PDA

Επιστροφή στο Forum : 14!!!!! συνεχόμενες μέρες εκτός ADSL από βλάβη εως σήμερα .



stathis argitis
28-12-04, 14:43
Είμαι συνδεμένος στο DSLAM της Νίκαιας.Είναι η δεύτερη φορά μεσα σε 40 μέρες που νέκρωσε η σύνδεση του DSLAM με τον ROUTER μου.Τις 2 πρώτες μέρες έπεφτε η σύνδεση χωρίς αιτία.Μετά απλά άναβε το φωτάκι συντονισμού χωρίς ποτέ να συντονίζει και πλέον κι αυτό ανάβει σπάνια χωρίς πάλι να συντονίζει ποτέ.
Την πρώτη φορά έκαναν 10 ημέρες για να το κοιτάξουν και τελικά αφού παραδέκτηκαν ότι έφταιγαν αυτοί αντικατέστησαν μια κάρτα και το έφτιαξαν.
Αυτήν την φορά πέρασαν ήδη 14 ημέρες και ακόμα δεν έχει αποκατασταθεί.
Έχω εποικοινωνήσει με όποιον κατάφερα και σήκωνε το τηλέφωνο στον ΟΤΕ και τελικά εχθές ήρθε τεχνικός σπίτι και αφού έκανε τις δοκιμές που μπορούσε με το εφεδρικό routeraki του και το spliteraki του κατέληξε ότι δεν μπορεί να βηθήσει γιατί δεν υπάρχει κάποιος άλλος στο κτίριο που βρίσκεται το DSLAM για να μιλάνε μεταξύ τους και να κάνουν δοκιμές.
Οπότε μου είπε γιορτές είναι ,κιαυτός με άδεια είναι και ότι κατεξέρεσιν ήρθε σπίτι,οπότε τελικά θα δούμε την βλάβη σε καμία 10ρια ακόμα μέρες όταν τελιώσει η άδεια του στις 7 Ιανουαρίου γιατί είναι ο μόνος αρμόδιος για DSL τεχνικός στην περιοχή της Νίκαιας.
Καταλήγοντας είπε πάλι ότι θα είναι δύσκολος και αμφίβολος ο εντοπισμός του προβλήματος ακόμα και αν γίνουν μετρήσεις θορύβου σημείο προς σημείο σύνδεσης.
Συμπέρασμα:Αν είμαι τυχερός σε καμιά 30αρια μέρες απο την μέρα που δήλωσα την βλάβη θα ξαναέχω internet.Φανταστήτε ότι στο σύνολο την ADSL την έβαλα πριν 3 μήνες.

ΕΛΕΟΣΣΣ!!!

BadCluster
28-12-04, 14:53
xaxaxa
οι απίστευτοι...

υπομονή φίλε μου με τους καραγκιόζηδες που έχουμε στην Ελλάδα...

Aias
28-12-04, 14:56
Και εγω στην Νικαια ειμαι και δεν εχω προβλημα.

Spyrosss
28-12-04, 15:50
Έχω εποικοινωνήσει με όποιον κατάφερα και σήκωνε το τηλέφωνο στον ΟΤΕ και τελικά εχθές ήρθε τεχνικός σπίτι και αφού έκανε τις δοκιμές που μπορούσε με το εφεδρικό routeraki του και το spliteraki του κατέληξε ότι δεν μπορεί να βηθήσει γιατί δεν υπάρχει κάποιος άλλος στο κτίριο που βρίσκεται το DSLAM για να μιλάνε μεταξύ τους και να κάνουν δοκιμές.

ΕΛΕΟΣΣΣ!!!

OTE ΟΛΕ!!!! Τότε τι ήρθε να κάνει;;;
Σου λέει κανένας άσχετος θα είναι,θα συγχρονίσω,θα του χρεώσω και άσκοπη μετάβαση :P

Προφέσσορας_Χάος
28-12-04, 17:07
ελα βρε υπομονή υπομονή.. τώρα τα παιδιά κάνουν διακοπές..:)
Επίσης σήμερα απάντησαν σε εναν πελάτη τους στο τηλέφωνο σχετικά με την βλάβη ...

"Ξέρετε μου λένε Κύριε και ο Θεός δεν έφιαξε τον κόσμο σε 1 μέρα"

τα συμπεράσματα δικά σας..:)

Spyrosss
28-12-04, 17:11
Επίσης σήμερα απάντησαν σε εναν πελάτη τους στο τηλέφωνο σχετικά με την βλάβη ...

"Ξέρετε μου λένε Κύριε και ο Θεός δεν έφιαξε τον κόσμο σε 1 μέρα"

τα συμπεράσματα δικά σας..:)

Δηλαδή ΟΤΕ=Θεός :?: :P

Προφέσσορας_Χάος
28-12-04, 17:27
Spyrosss, το επιασες το νόημα βλέπω :)

gadgetakias
28-12-04, 17:40
Καταγγέλω τον χρήστη stathis argitis ως αχάριστο.

Ενεργοποίηση (και καλά) DSL 1η Νοεμβρίου, 58 μέρες μετά ακόμη βλάβη.

ΑΧΑΡΙΣΤΕ ΧΡΗΣΤΗ! :lol:

stathis argitis
29-12-04, 15:32
Παιδιά σήμερα που ξανακάλεσα τον τεχνικό προιστάμενο και του ξαναανέφερα το θέμα δεν είχε ιδέα και μου είπε ότι θα προσπαθήσει να μου αλλάξει πόρτα για να δοκιμάσουμε μήπως έτσι παίξει.
Μου διευκρύνησε μάλιστα ότι για να αλλαχτεί μια πόρτα χρειάζετε να πάρει εξουσιοδότηση από την Κωλέτη, από μόνοι τουσ δεν έχουν δικαίωμα να το κάνουν παρόλο που τα DSLAM's είναι στον χώρο τους.
Τελικά μετά από 2 ώρες με πήραν και μου είπαν ότι η πόρτα άλλαξε.....
Για να δούμε μόλις πάω σπίτι θα είναι εντάξη.
Θα σας ενημερώσω αύριο.Ελπίζω να έφταιγε αυτό....
Πάντως όπως φάνηκε όλα είναι αφημένα στην τύχη τους.Αν δεν έπερνα τηλέφωνο σήμερα θα έπρεπε να περιμένω μέχρι τις 7 Ιανουαριου που θα επέστρεφαν από άδεια.

sachem
30-12-04, 15:39
Εγω ειμαι αισιως στις 16 μερες Νικαια δεν εμφανιστηκε κανενας τεχνικος μαλλον τον επνιξε το ΤΣΟΥΝΑΜΙ.....

John_Nastos
30-12-04, 20:25
και βέβαια για όσο χρονικόο διάστημα δεν λειτουργεί η DSL πληρώνονται κανονικά τα πάγια ε;

Άσε που "τρέχει" και η συνδρομή...

dracula
30-12-04, 22:05
Παιδια εγω απο Χαϊδαρι (κεντρο Αιγαλεω) ειχα δηλωσει βλαβη απο τις 20/12 και καθε φορα που τηλεφωνουσα στα γνωστα τηλεφωνα, μου ελεγαν και απο ενα παραμυθακι (το τραβαει η μερα αλλωστε) Πηγα σημερα το πρωι στο τοπικο καταστημα και ενας ανθρωπος εκει με λυπηθηκε και ελυσε το προβλημα σε ΤΡΙΑ λεπτα: τηλεφωνο Κωλλετη και μεχρι να τελειωσουν οι ευχες ειχε γινει reset η γραμμουλα και το DSL επανηλθε με 448/160.

Αυτα. Προσπαθηστε με τους ανθρωπους απο κοντα να τους πεισετε για το δικιο σας, γιατι δυστυχως αυτη τη στιγμη ειναι το μονο που μας σωζει...

sachem
05-01-05, 15:39
stathis argitis,
Μηπως μπορεις να μου δωσεις το τηλ του τεχνικου προιταμενου ειμαι και εγω χωρις γραμμη Νικαια.ευχαριστω

DrWho
05-01-05, 15:57
Παιδια εγω απο Χαϊδαρι (κεντρο Αιγαλεω) ειχα δηλωσει βλαβη απο τις 20/12 και καθε φορα που τηλεφωνουσα στα γνωστα τηλεφωνα, μου ελεγαν και απο ενα παραμυθακι (το τραβαει η μερα αλλωστε) Πηγα σημερα το πρωι στο τοπικο καταστημα και ενας ανθρωπος εκει με λυπηθηκε και ελυσε το προβλημα σε ΤΡΙΑ λεπτα: τηλεφωνο Κωλλετη και μεχρι να τελειωσουν οι ευχες ειχε γινει reset η γραμμουλα και το DSL επανηλθε με 448/160.

Αυτα. Προσπαθηστε με τους ανθρωπους απο κοντα να τους πεισετε για το δικιο σας, γιατι δυστυχως αυτη τη στιγμη ειναι το μονο που μας σωζει...


Από ό,τι καταλαβαίνω είχες πρόβλημα με το upload. ( γνωστό πρόβλημα).
Πέρασα ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι περιγράφεις !!! Είμαστε και στο ίδιο DSLAM ( αιγάλεω). Τελικά μετά από 12-13 μέρες , παμπολλα τηλέφωνα σε 1242, 134 , 121 , κλπ κλπ ,δεκάδες καβγάδες με προιστάμενους κλπ κλπ , αναγκάστηκα και πήγα από εκεί ( ιερά οδό ΟΤΕ) και το θέμα λύθηκε.
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μιλάμε για ένα απλό reset γραμμής. ( που φυσικά το είχα ζητήσει από την πρώτη μέρα).
Περιττό να σου πω ότι άκουσα ένα σωρό μαλ@κίες , δικαιολογίες και δεκάδες προσπάθειες να κερδίσουν χρόνο για να γλιτώσουν το reset της γραμμής...
Απίστευτο.

power
05-01-05, 16:04
Ρε παιδιά και αν κάποιος έχει τρίμηνη σύνδεση τι κάνει?
Θα του την πληρώσει ο ΟΤΕ για το μήνα που έχασε?Γιατί ο ISP δε πρόκεται να δώσει φράγκο παραπάνω.

pts
05-01-05, 16:16
Παιδιά όσοι έχετε βλάβη για την οποία αποδεδειγμένα ευθύνεται ο ΟΤΕ ή ο παροχέας υπηρεσιών Internet να στέλνετε Fax ή e-mail με το οποίο να ζητάτε την επιστροφή των χρημάτων για το χρονικό διάστημα της διακοπής. Είναι ένα δικαίωμα μας αυτό που δεν πρέπει να το παραμελούμε.

dracula
05-01-05, 21:02
Το προβλημα δεν ειναι ουτε οι αναβαθμισεις, ουτε τα ελλιπη helpdesk. Ειναι η αδιαφορια της κεντρικης διοικησης του ΟΤΕ για τον πελατη, ριζωμενη και θρεμμενη απο τη μονοπωλιακη πολιτικη. Εχουν περασει τοσες μερες και ακομα δεν μπορω να χωνεψω πως για ενα θεμα με λυση τριων λεπτων επρεπε εγω να χασω 10 μερες τη γραμμη μο, το χρονο μου και την υπομονη μου.

Πρεπει να αντιδρασουμε, και πρεπει να γινει η πρωτη προσπαθεια απο το φορουμ αυτο. Μας αφορα ολους.
Δικηγοροι ολου του φορουμ κινητοποιηθειτε.

stathis argitis
07-01-05, 02:16
φίλε sachem το τηλέφωνο του τεχνικού προιστάμενου στην Νίκαια είναι 210 4925299
Εκείνος όπως μου είπε μπορεί να παρέμβει απο την στιγμή που το κέντρο διαχείρησης βλαβών DSL του ΄δίνει την βλάβη ως βλάβη για επέμβαση συνεργείου.
Κάλεσε τον μήπως και έχει γίνει έτσι.
Καλή τύχη.
Παιδιά Χριάζεται πολύ τύχη για να μας πάνε όλα καλά.

sachem
07-01-05, 11:42
Eυχαριστω stathis argitis

l3ft3r1s
07-01-05, 12:35
...
Περιττό να σου πω ότι άκουσα ένα σωρό μαλ@κίες , δικαιολογίες και δεκάδες προσπάθειες να κερδίσουν χρόνο για να γλιτώσουν το reset της γραμμής...

Γτ τόσο δύσκολο είναι ένα reset? :shock:
Δεν νομίζω να τους στοιχίζει τπτ... και πόση ώρα του παίρνει του τεχνικού να κάνει ένα reset? Αλλωστε αυτή είναι η δουλεία του! :twisted:


Παιδιά όσοι έχετε βλάβη για την οποία αποδεδειγμένα ευθύνεται ο ΟΤΕ ή ο παροχέας υπηρεσιών Internet να στέλνετε Fax ή e-mail με το οποίο να ζητάτε την επιστροφή των χρημάτων για το χρονικό διάστημα της διακοπής. Είναι ένα δικαίωμα μας αυτό που δεν πρέπει να το παραμελούμε.
ΟΚ διλαίωμα μας είναι αλλά από που απορρέει? Ετσι για να ξέρουμε τι λέμε δλδ... Από κάποιον νόμο? Από κάποιον κανόνα της Ε.Ε.? :roll:

Δημητρης Τρας
25-01-05, 19:54
Παιδιά , δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για το post μου, (sorry αν δεν είναι). ;Έχω σύνδεση ADSL 384 από Forthnet εδώ και περίπου 3 μήνες, χωρίς ποτέ να έχς προβλήματα μέχρι σήμερα. Έχω modem Tornado 801 και ISDN γραμμή και το LEDακι για το ADSL σήμερα είναι κόκκινο αντί για πράσινο. Η σύνδεση forthnet δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, αυτή τη στιγμή είμαι μέσα με τη σύνδεση αλλά με ISDN. Πρόβλημα με τους drivers δεν υπάρχει γιατί έχω 2 pc και στα δύο δεν λειτουργεί σήμερα. Σε επικοινωνία με την Forthnet μου είπαν ότι είναι πρόβλημα γραμμής. Σε επικοινωνία με το 121 μου είπαν ότι 8α το δουν σε 5-10 μέρες. Η περιοχή μου είναι Αμφιάλη Κερατσινίου.Μπορώ εγώ να κάνω κάτι άλλο. ? Ευχαριστώ.

nnn
26-01-05, 00:00
Πάρε τηλέφωνο και στο 1242.
Και σβήσε και ξανάνοιξε το modem.

frap
26-01-05, 00:02
ΟΚ διλαίωμα μας είναι αλλά από που απορρέει? Ετσι για να ξέρουμε τι λέμε δλδ... Από κάποιον νόμο? Από κάποιον κανόνα της Ε.Ε.? :roll:

Ρίχνετε καμιά ματιά σε αυτά που υπογράφετε... ή που υποτίθεται πως αποδεχτήκατε αν δεν υπογράψατε...

http://www.oteshop.gr/adsl_oroisimvasis.htm

Στο άρθρο 5.1.1

Παραδόξως, θυμόμουν να λέει απλά την δήλωση της βλάβης (121), αλλά τώρα ζητά την γραπτή αναγγελία της βλάβης... ήμαρτον...

-Κ.

DJMIKE
26-01-05, 01:12
Σημερα το ADSL ηταν νεκρο το μεσημερι και πηρα τηλ. στο 1242. (Ηταν βλαβη του ΟΤΕ και θα επανελθει). Τωρα που επανηλθε με pstn μπενω πιο γρηγορα!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.