PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Router για επιχείρηση. Τι να πάρω;



athan00
22-08-07, 10:45
Γεια χαρά,

χρειάζομαι επειγόντος να καταθέσω μια πρόταση για αγορά modem/router και κάποιον switch και access points (γενικα πρεπει να στείσω ένα δίκτυο) και δεν το έχω ξανακάνει σε wireless μορφή.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Πιο είναι το πιο κατάλληλο modem/router για καθαρά επαγγελματική χρήση (υπόψιν ότι δεν θα είμαι από πάνω συνέχεια για να το κάνω reset κλπ όποτε πέφτει η γραμμή. Πχ με 9107 και speedtouch 510 είχα προβλήματα). Θέλω να δουλεύει μόνο του όσο γίνεται.

Εκεί όπου θα είναι το ποθετημένος είναι μικρό δωμάτιο (μαζί με τον Server) και ανεβάζει θερμοκρασία.

Αν μπορείτε δύο προτάσεις, μια για wi-fi και μια για ethernet Pleaaassee! ;)

Επίσης κάποια καλά και σταθερά switch (16 θέσεων) και access points.

Ευχαριστώ!

aris60
22-08-07, 11:13
Γεια χαρά,

χρειάζομαι επειγόντος να καταθέσω μια πρόταση για αγορά modem/router και κάποιον switch και access points (γενικα πρεπει να στείσω ένα δίκτυο) και δεν το έχω ξανακάνει σε wireless μορφή.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Πιο είναι το πιο κατάλληλο modem/router για καθαρά επαγγελματική χρήση (υπόψιν ότι δεν θα είμαι από πάνω συνέχεια για να το κάνω reset κλπ όποτε πέφτει η γραμμή. Πχ με 9107 και speedtouch 510 είχα προβλήματα). Θέλω να δουλεύει μόνο του όσο γίνεται.

Εκεί όπου θα είναι το ποθετημένος είναι μικρό δωμάτιο (μαζί με τον Server) και ανεβάζει θερμοκρασία.

Αν μπορείτε δύο προτάσεις, μια για wi-fi και μια για ethernet Pleaaassee! ;)

Επίσης κάποια καλά και σταθερά switch (16 θέσεων) και access points.

Ευχαριστώ!

Καλημερα τι συνδεση εχεις,απο ταχυτητες και προγραμμα ενοω?

sxbcl
22-08-07, 12:29
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ένα Cisco και πιο συγκεκριμένα το 876w/877w.Είναι ADSL2+,4 port switch και wireless.
Είναι αρκετά πιο ακριβό,χρειάζεσαι κάποιον να σου το σετάρει γιατί δεν είναι και τόσο απλό,αλλά από τη στιγμή που θα το βάλεις το ξεχνάς....

Για switches ,εγώ χρησιμοποιώ 2 24πορτα 3COM managed 10/100 με 2 gbit πόρτες για stack και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος

Όσο για access points,αν έχει ο router σου,είναι τόσο μεγάλος ο χώρος που χρειάζεσαι και 2ο ή 3ο access point;

athan00
22-08-07, 13:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ή σύνδεση μου αυτήν την στιγμή είναι στα 2Mbits και μάλλον εκεί θα είναι για αρκετό διάστημα ακόμη χωρίς να αποκλείω κάποια αναβάθμισει σε 10/12 κλπ Mbits.

Ο χώρος είναι γύρω στα 100 τετραγωνικά με γιάλινα χωρίσματα ενδιάμεσα και κάποιους τοίχους.

Το 876w/877w αποκλείεται να το σετάρω μόνος μου; είναι όντως τόσο δύσκολο;

aris60
22-08-07, 14:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ή σύνδεση μου αυτήν την στιγμή είναι στα 2Mbits και μάλλον εκεί θα είναι για αρκετό διάστημα ακόμη χωρίς να αποκλείω κάποια αναβάθμισει σε 10/12 κλπ Mbits.

Ο χώρος είναι γύρω στα 100 τετραγωνικά με γιάλινα χωρίσματα ενδιάμεσα και κάποιους τοίχους.

Το 876w/877w αποκλείεται να το σετάρω μόνος μου; είναι όντως τόσο δύσκολο;
Ποσα pc θα εχεις και ποσους ανεξαρτητους χρηστες στην ιδια συνδεση θελεις?Και μεχρι ποσο υπολογιζεις το κοστος εγκαταστασεων και λειτουργιας? :hmm:

athan00
22-08-07, 14:45
Για κόστος εγκατάστασης και λειτουργίας δεν θέλω να δώσω πάνω από 600 ευρώ (για ρουτερ και switch). Χωρια του ότι επειδη θελω να είναι wireless πάνω απο ολα με ενδιαφέρει η ΑΣΦΑΛΕΙΑ! Να μην μπαίνει ο γείτονας ή ο καθένας με laptop απο το παρκαρισμένο αμαξι απ'εξω και αδειαζει τον server! Οπότε ο Router θέλω να μπορεί να έχει όλα τα τελευταία πρωτοκολλα ασφάλειας.

Υπολογίζω να έχω 2 LANs ένα με 10 PCs και ένα με 20 PCs. To κάθε LAN θα έχει τον δικό του router. Με καίει το 1ο LAN με τα 10 PCs (το οποίο και θα έχει την σύνδεση το νετ). Απλα ο 2oς router θα παίρνει ιντερνετ από τον 1ο και θα μπορούσε να ήταν κάποιος φθηνός (ή και ο ίδιος αν ο 1ος είναι φθηνός και καλός).

aris60
22-08-07, 14:52
Για κόστος εγκατάστασης και λειτουργίας δεν θέλω να δώσω πάνω από 600 ευρώ (για ρουτερ και switch). Χωρια του ότι επειδη θελω να είναι wireless πάνω απο ολα με ενδιαφέρει η ΑΣΦΑΛΕΙΑ! Να μην μπαίνει ο γείτονας ή ο καθένας με laptop απο το παρκαρισμένο αμαξι απ'εξω και αδειαζει τον server! Οπότε ο Router θέλω να μπορεί να έχει όλα τα τελευταία πρωτοκολλα ασφάλειας.

Υπολογίζω να έχω 2 LANs ένα με 10 PCs και ένα με 20 PCs. To κάθε LAN θα έχει τον δικό του router. Με καίει το 1ο LAN με τα 10 PCs (το οποίο και θα έχει την σύνδεση το νετ). Απλα ο 2oς router θα παίρνει ιντερνετ από τον 1ο και θα μπορούσε να ήταν κάποιος φθηνός (ή και ο ίδιος αν ο 1ος είναι φθηνός και καλός).

Με μια συνδεση δεν μπορεις να κανης την δουλεια σου? :hmm:

athan00
22-08-07, 16:47
Μα ναι! το 2ο LAN θα παιρνει Internet απο το 1ο! Απλα θα έχει δικό του router

yiapap
22-08-07, 17:03
Λίγο μας τα μπέρδεψες.
Θα έχεις 3 LAN. (2x10 +1 x20)
To ασύρματο τι είναι; Ένα από αυτά τα τρία; Ή άλλο, τέταρτο π.χ. για laptop επισκεπτών;
Αυτά θα είναι ξεχωριστά μεταξύ τους (VLAN); Και αν είναι ξεχωριστά, κάθε ένα από αυτά θα έχει και δικό του wireless "κομμάτι";
Αν ναι τότε χρειάζεσαι ένα μεγάλο (48πορτο) switch που να υποστηρίζει VLAN, τρια AP και ΕΝΑ γερό ενσύρματο adsl router. Θεωρώντας ότι δεν θα τρέχεις p2p οι μικροί Cisco θα σου κάνουν τη δουλειά σου.
Να σετάρεις τον Cisco μόνος σου μάλλον μπορείς εφόσον δεν έχεις σοβαρές απαιτήσεις, το wireless θα το αναλάβουν τα AP και όλος ο διαχωρισμός θα γίνεται σε επίπεδο VLAN.

Όμως...
Για να κάνω και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου... Εφόσον τη λύση την θέλεις για επιχείρηση από την οποία βγάζεις κέρδος, είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ καλύτερο και πολύ πιο επαγγελματικό να βρεις μια εταιρεία πληροφορικής και αυτή τη συζήτηση που κάνουμε εδώ να την κάνεις και μαζί τους πληρώνοντας κάτι παραπάνω.

sxbcl
22-08-07, 17:06
Μα ναι! το 2ο LAN θα παιρνει Internet απο το 1ο! Απλα θα έχει δικό του router
Γιατί;;;;;;;;:hmm::hmm::hmm:

athan00
23-08-07, 12:09
Οχι 2 τοπικά LANs θα είναι. Απλως το ένα θα είναι στον 1ο όροφο (10 PCs) kαι το άλλο στον 3ο (20 PCs). Και αυτός είναι ο λόγος που χρειάζομαι 2 routers.

Είμαι πολλά χρόνια στον τομέα της πληροφορικής (επαγγελματικά) απλώς δεν έχω δουλέψει ποτέ πάνω σε δίκτυα wifi και ασφάλεια σε wifi και routers wifi (από routers κάτι ξέρω). Έχω ξαναστήσει πολλές φορές ethernet LANs στο παρελθόν οπότε με λίγο research δεν χρειάζεται να πληρώνω εταιρία πιστεύω! :)

anon
23-08-07, 12:45
Εξαρτάται πως κοστολογείς (εσύ ή η εταιρία) τον χρόνο σου. Εαν πρόκειται να υποστηρίζεις εσύ το δίκτυό σου, και γενικά να κάνεις δουλειές τεχνικού δικτύων και sysadmin, ορθώς και το αναλαμβάνεις. Αλλά θέλεις διάβασμα, και μην περιμένεις να βγάλεις την δουλειά απο απαντήσεις κάποιων στο φόρουμ, που το επίπεδο τους μπορεί να είναι απο σούπερ εξπερτ έως αρχάριου που νομίζει ότι τα ξέρει όλα επειδή έστησε το wifi router στο σπίτι του ή σε κάποιον συγγενή.

Διαφορετικά, παίρνεις επαγγελαμτικές υπηρεσίες, τις πληρώνεις, και κάποιος άλλος είναι υπόλογος εαν τα πράγματα δεν πάνε καλά και όχι εσύ (το τελευταίο σημαίνει ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά, θα φας πολύ τρέξιμο)...

yiapap
23-08-07, 13:15
Οχι 2 τοπικά LANs θα είναι. Απλως το ένα θα είναι στον 1ο όροφο (10 PCs) kαι το άλλο στον 3ο (20 PCs). Και αυτός είναι ο λόγος που χρειάζομαι 2 routers.

Είμαι πολλά χρόνια στον τομέα της πληροφορικής (επαγγελματικά) απλώς δεν έχω δουλέψει ποτέ πάνω σε δίκτυα wifi και ασφάλεια σε wifi και routers wifi (από routers κάτι ξέρω). Έχω ξαναστήσει πολλές φορές ethernet LANs στο παρελθόν οπότε με λίγο research δεν χρειάζεται να πληρώνω εταιρία πιστεύω! :)Μα δεν χρειάζεσαι 2 routers επειδή είναι σε διαφορετικούς ορόφους!
Ένα (ή περισσότερα) καλώδια ethernet μεταξύ των ορόφων χρειάζεσαι για να συνδέουν τα δύο switch των ορόφων!

athan00
23-08-07, 21:26
ok, έτσι δουλεύει μέχρι τώρα. Στον 1ο έχω τον ρουτερ (ethernet) και στον 3ο έχω switch. Το θέμα είναι ότι όλα τα PCs toy 3ου θέλω να τα κάνω wireless να απαλαχτω από καλώδια κλπ. Οπότε για αυτό σκέφτηκα ότι χρειάζομαι (ίσως ) και ένα δευτερο router. Μάλλον χρειάζομαι κάποιο access point;

Εν το μεταξυ σπάω το κεφάλι μου να βρω έναν τρόπο τα 2 αυτά δίκτυα να ΜΗΝ βλέπουν το ένα το άλλο! Αλλά και τα 2 να έχουν Internet από τον ίδιο router. Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο;

sdikr
23-08-07, 21:33
ok, έτσι δουλεύει μέχρι τώρα. Στον 1ο έχω τον ρουτερ (ethernet) και στον 3ο έχω switch. Το θέμα είναι ότι όλα τα PCs toy 3ου θέλω να τα κάνω wireless να απαλαχτω από καλώδια κλπ. Οπότε για αυτό σκέφτηκα ότι χρειάζομαι (ίσως ) και ένα δευτερο router. Μάλλον χρειάζομαι κάποιο access point;

Εν το μεταξυ σπάω το κεφάλι μου να βρω έναν τρόπο τα 2 αυτά δίκτυα να ΜΗΝ βλέπουν το ένα το άλλο! Αλλά και τα 2 να έχουν Internet από τον ίδιο router. Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο;


vlans όπως σου είπαν και ποιο πάνω ;)

gatoulas
23-08-07, 21:44
Με το budget που ανέφερες, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν κάνεις τίποτα από αυτά που σκέφτεσαι.
Ένα AP για τέτοιο χώρo και με 20-30 clients απλά δε σου φτάνει. Θέλεις περισσότερα. Το κόστους ενός AP είναι περίπου όσο όλο το budget σου.
Επίσης, κάθε χώρος έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Δεν είναι δυνατό να πάρεις λύση ασύρματης δικτύωσης μέσα από το forum.
Για τα υπόλοιπα θέλεις ένα router και δύο switches και κάθετη καλωδίωση για τη μεταξύ τους διασύνδεση.
Επίσης για τον router, μάλλον για 30 χρήστες καλό θα ήταν να πάς στη σειρά 1800.

yiapap
24-08-07, 10:49
ok, έτσι δουλεύει μέχρι τώρα. Στον 1ο έχω τον ρουτερ (ethernet) και στον 3ο έχω switch. Το θέμα είναι ότι όλα τα PCs toy 3ου θέλω να τα κάνω wireless να απαλαχτω από καλώδια κλπ. Οπότε για αυτό σκέφτηκα ότι χρειάζομαι (ίσως ) και ένα δευτερο router. Μάλλον χρειάζομαι κάποιο access point;

Εν το μεταξυ σπάω το κεφάλι μου να βρω έναν τρόπο τα 2 αυτά δίκτυα να ΜΗΝ βλέπουν το ένα το άλλο! Αλλά και τα 2 να έχουν Internet από τον ίδιο router. Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο;Θα απαλλαχτείς από καλώδια αλλά θα βάλεις άλλα πράγματα στο κεφάλι σου (ασφάλεια, χαμηλές ταχύτητες κτλ.) Να ΜΗΝ το κάνεις. Αν θέλεις να το κάνεις περιορισμένα τότε βάζεις ένα AP πάνω στο switch του 3ου και είσαι εντάξει.

Για το 2ο εκτός των VLANs μπορείς να βάλεις 2ο ADSL router με ανεξάρτητη γραμμή οπότε τα δύο δίκτυα θα είναι τελείως αυτόνομα ή πάρε έναν ethernet router με 3 ethernet interfaces (LAN1,LAN2,ADSL router) ή 2 ethernet interfaces +1 ADSL interface. Απαραίτητη προϋπόθεση να μπορείς να προγραμματίσεις ξεχωριστά το κάθε ethernet interface (ώστε το ένα να έχει Ip π.χ. 192.168.1.x/24 και το άλλο 192.168.0.x/24)

anon
24-08-07, 10:49
Aπο ότι φαίνεται λόγω έλλειψης βασικών γνώσεων και εμπειρίας, θα παιδευτείς πάρα πολύ, τόσο στο στήσιμο όσο και στην υποστήριξη του δικτύου σου, και εαν δεν πηγαίνει καλά, δεν θα ξέρεις τι να κάνεις, σου προτείνω να ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια. Οπως δεν θα έκανες ρεκτιφιέ του αυτοκινήτου μόνος σου, ή σφράγισμα των δοντιών σου, παρόλο εαν είχε και manuals γιαυτό, έτσι και τώρα άστο στους επαγγελματίες.

Το budget σου είναι πολύ μικρό, και δεν μπορείς να έχεις επαγγελματικού επιπέδου εξοπλισμό με τόσα λίγα. Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με consumer συσκευές, αλλά πρέπει να ξέρεις τί γίνεται για να μην τρέχεις (βλ παραπάνω).

Λες ότι θέλεις wireless. Η προσωπική μου άποψη είναι να πάς όπου είναι δυνατόν με σύρμα, και ασύρματο μόνο για την έσχατη περίπτωση όπου δεν γίνεται διαφορετικά. Δεν είναι μονο θέμα security αλλά και αξιοπιστίας. Μπορείς να έχεις πχ τυχαίες αποσυνδέσεις, ειδικά με τα ισχυρά πρωτόκολλα κρυπτογράφησης είναι πιο έντονο αυτό (ειδικά στα 3com), και εαν αυτό δεν παίζει ρόλο σε web surfing ή ftp transfer να γίνει μια στιγμιαία διακοπή, σε interactive πρωτόκολλα και εφαρμογές πχ client server απλά σκάει η εφαρμογή...

gatoulas
24-08-07, 12:05
Πω, πω τον φάγαμε το χριστιανό :oops:

anon
24-08-07, 12:16
Ναι, αλλά για το καλό του. Σε οποιοδήποτε πρόβλημα αυτός θα τρέχει, και αντί για προγραμματιστής, θα καταλήξει τεχνικός δικτύων. και τα ασύρματα δεν ειναι αξιόπιστα. κοινώς, δεν αξίζει τον κόπο. Οπως πχ στην δική μου περίπτωση. Οταν πρωτοστήσαμε routers cisco (πριν είχαμε τα Marathon), δεν πήγαμε να τα στήσουμε μόνοι μας. Για πολλά χρόνια πληρώναμε υπηρεσίες. Οταν φτάσαμε να έχουμε καμμιά 20αριά συνολικά cisco routers, διαφόρων κατηγοριών, τότε πλέον δεν άξιζε να πληρώνουμε υπηρεσίες, κάτσαμε, τα μάθαμε, και σε ένα καλό επίπεδο πλέον τα μανατζάρουμε μόνοι μας, αλλά είχαμε και απο κάπου να ξεκινήσουμε, δεν είμασταν στο μηδέν. Ομοίως για το VoIP. Γιαυτό λέω, ότι εφόσον δεν έχει τεχνογνωσία και εμπειρία, είναι σαν να βάζει το κεφάλι του στο τσουβάλι...

gatoulas
24-08-07, 12:20
Ξέρεις πολύ καλά ότι συμφωνώ 246% μαζί σου.
Καθείς εφ' ω ετάχθη που λένε :whistle:

anon
24-08-07, 13:40
Μόνο 246% ????? φθηνός είσαι :p :p

citizen78
03-09-07, 12:50
...Το θέμα είναι ότι όλα τα PCs toy 3ου θέλω να τα κάνω wireless να απαλαχτω από καλώδια κλπ.

Εισαι σιγουρος οτι αρκεί, και θέλεις να μοιρασεις το bandwidth ενος AP σε 20 PC ? Μαλλον θα σε ... δειρουν οι χρήστες.


ok, έτσι δουλεύει μέχρι τώρα...

... και αστο ετσι

Εν το μεταξυ σπάω το κεφάλι μου να βρω έναν τρόπο τα 2 αυτά δίκτυα να ΜΗΝ βλέπουν το ένα το άλλο! Αλλά και τα 2 να έχουν Internet από τον ίδιο router. Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο;

Μήπως πνίγεσαι σε μια κουταλια νερό ? Ο πιο απλός τρόπος - απλούστατος θα ελεγα
στο lan με τα 20 PC καρφωσε IPs πχ 192.168.20.x (x=1-20) mask 255.255.255.0 και gateway 192.168.20.254

στο lan με τα 10 PC καρφωσε IPs πχ 192.168.10.x (x=1-10) mask 255.255.255.0 και gateway 192.168.10.254


Στον adsl router ορισε 2 IP στο Lan Interface (τις 2 gateway)


ΥΓ με προλαβαν οι προηγούμενοι :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.