PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγαλες αυξομοιωσεις στο downloading με οndsl kit 2 mbit



allergic
24-08-07, 20:42
σημερα ελαβα τους κωδικους μου απο την otenet για το πακετο των 2mbit. το προβλημα μου ειναι οτι υπαρχει τεραστια αυξομοιωση στο downloading απο γνωστους "δυναοτυς" ftp servers. οι ταχυτητες κυμαινονται απο 80 εως 170 με μεση τιμη τα 140 Kb.sec, ενω καποιες στιγμες για δευτερολεπτα ξεπερνα τα 200 και παλι βυθιζεται στα 80. δοκιμαζω εδω και ωρες και γενικα δεν μπορω να κλειδωσω σε καμια ταχυτητα.

μενω στην Χαριλαου Θεσσαλονικης, και μεχρι το μεσημερι ημουν στο ιντερνετ με κωδικο απο την HOL(δεν εχω διακοψει ακομα μαζι τους) με ταχυτητες σταθερα 218 Κb/sec απο ftp.

χρησιμοποιω το router alcatel speedtouch 536v6 με ethernet interface και λειτουργικο συστημα Debian Sid Linux.

οριστε και τα χαρακτηριστικα της συνδεσης μου :

SL Connection


Link Information

Uptime: 0 days, 0:14:45
Modulation: G.992.1 Annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 2.048
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,0 / 29,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 31,0 / 23,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ALCB
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

εχοντας μπλεξει με δημοσιουπαλλλιστικη γραφειοκρατια, τελικα καταφερα να δηλωσω βλαβη και περιμενω τεχνικο να με παρει τηλεφωνο.

και οταν λεω δημοσιουπαλλλιστικη γραφειοκρατια εννοω : otenet---->1242---->121---->otenet (ο ενας με παρακαμπτει στον αλλον.... ) o μονος λογος που αυτη τη στιγμη εξυπηρετουμαι απο την οτενετ, ειναι επειδη απ το 1242(κεντρο βλαβων ΟΤΕ) μου ειπαν να δηλωσω βλαβη..

το απιστευτο που μου ειπαν απο την ΟΤΕΝΕΤ ειναι πως υπο κανονικες συνθηκες για να δηλωθει βλαβη πρεπει για συνδεση 2 mbit να κατεβαζεις με κατω απο 40 Κb/sec.

εχετε καμια ιδεα για το ποια μπορει να ειναι η αιτια του προβληματος??

gravis
24-08-07, 21:30
Πιταρισμενο Dslam

allergic
24-08-07, 21:42
απ οσο μελετησα τα νουμερα απ το ρουτερ μου και διαβασα απ τα αρθρα του site, ειναι σε καλα επιπεδα. μπορει καποιος που ξερει να πει μια γνωμη??

deniSun
25-08-07, 09:08
Οι αυξομοιώσεις γίνονται κατά την διάρκεια του download ή πχ το πρωί κατεβάζεις με 170ΚΒ και το βράδυ με 70ΚΒ;
Το πιθανότερο είναι να βρίσκεσαι σε πιταρισμένο DSLAM.

allergic
25-08-07, 09:33
οι αυξοομοιωσεις στην περιπτωση μου ειναι συνεχως. δηλαδη δεν αναφερομαι σε χρονικο περιθωριο απ το πρωι ως το βραδυ, αλλα σε ενα φαινομενο που συμβαινει συνεχως.

deniSun
25-08-07, 09:40
Αν έχεις αυξομοιώσεις στο download ενός αρχείου δεν φταίει η γραμμή.
Μπορεί να φταίει η διαδρομή μέχρι τον server που κατεβάζεις.
Μπορεί να φταίει ο server που κατεβάζεις (να είναι αργός ή να έχει πολλά connections) κλπ
Και από rapidshare να κατεβάζεις έχει διαφορά ο ένας server από τον άλλο.
Δώσε κανένα αποτέλεσμα από Ping.

allergic
25-08-07, 10:21
oριστε και ενα αποτελεσμα απ το ping. http://pastebin.ca/669944

ως ταχυτητα αναφορας χρησιμοποιω τον γερμανικο debian mirror o οποιος εδω και 2 χρονια μου δινει παντοτε την μεγιστη δυνατη ταχυτητα και σταθερα, δηλαδη "κλειδωνει" στο max και δεν αυξομοιωνει τρελλα οπως τωρα.

τις υπολοιπες δοκιμες τις εχω κανει απ το ftp της otenet και του μετσοβειου.

deniSun
25-08-07, 10:32
Το κλείδωμα της ταχύτητας έχει να κάνει με τον router.
Ο router κλειδώνει σε κάποια ταχύτητα.
Άλλο η ταχύτητα που κλειδώνει ο router και άλλο η ταχύτητα του download.
Η ταχύτητα στο download δεν μπορεί να κλειδώσει γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Μου είχε τύχει και εμένα μετά τις 8 το βράδυ να παίζει η ταχύτητα όταν κατέβαζα από εξωτερικό.
Συνήθως οφείλονται σε κακή επικοινωνία με τους server.
Δεν έχει να κάνει με την γραμμή σου.

allergic
25-08-07, 10:35
το κλειδωμα ητα αδοκιμη εκφραση. εννοω οτι κατεβαζα με σταθερη ταχυτητα στο 99% των περιπτωσεων. σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου ;)

allergic
25-08-07, 12:40
μολις συνειδητοποιησα οτι εχω ποσταρει σε λαθος section. αν μπορει καποιος mod ας το μεταφερειστο section της οτενετ ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.