PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από Χ.Ε.Π(ΑΡΥΣ) Παρόχου 1 σε Χ.Ε.Π(ΑΡΥΣ) Παρόχου 2



No-Name
23-08-07, 17:52
Δεν ξέρω εαν έχει αναφερθεί ξανά αλλά εδώ και μέρες μέσω του WCRM-AΡΥΣ μπορεί κάποιος να μεταβεί από ΑΡΥΣ σύνδεση ενός παρόχου σε άλλον χωρίς να χρειάζεται διακοπή και εκ νέου ενεργοποίηση, κάνοντας ετσι την διαδικασία απλή,γρήγορη και χωρίς φόβο για χάσιμο της ήδη υπάρχουσας πόρτας κτλ...

Και το σημαντικότερο χωρίς downtime κατα την διάρκεια της "μεταβάσης"...(ουσιαστικά αλλάζει η τιμολόγηση από τον ΟΤΕ πρός το πάροχο και τίποτε άλλο)

vaggoulas
23-08-07, 20:05
Από SLLU σε FLLU πότε θα υπάρξει αυτόματη μετάβαση και φυσικά πότε από FLLU σε FLLU?

No-Name
23-08-07, 21:38
To 1o ήδη γίνεται

deniSun
24-08-07, 16:55
Απλά εφαρμόζει τον νέο RUO + κάτι παραπάνω. :oneup:

No-Name
24-08-07, 18:51
Δεν έχει να κάνει το RUO με τις ΑΡΥΣ

mper47
25-08-07, 09:09
Ξέρει κανείς πώς γίνεται η μετάβαση που περιγράφει ο φίλος μας στο πρώτο ποστ; Εξουσιοδοτεί κανείς τον πάροχο 2 (αυτόν που θα λάβει τη ΧΕΠ) με κάποια αίτηση την οποία βρίσκουμε κάπως, κάπου; Κάτι άλλο;

Hwoarang
25-08-07, 11:00
Οταν λετε AΡΥΣ 1 παροχου εννοείτε γραμμη+ISP στο ονομα του παροχου και οχι του καταναλωτη?

ariadgr
25-08-07, 17:53
Οταν λετε AΡΥΣ 1 παροχου εννοείτε γραμμη+ISP στο ονομα του παροχου και οχι του καταναλωτη?

Ακριβώς.

lewton
30-08-07, 18:44
Ο ΟΤΕ πάντως δεν μπορεί να μεταφέρει φίλο μου από ΑΡΥΣ Vivodi σε Conn-x χωρίς διακοπή... :down:

No-Name
30-08-07, 18:47
Από ΑΡΥΣ σε λιανική ακόμα δεν γίνεται....

lewton
30-08-07, 18:49
Δηλαδή ΟΤΕνέτ μπορεί να πάει;

No-Name
30-08-07, 18:50
Ναι μπορεί....
(όπως καταλαβαίνεις οι διαδικασίες είναι παράλλογες αλλά κολλάνε μηχανογραφικά)

ariadgr
30-08-07, 19:11
Ο ΟΤΕ πάντως δεν μπορεί να μεταφέρει φίλο μου από ΑΡΥΣ Vivodi σε Conn-x χωρίς διακοπή... :down:

Μα και να διακόψει την ΑΡΥΣ Vivodi, το conn-x θα του το ενεργοποιήσουν ταχύτητα, όπως συνηθίζουν τον τελευταίο καιρό.
Φαντάζομαι το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει να μπλέξει με την κατάθεση αιτήματος διακοπής στη Vivodi και να περιμένει όσο χρόνο θα χρειαστούν να το στείλουν στον ΟΤΕ;

lewton
30-08-07, 22:27
Επομένως Νίκο (NoName) για να τα συνοψίσω λίγο να ξέρω και εγώ τι μπορεί να γίνει τώρα:

1. Από ΑΡΥΣ χονδρική κάποιου παρόχου, συμπεριλαμβανομένης της OTEnet, μπορεί να πάει κανείς άμεσα σε ΑΡΥΣ χονδρική άλλου παρόχου.
2. Από Conn-X και σκέτη ADSL γραμμή δε μπορεί να πάει κανείς άμεσα σε ΑΡΥΣ άλλου παρόχου. (ή μήπως μπορεί;:hmm:)
3. Από ΑΡΥΣ χονδρική κάποιου παρόχου δε μπορεί να πάει κανείς άμεσα ούτε σε Conn-X ούτε σε σκέτη ADSL γραμμή.
4. Από οποιοδήποτε ΑΡΥΣ (χονδρική ή λιανική) μπορεί να πάει κανείς άμεσα σε shared ή full LLU.
5. Από shared LLU είναι δυνατή η άμεση μετάβαση σε ΑΡΥΣ;
6. Από shared LLU ενός παρόχου είναι δυνατή η άμεση μετάβαση σε shared LLU άλλου παρόχου;





Μα και να διακόψει την ΑΡΥΣ Vivodi, το conn-x θα του το ενεργοποιήσουν ταχύτητα, όπως συνηθίζουν τον τελευταίο καιρό.
Φαντάζομαι το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει να μπλέξει με την κατάθεση αιτήματος διακοπής στη Vivodi και να περιμένει όσο χρόνο θα χρειαστούν να το στείλουν στον ΟΤΕ;
Κάπως έτσι.
Δεν είναι αυτοί εκεί μέσα να τους αναθέτεις ούτε μια απλή διακοπή.

No-Name
30-08-07, 23:43
Lewton σου βάζω 20 αύριο έλα να παραλάβεις και το αριστείο σου....:p

Σε όσα ανέφερες εχεις απόλυτο δίκιο:oneup:

lewton
30-08-07, 23:44
Lewton σου βάζω 20 αύριο έλα να παραλάβεις και το αριστείο σου....:p

Σε όσα ανέφερες εχεις απόλυτο δίκιο:oneup:
Αφού σε μερικά ρωτάω βρε. :p

No-Name
30-08-07, 23:46
2. Από Conn-X και σκέτη ADSL γραμμή δε μπορεί να πάει κανείς άμεσα σε ΑΡΥΣ άλλου παρόχου. (ή μήπως μπορεί;)
όχι δεν γίνεται...ακόμα

5. Από shared LLU είναι δυνατή η άμεση μετάβαση σε ΑΡΥΣ;
Ναι είναι δυνατη χωρίς διακοπή

6. Από shared LLU ενός παρόχου είναι δυνατή η άμεση μετάβαση σε shared LLU άλλου παρόχου;
Επίσης δεν υφίσταται διακοπή

lewton
30-08-07, 23:47
delete

lewton
31-08-07, 01:29
Ευχαριστώ Νίκο. :oneup:

Μόνο μια τελευταία μικρή διευκρίνηση, έτσι για να σε κουράζω. Στην ερώτηση 5 (αν από shared LLU είναι δυνατή η άμεση μετάβαση σε ΑΡΥΣ), είναι δυνατή η άμεση μετάβαση και σε Conn-x ή μόνο σε ΑΡΥΣ άλλου παρόχου; Φαντάζομαι το δεύτερο ε;

karavagos
31-08-07, 13:45
Από SLLU σε FLLU πότε θα υπάρξει αυτόματη μετάβαση και φυσικά πότε από FLLU σε FLLU?


To 1o ήδη γίνεται

Και το 2ο :whistle:

lewton
31-08-07, 13:55
Και το 2ο :whistle:
Μπορώ δηλαδή να ερθω Forthnet; :!:

evantigger
31-08-07, 14:51
Όταν το πάρει απόφαση η Forthnet.

No-Name
01-09-07, 00:20
Και το 2ο :whistle:

Μέσω ανενεργού βρόχου+φορητότητα....εγώ αναφέρομαι στον "ίσιο" δρόμο

karavagos
01-09-07, 00:32
Μπορώ δηλαδή να ερθω Forthnet; :!:
ΟΧΙ :p Δεν υπάρχει λόγος να γίνεις πειραματόζωο ;)


Μέσω ανενεργού βρόχου+φορητότητα....εγώ αναφέρομαι στον "ίσιο" δρόμο
Για τον ίσιο μιλάω και εγώ ;)

No-Name
01-09-07, 00:34
Περίεργο διότι μέχρι 28/8 δεν μπορούσαν κάποιοι να περάσουν τέτοιο άιτημα.
Τι να πώ μπορεί να διορθώθηκε

lewton
01-09-07, 00:55
ΟΧΙ :p Δεν υπάρχει λόγος να γίνεις πειραματόζωο ;)


Για τον ίσιο μιλάω και εγώ ;)
Και αν πραγματικά θέλω να γίνω πειραματόζωο, και να έρθω από τον ίσιο δρόμο, τι μπορεί να γίνει; :whistle:

No-Name
01-09-07, 00:56
Μια αίτηση συμπληρωμένη και τσεκαρισμένο το επιθυμώ χορήγηση ενεργού τοπικού βρόχου.....και ο Θεός βοηθός.:whistle:

lewton
01-09-07, 00:59
Μια αίτηση συμπληρωμένη και τσεκαρισμένο το επιθυμώ χορήγηση ενεργού τοπικού βρόχου.....και ο Θεός βοηθός.:whistle:
Από 20 Σεπτέμβρη βλέπουμε.
Μέχρι τότε δίνω περιθώριο στη Net One να λύσει τα προβλήματά της.

No-Name
01-09-07, 01:00
Από 20/9 θα έχουν άλλοι προβλήματα :rofl::p

lewton
01-09-07, 01:01
Από 20/9 θα έχουν άλλοι προβλήματα :rofl::p
:twisted:

karavagos
01-09-07, 01:14
Και αν πραγματικά θέλω να γίνω πειραματόζωο, και να έρθω από τον ίσιο δρόμο, τι μπορεί να γίνει; :whistle:

Δυστυχώς η λίστα με τα ανεπίσημα πειραματόζωα έχει κλείσει.
Οπότε αναμένεις την επίσημη -νέα- αίτηση (Θεού & Siebel θέλοντος :p).

No-Name
01-09-07, 02:50
Από 14/8 από ότι βλέπω τώρα στο WCRM (κάνει log της ip η βλακεία :whistle: )δέχονται κανονικά αιτήσεις μεταβολής από ΑΡΥΣ σε ΑΡΥΣ χωρις προβλήματα/απορρίψεις.

Επίσης όσοι από ΑΡΥΣ πηγαίνετε σε LLU και συνεχίζετε να χρεώνεστε από τον πάροχο σας ενημερώστε την ΕΕΤΤ από ότι φαίνεται επιτέλους ορίστηκε και σωστή αιτιολογία διακοπής/ελλιπούς σύνδεσης όπως φαινεται στη φωτό παρακάτω

lewton
01-09-07, 02:57
Από 14/8 από ότι βλέπω τώρα στο WCRM (κάνει log της ip η βλακεία :whistle: )δέχονται κανονικά αιτήσεις μεταβολής από ΑΡΥΣ σε ΑΡΥΣ χωρις προβλήματα/απορρίψεις.

Επίσης όσοι από ΑΡΥΣ πηγαίνετε σε LLU και συνεχίζετε να χρεώνεστε από τον πάροχο σας ενημερώστε την ΕΕΤΤ από ότι φαίνεται επιτέλους ορίστηκε και σωστή αιτιολογία διακοπής/ελλιπούς σύνδεσης όπως φαινεται στη φωτό παρακάτω
Επομένως ένας γνωστός μου που έχει Vivodi ΑΡΥΣ και θέλει να βάλει Vodafone ADSL (shared, όχι ΑΡΥΣ), αρκεί να ειδοποιήσει τη Vivodi ότι θέλει να μην ανανεωθεί το DSL Cube με τη λήξη του, και μπορεί να κάνει άμεσα την αίτηση για το Vodafone shared;

No-Name
01-09-07, 03:02
Βασικά επειδή γίνεται αυτόματα μετάβαση δεν ενημερώνει κανεναν,απλά κάνει αίτηση στο νεό πάροχο
ΠΡΟΣΟΧΗ:Στη περίπτωση που συνεχισει να χρεωνεται από την vivodi ενημερώνει την εταιρεία,εκείνη βλέπει πώς ο πελάτης είναι ελλειπής λόγω ΕΝΤοΒ (ενεργός τοπικός βρόχος),από την ημερομηνία τάδε όπως λέει και ο ΟΤΕ και λογικά σταματάει να τον χρεώνει.

Αναφέρω το 2ο διότι αρκετοι που πήγαν σε LLU συνέχιζαν να λαμβάνουν λογαριασμούς από τους προηγούμενους παρόχους τους

No-Name
01-09-07, 03:07
Η ΟΤΕνετ ήδη έχει προσαρμόσει και την αντίστοιχη εξουσιοδότηση για διακοπή ΑΡΥΣ από τον πρωην πάροχο :oneup:

Α ρε ένδοξες εποχές πάνε οι παλιές καλές που έμενες χωρίς adsl κάνα μήνα,για να μην μιλήσω για το αν έχανες την πόρτα:(

υ.γ αλλάξαν πολλά από πέρισυ ;)

lewton
01-09-07, 03:11
Η ΟΤΕνετ ήδη έχει προσαρμόσει και την αντίστοιχη εξουσιοδότηση για διακοπή ΑΡΥΣ από τον πρωην πάροχο :oneup:

Α ρε ένδοξες εποχές πάνε οι παλιές καλές που έμενες χωρίς adsl κάνα μήνα,για να μην μιλήσω για το αν έχανες την πόρτα:(

υ.γ αλλάξαν πολλά από πέρισυ ;)
Λες να έχει κάτι τέτοιο και η Vodafone;

No-Name
01-09-07, 03:16
Λες να έχει κάτι τέτοιο και η Vodafone;
Αν κρίνω από την αίτηση της hol θα είναι η ίδια και της vodafone με διαφορετικό logo και χρώματα,οπότε έχει ήδη την εξουσιοδότηση;)

lewton
01-09-07, 03:26
Αν κρίνω από την αίτηση της hol θα είναι η ίδια και της vodafone με διαφορετικό logo και χρώματα,οπότε έχει ήδη την εξουσιοδότηση;)
Βέβαια αυτή είναι η αίτηση για double play, αλλά thanks, βοήθησες. ;)

No-Name
01-09-07, 03:28
Βέβαια αυτή είναι η αίτηση για double play, αλλά thanks, βοήθησες. ;)

Kάνε ένα refresh :p

lewton
01-09-07, 03:29
Kάνε ένα refresh :p
:crazy:

Zorz
10-09-07, 19:50
Σκέφτομαι να φύγω απο την HOL όπου έχω 2mbps αορίστου γραμμή adsl και internet μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ και να πάω σε conn-x 8 mbps. Γίνεται να γίνει αυτό χωρίς διακοπή της adsl ?
Δηλαδή χωρίς να περιμένω να μου κόψει την γραμμή η hol και να μου την ενεργοποιήσει ξανα o OTE για το conn-x.

NikoLakis
10-09-07, 20:00
Δες αυτό το θέμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=124532

runner70
10-09-07, 21:29
δεν ειναι ακριβως το καταλληλο θεμα για να το γραψω αλλα μιας και αναφερθηκε να το ρωτησω εδω



4. Από οποιοδήποτε ΑΡΥΣ (χονδρική ή λιανική) μπορεί να πάει κανείς άμεσα σε shared ή full LLU.


εχω πακετο προπληρωμενο στη forthnet με γραμμη ΑΡΥΣ (adsl in a box) και θελω να παω στο shared llu της vodafone (HOL).εεεε οσες φορες πηρα τηλεφωνο την vodafone μου ειπαν οτι εγω πρεπει να διακοψω την συνδεση και μετα να προχωρησω σε ενεργοποιηση της αιτησης για sllu.Μεχρι και σε καταστημα πηγα εχοντας και τα χαρτια απο την ΕΕΤΤ για να μπορεσω να τους πεισω οτι ισχυει.Ολοι μου εδειξαν οτι αγνοουν αυτη τη κατασταση.Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση??
Τον υπαλληλο του καταστηματος μου εδειξε οτι τον επεισα αφου πηρε και αρκετα τηλεφωνα και αλλοι του ελεγαν οτι ισχυει και αλλοι οχι.Το θεμα ειναι ομως να προχωρησω εγω με την vodafone χωρις να ζητησω διακοπη της forthnet αφου ειναι υποχρεωμενη να το κανει εκεινη με μεταβαση ή δεν θα προχωρησει και θα πρεπει να παιρνω τηλεφωνα για να πεισω ολη την vodafone ??:whistle:

No-Name
11-09-07, 10:34
Στείλε τις αιτήσεις σωστα συμπληρωμένες και δεν θα έχεις πρόβλημα πάντως διακοπή δεν κάνεις σε καμία περίπτωση

sakistsalikis
11-09-07, 15:52
Επειδη εχω μπερδευτει λιγο.
Φιλη μου εχει vivodi adsl cube το οποιο ληγει σε 20 μερες, εκανε ετηση διακοπης για να μην παει σε αοριστου. Αγορασε πακετο forthnet adsl in a box το οποιο εχει σκοπο να ενεργοποιησει μολις κοπει η vivodi. Ομως το κακο ειναι οτι δεν εχει πορτες στην περιοχη και θα περιμενει αρκετα με την κλασικη διαδικασια. Απ οτι καταλαβα ομως μπορει να μην χασει την πορτα της και να συνεχισει χωρις διακοπη. Τι πρεπει να κανει για να γινει ολο αυτο; θα στειλει κανονικα στη forthnet την αιτηση του adsl in a box και θα τους ενημερωσει οτι εχει ηδη dsl γραμμη στο ονομα της vivodi οποτε να κανουν οι της forthnet τις διαδικασιες για να την παρουν στο ονομα τους;

Υ.Γ. Μιλαω παντα για ΑΡΥΣ συνδεσεις μεσω ΟΤΕ κι οχι ιδιοκτητα.

No-Name
11-09-07, 23:32
Δεν θα έπρεπε να στειλει διακοπή πλέον εχει φτασει το αίτημα στον ΟΤΕ και την έχασε τη πόρτα πλέον μόνο υπομονή μπορεί να κάνει.Καλή τύχη της εύχομαι

sakistsalikis
12-09-07, 02:15
Δε νομιζω να εφτασε. Η vivodi αργει λιγο. Μπορουμε να στειλουμε fax ακυρωσης της διακοπης, το εχω ξανακανει 2 μερες πριν τη ληξη και κρατησα τη vivodi 2 μηνες ακομα. Τωρα εχουμε 20 μερες για τη διακοπη.

Ομως εχω ενα ερωτημα-απορια. Θα ενημερωσουμε τη forthnet οτι ηδη υπαρχει στο τηλεφωνικο νουμερο dsl απο τη vivodi που ληγει 1/10/2007. Και που ξερω εγω πως η vivodi δε θα κανει καμια πουστια και θα μου στειλει λογαριασμο με την προφαση οτι δεν ενημερωθηκε εγκαιρα απο τη forthnet Και ειχε κοπει το τιμολογιο; Μπορει η vivodi να μου πει οτι δεν εκανα αιτηση διακοπης και συνεπως αυτη με χρεωνει κανονικα. Εξαλου η vivodi δεν υπολογιζει την ΕΕΤΤ απ οτι εχω καταλαβει. Ακομα περιμενουν (εδω και 3-4 μηνες) στην ΕΕΤΤ απαντηση απο τη vivodi σχετικα με την προηγουμενη καταγγελια μου για υπερχρεωση μου και παρολο που η ΕΕΤΤ ζηταει επανηλλειμενα μια απαντηση, η vivodi τους γραφει κανονικοτατα.

Τουλαχιστον θεωρω οτι με το αιτημα διακοπης ειμαι καπως καλυμενος οτι θα τελειωσει η οποιαδηποτε σχεση με τη εταιρια.

No-Name
12-09-07, 02:18
Φυσικά και θα σου στείλει λογαριασμό μιας και τις ξέρουμε τις πρακτικές πλέον...το θέμα είναι ότι εσύ εφόσον ενεργοποιηθείς στην 4νετ θα αποστείλεις και ενα email/fax που θα ενημερώνεις.

sakistsalikis
12-09-07, 03:03
Οχι εφοσον ενεργοποιηθω γιατι τοτε θα ειναι αργα, θα εχει εκδοθει λογαρισμος. Πρεπει να στειλω πιο πριν ειδοποιηση στη vivodi οτι θα περασει η ΑΡΥΣ μου στη forthnet και τοτε φοβαμαι οτι καποια μαλακια θα κανει η vivodi επειδη αλλαζω εταιρια.

sakistsalikis
02-10-07, 12:46
Ερωτηση: Αν παω σε αλλο παροχο χωρις να διακοπει η adsl μου ο προηγουμενος παροχος θα με χρεωσει μονο για τις μερες που ημουν σε αυτον ή για ολο το μηνα; Το ρωταω γιατι εχω ζητησει στο παρελθον απο εταιρια να μου κανει διακοπη στο μεσο ενος μηνα και μου ειπε οτι κανονικα η διακοπες γινονται τελος του μηνα. Αν ηθελα ομως στο μεσο του μηνα θα μπορουσε να γινει αλλα θα πληρωνα ολοκληρο τον μηνα γιατι τα τιμολογια δε μπορουν να βγουν για 15 μερες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.