PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελάχιστη δυνατή ισχύς τροφοδοτικού - συμβουλές



npats
31-12-04, 00:44
Eπειδή είμαι στα πρόθυρα να αγοράσω καινούργιο pc(βασικα θα πάρω case,PSU,CPU,MOBO,Memory) θα ήθελα την αποψή σας.

Εχω αποφασίσει ATHLON 64 3000+ σε socket 939
motherboard nforce 3 ή VIA K8T800(δεν μπορώ να περιμένω για τo nforce 4 και θα παραμείνω στην κάρτα γραφικών που έχω και είναι AGP )
memory 1Gb PC3200 DDR SDRAM

Θα κρατήσω την ΑΤΙ RADEON 9600 PRO
2 ΗD Western Digital 120 Gb IDE 133,
και μιά κάρτα τηλεόρασης AVERMEDIA PCI.

Τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής (επειδή έχω διαβάσει σε πολλά φόρα για αυξημένες ενεργειακές απαιτήσεις του ATHLON και της ATI)

Eνα τροφοδοτικό 350-400 W είναι ικανό να εξασφαλίσει απρόσκοπτη λειτουργία σε αυτό το σύστημα ;
Εχετε καμιά καλή πρόταση (και οικονομική για να μην πώ κυρίως οικονομική ) , είτε σαν μεμονωμένο τροφοδοτικό είτε σε συνδυασμό και με κάποιο κουτί;

Τέλος θα προτείνατε να τα πάρω όλα από ένα μαγαζί(και αν ξέρετε κάποιο να προτείνετε) ή να ψάξω κάθε κομμάτι ξεχωριστά;
On line καλύτερες τιμές φαίνεται να έχει το e-shop.

sdikr
31-12-04, 00:47
θα δείς στο εμπόριο τροφοδοτικά 365w με 90 ευρώ και 400w με 20 ευρώ, απλά να σου πώ οτι τα 90 θα πάνε για καλό σκόπο!!

npats
31-12-04, 00:51
θα δείς στο εμπόριο τροφοδοτικά 365w με 90 ευρώ και 400w με 20 ευρώ, απλά να σου πώ οτι τα 90 θα πάνε για καλό σκόπο!!



sdikr , εννοείς ότι είναι σκάρτα αυτά με τα 20 ευρώ ή δεν κατάλαβα καλά;

Πιστεύεις οτι 365 W είναι αρκετά για το συγκεκριμένο σύστημα;

nnn
31-12-04, 00:57
Με 350W που έχει το δικό μου,έχω 4 δίσκους 2 καυστήρια,5 Pci κάρτες,1 Agp και διάφορες Usb συσκευές.
Amd 64 3000+,1Gb Ddr 400.
Εδώ και 10 μήνες αντέχει.
Άρα ένα καλό 365 σου φτάνει άνετα.

WAntilles
31-12-04, 00:57
Πολύ καλά τα λέει ο sdikr.

Πάρε π.χ. το Tagan 420.

bomberb17
31-12-04, 01:04
Εγώ έχω ένα UPS 450W και έχει μετρητή της ισχύος. Με την οθόνη κλειστή, δείχνει φορτίο περίπου 30% (μαζί όμως με ρουτερ και switch). Άρα περίπου ο Η/Υ μου τραβάει γύρω στα 150W. Είναι Pentium4 2,4 με Geforce5700LE, DVD-RW, 2 σκληροί, κάρτα ήχου, 2 έξτρα ανεμιστήρες 8cm. Δεν ξέρω τώρα τι παίζει με τους AMD, αλλά πόσο να τραβάνε πια;; Πιστεύω ότι τα κουτιά έχουν 300ρια τροφοδοτικά μινιμουμ, για να αντέξουν ότι και να τους βάλεις πάνω. Μπορεί εσύ να θες να βάλεις 4 ανεμιστήρες, 5 κάρτες, κάρτα γραφικών με ξεχωριστό supply και 4 σκληρούς και δε ξέρω γω τι άλλο! Απότι καταλαβαίνω πάντως τα 350W είναι υπεραρκετά και δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα εκτός αν πια θέλεις να κάνεις κάποια εξειδικευμένη δουλειά και βάλεις πάνω ένα τόνο περιφερειακά...

npats
31-12-04, 01:10
Παιδιά ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

Αρα καταλήγουμε ότι στα 350-400 W είμαστε εντάξει.

Για τα CHIEFTEC πού βλέπω στο Πλαίσιο (μην βαράς φίλε Wan) τι νομίζετε;

bomberb17
31-12-04, 01:15
ΜΑΚΡΙΑ από το ακατανόμαστο!!!! Μακριά.......

npats
31-12-04, 01:20
ΜΑΚΡΙΑ από το ακατανόμαστο!!!! Μακριά.......


Αλήθεια όμως έχει τις φθηνότερες τιμές και με διαφορά (μόνο στο e-shop βρίσκεις
παραπλήσιες )

Για τα CHIEFTEC έχει κανείς άποψη ή προσωπική εμπειρία ;

bomberb17
31-12-04, 01:34
Αλήθεια όμως έχει τις φθηνότερες τιμές και με διαφορά (μόνο στο e-shop βρίσκεις
παραπλήσιες )

ΔΕΝ έχει τις φτηνότερες τιμές, έχει τις ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ. Κάνε μια βόλτα στουρνάρα και δες διαφορά! (ιδιαίερα με μικρά μαγαζιά). Απλά έχει μεγάλη ποικιλία δηλ. ότι ζητήσεις θα βρείς σχεδόν. Τώρα για να βγούμε και off topic έχει επιπλέον και τη χειρότερη εξυπηρέτηση! Πήγα υπολογιστή να μου βάλουν κάρτα γραφικών, τον γυρνάω σπίτι και με το που πατάω το κουμπί, κάηκε! Και άντε μετά να βγάλεις άκρη ότι φταίνε αυτοί... Α επίσης τα μικρομάγαζα πέρνουν από παζάρια και μπορείς να γλιτώσεις και το 18%
:wink: :wink:

lazar
31-12-04, 02:20
Α επίσης τα μικρομάγαζα πέρνουν από παζάρια και μπορείς να γλιτώσεις και το 18%


Ναι, όμως χωρίς απόδειξη δεν έχεις και εγγύηση. :wink:

pelasgian
31-12-04, 03:00
Παίδες, μπορείτε να βάλετε δύο τροφοδοτικά (φτηνά, 20 ευρώ το καθένα) και να πατήσετε μόνο board στο ένα και μόνο δίσκους στο άλλο. Ένα μικρό κολπάκι θέλει με το καλώδιο που κάνει το software switch on (απλά έχετε το πράσινο καλώδιο να βαράει πάνω στη γείωση όταν πατιέται το κουμπί του power on -> κάποια κουτιά έχουν ΔΥΟ καλώδια για power on!

Αντί να αγοράσετε 100 ευρώ τροφοδοτικά, τη βγάζετε με άλλα 20. Αν το κάνετε και αθόρυβο (αλλάξετε ανεμιστήρες) θέλει μία 40άρα αντίσταση στο μαύρο του ανεμιστήρα. Πολύ απλό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.