PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμενη Καρτα



blackie75
23-08-07, 14:01
Είμαι σχετικα νεος συνδρομητης της ΟΝ και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Δεν μπορώ να παρω τηλέφωνο με προπληρωμηνη καρτα από το σπιτι καθως τη ΟΝ δεν το επιτρεπει. Αυτο μου δημιουργει σοβαρο προβλημα καθως μιλαω συχνα με εξωτερικό και τα rates της ΟΝ ειναι €0,75/λεπτο ενω της προπληρωμενης καρτας €0,11/λεπτο. Υπαρχει τροπος να ξεπεραστει αυτο το προβλημα? Εχω εξετασει την περιπτωση να μιλάω μεσω του PC με Skype αλλά δεν με εξηπηρετει για διαγορους λογους, θελω η κληση να γίνεται κατευθείαν από τηλεφωνο και οχι μεσω PC.

D.K.
23-08-07, 14:06
Αν η χώρα που παίρνεις τηλέφωνο δεν ειναι στο ΟΝ15 πιστεύω πως ήταν λάθος κίνηση που έβαλες ΟΝ. Δεν γνωρίζω πώς μπορείς να ξεπεράσεις αυτό το πρόβλημα αλλά σε ποιά χώρα παίρνεις τηλέφωνο?

cnp5
23-08-07, 14:11
Είμαι σχετικα νεος συνδρομητης της ΟΝ και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Δεν μπορώ να παρω τηλέφωνο με προπληρωμηνη καρτα από το σπιτι καθως τη ΟΝ δεν το επιτρεπει. Αυτο μου δημιουργει σοβαρο προβλημα καθως μιλαω συχνα με εξωτερικό και τα rates της ΟΝ ειναι €0,75/λεπτο ενω της προπληρωμενης καρτας €0,11/λεπτο. Υπαρχει τροπος να ξεπεραστει αυτο το προβλημα? Εχω εξετασει την περιπτωση να μιλάω μεσω του PC με Skype αλλά δεν με εξηπηρετει για διαγορους λογους, θελω η κληση να γίνεται κατευθείαν από τηλεφωνο και οχι μεσω PC.

Αν η χώρα που θες να καλέσεις είναι στις παρακάτω, τότε η χρέωση είναι €0.09/call ανεξαρτήτως διάρκειας.
Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ην. Βασίλειο, ΗΠΑ, Ισπανία, Ιταλία, Καναδάς, Κύπρος, Ολλανδία, Ρωσία, Σουηδία

Για να λες €0,75/λεπτό, τότε η χώρα που καλείς πρέπει να ανήκει στη ζώνη 3.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, προπληρωμένες κάρτες δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις γιατί η γραμμή σου δεν ανήκει ποια στον ΟΤΕ.

ktas
23-08-07, 14:13
Είμαι σχετικα νεος συνδρομητης της ΟΝ και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Δεν μπορώ να παρω τηλέφωνο με προπληρωμηνη καρτα από το σπιτι καθως τη ΟΝ δεν το επιτρεπει. Αυτο μου δημιουργει σοβαρο προβλημα καθως μιλαω συχνα με εξωτερικό και τα rates της ΟΝ ειναι €0,75/λεπτο ενω της προπληρωμενης καρτας €0,11/λεπτο. Υπαρχει τροπος να ξεπεραστει αυτο το προβλημα? Εχω εξετασει την περιπτωση να μιλάω μεσω του PC με Skype αλλά δεν με εξηπηρετει για διαγορους λογους, θελω η κληση να γίνεται κατευθείαν από τηλεφωνο και οχι μεσω PC.

Υποθέτω ότι οι κλήσεις σου στο εξωτερικό δεν αφορούν τις χώρες που ανήκουν στο ON 15 και που είναι δωρεάν;
Προφανώς θα πρέπει να μιλήσεις με την ΟΝ (καλή τύχη) γιατί μπορεί να μην υποστηρίζουν προπληρωμένες τηλεφωνικές κάρτες. :hmm:

Nemessis
23-08-07, 15:03
Μια άλλη εναλακτική θα ήταν να χρησιμοποιοίσεις VoIP, υπάρχουν αρκετοί provider που θα σου προσφέρουν μέσω VoIP ίδιες η και χαμηλότερες χρεώσεις.

nrg_polini
23-08-07, 15:38
Δυο λυσεις υπαρχουν:

α) Καλεις την εταιρια της καρτας και τους ζητας να σου δωσουν τον γεωγραφικο αριθμο (210 κτλ) της καρτας, οποτε καλεις χωρις προβλημα.
β) Voip που σε καλει στο σταθερο πχ www.webcalldirect.com .

zatast
23-08-07, 17:14
c) νομιζω οτι στην ον παιζει και κληση με VOIP τηλεφωνικη συσκευη ? :hmm:

Nemessis
23-08-07, 18:28
c) νομιζω οτι στην ον παιζει και κληση με VOIP τηλεφωνικη συσκευη ? :hmm:

Σε κάθε περίπτωση μπορεί να χρησιμοποιείσει VoIP όπως προανέφερα. ;)

kostas__p
23-08-07, 20:48
Σε κάθε περίπτωση μπορεί να χρησιμοποιείσει VoIP όπως προανέφερα. ;)

8α συνφωνησο κ εγω απολυτα

zatast
23-08-07, 21:54
Μια άλλη εναλακτική θα ήταν να χρησιμοποιοίσεις VoIP, υπάρχουν αρκετοί provider που θα σου προσφέρουν μέσω VoIP ίδιες η και χαμηλότερες χρεώσεις.

συγνωμη , μπορεις να χρησιμοποιησεις VOIP απο αλλο ISP,στο κυκλωμα της On ????? :hmm::hmm:
εγω αναφερομαι σε VOIP τηλεφωνικη συσκευη που θα χρησιμοποιειται με καποιο συμβατο VOIP προγραμμα.

Nemessis
23-08-07, 22:21
συγνωμη , μπορεις να χρησιμοποιησεις VOIP απο αλλο ISP,στο κυκλωμα της On ????? :hmm::hmm:
εγω αναφερομαι σε VOIP τηλεφωνικη συσκευη που θα χρησιμοποιειται με καποιο συμβατο VOIP προγραμμα.

Είναι εφικτό. Εγώ έχω δύο provider και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Εξάλλου θα είχε γίνει επανάσταση εάν κλειδώνανε ports για SIP και RTP!!

zatast
23-08-07, 23:35
εγινε επανασταση μολις εγινε γνωστο οτι εχουν κλειδωμενο το router και το port forwarding!! ;)
γι αυτο και τον ξεκλειδωσαν για να μην κλειδωσουν αυτοι μια και καλη !! ;)

αφου δουλευει λοιπον ,οκ καλη φαση

blackie75
27-08-07, 11:06
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Οι εναλλακτικες που βλεπω είναι οι εξείς:

α) Να βω τον γεωγραφικό αριθμό αριθμο από την εταιρεία που εκδίδει την τηλεκάρτα και να παίρνω τηλέφωνο χωρ΄'ις πρόβλημα.

β) Αν αυτό δεν γινεται να παω σε λύση VoiP. Αυτό προυποθέτει αγορά τηλέφωνου Wi-Fi υποθέτω. Στη συνέχεια αγοράζω πόντους από την εταιρεία (Skype, Webdirect, Jahjah etc) και μπορώ να παίρνω τηλεφωνο κανονικά από το σπίτι.

Καλά τα λέω. Χρειάζεται να κάνω κάτι συγκεκριμένο από το σπίτι για να συνδέσω το wi-fi τηλέφωνο?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

Nemessis
27-08-07, 16:25
β) Αν αυτό δεν γινεται να παω σε λύση VoiP. Αυτό προυποθέτει αγορά τηλέφωνου Wi-Fi υποθέτω. Στη συνέχεια αγοράζω πόντους από την εταιρεία (Skype, Webdirect, Jahjah etc) και μπορώ να παίρνω τηλεφωνο κανονικά από το σπίτι.


Θα μπορούσες να πάρεις κ απλά ένα ΑΤΑ να συνδέσεισ ένα αναλογικό τηλέφωνο. Μάλλον θα σου έρθει και φτηνότερο ;)

blackie75
27-08-07, 17:23
Μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι το ΑΤΑ?

Nemessis
27-08-07, 17:40
Μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι το ΑΤΑ?

Είναι ένας μετασχηματιστείς για να χρησιμοποιείς VoIP μέσω αναλογικής συσκευής. Συνδέεις το Box στο ρούτερ/modem σου και πάνω στο Box ένα αναλογικό τηλεφωνο. (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=16&category=69975795&product=891894)

Σίγουρα στο διαδίκτυο θα βρείς φτηνότερα.

blackie75
28-08-07, 13:10
Πηρα τηλεφωνο την εταιρεία η οποία εκδίδει την προπληρωμένη τηλεκαρτα και μου απαντησαν ότι δεν εχουν νουμερο από 210.

Αρα οι λύσεις είναι τηλέφωνο Voip ή το ΑΤΑ υποθετω. Πρεπει να κάνω και κάποιο registration στο ιντερνετ με provider (Skype, Webcalldirect, Jajah) ?

Nemessis
29-08-07, 08:34
Πηρα τηλεφωνο την εταιρεία η οποία εκδίδει την προπληρωμένη τηλεκαρτα και μου απαντησαν ότι δεν εχουν νουμερο από 210.

Αρα οι λύσεις είναι τηλέφωνο Voip ή το ΑΤΑ υποθετω. Πρεπει να κάνω και κάποιο registration στο ιντερνετ με provider (Skype, Webcalldirect, Jajah) ?

Ναι πρέπει, ρίξε μία ματιά και στο i-call.gr η στο evoice της ΗΟ L

lewton
03-09-07, 01:56
Αυτό (http://www.hello-hello.gr/) το έχεις δει;

blackie75
03-09-07, 18:33
Αυτό (http://www.hello-hello.gr/) το έχεις δει;

Πολυ ενδιαφερον απλώς δεν εχει τις Φιλιππινες που με ενδιαφερει σαν προορισμός.

Ευχαριστω παντως.

τελικα εβαλα το icall και εχω παραγγειλει συσκευη ΑΤΑ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.