PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από 1Bill σε Shared LLU



kostask
24-08-07, 12:35
Στις 11/9 (φτου φτου) λήγει η συνδρομή μου 1Bill (μέσω ΑΡΥΣ ενεργοποιημένης από forthnet) και σκέπτομαι μήπως προχωρήσω σε Shared LLU ADSL μέσω του ιδιόκτητου της Forthnet (περιοχή Ν. Σμύρνης).

Από το forum βλέπω ότι με την εν λόγω εταιρεία επικρατεί μεγάλη αναστάτωση στο χειρισμό των αιτήσεων αλλά δε με απασχολεί καθόλου το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί για να ολοκληρωθεί η αίτηση.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο καιρό έμειναν χωρίς γραμμή ADSL άλλα μέλη που έκαναν παρόμοια διαδικασία (από ΑΡΥΣ Forthnet σε Shared LLU).

ariadgr
24-08-07, 13:03
Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσο καιρό έμειναν χωρίς γραμμή ADSL άλλα μέλη που έκαναν παρόμοια διαδικασία (από ΑΡΥΣ Forthnet σε Shared LLU).


Σύμφωνα με τις ισχύουσες διαδικασίες δεν μένεις χωρίς Internet παρά μόνο μερικές ώρες, εκτός και αν ο πάροχος στείλει λάθος αίτηση για διακοπή της σύνδεσης αντί για μετάβαση από ΑΡΥΣ σε Shared.

kostask
24-08-07, 13:59
Σύμφωνα με τις ισχύουσες διαδικασίες δεν μένεις χωρίς Internet παρά μόνο μερικές ώρες...:rtfm:

Αυτό με τις ισχύουσες διατάξεις το ξέρω γιατί λυσάξανε να μου το λένε και από τη Forthnet όποτε με παίρνουν για "ψήσιμο" για να κάτω μετάβαση στο 2play.

..εγώ θέλω να μάθω τι συνέβη σε όσους το δοκίμασαν...:twisted:

voudas
24-08-07, 14:23
1 BILL -> SOHO χωρίς ίντερνετ έμεινα όση ώρα έκανα να βγάλω το καλώδιο από το netmod (μιας και πλέον είχα pstn κ όχι isdn) και να το κουμπώσω στο router... πριν λήξει το 1bill, ίδιοι κωδικοί... προφανώς η αλλαγή έγινε πριν ξυπνήσω το πρωί άρα μιλάμε για ελάχιστο χρόνο...

vagdsl
24-08-07, 15:17
Κι εγώ θα μπορούσα να περιμένω μήνες μέχρι να πάω σε shared-LLU, δεν είχα πρόβλημα ΑΛΛΑ να μη μείνω χωρίς internet πάνω από 1-2 ημέρες. (μερικές ώρες με είχαν διαβεβαιώσει)

(όσα ακολουθούν τα έχω γράψει πολλές φορές, δεν κουράζομαι καθόλου να τα ξαναγράψω, ελπίζω να γλυτώσει κανένας άνθρωπος)

Αίτηση 12/7/2007 στα γραφεία τους.
Παραλαβή (?!!!) 19/7/2007
ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΡΥΣ ADSL 27/07/2007

Μέχρι και σήμερα χωρίς inernet...
Πλέον δεν περιμένω ενεργοποίηση, απλά αποστολή της ακύρωσης στον ΟΤΕ.
(ελπίζω τα καθημερινά μπινελίκια να επιταχύνουν τη διαδικασία ακύρωσης).

voudas
24-08-07, 15:19
ΑΡΥΣ είχες από άλλο πάροχο? όχι 4νετ?

vagdsl
24-08-07, 15:27
Είχα το προϊόν FORTHnet FAST INTERNET ADSL 768 DYNAMIC
(Πάγιο σε ΟΤΕ, υπηρεσία σε Forthnet).

EDIT:
Το εξοργιστικό δεν είναι ούτε η αδυναμία εκπλήρωσης των υπεσχημένων (μερικές ώρες διακοπή) ούτε η αδυναμία πληροφόρησης για την ολοκλήρωση της σύνδεσης.

Αυτό που με μετέτρεψε από ευγενικό άνθρωπο σε οριγισμένο χουλιγκάνο είναι η άρνηση να αποστείλουν την αίτηση διακοπής στον ΟΤΕ. Αυτό δεν είναι τεχνική αδυναμία αλλά σαφέστατη παρανομία (Με την ανοχή της ΕΕΤΤ όπως έχω πλέον αντιληφθεί).

@ ADSLgr.com All rights reserved.