PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδικασία ενεργοποίησης 2play από γραμμή ISDN-BRA ΟΤΕ



nicon
21-08-07, 21:43
Χαιρετώ σας και καλώς σας βρίσκω!

Μπορεί κανείς σας να μου περιγράψει συνοπτικά και με κάποιο (σχετικό) χρονοδιάγραμμα τη διαδικασία από την αίτηση μέχρι την ενεργοποίηση του 2play όταν κάποιος έχει γραμμή ISDN-BRA από ΟΤΕ (με ISDN router...) και ADSL από ΟΤΕ/ΟΤΕnet;

Για παράδειγμα, κάτι τέτοιο θέλω:
Ημέρα 0: Αίτηση
Ημέρα Χ1 έως Υ1: Αίτηση φορητότητας από Forthnet
Ημέρα Χ2 έως Υ2: Μετατροπή από ISDN σε PSTN*
* από ΟΤΕτζή άραγε;;; απαιτείται παρουσία μου στο χώρο για την αφαίρεση του Netmod;;;Ημέρα Χ3 έως Υ3: Διακοπή τηλεφώνου
Ημέρα Χ4 έως Υ4: Διακοπή ADSL - Επαναφορά σε λίγες ώρες
.......
.......
.......
Ημέρα Χ8 έως Υ8: Αποστολή κωδικών με SMS...
Ημέρα Χ9 έως Υ9: Πλήρης ενεργοποίηση
Αυτά που θέλω πιο πολύ να μάθω είναι τα εξής:

1. Πόσο χρόνο μένει κανείς χωρίς τηλέφωνο (συνολικά για την μετατροπή ISDN=>PSTN και την μεταφορά στο ιδιόκτητο δίκτυο); Παρεμπιπτόντως, ανήκω στο κέντρο Καλαμακίου (απ' όσο βλέπω, έχει ξανά διαθέσιμες πόρτες) και δεν έχω πρόσθετα MSN στην ISDN σύνδεσή μου.

2. Πόσο χρόνο μένει κανείς συνολικά χωρίς internet;;; Άραγε μένει κανείς κάποιες επιπλέον μέρες χωρίς εξοπλισμό Annex A (PSTN), δεδομένου ότι όταν έχεις ISDN συνήθως έχεις Annex B (ISDN); Αυτή τη στιγμή δουλεύω με ISDN router Speedtouch 530i. Φλασάρεται άραγε σε PSTN ή να επισπεύσω την παραλαβή του εξοπλισμού της Forthnet ή ίσως την αγορά ενός wireless ADSL2+ router που υπολόγιζα εν ευθέτω χρόνο;

3. Υπάρχει κάτι που δεν έχω σκεφτεί ως προς τα παραπάνω που θα πρέπει να προσέξω στις συνεννοήσεις μου με Forthnet ή/και ΟΤΕ; Γιατί λέω να κάνω και μια κρούση στον ΟΤΕ, εν καιρό, για να δω αν έχω όντως σταματήσει να χρεώνομαι από κει - πΟΤΕ δεν ξέρεις άλλωστε.......!!!

Επιπλέον, γνωρίζει κανείς σας τι εξοπλισμό δίνει τώρα η Forthnet; USB ή και Ethernet; Μπορεί στην αίτηση να ζητήσει κανείς κάποιο ασύρματο με επιβάρυνση;

Και τέλος, έχει νόημα να κάνει κανείς την αίτηση στα κεντρικά τους γραφεία, από πλευράς ταχύτητας; Επειδή είμαι σχετικά κοντά...

Τέλος, ζητώ συγνώμη αν κάποια από τα παραπάνω έχουν ήδη απαντηθεί - αν και έψαξα αρκετά, χάθηκα εντελώς στις εκατοντάδες των replies. Ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να ξεκινήσει εδώ ένα thread ειδικά για τους ISDN υποψήφιους για το 2play.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

ariadgr
21-08-07, 21:56
1. Πόσο χρόνο μένει κανείς χωρίς τηλέφωνο (συνολικά για την μετατροπή ISDN=>PSTN και την μεταφορά στο ιδιόκτητο δίκτυο); Παρεμπιπτόντως, ανήκω στο κέντρο Καλαμακίου (απ' όσο βλέπω, έχει ξανά διαθέσιμες πόρτες) και δεν έχω πρόσθετα MSN στην ISDN σύνδεσή μου.

Δεν γίνεται πρώτα μετατροπή σε PSTN OTE.
Tη μέρα της ενεργοποίησης η ISDN σταματάει να δουλεύει, και πλέον η γραμμή γίνεται PSTN forthnet. Όταν γίνει αυτό, αν δε δουλεύει το τηλέφωνο τους τηλεφωνείς στην τεχνική υποστήριξη να τους ενημερώσεις, είναι κάτι που μπορούν να το διορθώσουν εντός λίγων ωρών.


2. Πόσο χρόνο μένει κανείς συνολικά χωρίς internet;;; Άραγε μένει κανείς κάποιες επιπλέον μέρες χωρίς εξοπλισμό Annex A (PSTN), δεδομένου ότι όταν έχεις ISDN συνήθως έχεις Annex B (ISDN); Αυτή τη στιγμή δουλεύω με ISDN router Speedtouch 530i. Φλασάρεται άραγε σε PSTN ή να επισπεύσω την παραλαβή του εξοπλισμού της Forthnet ή ίσως την αγορά ενός wireless ADSL2+ router που υπολόγιζα εν ευθέτω χρόνο;

Χωρίς internet μένεις πάλι πολύ λίγο χρόνο (ίσως και λιγότερο από 1 ώρα).
Αφού μάθεις την ημερομηνία ενεργοποίησης, φρόντισε να παραλάβεις τον εξοπλισμό 2-3 μέρες νωρίτερα από τη forthnet. Το speedtouch isdn δεν μετατρέπεται σε pstn.


Επιπλέον, γνωρίζει κανείς σας τι εξοπλισμό δίνει τώρα η Forthnet; USB ή και Ethernet; Μπορεί στην αίτηση να ζητήσει κανείς κάποιο ασύρματο με επιβάρυνση;

Δίνουν ethernet + USB (combo) modem/router Siemens CL-100.
Μη ζητήσεις ασύρματο, σε χρεώνουν υπερβολικά.
Αν θέλεις αγόρασε μόνος σου αργότερα.



Και τέλος, έχει νόημα να κάνει κανείς την αίτηση στα κεντρικά τους γραφεία, από πλευράς ταχύτητας; Επειδή είμαι σχετικά κοντά...

Φυσικά, γλιτώνεις τις μέρες που θα χρειαστούν τα ΕΛΤΑ να τη στείλουν, και τις μέρες που θα χρειαστεί η forthnet να ανοίξει το φάκελο...

nicon
21-08-07, 22:24
Ευχαριστώ πολύ, ariadgr, για την πληρέστατη και ταχύτατη απάντηση. Λέω να πάω αύριο στην Καλλιθέα για την αιτησούλα...

Ένα τελευταίο μόνο: εάν απουσιάζω από το σπίτι την ώρα που θα γίνει η μετατροπή σε Forthnet PSTN και το netmod είναι συνδεδεμένο, θα γίνει κάποια ζημιά; Να αποσυνδέσω καλού-κακού...; Αλλά πάλι... θα ξέρω ποια ακριβώς μέρα θα γίνει...;

sdikr
21-08-07, 22:28
Ευχαριστώ πολύ, ariadgr, για την πληρέστατη και ταχύτατη απάντηση. Λέω να πάω αύριο στην Καλλιθέα για την αιτησούλα...

Ένα τελευταίο μόνο: εάν απουσιάζω από το σπίτι την ώρα που θα γίνει η μετατροπή σε Forthnet PSTN και το netmod είναι συνδεδεμένο, θα γίνει κάποια ζημιά; Να αποσυνδέσω καλού-κακού...; Αλλά πάλι... θα ξέρω ποια ακριβώς μέρα θα γίνει...;


οχι ζημιά δεν θα γίνει, απλά δεν θα δουλεύει το τηλ

nicon
21-08-07, 22:33
Ευχαριστώ και πάλι. Νά 'σαι καλά!

ariadgr
22-08-07, 01:34
Λέω να πάω αύριο στην Καλλιθέα για την αιτησούλα...

Μην ξεχάσεις στα σχόλια της αίτησης να γράψεις "κατανοώ ότι η γραμμή μου θα μετατραπεί σε PSTN και αυτό επιθυμώ", γιατί έχει παρατηρηθεί σε ορισμένες περιπτώσεις μεγάλη καθυστέρηση στη Forthnet, επειδή οι υπάλληλοι που καταχωρούσαν την αίτηση ήθελαν να βεβαιωθούν ότι ο πελάτης το έχει κατανοήσει...

spirosta
22-08-07, 01:47
Μην ξεχάσεις στα σχόλια της αίτησης να γράψεις "κατανοώ ότι η γραμμή μου θα μετατραπεί σε PSTN και αυτό επιθυμώ", γιατί έχει παρατηρηθεί σε ορισμένες περιπτώσεις μεγάλη καθυστέρηση στη Forthnet, επειδή οι υπάλληλοι που καταχωρούσαν την αίτηση ήθελαν να βεβαιωθούν ότι ο πελάτης το έχει κατανοήσει...
Εγώ το είχα γράψει πάνω στην φωτοτυπία της ταυτότητας.

RoadHog
22-08-07, 02:12
Όταν βάλαμε ISDN χρειάστηκε να έρθει ένας ηλεκτρολόγος να αλλάξει την σύνδεση στις πρίζες τηλεφώνου μέσα στο σπίτι.
Μάλιστα θυμάμαι που με ρωτούσε ποια δωμάτια θα ήθελα να είναι στο 1ο κανάλι και ποια στο 2ο.
Όταν θα γίνει η μετατροπή από ISDN σε PSTN θα χρειαστεί να έρθει ξανά; Στο διάστημα αυτό (η γραμμή PSTN, αλλά οι πρίζες σε ρύθμιση για ISDN) τι μπορεί να συμβεί;

nicon
22-08-07, 07:59
Όταν βάλαμε ISDN χρειάστηκε να έρθει ένας ηλεκτρολόγος να αλλάξει την σύνδεση στις πρίζες τηλεφώνου μέσα στο σπίτι.
Μάλιστα θυμάμαι που με ρωτούσε ποια δωμάτια θα ήθελα να είναι στο 1ο κανάλι και ποια στο 2ο.
Όταν θα γίνει η μετατροπή από ISDN σε PSTN θα χρειαστεί να έρθει ξανά; Στο διάστημα αυτό (η γραμμή PSTN, αλλά οι πρίζες σε ρύθμιση για ISDN) τι μπορεί να συμβεί;

Τέτοιου είδους μετατροπές συνήθως τις κάνω μόνος μου. Έτσι, όπως τις έκανα τότε, έτσι θα τις κάνω και τώρα. Φοβάμαι ότι —αν δεν είσαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με τα κατσαβίδια— θα χρειαστεί και πάλι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο για να έχεις τηλεφωνία σε όλο το σπίτι. Αυτό, φυσικά, το λέω με επιφύλαξη, αφού δεν ξέρω τι ακριβώς άλλαξε ο ηλεκτρολόγος στο σπίτι σου. Πιθανότατα, αν ο υπολογιστής σου και η βασική τηλεφωνική συσκευή σου βρίσκονται κοντά στην κεντρική παροχή (εκεί που ήταν το netmod) να μην τον χρειαστείς άμεσα...

Επιπλέον, θα χρειαστεί να αγοράσεις επιπλέον φίλτρα (για PSTN σήμα) για όλες σου τις τηλεφωνικές συσκευές πέραν της πρώτης - εκτός αν ο ηλεκτρολόγος το διαχειριστεί κι αυτό...

dim12
22-08-07, 08:55
δεν θα χρειαστει ναρθει τεχνικος του οτε στο σπιτι για να αποσυνδεσει και να παρει το νετμοντ?

vagdsl
22-08-07, 09:26
"Χωρίς internet μένεις πάλι πολύ λίγο χρόνο (ίσως και λιγότερο από 1 ώρα)."

Ωραίο το παραμύθι αλλά δυστυχώς έχει και δράκο. Για μετάβαση σε shared-LLU από ΑΡΥΣ μου έχει κοπεί το internet από τις 27/7.

Ακύρωσα την αίτηση και η Forthnet απλά δεν στέλνει την ακύρωση στον ΟΤΕ γιατί έτσι γουστάρει.

Η ΕΕΤΤ είναι ενήμερη για όλα αυτά και απλά ανέχεται τέτοιες πρακτικές.

Αν χρειάζεσαι το internet καλύτερα πάρε μιά νέα γραμμή από ΟΤΕ και ζήτα την μετατροπή της σε LLU και όταν ενεργοποιηθεί διακόπτεις την υπάρχουσα.

Αυτό θα έκανα εγώ αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω...

No-Name
22-08-07, 12:15
Δεν ειναι απαραίτητο να μείνεις χωρίς internet η δική σου περίπτωση όπως και κάποιων άλλων(λίγων) είναι εξαίρεση στο κανόνα.

Σε όποιον πάροχο LLU και να πάς δεν ΠΡΕΠΕΙ να μείνεις παραπάνω από 1 εργασιμή χωρίς υπηρεσίες για την μετάβαση

dim12
22-08-07, 13:14
Ημέρα Χ2 έως Υ2: Μετατροπή από ISDN σε PSTN*
* από ΟΤΕτζή άραγε;;; απαιτείται παρουσία μου στο χώρο για την αφαίρεση του Netmod;;;.



δεν θα χρειαστει ναρθει τεχνικος του οτε στο σπιτι για να αποσυνδεσει και να παρει το νετμοντ?

ξερει κανενας?επειδη κιεγω ψαχνομαι...;)

amanas240187
22-08-07, 13:34
ξερει κανενας?επειδη κιεγω ψαχνομαι...;)

θα πας σε ενα καταστημα του οτε και θα παραδωσεις το νετμοντ,αλλιως θα σου το χρεωσει ο οτε!!!

vagdsl
22-08-07, 14:16
Δεν ειναι απαραίτητο να μείνεις χωρίς internet η δική σου περίπτωση όπως και κάποιων άλλων(λίγων) είναι εξαίρεση στο κανόνα.

Σε όποιον πάροχο LLU και να πάς δεν ΠΡΕΠΕΙ να μείνεις παραπάνω από 1 εργασιμή χωρίς υπηρεσίες για την μετάβαση

Δεν ξέρω για τους άλλους πάροχους, για την Forthnet μάλλον εγώ και 3-4 γνωστοί μου που εδώ και κανα μήνα είμαστε χωρίς internet είμαστε ο κανόνας.

RoadHog
22-08-07, 16:09
θα πας σε ενα καταστημα του οτε και θα παραδωσεις το νετμοντ,αλλιως θα σου το χρεωσει ο οτε!!!


...και θα πάρεις ένα υπογεγραμμένο χαρτάκι που θα λέει οτι το παρέδωσες.

dim12
22-08-07, 22:10
...και θα πάρεις ένα υπογεγραμμένο χαρτάκι που θα λέει οτι το παρέδωσες.
υπαρχει περιπτωση το ντεμοντ να το ειχα αγορασει τοτε που εβαλα isdn(εχω την υποψια οτι τοχα αγορασει σε τρεις δοσεισ αλλα δε θυμαμαι...
επισης δεν ερχεται κανενας τεχνικος ή τπτ τετοιο,ε?γιατι η φορθνετ μουπε πως η αφαιρεση του θα γινει μεσω τεχνικου του οτε....

πειραζει που δεν ειναι σε καλη κατασταση?

stefanos1999
22-08-07, 22:24
σημερα νεκρωσε το isdn netmode μετα απο πολυ καιρο....μαζι με αυτο ομως νεκρωσε και το τηλεφωνο και το ιντερνετ συγχρονιζει στα 767/191 Kbps απο τα 2048/256 που ειχα μεχρι σημερα το πρωι πριν την διακοπη (ADSL AΡΥΣ -ISP:FORTHNET).

ariadgr
23-08-07, 14:11
υπαρχει περιπτωση το ντεμοντ να το ειχα αγορασει τοτε που εβαλα isdn(εχω την υποψια οτι τοχα αγορασει σε τρεις δοσεισ αλλα δε θυμαμαι...

Όχι, το netmod δεν το πουλούσαν, πάντα το έδιναν με χρησιδάνειο.


επισης δεν ερχεται κανενας τεχνικος ή τπτ τετοιο,ε?γιατι η φορθνετ μουπε πως η αφαιρεση του θα γινει μεσω τεχνικου του οτε....

Δεν το παίρνει τεχνικός του ΟΤΕ, το παραδίδεις εσύ και παίρνεις το χαρτί που αναφέρθηκε προηγουμένως.

proxeiros
23-08-07, 18:32
Είμαι κι εγώ σ' αυτή την περίπτωση (ISDN και Connex-talk).

Σκοπεύω στις αρχές της επόμενης χρονιάς να μετακομίσω (εντός της ίδιας περιοχής στο ίδιο DSLAM).

Αξίζει να κάνω τις διαδικασίες αλλαγής σε 2play ή να περιμένω μετά την μετακόμιση;
Αν αποκτήσω το 2play πριν τη μετακόμιση, πού πρέπει να απευθυνθώ στη συνέχεια για μεταφορά της γραμμής; στον ΟΤΕ ή στην Forthnet;

miky_7
24-08-07, 11:50
Απαξ και συνδεθεις στην forthnet δεν μπορεις να κανεις μεταφορα της γραμμης σου, οποτε παρεμεινε στον ΟΤΕ μεχρι την μετακομιση. Δες κι εδω :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=106507

@ ADSLgr.com All rights reserved.