PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιθανός νέος συνδρομητής για κόμβο Χαλανδρίου



Tsunami
29-12-04, 16:43
Χρόνια πολλά σε όλους!

Ήρθαν οι γιορτές! Η εποχή των δώρων! Καιρός λοιπόν να φανώ γενναιόδωρος και να μου κάνω ένα δώρο (αν θέλουν δώρα οι φίλοι μου ας πάρουν εορτοδάνειο :lol: )

Αφού είπαμε την καθιερωμένη μ******α, ας περάσουμε στο ψητό. Εδώ και καιρό έχω σύνδεση πΟΤΕ OnDSL 384 στην εταιρία μου και πέρασα τα 40 κύματα του πΟΤΕ και της κωλΟτενετ στα πρώιμα στάδια τους. Περάσαμε και τη φρίκη της αναβάθμισης των DSLAM(dunk) χωρίς καμία ενημέρωση από τους αρμοδίους (ας είναι καλά το forum) και τώρα ταλαιπωρούμε με τα κολλήματα που τρώει ο SMTP της κωλ..νετ.

Ήρθε η ώρα λοιπόν να βάλω ADSL στο σπίτι (Μαρούσι, περιοχή Φραγκοκλησσιάς). Κλασικά ψάχνω τις διαθεσιμότητες: πΟΤΕ μηδέν, Vivodi bingo. ADSL Access by Vivodi λοιπόν από τον κόμβο Χαμοστέρνας...ε, Χαλανδρίου! Έχεις και τα options για LLU και λοιπά. Μπαίνω στο forum να δω και το experience. Αρκετά θετικά τα πράγματα (μην παραπονιόμαστε και συνέχεια), τα μόνα άσχημα σημεία είναι το θέμα του ping στα online games (σας έφεξε πάλι CT :) ), οι βλακείες που γίνονται με τους λογαριασμούς και το άθλιο support.

Πιστεύω πως έχω καταλάβει σχεδόν όλες τις λεπτομέρειες για σύνδεση με Vivodi. Απλά θα ήθελα την γνώμη/εμπειρίες από άτομα που είναι σ'αυτόν τον κόμβο (Χαλάνδρι).

*edit: άκυρο, μόλις το βρήκα* {Επίσης, πού αναφέρει στο site της Vivodi την τιμή σύνδεσης (όχι πρόσβασης);}

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

gastone_21
29-12-04, 17:47
κεντρο Χαλανδρίου , λίγο πιο κάτω απο εσένα γείτονα. Shared LLU 256/128 DSLnet είμαι αρκετά ευχαριστημένος . Τα μόνα προβλήματα που είχα εώς τώρα είναι ότι η τιμολόγηση έρχοταν όποτε το θυμόταν η νινο εκτός αυτού μπορώ να πώ ότι η περιοχή μας δεν έχει τα προβλήματα που παρουσιάζονται αλλού . (Να μήν το ματιάσω κιόλας). Ψάχτο λιγάκι και αποφάσισε σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

shakm
29-12-04, 18:11
πολύδροσο Χαλανδρίου, ελάχιστα πιο κάτω απο σένα γείτονα :) Δε ξέρω για vivodi βέβαια, αλλα με forthnet 384/128 είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Για τα online παιχνίδια που λες πάντως, παίζει πολύ ρόλο ο isp σου. Αμα σε ενδιαφέρει τρομερά δηλαδή ψάξτο λίγο παραπάνω, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο forum. Τώρα ο κόμβος μας.. λίγο φορτωμένος νομίζω.. σε καλές ώρες πιάνω μέχρι ~41 και στη χειρότερη ~33

Tsunami
30-12-04, 10:36
κεντρο Χαλανδρίου , λίγο πιο κάτω απο εσένα γείτονα. Shared LLU 256/128 DSLnet είμαι αρκετά ευχαριστημένος . Τα μόνα προβλήματα που είχα εώς τώρα είναι ότι η τιμολόγηση έρχοταν όποτε το θυμόταν η νινο εκτός αυτού μπορώ να πώ ότι η περιοχή μας δεν έχει τα προβλήματα που παρουσιάζονται αλλού . (Να μήν το ματιάσω κιόλας). Ψάχτο λιγάκι και αποφάσισε σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Καλημέρα Gastone_21! Δηλαδή και το ping σου είναι εντάξει; Δεν πιστεύω να σου δημιουργ΄σανε ποτέ θέμα αργής πληρωμής (γιατί απ'ότι είδα σχεδόν όλοι με τη Vivodi έχουν αυτό το πρόβλημα.

Tsunami
30-12-04, 10:50
πολύδροσο Χαλανδρίου, ελάχιστα πιο κάτω απο σένα γείτονα :) Δε ξέρω για vivodi βέβαια, αλλα με forthnet 384/128 είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Για τα online παιχνίδια που λες πάντως, παίζει πολύ ρόλο ο isp σου. Αμα σε ενδιαφέρει τρομερά δηλαδή ψάξτο λίγο παραπάνω, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο forum. Τώρα ο κόμβος μας.. λίγο φορτωμένος νομίζω.. σε καλές ώρες πιάνω μέχρι ~41 και στη χειρότερη ~33

Hi!

Forthnet ε; Να μια εταιρία που δεν πρόσεξα ότι καλύπτει την περιοχή μας! Έψαξα το site της αλλά δεν βρήκα τις τιμές για ενεργοποίηση και σύνδεση, μόνο για πρόσβαση. Ξέρεις μήπως που θα τα βρω (ή πόσο είναι;

Έσύ έχεις προβλήματα με online games???

Καλή φάση φαίνεται.

Macgyver
30-12-04, 11:03
Nέο Χαλάνδρι (πάνω από την παλιά πλ. κέννεντυ, αριστερά της Δ. Πλακεντίας).
Σύνδεση οτε με provider forthnet 384 (πίνω στην υγεία των ολυμπιακών αγώνων και των εθελοντών τους για 6 μήνες).
Online gaming έχω δοκιμάσει μόνο με PES4, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά πέρα από αυτό, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Όσο για ταχύτητες, δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά το p2p με emule + torrents, και οι μέσες ταχύτητες που πιάνω είναι περίπου στα 25-30 KBPS, με μέγιστο τα 33-35 τα σαββατοκύριακα και ελάχιστο ΠΟΛΥ χαμηλότερες από το μέσο όρο τις ώρες αιχμής.

gastone_21
30-12-04, 11:39
Καλημέρα Gastone_21! Δηλαδή και το ping σου είναι εντάξει; Δεν πιστεύω να σου δημιουργ΄σανε ποτέ θέμα αργής πληρωμής (γιατί απ'ότι είδα σχεδόν όλοι με τη Vivodi έχουν αυτό το πρόβλημα

αν και δεν είμαι φανατικός online gamer (προτιμώ την μοναξιά χε χε !!) με το all seeing eye είδα pings που ξεκινάνε απο 17 και φτάνουν μέχρι το θεό . Επειδή απο την φύση είμαι περίεργος (κακό αυτό πιστευσέ με) αρχισά τα trace και βρήκα ότι πολλά pings υπάρχουν με την forthnet όπου όπως καταλαβαίνω η νινο δεν έχει διασύνδεση μαζί τους , HOL & OTEnet πετάνε , Tellas έτσι και έτσι αλλά δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα διότι εάν θυμάμαι καλά είδα μόνο ένα server. Για εξωτερικό μη με ρωτήσεις γιατί δεν το έχω ψάξει αυτό που πάντως ξέρω είναι ότι η νινο έχει ένα κόμβο στο Λονδίνο και δύο στην Αμερική.
Για τους λογαριασμούς το έχω ξαναπεί και σε άλλα post ότι υπάρχει πρόβλημα , επειδή όμως υπήρξα συνδρομητής και της Tellas και της ACN μπορώ να σου πώ ότι έχω την εντύπωση ότι όλοι για αυτό το θέμα βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Ελπίζω να βοήθησα.

Tsunami
30-12-04, 12:13
Nέο Χαλάνδρι (πάνω από την παλιά πλ. κέννεντυ, αριστερά της Δ. Πλακεντίας).
Σύνδεση οτε με provider forthnet 384 (πίνω στην υγεία των ολυμπιακών αγώνων και των εθελοντών τους για 6 μήνες).
Online gaming έχω δοκιμάσει μόνο με PES4, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά πέρα από αυτό, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Όσο για ταχύτητες, δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά το p2p με emule + torrents, και οι μέσες ταχύτητες που πιάνω είναι περίπου στα 25-30 KBPS, με μέγιστο τα 33-35 τα σαββατοκύριακα και ελάχιστο ΠΟΛΥ χαμηλότερες από το μέσο όρο τις ώρες αιχμής.

Χμμ, πίκρα να έχεις ADSL και το download να είναι αργό και προβληματικό. Και με τη κωλOtenet 384 που έχω στην εταιρία μου το emule σερνόταν κανονικότατα (πλήρως tweakαρισμένο κιόλας). Το εγκατέλειψα πλέον το άθλημα στη δουλειά γιατί περισσότερο χρόνο ασχολούμουν με το να φτιάξω τα downloads παρά με τη δουλειά μου.

*Tsunami puts on false teeth* Έλεος ρε, έλεος!

Tsunami
30-12-04, 12:22
αν και δεν είμαι φανατικός online gamer (προτιμώ την μοναξιά χε χε !!) με το all seeing eye είδα pings που ξεκινάνε απο 17 και φτάνουν μέχρι το θεό . Επειδή απο την φύση είμαι περίεργος (κακό αυτό πιστευσέ με) αρχισά τα trace και βρήκα ότι πολλά pings υπάρχουν με την forthnet όπου όπως καταλαβαίνω η νινο δεν έχει διασύνδεση μαζί τους , HOL & OTEnet πετάνε , Tellas έτσι και έτσι αλλά δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα διότι εάν θυμάμαι καλά είδα μόνο ένα server. Για εξωτερικό μη με ρωτήσεις γιατί δεν το έχω ψάξει αυτό που πάντως ξέρω είναι ότι η νινο έχει ένα κόμβο στο Λονδίνο και δύο στην Αμερική.
Για τους λογαριασμούς το έχω ξαναπεί και σε άλλα post ότι υπάρχει πρόβλημα , επειδή όμως υπήρξα συνδρομητής και της Tellas και της ACN μπορώ να σου πώ ότι έχω την εντύπωση ότι όλοι για αυτό το θέμα βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Ελπίζω να βοήθησα.

Thanx φίλε μου!

Όσον αφορά το online gaming (πιο καλή η μοναξιααααα) δες το ως εξής: όταν σκοτώνεις όλους τους αντιπάλους στο CS ή στο Unreal (die motherfathers!) μόνος σου μένεις... πιστεύω το επιχείρημά μου να σε έπεισε :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.