PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΩΔΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΤΑ FORTHNET Α.Ε



andreasp
22-08-07, 12:51
ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΤΑΛΕΙ ΣΤΟ ΕΕΤΤ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΗΝ FORTHNET.

Θα μπώ κατευθείαν το θέμα για να μην χρονοτριβούμε :

Στις 30-7-2007 ήταν το τελευταίο fax ακύρωσης(το είχα στείλει τουλάχιστον 4-5 φορές τις προηγούμενες μέρες, και φυσικά ποτέ δεν μπόρεσαν να το βρουν στην επόμενη τηλεφωνική επικοινωνία μου μαζί τους) που έστειλα στην Forthnet, για διακοπή πακέτου Adsl In A BOX που θα έπρεπε να είχε κοπεί από τις 1-6 , σύμφωνα με το συμβόλαιο που είχαμε υπογράψει πέρυσι(2006) τον Ιούνιο, και ταυτόχρονα την ακύρωση αίτησης ενεργοποίησης πακέτου 2play μέσο του ιδιόκτητου δικτύου τους που έκανα στις αρχές Ιουλίου.
Εφησυχασμένος από την τελευταία επικοινωνία μου, με την σιγουριά ενός ανθρώπου που μου έλεγε ότι έχει παραλάβει το Fax και το έχει μπροστά του, και δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, σταμάτησα να ασχολούμαι.
Σήμερα με ενημέρωσε η ACS Courrier οτι υπάρχει ένα πακέτο για μένα. Παρέλαβα το πακέτο και ως δια μαγείας είδα οτι πρόκειται για εξοπλισμό της Forthnet, για το ΑΚΥΡΩΜΕΝΟ 2PLAY.
Κοιτώντας κατευθείαν στο site της Forthnet και στο σχετικό link (http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803 (http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803)) για την κατάσταση της σύνδεσης μου, είδα τα παρακάτω :


08/08/2007

Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:23/08/2007

03/08/2007

Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

03/08/2007

Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


Επικοινωνώντας κατευθείαν με την Forthnet και την κα. ********* ******* σήμερα 22-8-07 και ώρα 9,40πμ , αφου φυσικά στην αρχή δεν είχε απολύτος καμία ενημέρωση ότι υπάρχει Fax ακύρωσης με ενημέρωσε οτι άυριο το νούμερο του τηλεφώνου μου , γίνεται φορητότητα στο δίκτυο της Forthnet!!!!
Όταν την ενημέρωσα οτι υπάρχει Fax ακύρωσης, και μετά από πολύ ψάξιμο, τελικά το βρήκε και άκουσα το εξής πραγματικό θεϊκό! :
Επειδή άργησα να στείλω το Fax ακύρωσης 2play (το πρώτο fax στάλθηκε το απόγευμα της ίδιας μέρας που έστειλα την αίτηση), θα πρέπει η γραμμή να μεταφερθεί στην Forthnet και μετά ξανά στον ΟΤΕ!!!!

Οπως καταλαβαίνετε το πρόβλημα δημιουργήθηκε καθαρά με υπαιτιότητα της Forthnet, λόγο της απαράδεκτης οργάνωσης της, και της πραγματικά μηδενικής επικοινωνίας των διαφόρων τμημάτων μεταξύ τους! (Όπως χαρακτηριστικά μου είπε η κα. xxxxxxxxxxx σήμερα, "Γιατί δεν μου είπατε ότι στείλατε αίτηση ακύρωσης κατευθείαν? Υπάρχουν διαφορετικές καρτέλες")

Ζητώ την ΑΜΕΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗ της αίτησης 2play για τον αριθμό τηλεφώνου μου 210*******, όπως και έχω ζητήσει με τα Fax μου και τις δεκάδες στην κυριολεξία τηλεφωνικές μου επικοινωνίες, καθώς και την παραμονή του αριθμού μου στον ΟΤΕ.

Σε αντίθετη περίπτωση θα κινηθώ δικαστικά κατά της εταιρίας Forthnet, για την πλήρη αποζημίωση μου για όλη την οικονομική ζημιά που θα μου προκαλέσει μια μεταφορά του τηλεφωνικού αριθμού του γραφείου μου στην εταιρία τους, με ολες τις δυσλειτουργίες που θα εμφανιστούν (είμαι γνώστης της κατάστασης από άλλη , προσωπική, τηλεφωνική γραμμή που έχει μεταφερθεί στο δίκτυο τους), καθώς και την ηθική βλάβη που μου προκάλεσαν και συνεχίζουν να μου προκαλούν , αρνούμενοι να καταλάβουν τα αυτονόητα, όπως επίσης και της προσβολή της προσωπικότητας μου με την συνεχιζόμενη κοροϊδία τους και την πλήρη αποδιοργάνωση της εταιρίας τους.




Ν.Ιωνία 22-8-2007

Σε συνέχεια της προηγούμενης επιστολής μου, θα ήθελα να σας αναφέρω τις ακόλουθες εξελίξεις :

Μόλις γύρισα από τα κεντρικά γραφεία της Forthnet στην οδό Ατθιδών στην Καλλιθέα.
Συνομίλησα με την κα. ******* ******* η οποία με ενημέρωσε οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα άλλο πέρα απο το να μεταφερθεί το τηλέφωνο μου στην Forthnet αύριο, και στην συνέχεια να γίνει αίτηση φορητότητας πάλι στον ΟΤΕ.
Επίσης με ενημέρωσε ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χρεωθώ τα 35ευρω για την ενεργοποίηση εξαρχής της γραμμής στον ΟΤΕ, και άφησε ένα "παράθυρο" να το συζητήσω με την κοπέλα που ΘΑ με πάρει τηλέφωνο. Φυσικά αρνήθηκε να μου δώσει το όνομα της, με την δικαιολογία ότι δεν ξέρει ποια θα με πάρει, ούτε φυσικά με ενημέρωσε για το πότε θα γίνει αυτο το τηλεφώνημα.

Δηλώνω ρητά ότι δεν πρόκειται να δεχθώ απολύτως καμία χρέωση απο την εταιρία Forthnet, αλλά ούτε και από τον ΟΤΕ σε ότι αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση και διαδικασία.
Επίσης θεωρώ ανεπίτρεπτο να ζητάει η εταιρία Forthnet , να πληρώσω εγώ τα 35ευρω της επανεργοποιησης της γραμμής μου στον ΟΤΕ, όταν είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δική της υπαιτιότητα! (30-7 έστειλα το τελευταίο Fax ακύρωσης, και 3-8 έγινε εισαγωγή της αίτησης στο σύστημα τους).




Με εκτίμηση
******* *************

gkosto
22-08-07, 12:56
ξεχωρα πο τον γολγοθα που θα τραβηξεις κοιτα ν αμην χρεωθεις την αντιστροφη φορητοτητα ξανα στον οτε , αφου εχεις ολα τα φαξ στα χερια σου προσπαθησε να προλαβεις αυτες τις χρεωσεις τωρα,
καλο κουραγιο

psytransas
22-08-07, 13:14
Ειναι και τα 70 ευρω που πιθανον να σου ζητησουν για την ενεργοποιηση απο τη 4νετ...:down::down:

andreasp
22-08-07, 13:26
Ειναι και τα 70 ευρω που πιθανον να σου ζητησουν για την ενεργοποιηση απο τη 4νετ...:down::down:

Οχι. Αυτα δεν θα πληρωθουν. (αν εννοεις για το προστιμο επειδη "φευγω" πιο νωρις).

nikgr
22-08-07, 13:46
Να ρωτήσω κάτι?
email ακύρωσης με παραλήπτη ΚΑΙ την EETT έστειλες?
Απ' ότι κατάλαβα είναι ο μόνος τρόπος για να μη χάσουν το αίτημα διακοπής...

vagdsl
22-08-07, 14:02
Τους έκανες τα μούτρα κρέας....

Κρίνοντας και από την δική μου περίπτωση οι ακυρώσεις συστηματικά αγνοούνται και η διαδικασία ενεργοποίησης προχωράει κανονικά, καθώς πιστεύουν πως όταν τελικά ενεργοποιηθεί το εξαντλημένο θύμα δεν πρόκειται να ζητήσει ακύρωση.

Αλητεία με την ανοχή της ρυθμιστικής αρχής.

29gk
22-08-07, 14:37
Eνα πραμα " μακρια απο μας δηλαδη " ........ :(

@andreasp αυτο που μου κακοφαινεται, σε σημειο να με εξοργιζει, ειναι το οτι καλεισαι να ξαναπληρωσεις τα 35€ επανασυνδεσης στον ΟΤΕ. Φυσικα δεν προκειται για το ποσο αλλα για το ηθικο του θεματος.

Θα προτεινα να "παγωσεις" την γραμμη , να ζητησεις νεα απο τον ΟΤΕ για να κανεις την δουλεια σου και να κυνηγησεις με μεγαλυτερη ανεση την παλια, αλλα και παλι στην περιπτωση σου δεν μου φαινεται και για καλη λυση...... :hmm:

Jazzer
22-08-07, 14:49
Η 4net δεν αποχωρίζεται εύκολα τους πελάτες της, μιλάμε για σχέση αγάπης !:rofl:

leandros
22-08-07, 14:54
πάντως αν ενεργοποιηθεί η γραμμή στη 4νετ και μετά πάλι στον ΟΤΕ, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσεις τον ΟΤΕ. Πρώτον, ο ΟΤΕ δεν φταίει στην συγκερκριμένη περίπτωση σε τίποτα και πρέπει να πάρει τα λεφτά της ενεργοποίησης, και δεύτερον, όσο και να θες εσύ να μην πληρώσεις θα σου έρθει στον λογαριασμό του ΟΤΕ, που άμα δεν το πληρώσεις πολύ απλά θα σου κόψουν το τηλέφωνο. Προτείνω λοιπόν να διεκδικήσεις και τα τέλη ενεργοποίησης ΟΤΕ από τη 4νετ.

andreasp
22-08-07, 15:23
Eνα πραμα " μακρια απο μας δηλαδη " ........ :(

@andreasp αυτο που μου κακοφαινεται, σε σημειο να με εξοργιζει, ειναι το οτι καλεισαι να ξαναπληρωσεις τα 35€ επανασυνδεσης στον ΟΤΕ. Φυσικα δεν προκειται για το ποσο αλλα για το ηθικο του θεματος.

Συμφωνω! Αυτο ειναι που με εξοργιζει και εμενα!
Αντε να πεις οτι στα υπολοιπα εγινε λάθος... (να ταν το πρωτο τους ή το τελευταίο τους...!), αλλα να πληρώσω εγώ το δικό τους λάθος?



Θα προτεινα να "παγωσεις" την γραμμη , να ζητησεις νεα απο τον ΟΤΕ για να κανεις την δουλεια σου και να κυνηγησεις με μεγαλυτερη ανεση την παλια, αλλα και παλι στην περιπτωση σου δεν μου φαινεται και για καλη λυση...... :hmm:

Δεν έχω τέτοια δυνατότητα.
Απλά επειδή ειμαι λιγάκι ευέξαπτος πια σε τέτοια πράγματα, αν δεν καλύψουν τα 35 ευρω, θα τους πάω στο δικαστήριο έστω και για αυτα τα λίγα.
Βλέπεις ο δικηγόρος δεν μου κοστίζει τίποτα. Τσάμπα τον εχω...:)

nikgr
22-08-07, 16:17
πώς θα αποδείξεις ότι τους έστειλες το fax?
To έστειλες και στην ΕΕΤΤ?

Έστειλες email ακύρωσης με παραλήπτη και την ΕΕΤΤ?

Εδώ θέλει αποδείξεις και ξεκάθαρα πράγματα. Τα σου 'πα μου 'πες δεν παιρνάνε στο δικαστήριο.

orck
22-08-07, 17:13
βασικα στο δικο μου χαρτι που στμπληρωσα για adsl in a box ς=εχει μια επιλογη που λεει "βαλε Χ εδω για να μην γινει αυτοματη ανανεωση" (μπορει να λεει και το σναποδο) εκει εαν το εχεις κανει ετσι οπως πρεπει και το αγνοησουν τι αλλες αποδειξεις θες;
οτι δεν εισαι ελεφαντας;

TonyMontana
22-08-07, 23:57
εγώ πάντως σήμερα στον πατέρα ενός φίλου μου που δουλεύει σε μεγάλη εταιρία με αρκετό κόσμο να το συζητήσει το θέμα του πρότεινα να μείνει εκεί που είναι και να μην το σκεφτεί καν για αλλαγή παρόχου. τους υπόλοιπους τους στέλνω στις εδώ σελίδες για να μην κάθομαι να εξηγώ με τις ώρες και να γίνομαι κακός.

και που σαι forthnet αντι για 1600MByte/sec κατεβάζω με 700 το πολύ. κάτι λείπει ε;; θα πέσουν κεφάλια γιατί για πόσο θα κρύβονται οι managers σου με το να αγνοούν τις αιτήσεις ακύρωσης των πελατών;;

nikgr
23-08-07, 02:26
Aπαράδεκτα πράγματα να λένε ότι δε μπορούνε να βρουνε το FAX ακύρωσης.
Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! :down:

Εγώ αυτά διαβαζα και έβαλα στους παραλήπτες του email ακύρωσης και την ΕΕΤΤ, παρ'ολο που έστειλα και fax και πηρα και τηλέφωνο.
Kανένας δε μπορεί να μου πει ότι δεν το παρέλαβε πλέον.

Επι 2μήνες προσπαθούσα να βρω το δίκιο μου με συνεχή email που δεν έμπαιναν στον κόπο να απαντήσουν.
Αν δεν έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ δε θα έβρισκα ποτέ το δίκιο μου για τα εσκεμμένα λάθη του λογιστηρίου τους.

voudas
23-08-07, 05:18
χωρίς να θέλω να κάνω hijacking, απλά επειδή μιλάμε κ για λάθη λογιστηρίου, ξέρω περίπτωση που σε 3 γραμμές 1 bill αντί να έρχονται 3χ50 ευρώ (2μηνα) έρχονται 50-100-150... άλλες φορές 100-150-200... ό,τι να΄ναι... 2 μήνες τηλέφωνα για να βρεθεί η λύση: "πληρώνετε 50-50-50 κι ας λένε ότι θέλουν..."

aris60
23-08-07, 10:33
πώς θα αποδείξεις ότι τους έστειλες το fax?
To έστειλες και στην ΕΕΤΤ?

Έστειλες email ακύρωσης με παραλήπτη και την ΕΕΤΤ?

Εδώ θέλει αποδείξεις και ξεκάθαρα πράγματα. Τα σου 'πα μου 'πες δεν παιρνάνε στο δικαστήριο.

Καλημερα εαν το εχεις στειλει απο δικο σου φαχ πας στο αρχειο του φαχ και βρεισκεις μερα ωρα αριθμο που το εχει λαβει κλπ, και το εχεις σαν στοιχειο εφοσον σου δειχνει οτι εσταλη οκ.

letomarinou
23-08-07, 10:34
φίλοι μου, σας νιώθω...τα ίδια....

billy14
23-08-07, 11:11
Παιδιά να σας πω κάτι. Από αυτό που έχω ζησει το θεμα είναι να μη σου παει από την αρχή στραβά. Αν γίνει αυτό όσες επιστολές σε ΕΕΤΤ κλπ να στειλουμε δεν θα γινει απολύτως τίποτα.
Μονο δικαστικά να παμε ομαδικώς.

Ντροπή τους

vagdsl
23-08-07, 11:28
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα με την ΕΕΤΤ δεν έβγαλα κάποια άκρη αλλά πληροφορήθηκα δύο πράγματα:

1. Η ΕΕΤΤ χρειάζεται 20 εργάσιμες για να ασχοληθεί με κάποια καταγγελία.

2. Ο χρόνος ακύρωσης (σύμφωνα με την ΕΕΤΤ) πρέπει είναι 2-3 εργάσιμες.

Θέατρο του παραλόγου, η ΕΕΤΤ βάζει αυστηρούς κανόνες για τους παρόχους αλλά για την δική της λειτουργία δεν τρέχει και τίποτε, τα ζώα μου αργά.

Λογικά λοιπόν σου λέει και η Forthnet πως χρειάζεται 20 εργάσιμες για την ακύρωση...

panoc
23-08-07, 11:32
οι αυστηροι κανονες της ΕΕΤΤ αφορουν τον ΟΤΕ για τους αλλους κλεινει τα ματια :p

aris60
23-08-07, 12:07
Καλημερα αμα δεν εχετε δεσμευση, αλλαξτε εταιρια εχει τοσες.Για αυτο το λογο κοπηκε το μονοπωλειο.

miky_7
23-08-07, 12:12
Αν καταφερεις να κοπεις http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=122245 :rofl:

billy14
27-08-07, 01:50
Αυτοί δεν καταλαβαίνουν από τίποτα, πάρτε το χαμπάρι

Professore
27-08-07, 18:55
Εγω με καταγγελία που έκανα κατάφερα να δικαιωθώ εις βάρος της ΟΤΕνετ και του ΟΤΕ και να έχω στα χέρια μου, μετά απο καιρό ομολογουμένος, χαρτί απο τον ΟΤΕ που να μου επιτρέπει να κόψω το συμβόλαιό μου όποτε θέλω χωρίς να πληρώσω και τίποτα.. Επίσης απο την ΟΤΕνετ μου δόθηκε δωρέαν 1,5 μήνας για τα προβλήματα που είχα με την ενεργοποιημένη μου ADSL σύνδεση.

Υπομονή, αν έχετε δίκιο θα το βρείτε..

Zorz
27-08-07, 22:36
Εγω να σας ενημερώσω οτι σε 2η αίτηση μου (άσχετη με αυτή που αναφέρω στην υπογραφή μου) για 2play αναγκάστηκα εκβιαστικά εκ των πραγμάτων να κρατήσω την γραμμή που είχε ενεργοποιηθεί απο την forthnet παρά την ακύρωση που τους είχα στείλει, την είχαν παραλάβει και με είχαν διαβεβαιώσει οτι η διαδικασία δεν θα προχωρήσει !!!
Την ακύρωση την είχα κάνει ενάμιση μήνα μετά την αίτηση και πριν καν σταλεί στον ΟΤΕ!
Και αυτό γιατι αφού η διαδικασία είχε προχωρήσει θα έπρεπε όπως μου είπαν να περιμένω 10 ημέρες για την ακύρωση να μείνω χωρίς internet και να προσέξω να μην κάνω κλήσεις για να μην χρεωθώ απο την forthnet και βέβαια μετά να πληρώσω την επανασύνδεση απο τον ΟΤΕ όταν αυτη θα γινόταν.
Σε όλα αυτα βέβαια καμία υπεύθυνη εξήγηση μεσα στα γραφεία της forthnet με αγανακτησμένο κόσμο να διαμαρτύρεται ασταμάτητα για προβλήματα, κοροιδία και ψέματα απο την εταιρεία !!!
Και μέσα σε όλα αυτά έχασα και τα 60 ευρώ του connex που είχα πληρώσει απο την στιγμή που αποφάσισα να μείνω στον ΟΤΕ!

Δεν θα την έγραφα καν αυτη την περιπέτεια γιατί πλεον δεν υπάρχει λόγος να το κάνω, βαρέθηκα να γράφω για τα κατορθώματα των απατεώνων, το έκανα για να δείξω οτι δεν είναι ο μόνος ο φίλος και οτι είναι κάτι που το έχουν σύστημα στην forthnet. Δεν ξέρω ποιος ελέγχει τις εταιρείες αλλα οταν περνάμε απο την κοροιδία στην εξαπάτηση καταναλωτών και τον εκβιασμό νομίζω οτι θα έπρεπε να παρέμβει και ένας εισαγγελέας!

valen01
28-08-07, 11:34
Zorz και εγώ για τον ίδιο λόγο με εσένα έστειλα άίτηση ακύρωσης με fax και την επόμενη κιόλας πήρα στο 134 να ενεργοποιήσω Conn-X. Ο ΟΤΕ με ενερεγοποίησε μέσα σε μερικές μέρες ( 6 ημερολογιακές αν θυμάμαι ). Η Forthnet όμως το έκανε το μαγικό της και συνέχισε απο μόνη της την αίτηση για 2 play. Το αποτέλεσμα είναι γυρνώντας απο διακοπές να έχει κοπέι ο ΟΤΕ και να έχει ενεργοποιηθεί το 2 play. Eξοπλισμό δεν έχω λάβει ακόμα και εκτός αυτού έχασα όλο το εξάμηνο του Conn-x. Το είχα ενεργοποιήσει 1 εβδομάδα πριν φύγω για διακοπές. Τι να πείς. Επικοινώνησα άμεσα με Forthnet για να βρούμε μια κοινή λύση. Διάθεση απο τη πλευρά μου υπάρχει . Διάθεση απο την Forthnet ( και ειδικά για επικοινωνία μαζί μου ) δεν βλέπω στον ορίζοντα....

Zorz
28-08-07, 13:46
Φίλε αν δεν πας απο εκεί δεν γίνεται τίποτα, οχι οτι βγάζεις άκρη και εκει αλλα λέμε τώρα... εγώ μόλις είδα την ενεργοποίηση πήρα τηλ. και λέω στην κοπέλα ευγενικά τι έγινε... το αποτέλεσμα ? μου λέει μισό λεπτό περιμένετε να κοιτάξω κάτι, με έβαλε στην αναμονή κατα την γνωστή τους πρακτική, μετά απο ενα τέταρτο δεν άντεξα να περιμένω στην γραμμή που με είχε παρατημένο και έκλεισα αν και το είχα καταλάβει απο το 2λεπτο οτι με γείωσε κανονικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.