PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα - Συχνές αποσυνδέσεις, Χάλια Τιμές. Υψηλό Downstream Attenuation



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Jim
22-08-07, 15:37
Καλησπέρα,

Παιδιά για ρίχτε μια ματιά στις τιμές μου:

Downstream/Upstream
Data rate
3968 762
Noise margin
6.8 7.0
Output power
19.4 0.0
Attenuation
54.0 28.7

Είναι εντελώς ξεφτίλα... Είχα πολύ καλύτερες τιμές το 2004 με Forthnet.
Συνέχεια αποσυνδέομαι. Η HOL:whistle: θα μου πει πέστα στον ΟΤΕ:down:, και σε κανά 3άρι χρόνια ίσως και να έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Το γαμώτο της υπόθεσης είναι οτι βλέπω το Μέγαρο του ΟΤΕ από την βεράντα μου - μένω σε μια απόσταση 2 χιλιομέτρων (σχεδόν ευθεία) το πολύ...:sorry:
Σκέφτομαι να δηλώσω βλάβη, αλλά δώρο ανάδωρο το βλέπω στη τελική... Δεν βαρεθήκανε να ρίχνει ο ένας στον άλλο τα μπαλάκια της υπευθυνότητας? Η αποφεύγουν ευθύνες επείδη τα κονομάνε... :twisted:Απο μάρκετινγκ:twisted: όμως σκίζουν!!:twisted: Συμβάλουν σημαντικά στην υπερκατανάλωτική μανία των Ελλήνων!

'Εχετε κάτι να μου προτείνετε? Δεν θέλω να μείνω δίχως διαδίκτυο καθώς η δουλεία μου εξαρτάται απ'αυτό! Στο εξωτερικό που έμενα (Αγγλία) δεν είχα πότε κανένα πρόβλημα με παρόχους. Δεν τα μπορώ αυτά τα χάλια ρε παιδιά!

Υστερόγραφο
-------------------
Πείτε μου κάτι... είμαι ο μόνος με αύτο το πρόβλημα?

Barlong
22-08-07, 15:43
Να πας στο εξωτερικό που έχει καλύτερους παρόχους :evil:!!! Αν δεν το δώσεις βλάβη πως θα φτιάξει με προσευχές?

Υστερόγραφο

Όχι :nono: δεν είσαι ο μόνος με πρόβλημα

yiapap
22-08-07, 15:46
Είναι εντελώς ξεφτίλα... Είχα πολύ καλύτερες τιμές το 2004 με Forthnet.
Συνέχεια αποσυνδέομαι. Η HOL:whistle: θα μου πει πέστα στον ΟΤΕ:down:, και σε κανά 3άρι χρόνια ίσως και να έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Φυσικά και είχες καλύτερες τιμές. Πάρε και τώρα μια 384 (άντε 768) και θα έχεις καλές τιμές.
Σωστά θα σου πει η HOL. Το πρόβλημά σου είναι ότι μπορεί να είσαι κοντά στο Μέγαρο αλλά είσαι μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ όπου (μάλλον) βρίσκεται το DSLAM της HOL.
Ψάξε λίγο στο forum και θα δεις ότι με την έλευσηγ των υψηλώνταχυτήτων πάρα πολύς κόσμος έχει τέτοια προβλήματα και μάλιστα στην Αθήνα την πιο πυκνοκατοικημένη πόλη της Ελλάδας!

<edit>
Όσο για το "συνεχείς αποσυνδέσεις" κάτσε να πάω σπίτι να σου δώσω στατιστικά για το τι σημαίνει ΣΥΝΕΧΕΙΣ.

Patha
22-08-07, 16:35
Με Attenuation 54... δε νομίζω ότι φταίει η HOL... μήπως να μετακομίσεις? Για τον θόρυβο στα 6,8 δεν θα πω τίποτα, γιατί κι εγώ στα 6 είμαι (με άλλο πάροχο) αλλά - αντιβάινοντας τους νόμους της φυσικής - οι αποσυνδέσεις είναι ελάχιστες

jdm
22-08-07, 16:41
γιατι δεν μπερνεις την hol και να της πεις οτι εχει προβλημα η γραμμη να της πεις Attenuation
54.0 μονο αυτο και το πολυ πολυ αν πανε να σου πουν διαφορα πες τους τεχνικος ειμαι..
και να το δηλωσουν βλαβη στον οτε σαν προβλημα δεν περνει ip θα σου αλλαξουν ζευγος (αν υπαρχει) και θα εισαι οκ

yiapap
22-08-07, 16:42
να το δηλωσουν βλαβη στον οτε σαν προβλημα δεν περνει ip θα σου αλλαξουν ζευγος (αν υπαρχει) και θα εισαι οκΔηλαδή το άλλο ζεύγος που θα του δώσουν θα είναι πιο σύντομο; :lamer

<edit>
@Patha
Υποθέτωντας ότι είσαι σε ADSL2+ κάποιου εναλλακτικού:
Το ότι δεν έχεις αποσυνδέσεις με 6dB είναι επειδή ο router σου κλειδώνει στην ταχύτητα που μπορεί για να πιάσει κατ' ελάχιστο τα 6dB
Αντίθετα σε μένα και στον jim ο router κλειδώνει όσο πιο ψηλά μπορεί και το 6-7dB την ώρα της διαπραγμάτευσης γίνεται έυκολα και γρήγορα 5,4,3... disconnect. ;)

George28K
22-08-07, 16:55
Παίξε με το telnet στο router σου ώστε να κλειδώνει το router σε g.dmt. Oι ταχύτητες θα είναι λίγο χαμηλότερες από αυτές που βλέπεις αλλά δεν θα έχεις αποσυνδέσεις.
Αυτό σαν προσωρινή λύση, για μονιμότερη είμαι και εγώ στην αναμονή..
Με attenuation 48 σε adsl2+ και 36 σε adsl (Μυστήριο) κάνενα router από όσο έχω δοκιμάσει δεν μου δίνει ταχύτητα πάνω από 4mbit. To σπάσιμο είναι στον οτε είχα attenable σε g.dmt 6,2 mbit και τώρα σε adsl2+ δεν πάει πάνω από 2,5μβιτ

Jim
22-08-07, 17:02
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Ειχα 2 αποσυνδεσεις μεχρι τωρα. Θα τους παρω ενα τηλεφωνακι σε λιγο και σας ενημερωνω σχετικα. Θα δηλωσω βλαβη και θα τους πιεσω αναλογα με τα αποτελεσματα. Αν δεν φτιαχτει το προβλημα μου, τι να κανω? Ελπιζω σε ενα καλυτερο ευρυζωνικο μελλον στην Ελλαδα. Αντε και οπτικες ινες (fibra optica) συντομα παρακαλω...:worthy:


Απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα: 1st Forthnet 2nd HOL 999th Vivodi :twisted:
:down:

kopromax
22-08-07, 22:27
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχω χασει ωρες πανω απο το τηλ να μιλαω με μηχανικους και της χολ και του οτε και δυστηχως εκτος απο χρονο χαλασα και τα νευρα μου. εγω εχω attenuetion 47 και πιανω 4300 με αποσυνδεσεις απως εσυ. ειμαι μηχανολογος και εχω ενα φιλο ηλεκτρονικο που ασχολειται με αυτα. τελος παντων δεν βρηκα ακρη οτι και αν εψαξα. για αλλαγη ζευγους δεν γινεται με ακμια παναγια απο οτε με ακριβες λογια του οτεατζι οτι μια χαρα ειμαι και οτι αν επινα κατω απο 1000 ισως να το κοιταζαν. και του λεω δεν γινεται τιποτα και μου λεει οτι ΔΕΝ προκειται να γινει κατι διοτι τα προβληματα συνηθως ειναι υπογεια και σε αυτη την περιπτωσξ δεν γινεται κατι , λες και φταιμε εμεις. απο χολ καναμε του κοσμου τα τεστ σε διαφορα κλειδωματα γραμμης και οταν κλειδωσαν τη γραμμη στα 4000 τοτε δεν ειχα αποσυνδεσεις. δυστηχως οσο ο οτε ειναι στις ζωες μας και δεν αλλαξει να γινει τιποτα ιδιοκτητος δεν βλεπω ασπρη μερα για μας.

jdm
23-08-07, 00:05
Δηλαδή το άλλο ζεύγος που θα του δώσουν θα είναι πιο σύντομο; :lamer



Μα δεν το λεω για ποιο συντομο ζευγος. αλλα ποιο καλο. σε οποια εταιρια και αν εχω παρει το μονο που της ζηταω ειναι απλα να το δηλωσουν βλαβη στον οτε. τιποτε αλλο ( δεν μιλαω για ιδιωκτικο δικτυο)

yiapap
23-08-07, 12:45
Μα δεν το λεω για ποιο συντομο ζευγος. αλλα ποιο καλο. σε οποια εταιρια και αν εχω παρει το μονο που της ζηταω ειναι απλα να το δηλωσουν βλαβη στον οτε. τιποτε αλλο ( δεν μιλαω για ιδιωκτικο δικτυο)Το Attenuation είναι η εξασθένιση του σήματος και εξαρτάται μόνο από τις συχνότητες της επικοινωνίας και το μήκος του καλωδίου.
Όσα ζεύγη και να του αλλάξουν λοιπόν το πρόβλημά του θα παραμείνει.
Η αλλαγή ζεύγους *μπορεί* να κάνει διαφορά μόνο σε συνδέσεις υψηλού θορύβου και χαμηλού attenuation και μόνο υπό πολύ ειδικές περιπτώσεις. Κοινώς είναι λαχείο ακόμη και αν δεν έχεις πρόβλημα απόστασης.

xrokos
24-08-07, 12:59
Εγώ στον ΟΤΕ είχα attenuation πολύ υψηλό 64db, καλό όμως θόρυβο και δεν αντιμετώπιζα αποσυνδέσεις. Μεταβαίνοντας στο δίκτυο της HOL περίμενα να δω τα στατιστικά του adsl. Με τόση μεγάλη εξασθένηση σκέφτηκα ότι δε θα έπιανα πάνω από 2mbps σύμφωνα με τα διάφορα guides που έχει στο net. Παρόλα αυτά τώρα έχω attainable 10000, attenuation 43db αλλά ο θόρυβος αυξήθηκε (από 0db(!) έως 16db). Μέσα σε 2 ημέρες είχα 2 αποσυνδέσεις, κατά τα άλλα η γραμμή στα καλά της ανταποκρίνεται άψογα ενώ 2-3 φορές έχω δει κάτι κολληματάκια.
Συμπέρασμα: Δηλώνεις βλάβη αν κάτι δεις πολύ χάλια στατιστικά, περιμένεις εαν η κατάσταση βελτιωθεί. Αν όχι προσπαθείς να σπάσεις το συμβόλαιο και να μεταβείς σε άλλο δίκτυο αλλιώς μένεις ως έχει.

yiapap
24-08-07, 16:50
Εγώ στον ΟΤΕ είχα attenuation πολύ υψηλό 64db, καλό όμως θόρυβο και δεν αντιμετώπιζα αποσυνδέσεις. Μεταβαίνοντας στο δίκτυο της HOL περίμενα να δω τα στατιστικά του adsl. Με τόση μεγάλη εξασθένηση σκέφτηκα ότι δε θα έπιανα πάνω από 2mbps σύμφωνα με τα διάφορα guides που έχει στο net. Παρόλα αυτά τώρα έχω attainable 10000, attenuation 43db αλλά ο θόρυβος αυξήθηκε (από 0db(!) έως 16db). Μέσα σε 2 ημέρες είχα 2 αποσυνδέσεις, κατά τα άλλα η γραμμή στα καλά της ανταποκρίνεται άψογα ενώ 2-3 φορές έχω δει κάτι κολληματάκια.
Συμπέρασμα: Δηλώνεις βλάβη αν κάτι δεις πολύ χάλια στατιστικά, περιμένεις εαν η κατάσταση βελτιωθεί. Αν όχι προσπαθείς να σπάσεις το συμβόλαιο και να μεταβείς σε άλλο δίκτυο αλλιώς μένεις ως έχει.Τα παραπάνω που λες αντιβαίνουν τους νόμους της φυσικής.
Εκτός αν είσαι στη 1 πιθανότητα στο 10000000 που αλλάζοντάς σου ζεύγος άλλαξε και η όδευση.

<edit>
Ααααααα sorry...
64dB είχες!
Για να κοιτάξω την κρυστάλλινη σφαίρα μου... :cool: Μα βέβαια... Είχες Fritz ADSL router. Που έχει το γνωστό bug στο firmware και δείχνει πάντα 64!

xrokos
25-08-07, 01:40
Κοίτα yiapap έχω ακούσει περί bug αλλά εφόσον δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο δε μπορώ να το ονομάσω bug μόνο και μόνο επειδή 5-10 χρήστες έχουμε τέτοιο attenuation.
Έπειτα, πριν αναβαθμίσω τη γραμμή μου απο 768 σε 1 πάλι είχα υψηλό attenuation στα 56db. Δεν ξέρω τι άλλαξε, ούτε εσύ ξέρεις προφανώς εκτός και αν εργάζεσαι στις Αττικές, αλλά τα στατιστικά μου καλυτέρευσαν.

yiapap
27-08-07, 13:35
Κοίτα yiapap έχω ακούσει περί bug αλλά εφόσον δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο δε μπορώ να το ονομάσω bug μόνο και μόνο επειδή 5-10 χρήστες έχουμε τέτοιο attenuation.
Έπειτα, πριν αναβαθμίσω τη γραμμή μου απο 768 σε 1 πάλι είχα υψηλό attenuation στα 56db. Δεν ξέρω τι άλλαξε, ούτε εσύ ξέρεις προφανώς εκτός και αν εργάζεσαι στις Αττικές, αλλά τα στατιστικά μου καλυτέρευσαν.Κι εγώ πως κατάλαβα ότι είχες Fritz νομίζεις; 64attenuation μέχρι στιγμής εκτός από στιγμιαία-οριακά δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ (στην Ελλάδα) λόγω της κακής ποιότητας της καλωδίωσης. Με οτιδήποτε >=60 αρχίζουν οι αποσυνδέσεις (κάτι ξέρω).

Οι Αττικές και το backbone δεν έχουν σχέση με το attenuation. Αυτό μετράει την εξασθένιση του σήματος από το router σου έως το κέντρο (DSLAM) του ΟΤΕ/εναλλακτικού.

Επιμένω, μόνο και μόνο για να μην αφήσω την υποψία ότι αν κάποιος πάει σε ADSL2+ υπάρχει πιθανότητα να δει βελτίωση στα στατιστικά του. Οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μικρές και περιορίζονται μόνο στην περίπτωση να μεταβούν σε ζεύγος χαλκού που έχει διαφορετική όδευση. Κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ (ορθώς) το αποφεύγει.

nm96027
27-08-07, 13:40
@Jim
Μηπως, λεω μήπως, μενεις προς την πλευρα της Φραγκοκλησσιας, κοντα στην Αττικη και στο Ρεμα;:hmm:

chrisrag26
27-08-07, 16:27
Ρε παιδες μπορειται να μου πειτε και εμενα που εχει ξεσκιστει να κανε αποσυνδεσεις τι μπορει να φταιει?Εχω
Line attenuation dB 35 16
Signal/Noise ratio dB 0 6
Κατι αλλο που ισως χρειαζεται να σας πω ?

οταν βεβαια βαζω το usr 9108 που ειχα και προηγουμενως στο SNR ειναι 6 και 6

nm96027
27-08-07, 16:31
Nα ρωτησω κατι παιδες;

Βλεπετε, μηπως διαφορα στο s/n ratio οταν το τηλεφωνο δεν λειτουργει και οταν το σηκωνετε για να πραγματοποιησει κλησεις;
Καντε το εξης πειραμα: διαβαστε το s/n. Σηκωστε το τηλεφωνο. Καντε επανηλειμενα refresh στην σελίδα και τσεκαρετε αν υπαρχουν μεταβολες στο s/n.

maxorfo
27-08-07, 17:18
Σε μένα καμμία μεταβολή.

yiapap
27-08-07, 17:30
Ρε παιδες μπορειται να μου πειτε και εμενα που εχει ξεσκιστει να κανε αποσυνδεσεις τι μπορει να φταιει?Εχω
Line attenuation dB 35 16
Signal/Noise ratio dB 0 6
Κατι αλλο που ισως χρειαζεται να σας πω ?Έχεις πολύ υψηλό θόρυβο. Πάρε στο 121 και δήλωσε βλάβη στη γραμμή σου.


Nα ρωτησω κατι παιδες;

Βλεπετε, μηπως διαφορα στο s/n ratio οταν το τηλεφωνο δεν λειτουργει και οταν το σηκωνετε για να πραγματοποιησει κλησεις;
Καντε το εξης πειραμα: διαβαστε το s/n. Σηκωστε το τηλεφωνο. Καντε επανηλειμενα refresh στην σελίδα και τσεκαρετε αν υπαρχουν μεταβολες στο s/n.Νope.
Αν έχεις διαφορά κάτι δεν πάει καλά με το Splitter/φίλτρο σου.

chrisrag26
27-08-07, 20:13
Στο 121 να πάρω?Αφου η γραμμη μου ειναι full στη HOL θα με εξυπηρετησει ο ΟΤΕ?Δεν πρεπει να δωσω την βλαβη στην Hellas?Η πλακα είναι οτι με το usr9108 ειναι 6 τοSNR και στο down και στο up και προσπαθω να μιλήσω με τη HOL μεσω voipbuster !!!Χαλια που έχουνε.....

nm96027
28-08-07, 02:59
Έχεις πολύ υψηλό θόρυβο. Πάρε στο 121 και δήλωσε βλάβη στη γραμμή σου.

Νope.
Αν έχεις διαφορά κάτι δεν πάει καλά με το Splitter/φίλτρο σου.

Προσεξε: η τηλεφωνία ειναι voip και ουσιαστικα δεν χρειαζεται splitter. Δεν εχω λοιπον splitter kai χω παρατηρησει οτι οταν σηκωνω το ακουστικο για να παρω τηλεφωνο (ευλογη απορία: ποσο αργοσχολος μπορει να ειμαι ωστε να τσεκαρω το s/n οταν τηλεφωνω;;;) "βυθίζεται" το s/n, χωρις περαιτερω επιπτωσεις.
Ισως σε κάποιους (που κανει το ιδιο) αυτη η βυθιση τους προκαλει και την αποσυνδεση.

yiapap
28-08-07, 09:45
Στο 121 να πάρω?Αφου η γραμμη μου ειναι full στη HOL θα με εξυπηρετησει ο ΟΤΕ?Δεν πρεπει να δωσω την βλαβη στην Hellas?Η πλακα είναι οτι με το usr9108 ειναι 6 τοSNR και στο down και στο up και προσπαθω να μιλήσω με τη HOL μεσω voipbuster !!!Χαλια που έχουνε.....Οοps... Sorry δεν είδα το προφίλ σου. Στη HOL πρέπει να πάρεις και αυτή να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ :(

@nm96027
Voip? Χμμμ... Όταν ανοίγεις κάποιο άλλο απαιτητικό πρόγραμμα π.χ. p2p βλέπεις διαφορά;
Πολύ περίεργο μου φαίνεται... Μήπως είναι καμμιά πατέντα του 2-play ?

niker12
28-08-07, 12:02
Προσεξε: η τηλεφωνία ειναι voip και ουσιαστικα δεν χρειαζεται splitter. Δεν εχω λοιπον splitter kai χω παρατηρησει οτι οταν σηκωνω το ακουστικο για να παρω τηλεφωνο (ευλογη απορία: ποσο αργοσχολος μπορει να ειμαι ωστε να τσεκαρω το s/n οταν τηλεφωνω;;;) "βυθίζεται" το s/n, χωρις περαιτερω επιπτωσεις.
Ισως σε κάποιους (που κανει το ιδιο) αυτη η βυθιση τους προκαλει και την αποσυνδεση.

Το ίδιο πράγμα το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τις προηνές ώρες το S/N είναι κατα πολύ μεγαλύτερο από ότι τις βραδυνές.

robby-gr
28-08-07, 13:52
Μια απο τα ιδια.:mad:
Καλησπερα.
Απο το Σαββατο 25-8 που γυρισα απο διακοπες εχω προβλημα με αποσυνδεσεις και ειδικωτερα με την τηλεφωνια που οποτε την χρησιμοποιω ειτε σαν εισερχομενα ειτε σαν εξερχομενα αστικα υπεραστικα εσωτερικου, σε διαστημα απο 2' εως το ανωτερο 8' διακοπτεται. Το router χανει τον συνγχρονισμο του και επαναεκκινει. Το δε τηλεφωνο του συνομιλουντος μου σταματα να λειτουργει για 5' (νεκρωνει) και δεν ακουει τιποτε, αυτο συμβαινει παντα.
Δοκιμασα πολλες αλλαγες οπως η τεχνικη υποστρηριξη με προετρεψε απλα για να μη τους χαλάσω το χατηρι.
οπως:
1. Μια μονο συσκευη στη 1η γραμμη του router
2, Μια μονο συσκευη στη 2η γραμμη του router
3. Κατ'ευθειαν συνδεση χωρις splitter
4. Δεν εχω επανω ουτε συναγερμο ουτε φαξ.
5. Εκανα reset με το αρχειο που μου ειχανε στειλει παλαιοτερα.
6. Εδωσα τις μετρισεις στους τεχνικους σας που μου ζητηθηκαν.
7. Εβγαλα την τροφοδοσια.
8. Και πολλους πολλους αλλους συνδιασμους.

Τιποτε ακομη !!!

Περιμενω... και σημερα εχω καλεσει 4 φορες με min 17' και max 25' και ειναι αδυνατον να μηλησω με καποιον.
Καμια ιδέα ?

chrisrag26
29-08-07, 01:31
Οοps... Sorry δεν είδα το προφίλ σου. Στη HOL πρέπει να πάρεις και αυτή να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ :(

@nm96027
Voip? Χμμμ... Όταν ανοίγεις κάποιο άλλο απαιτητικό πρόγραμμα π.χ. p2p βλέπεις διαφορά;
Πολύ περίεργο μου φαίνεται... Μήπως είναι καμμιά πατέντα του 2-play ?





Το προβλημα παραμένει μόνο με το Fritz.Σημερα εκανα 70 αποσυνδεσεις.SNR -3 εφτασε.Μολις β΄λαω το USR9108 δεν εχω τηλεφωνο μεν αλλα δεν με πεταει και βλεπει SNR 6.Δοκιμασα και την πατεντα στις ρυθμισεις του Fritz για συνδεση σε LAN μηπως μου δωσει τηλεφωνο απο τη συνδεση του USR αλλα δεν πιανει.Δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει η τηλεφωνια στο Fritz.Κανονικα αφου παιρνει απο τη συνδεση του USR θα επρεπε να μου βλεπει το τηλεφωνο.Καμια αλλη ιδέα.Έστειλα και μια επιστολη διαμαρτυριας στις πωλησεις και στο ΤΥ και αναμενω απο εχτες απαντηση.....

nm96027
29-08-07, 01:51
Οοps... Sorry δεν είδα το προφίλ σου. Στη HOL πρέπει να πάρεις και αυτή να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ :(

@nm96027
Voip? Χμμμ... Όταν ανοίγεις κάποιο άλλο απαιτητικό πρόγραμμα π.χ. p2p βλέπεις διαφορά;

Oχι. Απλως σηκώνεις το ακουστικο και πέφτει το s/n, πριν κανεις dialing. Σε κάποιους χρήστες αυτο δεν σημαινει τιποτα (πχ εγω) σε κάποιους τους οδηγεί στην αποσύνδεση.


Το προβλημα παραμένει μόνο με το Fritz.Σημερα εκανα 70 αποσυνδεσεις.SNR -3 εφτασε.Μολις β΄λαω το USR9108 δεν εχω τηλεφωνο μεν αλλα δεν με πεταει και βλεπει SNR 6.Δοκιμασα και την πατεντα στις ρυθμισεις του Fritz για συνδεση σε LAN μηπως μου δωσει τηλεφωνο απο τη συνδεση του USR αλλα δεν πιανει.Δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει η τηλεφωνια στο Fritz.Κανονικα αφου παιρνει απο τη συνδεση του USR θα επρεπε να μου βλεπει το τηλεφωνο.Καμια αλλη ιδέα.Έστειλα και μια επιστολη διαμαρτυριας στις πωλησεις και στο ΤΥ και αναμενω απο εχτες απαντηση.....

Αυτο το -3 το εχω ξαναδει.
Αρκετες φορες συγχρονίζει κανονικά, το s/n ειναι στο -3, η τηλεφωνία δεν μπορει να κανει register και το browsing ειναι σχεδον αδυνατο, αλλα υπαρκτο....
Βγάλτε συμπερασμα.
Το προβλημα δεν ειναι μονο δικο σου, το εχουν και αλλοι φιλτατε chrisrag26.

niker12
29-08-07, 07:34
Το ίδιο πράγμα το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τις προηνές ώρες το S/N είναι κατα πολύ μεγαλύτερο από ότι τις βραδυνές.

Οταν σηκώνω το τηλέφωνω χάνω περίπου στα 7-8 db.

Χτες γύρο στις 8:30 μου έδειχνε S/N=0 και αποσυγχρόνισε ο router μετά τον επανασυγχρονισμό το S/N έδειχνε 10 db.

Αντε να βγάλεις άκρη τώρα

grsaint13
29-08-07, 09:16
Η Τ.Υ. τι λέει για όλα αυτά;Έχει επικοινωνήσει κανείς;

nm96027
29-08-07, 09:50
Η Τ.Υ. τι λέει για όλα αυτά;Έχει επικοινωνήσει κανείς;

Ενας γνωστός μου το εχει δηλώσει βλάβη και το ψάχνουν. Ελπιζω σήμερα να εχουμε νεωτερα.


Οταν σηκώνω το τηλέφωνω χάνω περίπου στα 7-8 db.

Χτες γύρο στις 8:30 μου έδειχνε S/N=0 και αποσυγχρόνισε ο router μετά τον επανασυγχρονισμό το S/N έδειχνε 10 db.


Δηλωσε το και συ βλάβη, μπας και δουν πως ειναι μαζικο το προβλημα.;)

niker12
29-08-07, 09:51
Η Τ.Υ. τι λέει για όλα αυτά;Έχει επικοινωνήσει κανείς;

Εγώ όπως έχω γράψει σε προηγουμενα εδώ ή σε άλλο νήμα είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με το S/N το οποίο έφτανε μέχρι και στο -3 όπου χανόταν ο συγχρονισμός.
Υστερα απο αμέτρητα τηλέφωνα στην ΤΥ και σε συνενόηση ύστερα από τσυνενόηση με τους μηχανικούς (13 μέρες πήρε όλη ιστορία και δεν είχα ούτε τηλ) πήγα από τα 12/1 στα 6/1 το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να ανέβει το S/N στα καλά του στα 14 db και στα άσχημα του στα 4-5 db αλλά δεν έχω τουλάχιστον πλέον αποσυνδέσεις.

Η επίσιμη αιτιολόγηση για το πρόβλημα ήταν ότι το δυσυρματό μου έχει μεγάλο θόρυβο ο οποίος προκαλείται και από τις γειτονικές γραμμές και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα άλλο για να διορθωθεί το πόβλημα εκτός από το παραπάνω.

grsaint13
29-08-07, 10:19
Ενας γνωστός μου το εχει δηλώσει βλάβη και το ψάχνουν. Ελπιζω σήμερα να εχουμε νεωτερα.



Δηλωσε το και συ βλάβη, μπας και δουν πως ειναι μαζικο το προβλημα.;)

Αυτό ακριβώς ρε παιδιά.Το καλύτερο που έχετε να κάνετε όλοι που έχετε το πρόβλημα είναι να το δηλώσετε στην Τ.Υ. μπας και λυθεί τίποτα...:whistle:

Tem
29-08-07, 10:42
Αυτό ακριβώς ρε παιδιά.Το καλύτερο που έχετε να κάνετε όλοι που έχετε το πρόβλημα είναι να το δηλώσετε στην Τ.Υ. μπας και λυθεί τίποτα...:whistle:
εν τω μεταξύ εσύ είσαι ακόμα στην αναμονή ?

grsaint13
29-08-07, 11:19
εν τω μεταξύ εσύ είσαι ακόμα στην αναμονή ?

Δε θέλω ανόητες ερωτήσεις...:rolleyes:

Άσε με και είμαι ήρεμος σήμερα...:cool:

Tem
29-08-07, 11:29
Δε θέλω ανόητες ερωτήσεις...:rolleyes:

Άσε με και είμαι ήρεμος σήμερα...:cool:
με το καλό λοιπόν :oneup:

robby-gr
29-08-07, 13:03
Εγώ όπως έχω γράψει σε προηγουμενα εδώ ή σε άλλο νήμα είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με το S/N το οποίο έφτανε μέχρι και στο -3 όπου χανόταν ο συγχρονισμός.
Υστερα απο αμέτρητα τηλέφωνα στην ΤΥ και σε συνενόηση ύστερα από τσυνενόηση με τους μηχανικούς (13 μέρες πήρε όλη ιστορία και δεν είχα ούτε τηλ) πήγα από τα 12/1 στα 6/1 το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να ανέβει το S/N στα καλά του στα 14 db και στα άσχημα του στα 4-5 db αλλά δεν έχω τουλάχιστον πλέον αποσυνδέσεις.

Η επίσιμη αιτιολόγηση για το πρόβλημα ήταν ότι το δυσυρματό μου έχει μεγάλο θόρυβο ο οποίος προκαλείται και από τις γειτονικές γραμμές και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα άλλο για να διορθωθεί το πόβλημα εκτός από το παραπάνω.

Αυτο δεν το καταλαβαινω !!!!
Εγω ημουν μια χαρα πριν φυγω διακοπες και γυρισα με τα προβληματα του SN που δεν ειχα πριν. Κατι αλλαξαν, τι κολοκυθια δεν μπορουν να κανουν τιποτε. Και ριχνουν την ταχυτητα!! Μηπως εξακολουθουν να σου περνουν και την ιδια συνδρομη?
Φιλικά

niker12
29-08-07, 14:23
Αυτο δεν το καταλαβαινω !!!!
Εγω ημουν μια χαρα πριν φυγω διακοπες και γυρισα με τα προβληματα του SN που δεν ειχα πριν. Κατι αλλαξαν, τι κολοκυθια δεν μπορουν να κανουν τιποτε. Και ριχνουν την ταχυτητα!! Μηπως εξακολουθουν να σου περνουν και την ιδια συνδρομη?
Φιλικά

Από ότι μου είχανε πει στην αρχή πρέπει το Σαββάτο στις 11/8 να κάνανε κάποια αναβάθμιση στα dslam και ότι θα διορθώνανε τα οποια προβλήματα άμμεσα, ε μετά έγινα όλα τα παραπάνω.
Οπότε το προτείμησα και εγω να γίνει με αυτο τον τροπο διοτι το να μην έχεις ιντερνετ αντέχεται αλλα να μην έχεις τηλέφωνο είναι ότι χηροτερο.

Ετσι για εμένα ισχύει αυτή την στιγμή τουλάχιστον:

ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ>ΤΑΧΥΤΗΤΑ

Οχι θα πληρώνω συνδρομή για 6/1 το κανόνισα ήδη αυτό, συν ότι έχω ζητήσει αποζημείωση για το διάστημα που δεν μου προσέφεραν σωστές υπηρεσίες.

robby-gr
29-08-07, 21:11
Από ότι μου είχανε πει στην αρχή πρέπει το Σαββάτο στις 11/8 να κάνανε κάποια αναβάθμιση στα dslam και ότι θα διορθώνανε τα οποια προβλήματα άμμεσα, ε μετά έγινα όλα τα παραπάνω.
Οχι θα πληρώνω συνδρομή για 6/1 το κανόνισα ήδη αυτό, συν ότι έχω ζητήσει αποζημείωση για το διάστημα που δεν μου προσέφεραν σωστές υπηρεσίες.

Σωστά έχεις ενεργήσει!
Κράτα μας ενήμερους ευχαριστώ.

PaniC_GR
29-08-07, 21:47
Καλησπέρα παιδιά ακριβός το ίδιο πρόβλημα κ εδώ μόλις σηκώσω ακουστικό πάρε μια πτώση του SNR υπό το 0 μετά το -3 τρώω disconnect..δεν μπορείτε να φανταστείτε έχω δοκιμάσει τα πάντα με κ χωρίς φίλτρο άλλα καλώδια αλλαγή μπριζας σπιτιού με cat5 αλλά τπτ δεν μπορώ να μιλήσω κε ΤΥ με την αναμονή που έχουν τρώω σίγουρο dc...κάποιος φίλος πιο επάνω κάτι είπε ότι πείραξαν ΣΕ ΑΥΤΟ την ψυλλιάζομαι κ εγώ γιατί στις αρχές όταν ενεργοποίησα το πακέτο ήταν όλα οκ με πραγματική 12/1 την 2 εβδομάδα έπεσα στα 8/1 κ μετά ξεκίνησε το σόου των αποσυνδέσεων..κ αυτό το fritz δεν δίνει καμία επιλογή για να δουλέψει η γραμμή σε ADSL 2 κ όχι ADSL2+ μια φορά για καλή μου τύχη είχε κάτσει σε ADSL2 με 8/1 κ ήταν σταθερότατο όσο ποτέ άλλοτε..μετάνιωσα την ώρα κ την στιγμή που το πείραξα..τι να πω κρίμα έχω στεναχωρηθεί αρκετά με την συγκεκριμένη υπηρεσία...

harris
30-08-07, 18:47
Καλησπέρα παιδιά ακριβός το ίδιο πρόβλημα κ εδώ μόλις σηκώσω ακουστικό πάρε μια πτώση του SNR υπό το 0 μετά το -3 τρώω disconnect..δεν μπορείτε να φανταστείτε έχω δοκιμάσει τα πάντα με κ χωρίς φίλτρο άλλα καλώδια αλλαγή μπριζας σπιτιού με cat5 αλλά τπτ δεν μπορώ να μιλήσω κε ΤΥ με την αναμονή που έχουν τρώω σίγουρο dc...κάποιος φίλος πιο επάνω κάτι είπε ότι πείραξαν ΣΕ ΑΥΤΟ την ψυλλιάζομαι κ εγώ γιατί στις αρχές όταν ενεργοποίησα το πακέτο ήταν όλα οκ με πραγματική 12/1 την 2 εβδομάδα έπεσα στα 8/1 κ μετά ξεκίνησε το σόου των αποσυνδέσεων..κ αυτό το fritz δεν δίνει καμία επιλογή για να δουλέψει η γραμμή σε ADSL 2 κ όχι ADSL2+ μια φορά για καλή μου τύχη είχε κάτσει σε ADSL2 με 8/1 κ ήταν σταθερότατο όσο ποτέ άλλοτε..μετάνιωσα την ώρα κ την στιγμή που το πείραξα..τι να πω κρίμα έχω στεναχωρηθεί αρκετά με την συγκεκριμένη υπηρεσία...

Δώσε μας όλα σου τα χαρακτηριστικά της γραμμής να δούμε λίγο :hmm:

chrisrag26
30-08-07, 21:54
Εγώ όπως έχω γράψει σε προηγουμενα εδώ ή σε άλλο νήμα είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με το S/N το οποίο έφτανε μέχρι και στο -3 όπου χανόταν ο συγχρονισμός.
Υστερα απο αμέτρητα τηλέφωνα στην ΤΥ και σε συνενόηση ύστερα από τσυνενόηση με τους μηχανικούς (13 μέρες πήρε όλη ιστορία και δεν είχα ούτε τηλ) πήγα από τα 12/1 στα 6/1 το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να ανέβει το S/N στα καλά του στα 14 db και στα άσχημα του στα 4-5 db αλλά δεν έχω τουλάχιστον πλέον αποσυνδέσεις.

Η επίσιμη αιτιολόγηση για το πρόβλημα ήταν ότι το δυσυρματό μου έχει μεγάλο θόρυβο ο οποίος προκαλείται και από τις γειτονικές γραμμές και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα άλλο για να διορθωθεί το πόβλημα εκτός από το παραπάνω.


Παιδια σημερα εχει σταθεροροποιηθει λιγακι βλεπω μεχρι και 7 το SNR.Μολις 20 αποσυνδεσεις εχω μετρησει σημερα εναντι 10 την ωρα που ειχα πριν.Η ταχυτητα που χρονιζει ομως το router oy einai 6045/951.Λετε να μου ζητησουνε να συμβιβαστω σε αυτο.Το θέμα είναι οτι έλεγχος της γραμμης μου μετα 20 μέρες ετυχε να εγινε την ημέρα που τους έστειλα καταγελια συμβασης!!!

grsaint13
30-08-07, 23:14
Παιδια σημερα εχει σταθεροροποιηθει λιγακι βλεπω μεχρι και 7 το SNR.Μολις 20 αποσυνδεσεις εχω μετρησει σημερα εναντι 10 την ωρα που ειχα πριν.Η ταχυτητα που χρονιζει ομως το router oy einai 6045/951.Λετε να μου ζητησουνε να συμβιβαστω σε αυτο.Το θέμα είναι οτι έλεγχος της γραμμης μου μετα 20 μέρες ετυχε να εγινε την ημέρα που τους έστειλα καταγελια συμβασης!!!

Πάρε ένα τηλ και μίλα με την ΤΥ.Ίσως έχει γίνει λάθος και σου έχουν σετάρει την πόρτα για 6/1...;)

PaniC_GR
30-08-07, 23:28
Δώσε μας όλα σου τα χαρακτηριστικά της γραμμής να δούμε λίγο :hmm:

Download
Snr (παίζει στις αρχές είχα δει κ 12) line att 33
Upload
Snr 10 line att 16

Παίζω με όλα αυτά είτε για να κρατήσω τα τηλ οκ κ χαμηλή ταχύτητα κλαδώματος..η τα βράδια βάζω το Linksys επάνω σε G.dmt κ κλειδώνω σε 8000kbps χωρίς να δουλεύουν τα τηλ φυσικά..κ το πρωί δώσε πάλι μάχη με το FRIZZZZ..
:sorry:

harris
30-08-07, 23:32
Download
Snr (παίζει στις αρχές είχα δει κ 12) line att 33
Upload
Snr 10 line att 16

Δεν δικαιολογείται η συμπεριφορά της γραμμής σου... και έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά είναι θέμα ρυθμίσεων της HOL... δήλωσέ το βλάβη ;)

robby-gr
31-08-07, 00:04
Μπα απλα τον εβαλαν στα 6mb διοτι εκει ανεβαινει το S/N.
Δεν μου αρεσει η λυση.
Τελικα ειμαστε πειραματοζωα αν τους κατσει η ταχυτητα η τους "κατσουμε" εμεις, αυτοι ειναι κερδισμενοι, αλλοιως αστα να πανε, καλο ξεμπλεγμα.
Και εγω με -3db ειμαι. Φυσικα και με εχουν γραμμενο περιμενω τωρα τοσες μερες, οι γνωστοι μου σταματησαν να με καλουν διοτι με την αποσυνδεση μου τους χαλάω και το τηλεφωνο τους για 5'.
Το μονο καλο ειναι η ταχυτητα download που ειναι υψηλη, αλλα τι να το κανεις δεν φθανει.
Ασε που εκει που ελεγα οτι στο τηλεφωνο σου απαντουν τουλαχιστον τωρα το εχουν ξεφτιλησει τελειως.
Παιδευομαι αφανταστα περιμενοντας μεχρι και μιση ωρα αναμονη και στο τελος βαριεμαι και κλεινω.
Φιλικα

PaniC_GR
31-08-07, 03:06
Δεν δικαιολογείται η συμπεριφορά της γραμμής σου... και έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά είναι θέμα ρυθμίσεων της HOL... δήλωσέ το βλάβη ;)

Άσε Χάρι μου εδώ κ 3 εβδομάδες κάθε μέρα έχουν ένα τηλ από εμένα αλλά δεν βλέπω κάτι ίσως να είναι οι τεχνικοί τεχνικοί ακόμα σε διακοπές η μήπως δεν παταει κανείς στο DSLAM μας εδώ στην Santa..τι να πω μεγάλη πίκρα η ΗΟΛ..πάντως βλέπω όλοι λίγο πολύ έχουμε κοινά προβλήματα αυτό τι να σημαίνει άραγε…:hmm:

Lancelotnt
31-08-07, 09:53
Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 253 (Kbps.)
Down Stream 4092 (Kbps.)




Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 30 dB 20 dB

Attenuation 35 dB 34 dB

Ειναι καλα τα νουμερα που αναφερονται? Μπορει να σηκοση η γραμμη μου 12mbbs?

harris
31-08-07, 10:00
Μπα απλα τον εβαλαν στα 6mb διοτι εκει ανεβαινει το S/N.
Δεν μου αρεσει η λυση.

Είτε μας αρέσει η λύση είτε όχι, είναι η μόνη λύση όταν η απόσταση είναι μεγάλη ή ο βρόχος κακός ;)

Η αλήθεια είναι φυσικά (για να τα λέμε με το όνομά τους δηλαδή), ότι η hol γενικώς δεν δείχνει ιδιαίτερη διάθεση να ασχοληθεί με το κομμάτι «βρόχος» ασκώντας πιέσεις στον πΟΤΕ :(


πάντως βλέπω όλοι λίγο πολύ έχουμε κοινά προβλήματα αυτό τι να σημαίνει άραγε…:hmm:


Για να το βάλουμε λίγο αναλυτικότερα: με τα 33dB εξασθαίνησης που έχεις, θα έπρεπε θεωρητικά να βλέπεις τα 12Mbps ή αρκετά κοντά εκεί... Είναι όμως προφανές ότι η καλωδίωσή σου δεν είναι καλή, οπότε καλύτερα θα ήταν να ξεκινήσεις ελέγχοντας το δικό σου άκρο μήπως κάτι προκαλεί θέμα...

Αν δεν φταίει κάτι στη δική σου άκρη, τότε πάρε την hol και χώστε κανονικά, γιατί δεν είναι υπηρεσία αυτό που έχεις... μη πω τι είναι καλύτερα :p

harris
31-08-07, 10:01
Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 253 (Kbps.)
Down Stream 4092 (Kbps.)




Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 30 dB 20 dB

Attenuation 35 dB 34 dB

Ειναι καλα τα νουμερα που αναφερονται? Μπορει να σηκοση η γραμμη μου 12mbbs?

Από ΟΤΕ είναι αυτό;

Τα νούμερά σου είναι αρκετά καλά... μάλλον θα την σηκώσει την 12άρα ;)

Lancelotnt
31-08-07, 10:03
adsl απο οτε και provider hol.

To παραξενο στο θεμα ειναι πως ειχα κανη αιτηση για double και η απαντηση απο hol ηταν πως ειμαι μακρια απο το dslam και δεν μπορο να εχω 12αρα.

Δεν ειναι κουφο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.