PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus P4C800-E Del M/B + WOL



alefgr
28-12-04, 19:53
Έχει καταφέρει κάποιος που έχει το εν λόγω mobo να δουλέψει το WOL μέσω magic packet; Ότι και να έχω κάνει το έν λόγω mobo δεν ξεκινάει με τίποτε.

Bios version 1.20.

alefgr
31-12-04, 00:16
Μιας και βρήκα την λύση ας την γράψω. Ίσως στο μέλλον και κάποιος άλλος ομοιοπαθής έχει το ίδιο πρόβλημα.

Το BIOS τελικά είχε το πρόβλημα. Έβαλα το 1019.004 και το PC "ξυπνάει" κανονικά. Παρεμπιπτόντως η online υποστήριξη της Asus είναι για τα μπάζα...

WAntilles
31-12-04, 01:14
alefgr, ειδικά για ASUS, να κοιτάς πάντα και το FTP της ASUS Γερμανίας.

ftp://ftp.asuscom.de/

Ειδικά εκεί, έχουν πολλές νέες beta εκδόσεις BIOS, που ειδικά για σχετικά παλιές mobos έχουν ορισμένα καινούρια features.

alefgr
31-12-04, 06:48
Δυστυχώς. Το BIOS που έβγαλα ήταν beta...

Δεν είναι να εμπιστεύεσαι και πολύ τα beta.

JohnGR
31-12-04, 08:51
Στις ASUS μου "φοράω" πάντα beta από το παραπάνω ftp χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής (εκτός από το 0 MHz Prossecor! :P )

alefgr
31-12-04, 21:11
Φίλε JohnGR και εγώ δεν είχα άλλη παρενέργεια από την beta version, μέχρι που χρειάστηκα την δυνατότητα να ανοίγει το PC από τον Server. Την μόνη μικρή παρενέργεια που είχα ήταν να πρέπει να κατεβάσω το FSB από 131 στα 129 γιατί μερικές φορές έκανε restart τώρα τον χειμώνα όταν με την 1016 δούλευε χωρίς πρόβλημα στα 131MHz.

Απ' ότι είδα πάντως στην διεύθυνση που έγραψε ο WAntilles υπάρχει νεότερη version beta, η 1020.003 ενώ εγώ είχα πριν την 1020.001. Δεν γράφει όμως τις αλλαγές και τις διορθώσεις που έχουν γίνει.

WAntilles
31-12-04, 21:14
Δυστυχώς. Το BIOS που έβγαλα ήταν beta...

Δεν είναι να εμπιστεύεσαι και πολύ τα beta.

Κι όμως από το συγκεκριμένο FTP πολλές φορές τα beta είναι στην πραγματικότητα καινούρια BIOS που απλά λόγω παλαιότητας της mobo δεν θέλουν να τους πρήζουν τα @@ με support.

Αλλά στην πραγματικότητα δουλεύουν μια χαρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.