PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπερδεμένη κατάσταση με Forthnet, ΟΤΕ, πρόσβαση



mper47
24-08-07, 16:10
Λοιπόοον... Η αλήθεια είναι ότι εδώ μέσα έμαθα πολλά, οπότε θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω τη δέουσα ορολογία, αλλά αν πετάξω πουθενά τίποτα άκυρο, μου το λέτε. (η αλήθεια είναι ότι μέχρι πρότινος δεν ήξερα ούτε καν τι είναι π.χ. το attenuation :p )

Η κατάσταση έχει ως εξής: σε γραμμή τηλεφώνου που ανήκει στην Α, είναι ενεργοποιημένη 4νετ 1Bill 768 συνδρομή στο όνομά μου (ενεργή ακόμα και σήμερα· δεν έχει λήξει). Εδώ λογικά ΔΕΝ έχουμε μεριζόμενη αδεσμοποίητη πρόσβαση στον ΤοΒ· σωστά; Πρέπει να είναι dsl συνδρομή μέσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ), άρα χονδρική ευρυζωνική πρόσβαση στον ΤοΒ. Απ' ό,τι έχω καταλάβει, τουλάχιστον. Ο ΟΤΕ γιατί ζήτησε την εξουσιοδότηση; Μήπως επειδή, αν και η πρόσβαση ήταν ήδη μέσω ΑΡΥΣ, η 4νετ τρόπον τινά τη "μισθώνει"; Στον ΟΤΕ δεν ανήκε όμως ήδη η πρόσβαση;

Με αίτησή μου στον ΟΤΕ για conn-x στα 4 mbps μου λένε ότι επειδή υπάρχει στη γραμμή της Α ενεργή πρόσβαση dsl, πρέπει η Α να τους στείλει υπογεγραμμένη μία εξουσιοδότηση για "μεταφορά της ευρυζωνικής πρόσβασης που παρέχεται από τον ΤΠ1 σε υπηρεσία ευζωνικής πρόσβασης Conn-x που παρέχεται από τον ΟΤΕ (ΤΠ2)". Όπερ και εγένετο. Επομένως, λογικά, εδώ κι αν έχουμε πρόσβαση μέσω ΑΡΥΣ, αφού πλέον υπάρχει και συνδρομή ΟΤΕ. Η πρόσβαση "πέρασε" στον ΟΤΕ και αυτό το κατάλαβα, προφανώς από το ότι η ταχύτητα αναβαθμίστηκε σε 4 Mbps. (τώρα βέβαια, αν είχα ζητήσει 768, δεν ξέρω ειδικά για την πρόσβαση πώς θα μπορούσα να καταλάβω σε ποιον ανήκει τελικά· sos, μιλάω για την πρόσβαση, όχι τη συνδρομή).

Απορία: αν μετά το υποχρεωτικό εξάμηνο ζητήσω να διακοπεί το conn-x, τι θα γίνει με τη γραμμή; Διάβασα ότι μπορώ να ζητήσω να μείνει σε 'μένα (;). Μετά πώς μπορώ να την "ξαναφέρω" στη 4νετ; Θα συμπληρώσω μία από αυτές τις αιτήσεις της ΕΕΤΤ (π.χ. μεταφορά χονδρικής ευρυζωνικής πρόσβασης από τον ΟΤΕ (ΤΠ1) σε άλλο πάροχο (ΤΠ2)) ; [ειδικά τέτοια αίτηση όμως δεν ξέρω αν υπάρχει...]

:hmm:

stri250
24-08-07, 23:23
Μέχρι τώρα είχες ADSL ForthNet 1 Bill δηλαδή

Γραμμή και Σύνδεση από τη ForthNet πάντα όμως τα DSLAM σε αυτή την περίπτωση ανήκουν στον ΟΤΕ (οπότε και η γραμμή) αλλά η Φορθνετ έχει αγοράσει για λογαριασμό σου την γραμμή από τον ΟΤΕ.

Το 1 Bill να το βλέπεις σαν μια μονάδα εξ'ού και το όνομα Ενας Λογαριασμος δεν πληρώνεις δηλαδή στον ΟΤΕ τίποτα όλα στη φόρθνετ και εσωτερικά η φόρθνετ δίνει κατιτίς στον ΟΤΕ(για την επινοικίαση της γραμμής) πράγμα το οποίο όμως εσύ δεν γνωρίζεις και δεν σε ενδιαφέρει.

Άρα είναι λογικό να σου ζητήσουν εξουσιοδότηση για το Κον Εξ αφού παρότι και οι δυο γραμμές οι ADSL ανήκουν ουσιαστικά στον ΟΤΕ, Με το 1 Bill η φόρθνετ είναι σαν να λέει στον ΟΤΕ :
Φορθνετ:
Η γραμμή είναι δική μου, την αγόρασα για τον πελάτη μου και δεν μπορείς να μου την μεταφέρεις-πάρεις έτσι απλά!!!

Το Κον Εξ μετά το 6μηνο στα 4Μ που έχεις μπορείς να κρατήσεις την γραμμή και να απαλλαχτείς από τη συνδρομή....αλλά από όσο γνωρίζω η φόρθνετ δεν πουλάει μόνο συνδρομή στα 4Μ.

Οπότε είτε το συνεχίζεις ΟΛΟ είτε διακόπτεις ΚΑΙ την γραμμή (μην ξεχάσεις να διακόψεις και την συνδρομή) των 4Μ και βάζεις νέο πακέτο από οποιονδήποτε πάροχο. αυτά

mper47
25-08-07, 09:10
Ευχαριστώ πολύ!

EDIT: Ερώτηση: Αν μετά τη λήξη του Κόνεξ κρατήσω την πρόσβαση και την υποβαθμίσω ώστε να ταιριάζει με την 1Bill ταχύτητα της 4νετ (768), μπορώ να μεταφέρω αυτή τη ΧΕΠ από τον ΟΤΕ στη 4νετ; Διάβασα ότι γίνεται μεταφορά ΧΕΠ ΤΠ1 σε ΤΠ2 χωρίς διακοπή...

stri250
25-08-07, 11:44
Ευχαριστώ πολύ!

EDIT: Ερώτηση: Αν μετά τη λήξη του Κόνεξ κρατήσω την πρόσβαση και την υποβαθμίσω ώστε να ταιριάζει με την 1Bill ταχύτητα της 4νετ (768), μπορώ να μεταφέρω αυτή τη ΧΕΠ από τον ΟΤΕ στη 4νετ; Διάβασα ότι γίνεται μεταφορά ΧΕΠ ΤΠ1 σε ΤΠ2 χωρίς διακοπή...

Ναι αλλά δεν σε συμφέρει να έχεις γραμμή από τον ΟΤΕ που να την πληρώνεις στον λογαριασμό του τηλεφώνου του ΟΤΕ και σύνδεση μόνο από την Φόρθνετ,
το 1 Bill σου την δίνει πιο φθηνά (ΠΑΡΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΟΤΕ) σαν πακέτο, γιατί για να βάλεις οποιοδήποτε άλλο πακέτο θα πρέπει πρώτα να διακοπεί αυτό της Φόρθνετ και οι περισσότεροι δεν αντέχουν καθόλου την διακοπή της υπηρεσίας και να περιμένουν να ενεργοποιηθεί η νέα.

οπότε ΝΑΙ διακοπή δεν θα υπάρξει (μόνο μια ολιγόλεπτη για να στην κατεβάσουν απο τα 4Μ στα 768Κ) αλλά θα πληρώνεις περισσότερα για γραμμή ΟΤΕ + Σύνδεση Φόρθνετ αντί για 1 Bill (γραμμή "Φόρθνετ" (είπαμε ουσιαστικά ανήκει στον ΟΤΕ) + σύνδεση φόρθνετ)

PrisonBreak-7-
29-08-07, 08:43
Να ρωτήσω κάτι και εγώ...
Μία φίλη εβαλε Forthnet αλλά μόνο σε Σταθερή Τηλεφωνία!!!Πάει να μπει στον Internet μέσω μία κάρτας και δεν μπορεί!!!Μετά απο τηλ. επικοινωνία με την Forthnet είπαν ότι πρέπει να πάρεις κάρτα της Forthnet μόνο!!!Ισχύει..?

nnn
29-08-07, 22:16
Ναι εφόσον είναι στο ιδιόκτητο.

miky_7
29-08-07, 23:53
Να ρωτήσω κάτι και εγώ...
Μία φίλη εβαλε Forthnet αλλά μόνο σε Σταθερή Τηλεφωνία!!!Πάει να μπει στον Internet μέσω μία κάρτας και δεν μπορεί!!!Μετά απο τηλ. επικοινωνία με την Forthnet είπαν ότι πρέπει να πάρεις κάρτα της Forthnet μόνο!!!Ισχύει..?

Μπορει να δοκιμασει να βαλει μπροστα απο τον αριθμο της καρτας που καλει το 1777

mper47
30-08-07, 15:07
News flash: Εάν στην 1Bill κοπεί για οποιονδήποτε λόγο η πρόσβαση (όπως στην περίπτωσή μου λόγω μεταφοράς της στον ΟΤΕ και εν συνεχεία λόγω ακύρωσης του πακέτου Conn-x), μπορεί να επανενεργοποιηθεί με κλήση του συνδρομητή στο τμήμα πωλήσεων της εταιρείας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.