PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet dslkit σε γραμμή full llu Forthnet. Καλό ε?



utumno
23-08-07, 18:25
Ο τίτλος προφανώς είναι ειρωνικός. Το πρόβλημα με λίγα λόγια για να μην κουράσω είναι. Από 10/7/2007 έχω ενεργοποιηθεί στο 2play full llu της Forthnet και κλειδώνω κάπου στα 20Mbps. Άρα προφανώς είμαι στο ιδιόκτητο της Forthnet. Τα κακά νέα τώρα. Πριν το 2play είχα Otenet dslkit αορίστου στο 1Mbps (ΑΡΥΣ δλδ). Ο λογαριασμός του Ιουλίου ήρθε κανονικά αλλά τον αγνόησα διότι υπέθεσα οτι δεν είχε γίνει η διακοπή ακόμα. Ψήλλοι όμως άρχισαν να μπαίνουν στα αυτιά μου όταν ήρθε κανονικά και όχι εκκαθαριστικός και ο λογαριασμός του Αυγούστου. Επικοινωνόντας με την Otenet έμεινα άφωνος όταν με πληροφόρησαν οτι η συνδρομή-σύνδεσή μου με την Otenet είναι ακόμα ενεργή!! Ακολούθησαν καμιά 10αρια τηλεφωνήματα μία με Forthnet μία με Otenet. H Otenet υποστηρίζει οτι δεν της έχει αποσταλλεί αίτημα διακοπής αν και παραδέχεται οτι η γραμμή μου έχει παραδωθεί στη Forthnet. H Forthnet υποστηρίζει οτι είναι παράλογο να με χρεώνει η Otenet από τη στιγμή που έχει γίνει διακοπή, καθώς δεν θα γινόταν ενεργοποίηση του 2play αν προηγουμένως δεν είχε γίνει η διακοπή του dslkit.
Τι μου προτείνετε να κάνω. H Otenet λέει τα δικά της και η Forthnet λέει να στείλω εγώ το αίτημα διακοπής (αν και τους είχα εξουσιοδοτήσει να το κάνουν), να πληρώσω κανονικά τα κερατιάτικα και μετά να τα διεκδικήσω πίσω επειδή θα με έχουν χρεώσει για υπηρεσία που δεν έλαβα.

Nek2006
23-08-07, 21:17
Καλώς ήρθες στο κλαμπ

sdikr
23-08-07, 21:22
Ο τίτλος προφανώς είναι ειρωνικός. Το πρόβλημα με λίγα λόγια για να μην κουράσω είναι. Από 10/7/2007 έχω ενεργοποιηθεί στο 2play full llu της Forthnet και κλειδώνω κάπου στα 20Mbps. Άρα προφανώς είμαι στο ιδιόκτητο της Forthnet. Τα κακά νέα τώρα. Πριν το 2play είχα Otenet dslkit αορίστου στο 1Mbps (ΑΡΥΣ δλδ). Ο λογαριασμός του Ιουλίου ήρθε κανονικά αλλά τον αγνόησα διότι υπέθεσα οτι δεν είχε γίνει η διακοπή ακόμα. Ψήλλοι όμως άρχισαν να μπαίνουν στα αυτιά μου όταν ήρθε κανονικά και όχι εκκαθαριστικός και ο λογαριασμός του Αυγούστου. Επικοινωνόντας με την Otenet έμεινα άφωνος όταν με πληροφόρησαν οτι η συνδρομή-σύνδεσή μου με την Otenet είναι ακόμα ενεργή!! Ακολούθησαν καμιά 10αρια τηλεφωνήματα μία με Forthnet μία με Otenet. H Otenet υποστηρίζει οτι δεν της έχει αποσταλλεί αίτημα διακοπής αν και παραδέχεται οτι η γραμμή μου έχει παραδωθεί στη Forthnet. H Forthnet υποστηρίζει οτι είναι παράλογο να με χρεώνει η Otenet από τη στιγμή που έχει γίνει διακοπή, καθώς δεν θα γινόταν ενεργοποίηση του 2play αν προηγουμένως δεν είχε γίνει η διακοπή του dslkit.
Τι μου προτείνετε να κάνω. H Otenet λέει τα δικά της και η Forthnet λέει να στείλω εγώ το αίτημα διακοπής (αν και τους είχα εξουσιοδοτήσει να το κάνουν), να πληρώσω κανονικά τα κερατιάτικα και μετά να τα διεκδικήσω πίσω επειδή θα με έχουν χρεώσει για υπηρεσία που δεν έλαβα.

Συμφώνα με το ruo η forthnet θα έπρεπε να στείλει την αίτηση διακοπής, όποτε του ζητάς αντιγράφο της αίτησης καθώς και στην Οτενετ να σου πούνε γράπτα οτι δεν το λάβαν, μετά μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ, δεν πλήρωνεις κάτι μέχρι να βρεθεί η άκρη

zorz_skg
24-08-07, 03:25
Αρχίζει να εμφανίζεται ένα μοτίβο εδώ πέρα!

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με μοναδική διαφορά ότι αφορά τη προηγούμενη τηλεφωνία και όχι DSL. Δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1356043&postcount=12)..

http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/CostumerInformation/Useful_Info_LLU.pdf

utumno
27-08-07, 15:41
Προσπάθησα να εκτελέσω κάποιες από τις συμβουλές που πήρα εδώ αλλά τελικά όσο μπλέκω με την υποστήριξη είτε της Forthnet είτε της Otenet δεν πρόκειται να βγάλω άκρη. Μιλώντας με Forthnet τους ζήτησα να μου στείλουν αντίγραφο της αίτησης διακοπής που έστειλαν στην Otenet. Η κοπελίτσα μου απάντησε οτι δεν μπορεί να γίνει αυτό γιατί έιναι πολλές οι αιτήσεις και που να ψάχνουν τώρα. Με παρότρυνε πάντως να στείλω το άιτημά μου με φαξ και θα δούμε λέει.Επίσης μου είπε και άλλο κορυφαίο οτι η forthnet παίρνει τη γραμμή μόνο από την Otenet και αν είχα συνδρομή αορίστου θα έπρεπε να στείλω μόνος μου αίτημα ακύρωσης.Και γιατί μου το λένε 2 μήνες μετά?? Εγω τώρα σκέφτομαι δύο πράγματα. 1.Έχει κανείς τους ιδέα εκεί μέσα και στα δύο κρεοπωλεία τι σημαίνει ο κανονισμός ΑΔΤΒ (RUO)?? Ο κανονισμό μιλάει ξεκάθαρα για one-stop-shop. Κάνω αίτηση στη Forthnet την εξουσιοδοτώ και αυτή αναλαμβάνει να κάνει τα πάντα. Να κόψει παλιές συνδέσεις να στείλει τα αιτήματα κτλ. 2.Τι να κάνω για να βρω άκρη? Με τα τηλεφωνήματα δε γίνεται τπτ. Πέφτω όλο σε άπειρους τηλεφωνητές και ο καθένας λέει κάτι διαφορετικό.

aggelos7
27-08-07, 16:48
θα σου πω εγω τι εκανα και ισως να σε βοηθησει.
Ειχα ondslkit ενεργο του οποιου εληγε το 12μηνο στις 17/8/2007.
22/8/2007 ενεργοποιηθηκα σε 4net 2play.
23/8/2007 καλω την Otenet να την ρωτησω αν εχουν διακοψει την αιτηση μου. Ο υπαλληλος μου ανεφερε πως η συνδεση μου ειναι ακομα ενεργη και δεν εχει δικαιωμα η 4νετ να διακοψει την συνδεση μου!! ( Γιατι τοτε ελευθερωσαν την γραμμη???)
Εκεινη την στιγμη καταλαβα πως εχω μπλεξει με Μ$λ$κες και συμπληρωσα την αιτηση διακοπης της αοριστου συνδρομης μου με την Otenet.
Τους καλεσα την επομενη μερα και μου επιβεβαιωσαν οτι ελαβαν το fax μου καθως και οτι η συνδρομη μου θα ακυρωθει την 31/8/2007.
Αααα!! Κρατησα το ονομα του υπαλληλου καθως και την αποδειξη οτι ελαβαν το fax μου.
Ελπιζω
1) να σε βοηθησα
2) να μην μου ερθει κυκλος τιμολογησης του Σεπτεμβριου!!!

utumno
27-08-07, 18:22
Τοτε ποιο το νόημα του one-stop-shop?? Και γιατί εγώ να το μαθαίνω 2 μήνες μετά??

zorz_skg
29-08-07, 03:09
Η κοπελίτσα μου απάντησε οτι δεν μπορεί να γίνει αυτό γιατί έιναι πολλές οι αιτήσεις και που να ψάχνουν τώρα. Με παρότρυνε πάντως να στείλω το άιτημά μου με φαξ και θα δούμε λέει.

Επίσης μου είπε και άλλο κορυφαίο οτι η forthnet παίρνει τη γραμμή μόνο από την Otenet και αν είχα συνδρομή αορίστου θα έπρεπε να στείλω μόνος μου αίτημα ακύρωσης.

Μπακάλικα! Δώσε τους στεγνά στην ΕΕΤΤ και άσε αυτούς να τρέχουν! Ακούς εκεί "που να ψάχνω τώρα"...:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.