PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφοριες 2play!



thanosbs
24-08-07, 19:26
Χαιρετε!Ενδιαφέομαι να βαλω forthnet γιατι εχω ακουσε καλα λογια για την εταιρια!Μένω Νεα Φιλαδελφια και τα στοιχεια της γραμμης μου φαινονται στο προφιλ μου!
Έχω μερικες ερωτησεις τις οποίες αναρωτιώμουν αν μπορει να μου απαντήσει κάποιος!

1)Τι κάνει η forthnet στην γραμμή μου?Την αγοραζει απο τον οτε και την κάνει voip στο Τ.Κ της?Όλοι οι άλλοι πάροχοι δίνουν τηλ μέσα απο το ρούτερ,RoutedVoip,αλλα απο όσα μου είπε ενας φίλος που εχει 2play τα τηλ του βγαινουν απο την κλασσικη τηλ πριζα!

2)Σου φέρνει νεα γραμμή για το ιντερνετ?Δηλαδή ενα νέο καλώδιο Full llu?

Παρακαλώ αν ξέρετε να μου απαντήσετε γιατι θέλω να ξερω αυτες τις λεπτομεριες!Ευχαριστω!

29gk
24-08-07, 19:36
www.forthnet.gr

www. adslgr.com


και μερικα συντομα:

- δεν αλλαζει κατι εμφανες στην γραμμη σου
- η γραμμη ειναι κανονικα "χαλκινη" και οχι voip
- το τηλεφωνικο σου νουμερο ειναι ιδιοκτησια σου. Το τι κανει ο ΟΤΕ με τις αλλες εταιρειες βασικα δεν σε ενδιαφερει.
- αυτα που σου ειπε ο φιλος σου ειναι παραπληροφορηση και ειτε δεν τα καταλαβες καλα, ειτε ( το πιθανοτερο ) αυτος.

edit
ξεχασα. Θα παραλαβεις και μοντεμ απο την forthnet το οποιο ειναι δικο σου και δεν το επιστρεφεις

thanosbs
24-08-07, 19:52
Φιλαράκο μου ευχαριστώ...αλλά δεν μου απαντάς!
Νομιζεις οτι δεν ξερω το site της Forthnet???Υποτιμας πολυ την νοημοσυνη μου νομιζω!
Οι ερωτησεις μου ειναι απλα....Ξεκάθαρες!
Δεν αλλάζει κάτι εμφανες στην γραμμή μου...τι απάντηση ειναι αυτη?Και είσαι skilled member...

Παρακαλώ παρα πολύ,αν ξερει κάποιος να μου παντηση σε αυτά που ρωτάω!
Ευχαριστώ πολυ!

stri250
24-08-07, 19:53
Η Φόρθνετ "νοικιάζει" το απερχόμενο ζεύγος καλωδίων που καταλήγει σπίτι σου, με απλά λόγια τα καλώδια που ξεκινούν από το κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου και τοποθετήθηκαν εκεί πριν αρκετά χρόνια δεν αλλάζουν εύκολα γιατί θα πρέπει να σκάψουν την Αθήνα ξανά παντού. Οπότε η φόρθνετ νοικιάζει μόνο το ζευγάρι του χαλκού μόνο από τον ΟΤΕ, και θα ανήκει στον ΟΤΕ. (για πόσο ακόμα ποιός ξέρει)

Στο κέντρο του ΟΤΕ της Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ καταλήγει το ζευγάρι το δικό σου μαζί με κάποιων χιλιάδων συνδρομητών. Στο ίδιο κτίριο στεγάζονταιι και τα DSLAM &Τηλεφωνικά κέντρα της Φόρθνετ, παίρνουν λοιπόν το ζεύγος καλωδίων και αφού το ξεκαρφώσουν από τα μηχανήματα του ΟΤΕ το "καρφώνουν" επάνω στα μηχανήματα της Φόρθνετ.

Η τηλεφωνία που δίνει η φόρθνετ είναι PSTN (σαν του ΟΤΕ:hmm:) από το κέντρο μέχρι εσένα και από εκεί και έπειτα είναι VOIP. Οπότε μπορείς (:hmm:) να χρησιμοποιήσεις τις συσκευές που έχεις στα σημεία που βρίσκονται και τώρα και με τη φόρθνετ (:hmm:)

Το ζεύγος των καλωδίων είναι ενα και είναι αυτό που είχες (:hmm:), δεν νομίζω οτι μπαίνει στον κόπο ο ΟΤΕ να σου παραγγείλει και καινούριο βρόχο (ζεύγος).

Αυτά

stri250
24-08-07, 20:00
αλλα απο όσα μου είπε ενας φίλος που εχει 2play τα τηλ του βγαινουν απο την κλασσικη τηλ πριζα!



- αυτα που σου ειπε ο φιλος σου ειναι παραπληροφορηση και ειτε δεν τα καταλαβες καλα, ειτε ( το πιθανοτερο ) αυτος.

@Θάνος δεν υπάρχει λόγος να είσαι τόσο εριστικός και επιθετικός απέναντι σε κάποιον που σου απαντάει όχι για να αυξήσει το σκόρ των μηνυμάτων του, αλλά για να σε βοηθήσει.

@29gk ο φίλος του μάλλον του τα είπε σωστά!

thanosbs
24-08-07, 20:09
Καταρχάς σε ευχαριστώ παρα πολύ!Που μου απαντησες!
Αλλη μια απορια έχω!Δηλαδη,βαζω φιλτρακι κανονικα στην γραμμή για τα τηλ??? (μπορει να ειναι χαζη η απορια!)

Δεν είμαι εριστικος,και συγνωμη αν ακουγομαι ετσι!Απλα όταν κάποιος ρωτάει κατι συγκεκριμενο για ενημέρωση,δεν μπορεις να του παραθέτεις ενα site και να του λες γενικολογίες!Εδω είναι σημοσιο Φορουμ!Το διαβάζουν πολλοι!Την δικά μου απορία την διαβάζουν πολλοι και προφανώς οι γενικολογίες δεν βοηθουν!Σωστα?

Δεν αμφισβητώ την προσπαθεια του να απαντησει....αμφισβητώ την προσπάθεια του να απαντηση στο ερώτημα μου!

Ξανα,σε ευχαριστω πολυ!Αν μπορουσες να μου απαντησεις και στην αλλη μου απορια θα ήμουν υποχρεωμένος!

29gk
24-08-07, 20:15
@thanosbs

Φιλαρακο μου παρακαλω.

Αν δεν σου καναν οι απαντησεις μου ας περιμενες και τα υπολοιπα μηνυματα να διαλεξεις

Το οτι ειμαι Skilled member θελεις να μου εξηγησεις τι σημαινει και που κολλαει ?

Δεν ξεκινησες απο την σελιδα του παροχεα που σε ενδιαφερει γιατι αν το ειχες κανει οι περισσοτερες αποριες σου θα ειχαν λυθει

Επισης δεν εκανες και ενα κοπο να διαβασεις αυτο εδω το φορουμ

Η αποψη σεβαστες αλλα καλο ειναι να εισαι περισσοτερο ευγενης

@stri250

Αυτο εδω σου φαινεται σωστο, πληρες ?

Όλοι οι άλλοι πάροχοι δίνουν τηλ μέσα απο το ρούτερ,RoutedVoip,αλλα απο όσα μου είπε ενας φίλος που εχει 2play τα τηλ του βγαινουν απο την κλασσικη τηλ πριζα!

stri250
24-08-07, 20:23
Θάνο

Λοιπόν όλα τα emoticon τα :hmm::hmm::hmm: τα έβαλα όχι γιατί δεν είμαι σίγουρος για τα λεγόμενα μου αλλά γιατί επιφυλάσσομαι.

Θα πρέπει να βάλεις φιλτράκια οπωσδήποτε σε όλα τα τηλέφωνα ακόμα, αν έχεις συναγερμό που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο θα πρέπει να βάλεις φίλτρο και εκεί. Το καλώδιο στο ρούτερ να είναι αυτό που έχει μέσα το κουτί και όχι καμία δική σου πατέντα των 30 μέτρων.

Επιφυλάσσομαι ως προς το ότι η τηλεφωνία του ΟΤΕ (και μόνο αυτή) μπορεί να συγκριθεί με αυτή της φόρθνετ, μην ξεχνάς ότι ο ΟΤΕ έχει κάποια εμπειρία στα τηλεφωνικά κέντρα 30-40 χρόνια ενώ της φόρθνετ τώρα ουσιαστικά οι συνδρομητές της, του τηλεφώνου είναι beta-testers. Όσον αφορά το ίντερνετ δεν συγκρίνεται η σχέση τιμής-ταχύτητας της φόρθνετ με καμία άλλη εταιρία. (σαφώς ανώτερη η της φόρθνετ)

thanosbs
24-08-07, 20:53
29gk...ρωτας κάποιον αν υπαρχει το RoutedVoip???
Σε συνδρομητες full σε vivodi + hol ,τα τηλ βγαινουν απο το ρουτερ!Οποιαδηποτε αλλη τηλ πριζα δεν δινει γραμμη γιατι δεν εχει χαμηλη συχνοτητα,μονο υψηλη συχνοτητα στην οποια λειτουργει το adsl!

Δεν εχω πραγματικα όρεξη να τσακωθω,αλλα με προκαλεις!Τι έχει να κάνει οτι είσαι skilled???Το ότι πρεπει ξέρεις καμια δεκάρα πραγματα παραπάνω απο μενα που ειναι και καλά noob εδω μέσα , αλλά μάλλον το αντιθετο μου φαίνεται!!!

Η αποψή σου θα πρεπει να είναι τεκμηριομένη και όχι πατσαβουρια!Εδώ είναι Φορουμ,και εγω είχα μια απορια!Επρεπε να μου απαντησεις στην απορια μου η τουλάχιστον να προσπαθησεις!Στην απάντηση σου δεν υπάρχει ΙΧΝΟΣ απαντησης και κατηγορεις και τον φιλο μου!

Σε παρακαλω παρα πολυ,δεν επιθυμω καμια διενεξη!Προφανως δεν μπορεις να μου απαντησεις,σε ευχαριστω.

29gk
24-08-07, 21:16
Kαλη τυχη

cuper
25-08-07, 03:23
1)Τι κάνει η forthnet στην γραμμή μου?Την αγοραζει απο τον οτε και την κάνει voip στο Τ.Κ της?Όλοι οι άλλοι πάροχοι δίνουν τηλ μέσα απο το ρούτερ,RoutedVoip,αλλα απο όσα μου είπε ενας φίλος που εχει 2play τα τηλ του βγαινουν απο την κλασσικη τηλ πριζα!

Όταν περάσεις στο ιδιόκτητο της forthnet το καλώδιο που ξεκινάει από το σπίτι σου και καταλήγει στον κόμβο ΟΤΕ της περιοχής σου, κατά κάποιον τρόπο αποσυδέεται από τον εξοπλισμό του ΟΤΕ (όχι ακριβώς έτσι αλλά αυτή είναι η ουσία) και συνδέεται σε εξοπλισμό της forthnet, ο οποίος βρίσκεται στο ίδιο το κτήριο του ΟΤΕ (φυσική συνεγκατάσταση).

Το 2play της forthnet δίνει κλασική τηλεφωνία, δηλαδή την τηλεφωνική συσκευή την συνδέεις απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού σου (με φιλτράκι). Άλλες εταιρίες (πχ HOL, Netone) δίνουν voip τηλεφωνία, δηλαδή η τηλεφωνική συσκευή συνδέεται πάνω στο modem/router (αν κοπεί το ρεύμα δεν έχεις τηλέφωνο)

Όταν είσαι σε full llu, εσύ τιμολογήσε αποκλειστικά από έναν πάροχο (πχ forthnet). O πάροχος με την σειρά του τιμολογείται από τον ΟΤΕ.
Αντίστοιχα σε shared llu, εσύ τιμολογήσε αποκλειστικά από έναν πάροχο (πχ forthnet) για το adsl. O πάροχος με την σειρά του τιμολογείται από τον ΟΤΕ για το adsl που σου παρέχει(ο πάροχος. Για την τηλεφωνία τιμολογίσαι (πάγιο) από τον ΟΤΕ.



2)Σου φέρνει νεα γραμμή για το ιντερνετ?Δηλαδή ενα νέο καλώδιο Full llu?


Όχι. Από το ίδιο καλώδιο που είχες μέχρι τώρα από τον ΟΤΕ, περνάει και η τηλεφωνία και το adsl. Δες πιο πάνω στην 1)

Επίσης.
Shared llu: οι συχνότητες που αφορούν την τηλεφωνία εξυπηρετούνται από τον ΟΤΕ ενώ οι συχνότητες που αφορούν το adsl εξυπηρετούνται από την forthnet. Φαντάσου το καλώδιο να μοιράζεται στα δυο, με την φωνητική άκρη στον ΟΤΕ και την data άκρη στη Forthnet.
Στο full llu όπως προκύπτει και πιο πάνω, όλες τις συχνότητες δηλ γενικά το καλώδιο το αναλαμβάνει η forthnet.

Δες και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454&garpg=2#content_start) που τα λέει πολύ πιο ωραία και αναλυτικά

macgiorgosgr
25-08-07, 06:25
Η αποψή σου θα πρεπει να είναι τεκμηριομένη και όχι πατσαβουρια!Εδώ είναι Φορουμ,και εγω είχα μια απορια!Επρεπε να μου απαντησεις στην απορια μου η τουλάχιστον να προσπαθησεις!Στην απάντηση σου δεν υπάρχει ΙΧΝΟΣ απαντησης και κατηγορεις και τον φιλο μου!

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς στο Internet που ονομάζονται γενικά "Netiquette". Κάνε τον κόπο και ψάξε να τους βρεις και διάβασέ τους.

Free Tip: Μετά από σημείο στίξης, μπαίνει κενό.

thanosbs
25-08-07, 12:48
Δεν ξέρω τι να πω πραγματικα!
Ανοίγω ένα thread για να πάρω πληροφορίες σχετικά με ένα θέμα που με ενδιαφέρει παρα πολύ,το τηλ του σπιτιου μου!Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να με καταλάβει, αλλα το να μου δίνεις το site του παρόχου δεν με καλύπτει! Ίσα ίσα με προσβάλει,γιατί μου δίνεις να καταλάβω πως δεν εκτιμάς την νοημοσύνη μου! Νομίζω ήμουν αρκετα σαφής στο τί ζητάω και θα ήθελα απαντησεις σχετικά με αυτο!
Εκτός αυτού έχω και κάποια μέλη του thread να αμφισβητουν και τα λεγόμενα μου και των φίλων μου...Και ενώ τελικα φαίνεται το κλίμα να έχει ηρεμήσει και έχω πάρει τις απαντήσεις μου, έρχεται ο αγαπητος κυριος και μου κάνει παραπανα για την συμπεριφορά μου και μου λεει για τους κανόνες του διαδυκτίου!

-Κύριε σαν χρήστης του Φορουμ δεν έχετε κανένα δικαίωμα να σχολιάζετε την συμπεριφορά μου και να με εκτειθετε δημόσια την στιγμη που εγώ δεν θεωρώ οτι έχω παραβιάσει τους κανόνες!!!! Αρμόδιοι για αυτό και την τηρηση αυτών (των κανόνων) είναι οι διαχειριστές! Από όσα γνωρίζω ενα μέλος μπορεί να στείλει P.m σε ένα αλλο για να το σχολιάσει!

(Η συζήτηση μου ,αντιπαραθεση μάλλον, έλαβα χώρα και τελείωσε! Εσάς το προβλημά σας πιό είναι? Πραγματικά με έχετε προσβάλει αυτή την στιγμή!)

Σας έστειλα p.m σχετικά με όσα μου γράψατε, και σας παρακαλώ παρα πολύ να με σεβεστε περισσότερο!
Είμαι της άποψης ότι ήμουν ευγενέστατος σε όλες τις απαντησεις μου,και μόνο όταν θεώρησα ότι θίγομαι ανέβασα τους τόνους!Μονο τότε!
Αν κάποιος admin θεωρεί οτι έκανα λάθος μπορει με με κάνει ban...θα χρειαστω βέβαια και τους λόγους της απόφασης!

Ευχαριστώ πολύ πραγματικά τα παιδιά που μου έδωσαν τις απαντησεις!Είμαι υποχρεωμένος πραγματικα!

- Σχετικα με τα σημεια στίξης, δεν το γνώριζα και προσπαθώ σιγά σιγά να το διορθώσω!

Ευχαριστώ πολυ!Να είστε όλοι καλά!

- Να ανεφερώ, πως η διένεξη με τον κυριο 29gk εχει τελειώσει! Το pm σταλθηκε στον κυριο macgiorgos επειδη σχολίασε την συμπεριφορα μου!
Πραγματικα δεν μου αρεσει αυτό το γεγονος και θα ήθελα τωρα που απαντησα να τελειωσει!Αν θα μπορουσε κάποιος admin να κλείσει το θέμα? Ευχαριστώ! -

@ ADSLgr.com All rights reserved.