PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περι routing



pigouinos
30-12-04, 23:40
Καλησπέρα σας,

έχω την εξής απορία: ενα Zyxel 650R που έχει ενα 10/100Mbps port για σύνδεση κάπιου client δεν μπορεί να μοιράσει "σωστά" internet σε πολλά pc (με την προυπόθεση ότι υπάρχει στην συνέχεια ένα switch ?
Δηλαδή τι θέλω να πω...
Έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα πως δεν μπορώ να μοιράσω το internet "σωστά" με 650R ... Όταν λέω σωστά εννοώ πως τα πάντα θα λειτουργούν άψογα!(messengers,irc,dcc,p2p κλπ.)(χωρίς να ανοίγω πόρτες ξεχωριστά, και χωρίς να πειράξω NAT)
Εάν είχα ένα ADSL Modem/Router με ενσωματωμένο hub (πχ. 650RH) όλα θα μοιράζονταν σωστά ?
Δηλαδή αν έχω το 650R με ενα hub στην συνέχεια δεν είναι το ίδιο με το αν είχα ενα 650RH όσον αφορά το internet sharing?
Τέλος θα ήθελα να μου διευκρινίσετε ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα και ένα 650R με hub στην συνέχεια δεν μπορεί να μοιράσει σωστά το internet..!
Το μοίρασμα εγώ το πέτυχα βάζοντας έναν router(με 4 ports) μετά το 650R... Τι router είναι τότε το 650R όταν δεν μοιράζει σωστά internet και χρειάζεται και δεύτερο router για να κάνει αυτήν την δουλέια.?
Τονίζω πως όλα τα παραπάνω προυποθέτουν απείραχτο NAT και απείραχτο port forwarding!

pigouinos
31-12-04, 00:10
με το μοίρασμα που είπα πως έκανα δεν μπορώ πάλι να κάνω dcc send με το mirc! Επαναλαμβάνω πως δεν έχω πειράξει καθόλου port forwarding και ΝΑΤ...

Γίνεται τελικά να γίνει άψογο internet sharing ? (με μία dynamic ip πάντα!)

Kerl
31-12-04, 00:51
Καταρχήν καλό θα ήτανε να προσπαθήσεις να γράφεις πιο απλά και πιο λίγα γιατί γίνεσαι δυσνόητος.
Τώρα σε αυτά που ρωτάς δεν υπάρχει κάποιο μαγικό ραβδί που να κάνει τα πάντα να δουλεύουνε αυτόματα πίσω από κάποιο ΝΑΤ σύστημα. Οι λόγοι έχουνε να κάνουνε κυρίως με την υπάρξη πρωτοκόλλων που στην σχεδίαση τους δεν έχουνε λάβει υπόψην τους την ύπαρξη του ΝΑΤ. Όπως το DCC που αναφέρεις το ftp κτλ. Οι κατασκευαστές των dsl routers προσπαθούνε με διάφορες μεθόδους να κάνουνε την συνεργασία αυτών με το ΝΑΤ δυνατή αλλά υπάρχουνε όρια στο τι μπορούνε να κάνουνε.

Τώρα επειδή από τα γραφόμενα σου φαίνετε ότι μερικά θέματα σου είναι λίγο μπερδεμένα θα σου πρότεινα εφόσον έχεις προβλήματα να καλέσεις κάποιον τεχνικό για να παραμετροποιήσει κατάλληλα το router σου.

Υπάρχει πολύ καλό thread στο forum σχετικό με το modem σου που απαντά σε πολλά θέματα που πιστεύω ότι σε ενδιαφέρουνε. Με ένα search θα το βρείς.

pigouinos
31-12-04, 00:58
Ουσιαστικά το πρόβλημα οφείλεται στο ότι δεν μπορούν πολλά pc να χρησιμοποιούν ταυτόχρονα την ίδια port για να "βγουν" στον internet.. ?

georgeadams
31-12-04, 09:45
με το μοίρασμα που είπα πως έκανα δεν μπορώ πάλι να κάνω dcc send με το mirc! Επαναλαμβάνω πως δεν έχω πειράξει καθόλου port forwarding και ΝΑΤ...
Εκεί είναι το πρόβλημα: ΠΡΕΠΕΙ να ρυθμίσεις κατάλληλα το NAT

pigouinos
31-12-04, 21:43
Μάλιστα...
Τότε γιατί στην πόρτα 80(HTTP) όλα είναι εντάξη χωρίς να πειράξω τίποτα αφού ταυτόχρωνα κάνω browsing και downloading μέσω της 80 και στα 2 pc

FatMan
31-12-04, 23:20
Γιατι ο πρωταρχικος σκοπος ενος ενος φτηνου router ειναι να μοιρασει web, ftp και mail προσβαση [αντε και μερικες αλλες γνωστες πορτεσ] σε λιγους χρηστες
Δεν φτιαχτηκε με στοχο να μοιραζει p2p, irc, dcc και διαφορα αλλα που το καθενα παιζει σε συγκεκριμενες πορτες.

Αρκετοι routers εχουν προφιλ για διαφορες εφαρμογες και διαφορα παιχνιδια ετσι ωστε να σε βοηθησουν στο ΝΑΤ, αλλοι δεν εχουν και πρεπει να ταλαιπωρηθεις εσυ να το φτιαξεις. Μερικοι αλλοι υποστηριζουν UPnP ετσι ωστε μερικες εφαρμογες να μιλανε απευθειας με τον router και να μην χρειαζονται ολα αυτα [πχ azureus, MSN].

Τωρα θα μου πεις γιατι δεν καθεται ο κατασκευαστης να τα φτιαξει ολα αυτα και να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο :D

pigouinos
31-12-04, 23:41
ok ευχαρηστώ παιδιά καλύφθηκα..
Αυτήν την εντύπωση είχα και εγώ αλλά μου φάνηκε λίγο μη αξιοπρεπές οι εταιρίες να στηρίζουν συγκεκριμένα προτόκολα (τα βασικά δηλαδή που χρείαζεται ένας χρήστης)

@ ADSLgr.com All rights reserved.