώμη σας για την ποιότητα/ταχύτητα που έχετε στην πράξη. Διότι από την μία σαφώς η forthnet έχει ποιο "βαριά" υποδομή από την acn αλλά από την άλλη έχει σίγουρα και περισσότρεο κόσμο,οπώτε δεν ξέρω αν τελικά θα είμαι καλύτερα με forthnet ή όχι.
Ευχαριστώ και, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

kubiak
28-12-04, 13:17
μέχρι τώρα έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι αυτό που -κυρίως- μετράει μεταξύ τους είναι το value/money οπότε γιατί όχι;

προσωπικά, είμαι ευχαριστημένος από την aCN εδώ και σχεδόν ένα χρόνο (256 και 384 με 3μηνες συνδέσεις) οπότε δεν την αλλάζω...

για μακροπρόθεσμα συμβόλαια μάλλον θα πρέπει να μετρήσει όπως είπα το value/money...

sdikr
29-12-04, 03:27
αν δεν είχα πάρει την προηγούμενη προσφορά που είχε η acn (6+4) τώρα θα έβαζα forthnet,
εδώ και καιρό το email είναι ξεχωρίστα απο τον Isp, οπότε δεν έχω κάτι να με κρατάει σε εναν Isp ή σε κάποιον άλλο.

σκέψου οτι με την forthnet, πέρνεις 6+4 10 μήνες για 122 ευρώ, (12 και κάτι ο μήνας!!) καθόλου άσχημα! (η acn έβγαινε τότε 15 ευρώ)

gatoulas
29-12-04, 16:19
Το μεγαλύτρο πρόβλημα των ACN, Vivodi, SparkNet κοκ είναι ότι δεν περνάνε από το aix με αποτέλεσμα αν θέλω επικοινωνία μεταξύ αυτών και των υπολοίπων providers πάω μέσω Αγγλίας ή Γαλλίας. Όχι και ότι καλύτερο για απαιτητικές εφαρμογές (voip, v3pn)

gr44
29-12-04, 17:06
Βρίσκομαι αθήνα και 100 μέτρα περίπου απο ΟΤΕ καλλιθέας έχω οτε/forthnet 256/128 SIEMENS 1 απο την αρχή που έβαλα DSL, και ποτέ δεν εχω πέσει κάτω απο 30 Κbs συνήθως 33-34 Κbs πολύ ευχαριστημένος απο το service της forthnet
Τελευταία 3-4 φορές έχει αποσυνχρονιστεί το modem αλλά δεν ξέρω αν φταίει η forthnet η ο ΟΤΕ, πάντως με αυτή την προσφορά που έχει κάνει η forthnet έχει τραβήξει πολύ κόσμο και πιθανόν να παρουσιαστούν προβλήματα στο μέλλον, πάντως σκοπεύω να την ανανεώσω για άλλο ενα 10 μηνο :? :roll:

titan
30-12-04, 09:22
παιδιά σίγουρα είναι πρόβλημα των ACN, Vivodi, SparkNet κοκ όσον αφορά το AIX ?

Το ρωτάω αυτό γιατί εχτές που τέσταρα trace από ένα παιδί που έχει vivodi, περνάει κανονικά από AIX με όλους εκτός από Forthnet, ενώ η Forthnet περνάει από ΑΙΧ για όλους εκτός από acn - vivodi.

Με λίγα λόγια η forthnet έχει μεγαλύτερο πρόβλημα μιας και δεν συνδέεται με 2 providers ενώ αυτοί οι 2 μόνο με την forthnet... αλλά προφανώς δεν την νοιάζει γιατί το πρόβλημα αμβλυνεται λόγω του ότι έχει πολλούς περισσότερους πελάτες...

εχεί κανείς περισσότερες πληροφορίες για το τι συμβαίνει ?

xakasou
30-12-04, 18:48
παιδιά σίγουρα είναι πρόβλημα των ACN, Vivodi, SparkNet κοκ όσον αφορά το AIX ?

Το ρωτάω αυτό γιατί εχτές που τέσταρα trace από ένα παιδί που έχει vivodi, περνάει κανονικά από AIX με όλους εκτός από Forthnet, ενώ η Forthnet περνάει από ΑΙΧ για όλους εκτός από acn - vivodi.

Με λίγα λόγια η forthnet έχει μεγαλύτερο πρόβλημα μιας και δεν συνδέεται με 2 providers ενώ αυτοί οι 2 μόνο με την forthnet... αλλά προφανώς δεν την νοιάζει γιατί το πρόβλημα αμβλυνεται λόγω του ότι έχει πολλούς περισσότερους πελάτες...

εχεί κανείς περισσότερες πληροφορίες για το τι συμβαίνει ?

έχει να κανει με τις συμφωνίες που εχουν μεταξύ τους.
Οταν ενας ISP είναι στο AIX δε σημαινει οτι αυτόματα έχει σύνδεση με όλους τους ISP που ειναι στο AIX. Πρέπει να έχουν και συμφωνία μεταξύ τους, το λεγόμενο peering agreement. Τώρα γιατί κάποιοι έχουν και κάποιοι άλλοι όχι, μάλλον έχει να κάνει με τα οικονομικά θέματα, δηλ. δεν τα βρίσκουν στα λεφτά. Συνήθως βέβαια είναι χωρίς χρήματα αυτές οι συνδέσεις, αλλά ορισμένοι την έχουν δεί κάπως....

@ ADSLgr.com All rights reserved.