PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο χρονος ενεργοποιησης για Shared LLU ειναι γενικα λιγοτερος απ' αυτον του 2play ?



mhm199
23-08-07, 02:03
φανταζομαι καταλαβαινετε τι εννοω.. απ τη στιγμη που δεν κανω πολλα τηλεφωνηματα σε σταθερο, ειναι το ιδιο πανω-κατω να βαλω απλα το shared llu της φορθνετ, (??) οποτε αν ειναι κ λιγοτερος ο χρονος θα με βολευε.

η αλλη απορια που εχω κ θα θελα τη βοηθεια σας ειναι η εξης: Εχω το φοιτητικο πακετο otenet onDSL (768/192). Αν υποθετικα κανω αιτηση στη φορθνετ, θα πρεπει να κανω εγω τις ενεργειες διακοπης η το αναλαμβανει η φορθνετ;
κατι εχω διαβασει για ΑΡΥΣ κι ετσι κι αλλιως, αλλα δεν ξερω ποιο ειναι τι..

φιλοι μου, περιμενω τις απαντησεις σας:)

miky_7
23-08-07, 10:41
Αν κανεις αιτηση για shared θα αναλαβει η forthnet να κανει την διακοπη. Απλα επειδη εχει παρτηρηθει αυτο
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1370755#post1370755
οοοοοοταν με το καλο ενεργοποιηθεις κανε κι εσυ μια ακυρωση στην ΟΤΕΝΕΤ.

miky_7
23-08-07, 10:44
Και ο χρονος διαφερει λιγο, απλα γλιτωνεις την διαδικασια της φορητοτητας.

ariadgr
23-08-07, 15:57
φανταζομαι καταλαβαινετε τι εννοω.. απ τη στιγμη που δεν κανω πολλα τηλεφωνηματα σε σταθερο, ειναι το ιδιο πανω-κατω να βαλω απλα το shared llu της φορθνετ, (??) οποτε αν ειναι κ λιγοτερος ο χρονος θα με βολευε.

η αλλη απορια που εχω κ θα θελα τη βοηθεια σας ειναι η εξης: Εχω το φοιτητικο πακετο otenet onDSL (768/192). Αν υποθετικα κανω αιτηση στη φορθνετ, θα πρεπει να κανω εγω τις ενεργειες διακοπης η το αναλαμβανει η φορθνετ;
κατι εχω διαβασει για ΑΡΥΣ κι ετσι κι αλλιως, αλλα δεν ξερω ποιο ειναι τι..

φιλοι μου, περιμενω τις απαντησεις σας:)

Σύμφωνα με το RUO 2007, η μετάβαση από ΑΡΥΣ σε Full LLU με φορητότητα χρειάζεται 10 εργάσιμες από την επόμενη εργάσιμη της αίτησης φορητότητας, ενώ η μετάβαση από ΑΡΥΣ σε Shared LLU χρειάεζεται 13 εργάσιμες.

Στην πράξη, η πρώτη περίπτωση (από ΑΡΥΣ σε Full LLU με φορητότητα) ο ΟΤΕ δεσμέυεται λόγω της φορητότητας και δεν μπορεί να καθυστερήσει την παράδοση της γραμμής, ενώ στο Shared LLU μπορεί να την παραδόσει και 1-2 εβδομάδες αργότερα.

mhm199
23-08-07, 17:00
Σύμφωνα με το RUO 2007, η μετάβαση από ΑΡΥΣ σε Full LLU με φορητότητα χρειάζεται 10 εργάσιμες από την επόμενη εργάσιμη της αίτησης φορητότητας, ενώ η μετάβαση από ΑΡΥΣ σε Shared LLU χρειάεζεται 13 εργάσιμες.

Στην πράξη, η πρώτη περίπτωση (από ΑΡΥΣ σε Full LLU με φορητότητα) ο ΟΤΕ δεσμέυεται λόγω της φορητότητας και δεν μπορεί να καθυστερήσει την παράδοση της γραμμής, ενώ στο Shared LLU μπορεί να την παραδόσει και 1-2 εβδομάδες αργότερα.
δηλαδη λες οτι το 2play υποθετικα παιρνει λιγοτερο χρονο.

αλλα δεν υποτιθεται οτι η διαδικασια της φορητοτητας ειναι πολυπλοκη κ μπορει να καθυστερησει; οπως λεει κ ο miky_7 ?

εμπειρικα τι ξερουμε; λιγοτερο χρονο εκαναν να ενεργοποιηθουν οσοι εβαλαν 2play η shared LLU? (πανω-κατω εννοω, γιατι ξερουμε για τα διαφορα προβληματα που προκυπτουν)

ariadgr
23-08-07, 17:04
δηλαδη λες οτι το 2play υποθετικα παιρνει λιγοτερο χρονο.

Ναι, επειδή λόγω της φορητότητας οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν μπορούν να καθυστερήσουν.


αλλα δεν υποτιθεται οτι η διαδικασια της φορητοτητας ειναι πολυπλοκη κ μπορει να καθυστερησει; οπως λεει κ ο miky_7 ?

Δεν έχει κατι το πολύπλοκο η φορητότητα.


εμπειρικα τι ξερουμε; λιγοτερο χρονο εκαναν να ενεργοποιηθουν οσοι εβαλαν 2play η shared LLU? (πανω-κατω εννοω, γιατι ξερουμε για τα διαφορα προβληματα που προκυπτουν)

Μπορείς να διαβάσεις τις διάφορες εμπειρίες χρηστών στο forum.
Εαν δεν σε πειράζει να φύγεις από τον ΟΤΕ, κάνε αίτηση 2play.
Αν θέλεις να μείνεις στον ΟΤΕ, κάνε Shared LLU.
It's your call. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.