PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL in box VS CONΝ-X



Gedo
28-12-04, 20:32
Βρηκα ενα πολυ ωραιο αρθρο στο site της forthnet που συγκρινει τα 2 πακετα ιδου.
http://www.forthnet.gr/templates/corporateproductsdetails2.aspx?c=10007524

FatMan
28-12-04, 22:38
το οτι ειναι καλο πακετο το in a box δεν το αμφισβητω.
αυτα ειναι τρυκ του μαρκετινγκ με τα κοκκινα χαπια [πετυχημενο ομως :D ]

απλως το προιον τους απευθυνεται σε διαφορετικο αγοραστικο κοινο.
ειναι για τον απλο χρηστη που θελει να ερθει σε επαφη με το adsl.

παντως δεν σου τα λενε ολα στην συγκριση που κανουν.
usb modem του *μπιπ* η forthnet / alcatel530 που μαμαει και δερνει η otenet,
αν μετα το τριμηνο αλλαξεις isp πληρωνεις παλι τελος ενεργοποιησης στον οτε
και λιγακιιιι ποιο γρηγορη ενεργοποιηση γραμμης μεσω connx :)

Crosstalk
28-12-04, 22:49
Αν τα ελεγαν ολα δεν θα χανοταν η μαγεια του "ψαξιματος"!
Παντως γενικα δεν τσιμπανε ολοι στα κολπακια με τα πακετα γιατι ολοι ρωταν να μαθουν και γενικα υπαρχει ικανοποιητικη πληροφορηση ειτε απο ανθρωπους που ξερουν ή απο το forum!

Lazy Dog
28-12-04, 23:41
Επειδη εχω ADSL in a Box, μπορω να πω οτι το μοντεμακι ειναι αριστο. Λειτουργει ακουραστα(το εχω ανοικτο 8 ημερες τωρα χωρις επανεκκινηση) και απο ταχυτητες τωρα τελευταια σκιζει.

{Εχω βεβαια και το zyxelακι μου στην αλλη γραμμη:wink:}

JohnGR
29-12-04, 01:01
Αν και ήμουν αρνητικός σε αυτά τα πακέτα βλέπω πώς είναι η *ιδανική* λύση για έναν *αρχάριο* χρήστη. Όλοι πρέπει να ξεκινήσουμε από κάπου! :)

Προφέσσορας_Χάος
29-12-04, 01:23
JohnGR,Οπως το είπες...και το μοντεμάκι την δουλεία που θέλει να κάνει ενας αρχάριος χρήστης την κάνει απολυτα..Και ταχύτητες max που πιάνει η γραμμή..
Το μόνο μείων για μένα του πακέτου είναι οτι η γραμμή ανοίκει τυπικά στην forthnet κατασυνέπεια σε περιορίζει στην αλλαγη isp.Αν αλλάξεις isp σου κόβεται η γραμμή.
Εγώ βέβαια πριν το αγοράσω το ηξέρα, όμως ήξερα οτι είμαι και χρόνια πελάτης σε forthnet και μόνο αν γίνέι κάτι ανέλπιστο θα την έκοβα..Οπότε αφου είμαι ικανοποιημένος με forthnet γιατι να κατσω να το σκευτώ..Και στο κάτω κατω σε ένα χρόνο δεν θα είναι τόσο τραγικά τα πράγματα στην φάση ενεργοποίησης μιας γραμμής οπότε βλέπουμε έως τότε..

JohnGR
29-12-04, 01:29
Ακριβώς καθηγητά μου! :P

Βέβαια αναφέρομαι (όπως ανέφερα και σε άλλο thread) στην επαρχία... αλλά οι 10-15 χρήστες που γνωρίζω με το κουτάκι (το box ρε παιδιά :P ) είναι απόλυτα ευχαριστημένοι.

Η μόνη διαφωνία είναι αυτή που γράφεις στο μήνυμά σου και έχω "σημειώσει" στην υπογραφή μου: η δέσμευση.

Όπως όμως πολύ σωστά γράφεις, ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα με την forth εκτός από έναν απαίσιο μήνα...

Τα συμπεράσματα δικά μας!

EvilHawk
29-12-04, 11:55
Βρηκα ενα πολυ ωραιο αρθρο στο site της forthnet που συγκρινει τα 2 πακετα ιδου.
http://www.forthnet.gr/templates/corporateproductsdetails2.aspx?c=10007524


Ααα ωραία να αρχίσουμε να πριμοδοτούμε και παραπλανητικές διαφημίσεις τώρα!
Προσέξτε τί αυθαίρετους υπολογισμούς έχει κάνει στην σελίδα της η Forthnet!

Αυτοί βέβαια, μπορούν μέσα στο πνεύμα του τί νομίζουν ότι σημαίνει ανταγωνισμός, να συγκρίνουν μαρούλία με αυτοκίνητα, εμείς όμως πρέπει να προσέχουμε όταν κάνουμε κριτική και συγκρίσεις!

Gedo
29-12-04, 15:12
Δεν πριμοδοτησα καμια διαφημιση, ουτε καν εκανα σχολιο, ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.

NLS
29-12-04, 21:32
αν δείτε το excel μου θα καταλάβετε ότι το ADSL in a box δεν είναι και καμιά θεϊκή προσφορά... το conn-x είναι αίσχος (θα έλεγα ότι είναι για τους άσχετους) και δεν καταδέχομαι καν να το βάλω στη λίστα μου

guru
30-12-04, 14:09
Πάντως αυτό το «από 24,80 € / μήνα» είναι παρ' ό,τι αληθές, άκρως παραπλανητικό. Όταν διαφημίζεις υψηλές ταχύτητες και μόνιμη σύνδεση στο Διαδίκτυο 24 ώρες / 24ωρο (1η σελίδα oteshop (http://www.oteshop.gr/)) εννοώντας μια γραμμή (ο Θεός να την κάνει) 384 / 128 με την οποία θα κατεβάσεις τον τρομακτικό όγκο των 1000 MB σε ένα μήνα, τότε μόνο να κοροϊδέψεις και να κλέψεις τον ανίδεο προσπαθείς!

Την ώρα που στο θέμα της διείσδυσης της ευρυζωνικότητας η χώρα μας είναι η τελευταία (!!!) στην Ευρωπαϊκή Ένωση των 25 χωρών (πίσω από Λετονία, Λιθυουανία, Πολωνία και λοιπές... υπερδυνάμεις της τεχνολογίας), ο πΟΤΕ αναδεικνύει για μια ακόμα φορά το πρόσωπο της απατεωνιάς. Αντί να κοιτάξει να επενδύσει σε εξοπλισμό και τεχνογνωσία, να εκπαιδεύσει / επιμορφώσει το προωσπικό του, γενικότερα να εξυγιανθεί και να προσφέρει ποιοτικές και σύγχρονες υπηρεσίες, το μόνο που κοιτάει είναι πώς θα ψαρέψει στη θυγατρική του τους μη «ψαγμένους»...

Βέβαια οι ISP και οι εναλλακτικοί πάροχοι κάαααθονται και τον κοιτάνε, αντί να κοιτάξουν πώς θα παράσχουν υπηρεσίες ανεξάρτητα από αυτόν. Να δω τι θα κάνουν όταν ψηφιστεί το περίφημο νομοσχέδιο για της ηλεκτρονικές επικοινωνίες (1 από τα 5 κράτη που δεν έχουμε ενσωματώσει τις οδηγίες της Επιτροπής). Επίσης θέλω να δω και τις ενέργειες της Ε.Ε.Τ.Τ. αφού θα αποκτήσει ρόλο και στις ευρυζωνικές συνδέσεις.

csav79
30-12-04, 21:12
Μετα απο την καταγγελια η γραμμουλα που ετρεχε σαν τρελη τωρα παει γιαβας-γιαβας.
Αλλα εχω μια αλλη απορια εγω ρε παιδια.
Πως γινετε ολοκληρος παροχεας για Διαδικτυο να χανεσε σαν σε λαβυρινθο στο σάιτ του διοτι το εκανε Portal!!!! :shock:
Ηθελα να παω να δω πληροφοριες για το ConnX αλλα χαθηκα απο το πρωτο κλικ και το παρατησα.
Ενω η Φορθνετ με ενα κλικ κατευθειαν στο ψητο.
Αυτο επρεπε να κατεγγελνε κι οχι την διαφημιση το οποιο φυσικα ειναι ο κραχτης (μια διαφημιση), τα υπολοιπα ερχονται μετα, ετσι δεν ειναι βρε παιδια? :?

sdikr
30-12-04, 23:08
Αυτο επρεπε να κατεγγελνε κι οχι την διαφημιση το οποιο φυσικα ειναι ο κραχτης (μια διαφημιση), τα υπολοιπα ερχονται μετα, ετσι δεν ειναι βρε παιδια?

όταν κάνεις διαφήμιση, σημαίνει οτι μπορείς και να παρέχεις και ενα 70% αυτών που υπόσχεσαι.

οταν πέρνει ο πελάτης σε εσένα και σου λέει δεν δουλέυει και του απαντάς φταίει ο άλλος *άσχετα αν εσύ είσαι υπέυθυνος για αυτό, και πρέπει εσύ να πάρεις τηλέφωνο για να βρείς λύση* του λές πάρε τηλέφωνο σε αυτούς (και αυτοί με το δικιο τους σου λένε, μα κύριε δεν σε βλέπουμε σαν πελάτη *γιατί είναι η γραμμή του άλλου*)

stknightmare
30-12-04, 23:12
Το conxx χανει τρελα σε σχεση με το adsl in a box το οποιο δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα για εναν πολυ απλο χρηστη ειναι οτι πρεπει....

Υγ:Οχι βεβαια πως ειναι και τοσο δυσκολο να κανεις εκει μια αιτηση απο το ιντερνετ και να παρεις μια συνδεσουλα,κατι φιλτρα και ενα μοντεμ,χειροτερο μοντεμ απο αυτο που εχει το κουτι μεσα δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις.... :D :D :D

nedo2
31-12-04, 01:09
Γιατι τα κανετε τοσο περιπλοκα;

- Το Conn-x ειναι ενα προϊον marketing που περιλαμβάνει:
α. γραμμη ADSL 384 (19,90/το μηνα)
β. συνδεση internet ADSL 384 με ογκοχρεωση μετα το 1GB (4,90/το μηνα μεχρι 31/5/05 και μετα 9,95/το μηνα)
Φυσικα για να το αγορασει καποιος πρεπει πρωτα να πληρωσει και το κοστος ενεργοποιησης 34,99 και το κοστος του εξοπλισμου που θα επιλεξει (κυμαινεται αναλογα με τον εξοπλισμο).

- Το ADSL in a BOX ειναι ενα προϊον marketing που περιλαμβάνει:
α. γραμμη ADSL 384 για 3 μηνες.
β. συνδεση internet ADSL 384 χωρις περιορισμους για 3 μηνες.
γ. Το κοστος ενεργοποιησης.
δ. Τον εξοπλισμο (Crypto ADSL modem).
ΣΥΝΟΛΙΚΟ κοστος: 149 ευρω.

- Αν δεν θελεις κανενα απο τα 2 πακετα, τοτε αγοραζεις μονος σου:
α. γραμμη ADSL 384 (19,90/το μηνα) είτε απο τον ΟΤΕ είτε με τη διαμεσολαβηση της Forthnet.
β. συνδεση internet ADSL 384 χωρις περιορισμους απο οποιον provider επιθυμεις.
γ. Κοστος ενεργοποιησης 34,99
δ. Εξοπλισμο (όποιον επιθυμεις)

NLS
31-12-04, 10:39
το adsl-in-a-box δεν είναι έτσι

πράγματι είναι φτηνότερο
(χωρίς να θέλω να το διαφημίσω - εξάλλου δεν πρόκειται να το πάρω)

δες το αρχείο μου

http://www.adslgr.com/forum/thread11345.html

nedo2
31-12-04, 12:05
το adsl-in-a-box δεν είναι έτσι
πράγματι είναι φτηνότερο
(χωρίς να θέλω να το διαφημίσω - εξάλλου δεν πρόκειται να το πάρω)

δες το αρχείο μου
http://www.adslgr.com/forum/thread11345.html

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο. Ξεχασα οτι in a box της Forthnet περιλαμβανει 3 μηνες και οχι 1.

pt3
31-12-04, 18:25
Πάντως αυτό το «από 24,80 € / μήνα» είναι παρ' ό,τι αληθές, άκρως παραπλανητικό. Όταν διαφημίζεις υψηλές ταχύτητες και μόνιμη σύνδεση στο Διαδίκτυο 24 ώρες / 24ωρο (1η σελίδα oteshop) εννοώντας μια γραμμή (ο Θεός να την κάνει) 384 / 128 με την οποία θα κατεβάσεις τον τρομακτικό όγκο των 1000 MB σε ένα μήνα, τότε μόνο να κοροϊδέψεις και να κλέψεις τον ανίδεο προσπαθείς!


Κάνεις λάθος. Εγώ πιστεύω οτι αυτό ακριβώς πρέπει να καταλάβουν όλοι οι χρήστες PSTN - ISDN, οτι δηλαδή με ένα τόσο μικρό ποσό που αντιστοιχεί σε περίπου 100 ώρες (ίσως και λιγότερες) το μήνα ΕΠΑΚ μπορεί κανείς να έχει πολύ καλύτερες ταχύτητες. Δεν νομίζω οτι κανείς με dial - up συνδέσεις διακινεί πάνω από 1 GB τον μήνα. Αρα όσοι σερφάρουν μόνο μερικές ώρες την ημέρα ανάλογα πακέτα μάλλον τους συμφέρουν πολύ.

Προφανώς βέβαια όποιος εκτός από την ταχυτητά του θέλει να βελτιώσει σημαντικά και των όγκο δεδομένων που διακινεί θα πρέπει να πληρώσει κάτι παραπάνω.

stsiri
31-12-04, 23:14
Οσο περιμένω την περιβόητη σύνδεση απο ΟΥΤΕ τόσο ακούω καινούρια ασχημα μαντάτα.... Π.χ δεν ήξερα οτι αμα θελήσω να αλλάξω ISP θα πρέπει να ξαναπληρώσω τα 39.9 Ευρώ στον νεο provider!!! Τι κόλπο ειναι αυτό πάλι? Καλά κατάλαβα?

stknightmare
01-01-05, 05:01
Ναι μιας και το adsl in a box δεν φτιαχνει κανονικη γραμμη αλλα μια γραμμη που περνει μονο φορθνετ οποτε αμα θελησεις να αλλαξεις πρεπει να σκασεις 35 ευρω για να κανεις ενεργοποιηση κανονικης γραμμης δλδ οτι θα σκασω και γω που δεν πηγα να παρω adsl in a box,εκανα μια αιτηση στο ιντερνετ και πηγα και αγορασα ενα μοντεμ και μια συνδεσουλα....

Υγ:Καλη χρονια...

lewton
01-01-05, 15:56
Οσο περιμένω την περιβόητη σύνδεση απο ΟΥΤΕ τόσο ακούω καινούρια ασχημα μαντάτα.... Π.χ δεν ήξερα οτι αμα θελήσω να αλλάξω ISP θα πρέπει να ξαναπληρώσω τα 39.9 Ευρώ στον νεο provider!!! Τι κόλπο ειναι αυτό πάλι? Καλά κατάλαβα?

Για αυτό ακριβώς λέμε μακριά από πακέτα τέτοιου τύπου.
Άντε κάνε την αίτησή σου στον ΟΤΕ και είσαι ΟΚ.

blizard
01-01-05, 16:35
Οι τιμές χονδρικής του Οτε είναι σχεδόν ίδιες με αυτές της λιανικής, οπότε δεν υπάρχει δυνατότητα από τους Isp να κάνουν καλές προσφορές, αν δεν σε δεσμεύουν....
(και μάλιστα παραπάνω από όσο με μια 3μηνη απλή dsl, ώς ISP)

Βάση αυτών των δεδομένων, μια χαρά προσπάθεια είναι το adsl in a box, αλλά τίποτα το τρομερό.

τουρίστας
03-01-05, 06:38
Γιατι τα κανετε τοσο περιπλοκα;

- Το Conn-x ειναι ενα προϊον marketing που περιλαμβάνει:
α. γραμμη ADSL 384 (19,90/το μηνα)
β. συνδεση internet ADSL 384 με ογκοχρεωση μετα το 1GB (4,90/το μηνα μεχρι 31/5/05 και μετα 9,95/το μηνα)
Φυσικα για να το αγορασει καποιος πρεπει πρωτα να πληρωσει και το κοστος ενεργοποιησης 34,99 και το κοστος του εξοπλισμου που θα επιλεξει (κυμαινεται αναλογα με τον εξοπλισμο).



Πριν από 40 ημέρες που πήρα το Conn-x ο υπάλληλος του ΟΤΕ μου είπε ότι συνδυάζεται με όποια σύνδεση θέλω εγώ(πήρα flatrate 384).Απ'ότι μου είπαν στο oteshop κατάλαβα πως αγοράζοντας Conn-x σημαίνει ότι κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση.

billdanos
04-01-05, 14:34
Οσο περιμένω την περιβόητη σύνδεση απο ΟΥΤΕ τόσο ακούω καινούρια ασχημα μαντάτα.... Π.χ δεν ήξερα οτι αμα θελήσω να αλλάξω ISP θα πρέπει να ξαναπληρώσω τα 39.9 Ευρώ στον νεο provider!!! Τι κόλπο ειναι αυτό πάλι? Καλά κατάλαβα?

Για αυτό ακριβώς λέμε μακριά από πακέτα τέτοιου τύπου.
Άντε κάνε την αίτησή σου στον ΟΤΕ και είσαι ΟΚ.

Αυτό που δεν αναφέρατε όμως είναι η ευκολία που προσφέρει το adsl in a box στην περίπτωση που η τηλεφωνική γραμμή δεν είναι στο όνομά μας! Στη δική μου πρίπτωση ανήκει στον ιδιοκτήτη και για να κάνω αίτηση για adsl επρεπε να τον βρω (πράγμα αδύνατον) για να πάρω εξουσιοδότηση κλπ κλπ κλπ
Με το adsl in a box λύθηκε το πρόβλημα (έστω και για 3 μήνες ως αρχή!).
Τώρα περιμένω την ενεργοποίηση!
8)

kadronarxis
04-01-05, 14:38
Κλέφτης είσαι στο σπίτι ρε συ; :lol: (joking).
Ο ιδιοκτήτης τη σκαπούλαρε;
Πάρε το σπίτι και άντε γεια!!!

Άντε γερά.

billdanos
04-01-05, 16:10
Κλέφτης είσαι στο σπίτι ρε συ; :lol: (joking).
Ο ιδιοκτήτης τη σκαπούλαρε;
Πάρε το σπίτι και άντε γεια!!!

Άντε γερά.

Οχι βρε, ενας ταπεινός απλός ενοικιαστής είμαι που βρήκε το τηλέφωνο έτοιμο και συνδεδεμένο όταν μπήκε!
8) :roll:

@ ADSLgr.com All rights reserved.